Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 7:37 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Imam cerku treba uskoro da napuni 3.godine.Posto smo kada se rodila ziveli u vecem gradu a bilo je malo komplikovano da je upisemo u drzavni vrtic trazila sam privatni i nasla ono sto mi najvise odgovara.Prilagodjavanje je proslo odlicno i za nedelju dana se lepo prilagodila. Bila sam prezadovoljna i nije mi bilo zao para. Medjutim uskoro smo morali da predjemo u manji grad i upisala sam je u drzavni vrtic jer privatnih nazalost nema. Naravno da mi je odmah bilo jasno da nece biti isto kao u privatnom ali sam rekla pa dobro kako druga deca tako ce i ona. Bilo je malo plakanja dva tri dana ali se navikla i sve je bilo u redu do pre neki dan a o cemu se radi:
postoje cetiri vaspitacice koje rade sa grupama od kojih moja cerka voli tri a onu cetvrtu bas nesto i ne. Zbog cega nikad mi nije rekla konkretno to ili to ali o njoj nikad nesto ne prica. Skoro se desilo da ih je ujutru docekala samo ova da kazem nesimpaticna i kad je moja cerka videla da je samo ona tu okrenula se prema meni i pocela da place. E sad desavalo se i pre da se rasplace i da nece da udje ( doduse ne tako cesto) ali je onda vaspitacica uzme za ruku ja se malo sklonim onda je ova uzme u krilo pa malo popricaju i ona, moja cerka, se smiri. Medjutim, prvo sto je ovoj vaspitacici sada trebalo vremena da ustane ( cini mi se nekad da je zalepljena za onu stolicu i svu decu docekuje nekim pogledom iskosene glave ) pa tek kad je videla da moja cerka i dalje place ustaje i hvata je za ruku recima nesto kao ajde dodji ma sad ce da dodje ona druga vaspitacica sto je meni malo bilo cudno ali ajde. Tu se ja odmaknem malo i kao da sam znala odlucim da malo ostanem i vidim kako ce moja cerka da se smiri. Desava se da cim sam se ja odmakla vaspitacica polako ispusta moju cerku dok druga deca ulaze i moja cerka nastavlja da place. Ona place, place ali to nije histerican plac vec onako vise iskreno tuzan. Dakle dok se to plakanje nastavlja vaspitacicu uglsvnom nigde ne vidim ponekad samo prodje pored moje cerke onako kao sto se kaze pored turskog groblja. Rekla bih u jednom trenutku da ce kao da prestane da place prilaze joj neka deca nesto joj pricaju ali ona stoji u jednom mestu i nastavlja. To traje jedno 5-6 minuta. Sledece vidim da se vaspitacica pojavljuje uzima moju cerku za ruku i stavlja je za sto da jede :o pri tom joj se uopste ne obraca vec je samo bez reci stavlja za sto to cini mi se dobro istrenirana da istrpi deciji plac ona i dalje place pocinje da jeca jer vidim da joj se onako podizu ramena i poslednje dokle sam izdrzala bilo je kad je stavila rukice tj. stisnute pesnice na oci i sva se stegla onako tuzna i place jos vise. Tad krenem da vidim gde je i sta radi ta vaspitacica i imam sta da vidim: zena lepo sela za sto njen sto i cita dal novine dal sta od besa nisam uspela da vidim.Mislim da mi je pao mrak na oci otvorila sam vrata i rekla cerki da dodje kod mene a njoj da mi se to njeno plakanje uopste ne svidja jer ona kod mene ne place nikad duze od 2-3 minuta. Onda ona izlazi i kao pa hocete da kazete da ja nesto ne radim kako treba nesto samnom nije u redu ... i td. da vas ne gnjavim sta je posle bilo svasta sam joj rekla i bila sam besna zavrsile smo i kod direktorke na njeno insistiranje a na moju radost . Da vam ne pricam kako je glumila pred direktorkom pa se cak i rasplakala kao ona to nije dozivela za svojih 20 i nesto godina a da ne pricam kako je lagala kao moja cerka joj je rekla na njeno pitanje zasto place ( kad li je to stigla pre kao da ja nisam gledala ) da se posvadjala jutros sa mamom tj. samnom :o zamislite tog lazova a kad sam joj rekla da ne izmislja i ne laze moja cerka se okrece i onako zacudjeno detinjasto kaze mama pa ja nisam ljuta na tebe! Kao nismo se svadjale o cemu ova prica....
E sad ja da pitam ona se bunila sto sam ja vikala na nju a ja pitam ko ce moje dete ili nasu decu da zastiti ako ih tako cuvaju po vrticima pojedine vaspitacice? Zar i to ignorisanje nije maltretiranje deteta? I kako mozete da slusate dete na place a da nista ne preduzimate da ga smirite?
A da i tu laz je izrekla da je ona kao probala da je smiri ( opet kao da ja nisam gledala) i da je moja cerka nju odgurnula :o kao nece me i sta ja tu mogu da radim.A direktorka mi objasnjava kako kod dece znate postoje periodi vole nekog vole i onda dva tri dana upste nece da vam pridju...pa da li sam ja debil? P onda kao pokusava da ona uzme moju cerku u ruke na sta moja cerka negoduje sto je normalno jer je prvi put i vidi! I sve se zavrsava time sto kaze onako kao saljivo ma malo ste vi nju razmazili... navikla je ona da kad se zaplace vi odmah skacete... he he i vrti onako kao glavom... sto je cini mi se biser svega! Pa bila sam besna i besna ne znate koliko. Kako ja sad da budem sigurna i da imam poverenja da ce ubuduce da moje dete doticna cuva kako treba i ko mi garantuje da nesto slicno nece da se ponovi cim ja okrenem ledja i odem?
Zbog toga smo moj muz i ja doneli odluku da je ispisemo iz vrtica mada nam on ipak znaci jer radimo oboje doduse imamo svoj posao pa nismo vezani za radno vreme od 7/8h do 4/5h ali dobro nam dodje taj period dok je ona u vrticu da pozavrsavamo poslove. Ali se pitam sta sa roditeljima koji moraju da ostave decu i nemaju nikog da ih cuvaju kod kuce sta sa njima? Mislim da je sramota pustati decu da placu. Pa koji je onda posao vaspitaca? Ako radite nesto samo da ga odradite onda nemojte ni toliko da se mucite. Imam utisak da su se pojedine kao ova naoruzale konjskim zivcima kako prividno ne bi mogli da se zalimo na njih. Znaci ona ne vice na dete ne bije ga nahrani ga kako tako makar i plakalo stavi ga da spava odvede ga u WC sad da li ga obrise i obuce kako treba nema veze bitno da je ona sve to uradila.Ali da li se pedagogija stvarno na to samo odnosi? I ona i direktorka su mi pomenule pedagogiju kao nesto sto ja iz valjda neiskustva i neznanja ne razumem ne znajuci da sam zavrsila doduse muzicku pedagogiju ali i da mi ova "njihova" nije strana. Ali kao sto rekoh ovde se ne radi uopsteno o deci njihovom ponasanju i periodima kroz koje oni prolaze vec konkretno o ovoj vaspitacici i njenom odnosu prema deci tj. mom detetu koje place.
Ljudi ocajna sam. Vec dva dana razmisljam i ne mogu da se nacudim kakvih nas sve nema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 8:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Ne svidja mi se Vas post.Puno je nejasnoca!Gde ste Vi to stajali i videli sve,a da Vas nije videla ni vaspitacica ni Vase dete.Jesu li zidovi u Vasem vrticu stakleni?
No i da se desilo sve kako ste opisali niste u pravu!Zrelo,pametno i nerazmazeno dete otplace turu,pa kad vidi da ga niko ne konstatuje ukljucuje se sa drugarima u guzvu i nastavlja zivot punim plucima.Razmazena ,nesigurna i prezasticena deca zavijaju i placu sve dok ne bude po njihovom,a u zivotu je retko kad to moguce.Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 9:37 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
U prostoriji postoje dvoja staklena vrata ( valjda ne mislite da je sve hermeticki zatvoreno i zbog cega bi jedina solucija bila da je sve u staklu i vi ste meni nejasni pa ne shvatam sta time pokusavate da dokazete ? ) tako da se kroz jedna vrata vidi jedan deo prostorije a kroz druga drugi.
A zrelom, nerazmazenom i pametnom detetu kao i nezrelom razmazenom i nepametnom detetu ne treba dozvoliti da place tj. ne treba ga pustiti da otplace ni turu ni pola ture a pogotovu ne ignorisati je.
Moje dete je daleko od razmazenog. Za svoj uzrast je dovoljno i zrelo i pametno cime vasa teorija pada u vodu. :lol:
Pa cak i da nije sve to zar neko ima prava da bilo koje dete bilo ono glupo, razmazeno ili nesigurno zanemaruje i ignorise dok ono place? Jel to znaci da plac jakom tj kako rekoste zrelom pametnom i nerazmazenom detetu ne moze da se desi tj. da ga ono uvek ali bas uvek tako otplace i zavrsi se time? A da znaci slabiju decu tj. razmazenu i nesigurnu treba ostaviti da placu do iznemoglosti, prolaziti pored njega kao da ga nema i praviti se kao da nije tu? I sta time postizete bas me zanima? Sta ce dete razmazeno i nesigurno, nezrelo i glupo da nauci ako ga ostavite da place do besvesti? Naucice da ga taj koji mu ne prilazi ne voli, da od njega ne moze nista da ocekuje i tek ce onda zeleti da ostane kod kuce!
I zato ce vrtici primati samo decu koja otplacu turu i idemo dalje a jadna deca koja nisu odvaljena od stene! Oni ce vecito biti za nekog razmazena, nesigurna i prezasticena!
I koje je to dete prezasticeno? To je izgleda novi izraz ljudi koji ne zele da vide da ni njihova jaka deca nisu stvarno toliko jaka koliko im se cini i da ih u tu sigurnost roditelji nekad silom teraju! O da vase je dete ili su vasa deca sigurno jaka ali je pitanje koliko stvarno jesu ili biste vi samo zeleli da oni to budu pogotovu sa nepune tri godine?
Ja moje dete ucim da postuje svakog bio on jak ili slab, glup ili pamet sposoban ili nesposoban.
A pedagog nije samo onaj koji se bavi zrelom, pametnom i nerazmazenom decom koja otplacu turu pa gotovo nego se bavi i decom koja su i razmazena i nesigurna i prezasticena, koja zavijaju i sl.( groznog i bezosecajnijeg li izraza za dete pa ma kakvo ono bilo ).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 10:02 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
I jos jedno sto je vama promaklo slucajno ili namerno je ako je moja cerka tako nesigurna, razmazena i prezasticena zasto je onda vaspitacica lagala i rekla prvo kako sam se ja svadjala sa cerkom pa je ona plakala zbog toga pa druga laz kako je moja cerka odgurnula kad je pokusala da je uzme kad sam gledala i to nije tacno? A ako vas bas zanima kako je to izvodljivo da ja gledam i vidim sta se desava dodjite pokazacu vam! Nista lakse!
Ja znam zbog cega je moja cerka bila tuzna jer je cele prosle nedelje bila bolesna i bila kod kuce.I svako ko zna je da kad dete napravi malo vecu pauzu moze biti problema kad ponovo krene. Ali da se placem i ignorisanjem deteta dete jaca i osamostaljuje to sad prvi put cujem. Molim vas da to ponovite sebi ispred ogledala i ako sebi zvucite pametno i razumno :-?
A cela tema se ni meni ne svidja ali je na zalost ono sto se desava.
Pozdrav i vama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 11:06 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Dete mora da nauci da se samo snalazi u zivotu. Necete ga valjda ispisivati svaki put iz vrtica, skole, srednje skole, fakulteta ako ga neko bude ignorisao ili bude imalo neke poteskoce? Jeste da su mala deca osetljivija i da mi majke uvek pokusavamo da ih zastitimo, ali to je nekada samo medvedja usluga. Vase dete nece biti celog zivota okruzeno samo ljudima koje voli, tako da mislim da je vasa reakcija bila preterana.
Ne govorim u ovom slucaju o vaspitacici, da joj nije posao da cita novine i da je ruzno sto je lagala to stoji, ja bih licno isto bila ljuta.
Ali ko sto rekoh dete mora da naci da se samo snalazi u zivotu. Ja licno ne bih tako reagovala kao vi. Pogotovo je zbog jednog takvog slucaja ne bih ispisivala iz vrtica. Tamo je jedna vaspitacica koju ne voli, ali je sigurno mnogo drugara koje voli a pogotovo jos i tri vaspitacice koje voli. Uostalom vi jeste roditelj i mozete najbolje da je cuvate, ali nasoj deci trebaju njihovi vrsnjaci a ne odrasli po ceo dan.
Mogli ste uostalom ako je razlog duzi izostanak, da pitate da ostanete mozda vi jos 10-tak minuta tu, da se ona zaigra sa drugarima, pa onda kada se dete opusti da odete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 1:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Potpuno se slazem da ce jednom morati sama da se snalazi u zivotu. A razlog sto bih je ispisala nije nista drugo vec moje nepoverenje jer sta mogu da ocekujem od zene koja se tako ponasa? Istina je da sa drugim vaspitacima nema problema niti ona ima sa drugom decom ali ko mi garantuje da nece ponovo doci do iste situacije a da ja ovog puta necu moci da je odbranim? A samo saznanje da to moze ponovo da se desi me plasi.
Mislim da je preterano reci da cu je ja tako ispisivati iz kasnije skole,srednje skole i fakulteta jer ce ona tada biti odrasla i zrelija i spremnija da se nosi sa nekim stvarima u zivotu sto ce doci postepeno pa ako i ne bude morace da nauci jer ce je to cekati u zivotu ali bar sad dok je jos mala ne mogu da dozvolim da je neko maltretira neko jaci od nje sa kim i ne treba tako da se obracunava. Da je u pitanju njen vrsnjak ili neko dete malo starije od nje onda bih rekla da ste potpuno u pravu ali posto je ovo vaspitacica znaci zena kojoj sam ja dala dete na cuvanje dakle poverila sam joj svoje dete duzna je da ako nista da joj bar pridje i pokusa ako ne jednom onda bar dvaput da je smiri sto da poznajete moje dete ne bi bio nikakav problem a ne bi ni njoj da to zeli.
Nekad je lakse pricati o tudjem detetu i uciti ga kako da "ocvrsne" a kada je vase dete u pitanju e tu se coveku stegne srce pa ne moze da primeni ono sto bi na drugo bez problema.
Ja i ne ocekujem da se svi sloze samnom niti da kazu da sam u pravu nego me zanima da ste vi u mojoj situaciji ali kad to kazem stvarno se stavite u moj polozaj a ne kao neko ko gleda sa strane pa kazite sta biste vi uradili? Verovatno i gresim sa tim ispisivanjem ali kako da prebrodim sad steceno nepoverenje prema doticnoj vaspitacici i pustim dete u vrtic? Kad znam da zena ocigledno bezocno laze...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 1:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
To je bio moj licni stav i ja bih svakako drukcije postupila. Nesto slicno sam vec prezivela sa svojim detetom, nije bila u pitanju vaspitacica ali opet neko kome sam poverila svoje dete.
Moje dete je i pored mog prisustva u igraonici moralo da nauci kako da se izbori za sebe.
Ono sto mislim da ne treba da se tolerise je u svakom slucaju fizicko nasilje.
U obdanistu nisam ja tu, a ako ocekuje da ja resim sve probleme, nece biti bolje ni u srednjoj skoli.

Na ovaj nacin ste najvise kaznili svoje dete sto ste ga zbog jedne vaspitacice iskljucili iz kolektiva gde i sami kazete nije imalo nikakvih problema. Vaspitacici je svejedno na to mesto doci ce drugo dete, a kao sto ste videli direktorka ne pridaje celoj prici znacaja. Imacete u skoli sigurno nastavnika koji nece biti skloni vasem detetu i eto ga opet problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 3:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Ma ja jos nisam iskljucila dete iz vrtica samo kazem da sam odlucila ali u stvari i nisam jos jer i ja razmisljam zasto bih je ispisivala zbog jedne vasptacice kad ona druge voli i lepo joj je u vrticu.Priznajem da sam ishitreno reagovala kada sam rekla da vise nece da ide u vrtic. To povlacenje nije ni moj stav jer ako se povucem znaci da nisam u pravu a ako nisam umem i da se izvinim to meni nije tesko.
Znaci kao sto rekoh sa svojim vrsnjacima ce morati sama da se izbori za svoje mesto pa jedino bas ako vidim da je neko bije razdvojicu ih....za sad sam sto se toga tice zadovoljna ali ovde nisu problem druga deca ( deca ko deca u tom uzrastu cas se tuku cas se igraju svako trazi svoje mesto i svoje drustvo i ako se poguraju sigurno ne pravim problem nadam se samo da ih neko pazi oci da ne povademislim u vrticu - dolazila je moja cerka i sa modricom i ogrebana ali kad mi ona kaze nije namerno slucajno me ta i ta orebala ja kazem pa dobro sad sta da joj radim samo kazem pazi da se ne povredis ) ovde je problem sa vaspitacicom kojoj je duznost da se brine o njoj a ne da sedi i cita novine dok ona place. E sa odraslima ne mogu da je ostavim da se sama izbori kada vidim da neko pokazuje snagu na mladjim i slabijim od sebe. Tu vaspitnih mera nema, pustanje da dete place nije vaspitna mera.Mozda vi ne mozete da pridjete nekom adolescentu koga drma pubertet ( moja sestra ima sina 13-14 godina) njemu je tesko prici ali ne kazem da je nemoguce ali ne shvatam kad to isto kazete za trogodisnje dete koje moze da bude sve samo ne koplikovano da mu se priblizite.
A fizicko nasilje po meni nije nista gore od psihickog isto je samo sto ostavlja modrice ali valjda ljudi prelaze preko toga jer se posledice ne vide odmah pa kao i da nista nije ni bilo. Znate mislim da ljudi koji bi rado primenili fizicko a to ne smeju primenjuju psihicko nasilje jer tad rade ono sto bi hteli ali niko za to ne zna kao doticna vaspitacica koja ne sme da je bije ali je zato pusta da place.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 4:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Dobro je sto je jos niste ispisali, ko sto rekoh, na taj nacin najvise bi kaznili svoje sopstveno dete.

Znam kakav je osecaj kada dete place za majku, ali cela ta situacija nije bila toliko dramaticna. Ne vidim tu nikakvo psihicko maltretiranje. Dete je jednostavno tuzno jer je prethodnih nedelju dana bilo kuci a sad opet treba da se navikne na vrtic. Zaboravljate da vaspitacice nisu majke toj deci i da one takve reakcije vide svaki dan. Sta biste tek radili da vam je malo dete ko meni ridalo pred OP salom da je ne ostavljam samu - usli u OP salu da asistirate pri operaciji?
Odrasla sam uz majku koja je na zalost iz straha(starija sestra mi je umrla) pokusavala da nas prezastiti. To je jos gora trauma za dete, meni to kao detetu nikada nije prijalo.

To sto je vaspitacica lazov i mrzi je da radi je lose, ali takvih ljudi je pun svet, a vi niste direktorki to predocili vec ste pustili da vas zbog vaseg ispada besa jos krive za celu pricu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 5:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Dok je vaspitacica lagala direktorku, znaci da imaju neki protokol sta raditi kada dete place i da je ona svesna da ga nije ispostovala. Naravno ima situacija kada treba ignorisati dete, ali to se odnosi samo na histericni plac kojim pokusava da privuce paznju, ovde se ocito radilo o necem drugom. Ali u drzavnim sluzbama je uvek bilo ljudi koji ne rade svoj posao kako treba, i nemoguce ih je otpustiti, a sudeci po reakciji direktorke, nema ko ni da ih natera da rade bolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sub Mar 06, 2010 8:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Ne ne mislim da su u nekom dosluhu obe i vaspitacica i direktorka vec verujem da direktorka, kao i uostalom i bilo ko ko to nije video , nije zelela to ozbiljnije da shvati. Posto svedoka nema ni za ono sto ona kaze ni za ono sto ja tvrdim da se ne bi prepucavala i iskrivljala krivu drinu ona je uradila najbolje tj. bila neutralna i ja je ne krivim zbog toga. Medjutim, ipak verujem da bi po vrticima trebalo da postoji neka inspekcija koja bi proveravala svakog vaspitaca posebno s vremena na vreme kako do ovakvih i slicnih slucajeva ne bi dolazilo. Pri tom ne mislim samo na vrtice vec i na bolnice kada su u pitanju porodilje i tek rodjene bebe jer mislim da to niko ne kontrolise a svasta se desava. Ali kao po nekom pravilu niko ne zeli tu mnogo da cacka jer cini mi se kad bi se pocelo isplivalo bi svasta pa je najbolje nista ne dirati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Sre Mar 10, 2010 10:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 16, 2009 6:28 pm
Postovi: 160
Draga Jelena, potpuno razumem vasu pricu i vas strah za dobro deteta koje je malo. Moram ipak malo da stanem u odbranu i prosvetnim radnicima, tj. vaspitacima. Naime, njoj takvo dete koje place dugo nije ni prvo ni poslednje, one su oguglale na to kao sto i lekari oguglaju na razne vrste bolesti. Verujte mi, ni malo ne pravdam bezobrazluk doticne persone, ali nece ona povrediti vase dete, niti to sme pogotovo u danasnje vreme kada se u vaspitnim ustanovama strogo kaznjavaju svi oblici nasilja nad decom, pa cak i psihicko nasilje. Probajte da se pomirite sa vaspitacicom i vratite dete u vrtic, njoj je najbolje medju svojim vrsnjacima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Čet Mar 11, 2010 12:01 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Kad je moja starija devojcica kretala u vrtic, desilo se da joj jedna od vaspitacica bude zena koja je meni bila vaspitacica, znaci pred penzijom. Ona je tad rekla mnoge korisne stvari, pre svega:

Za sve godine njenog staza, a mnogo ih je, samo DVA DETETA NISU USPELA DA SE NAVIKNU NA VRTIC!! Samo dva, od hiljada i hiljada dece za sve te godine. Nekom treba manje, nekom malo vise vrema, ali svi se naviknu.

I jos nesto: Kad se dete ostavi, odmah mora da se ode! Dete oseca oklevanje u roditelju, primecuje strah i zebnju na nasem licu i oseca se jos nesrecnije i nistavnije, i naravno da krece da tuli i place.

Nikada nisam virela iza zavesa, jer mi je u pocetku bilo tesko, mozda teze nego detetu, da je gledam kako stoji sama, tuzna, dok joj neko ne pridje... Srce mi se cepalo, i mnogo puta sam bila na ivici placa, ali sam svaki put odlazila, jer znam da je tamo niko ne maltretira, da je vrtic njoj bolji od toga da raste sa mnom, i pre svega jer je nemam gde. Moram na posao.

Jeste li sigurni, Jelena, da Vas dete nije videlo i odglumilo predstavu, samo za Vas?

Ne zelim da me pogresno shvatite, ali deca mogu biti toliko lukava i pametna, da je to prosto neverovatno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Čet Mar 11, 2010 8:27 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Evo proslo je tri dana danas je cetvrti moja cerka ide u vrtic. Nazalost place svako jutro, prva dva dana sam je ja vodila i probala je da se vrati da ne ide recima ja tebe mama mnogo volim i pocela da place ali sam ja rekla mora da se ide. E sad dolazimo na ono o cemu sam vam pricala: Kako otvorim vrata ceka je vaspitacica da kazem ona normalna i uzima je i vidim nesto pricaju ona i dalje malo place ali na kraju prestane. Ali zato ovaj da kazem kret.n od zene sedi kao sto sam vam rekla zalepljena i ignorise sve oko sebe. Kad biste je samo videli ne znam ko bi mogao da bude ravnodusan i dobije zelju da se pomiri sa njom. Kad je vidim ja dobijem zelju da je tresnem... iskreno mada pred cerkom ne pricam nista lose o njoj jer malecka samo odvoji uvce i slusa...
Sto se plakanja tice tako je bilo dva dana onda odlucimo da proba muz posto je zelju izrazila moja cerka i ja razmisljam, ostala sam kod kuce, ako sad ne bude plakala znaci da samnom nesto nije u redu... medjutim moj muz se vraca i kaze mi da ti pricam sta je bilo: odvede on nju i sve vreme je cutala kad odjednom ispred vrtica poce da place i hoce kuci. On kaze mora da se ide kad ona poce da kaslje i na kraju se ispovraca ( posto nije jela samo malo vode). Onda je izasla vaspitacica ( dakle sve pricam o onoj normalnoj ) i kaze da je nasa cerka mnogo pametna i da pokusava na sve nacine da ostane kod kuce i da ako sad popustimo bice kasnije mnogo problema. Tako je moj muz ostavio sa vaspitacicom i dosao kuci.
Za danas je zamolila da je ja vodim u vrtic i da nece da place ali osecam da hoce. Naravno da mi je zao zbog toga ali znam sta pokusava.
Ja nisam pravila problem sto ona place vec tri dana jer znam da neko bar pokusava da je smiri pa makar to bilo za onih minut dva koliko sam ja tamo. Istina je da i ne znam sta se desava sve vreme dok je u vrticu ali po njenim reakcijama kad je vidim i o tome kako mi prica kako je bilo u vrticu vidim da joj nije toliko lose.
Ali se pitam da li je sav taj cirkus morao da bude da je onda ona bar probala da je smiri? Svesna sam toga da sam i ja podgrejala celu stvar ...

A, isidora, da vam kazem sto se tice te vaspitacice pred penzijom: znam da ima zena koje su prosto stvorene za taj posao i sama se secam moje koju sam obozavala i dan danas me cudo jedno pamti i ne samo mene nego mnoge koje je cuvala.
Raspitivala sam se ja malo i za vaspitacice ovde koja je kakva: ni za jednu nisam cula nista lose sem za ovu sa kojom sam se posvadjala i znas kako je u ovom mestu opisuju: kao a znam je to je ona drvena sa frizurom...ili a to je ona sto dize nos kad prolazi...ili sto nece da se javi i sl. Ali to je na kraju njen problem! A to da samo dva deteta nisu uspela da se naviknu na vrtic ovde kako koga pitam sto ne dajete dete u vrtic tako mi kazu pa mi smo probali ono nece place i zato ne ide. Verovatno su i roditelji krivi ali i da se vaspitaci malo vise trude mozda ne bi bilo toliko dece kod kuce.
A i to da me je videla pa odglumila nema sanse pa razmislite: da me je videla zaletela bi se prema meni i sigurno bi pocela da histerise.Koje bi dete u tom uzrastu samo stajalo i plakalo a ne bi probalo da dotrci do roditelja?
Ma nema veze to je proslo sad cemo mi da se nekako izborimo sa ovim jutarnjim plakanjem to je iskustvo vise i za mene i nju. Svako ce valjda iz ovog nesto da nauci a onaj ko ne nauci jednom ce morati ili ce otici nenaucen u penziju...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: problemi u vrticu i vase misljenje
PostPoslato: Pet Mar 12, 2010 10:38 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Mar 06, 2010 6:00 am
Postovi: 75
Jutros nije plakala! Hvala ti Boze! :lol:
Sve je izgleda proslo jer je jutros ustala raspolozena, obukli smo se i krenuli u vrtic, tamo sam je presvukla i usla je tj. uletela kao pticica ( masuci kao krilima ) recima ja umem da letim! :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: