Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: ishrana dece i drugoj godini
PostPoslato: Pet Jan 02, 2009 12:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 1:18 pm
Postovi: 128
Moje dete ima 18,5 meseci.Jede sve sto nije dobro(moja krivica,otkrio pre vremena),bombone,cipseve,grickalice,sokove....sta vi dajete,kao kada,pomagajte?!Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 02, 2009 11:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Evo mi ovako jedemo (20 meseci):
doručak: žitarice (kuvano žito, heljda, zobena kaša, proso, palenta, griz...) i voće (banana, kruška, jabuka)
užina: neka voćka, kifla u šetnji, integralni krekeri ili ništa ako je kasno i obilno doručkovala
ručak: bareno povrće iz supe (karfiol, šargarepa, keleraba, celer), retko pojede i malo supe, meso kuvano, takođe iz supe (junetina, piletina); ili riba i krompir sa brokolijem; dinstana junetina sa šargarepom; pasulj, kupus, boranija, grašak, kelj...... Sva variva jede. Ne spremam joj posebno, jedino manje solim pa kasnije dosoljavamo po potrebi. Cilj mi je da pojede što više povrća, što ona uglavnom za ručak i pojede (npr. danas je pojela karfiol, kelerabu, šargarepu i pirinač iz čorbice plus grašak ali meso nije htela, pa je posle za užinu dobila batak - tako da često ruča iz dva puta)
Večera: dosta rano, uglavnom opet neke žitarice i povrće od ručka, nekad ostatke ručka, nekad jaje (bareno ili pečeno)
I uglavnom još jednom, pre spavanja jede voće. Ja uglavnom večeram voće, pa sebi napravim "šareni tanjir" na kome je nasečeno voće (večeras: jabuka, mandarina, kivi, banana) i onda ona to malo gricka sa mnom.
Pije vodu i sisa.
Alergična je na proteine kravljeg mleka i jako mi je žao što ne može da jede sveže sireve i jogurt, inače bi nam to svakako bilo uključeno u ishranu.
Pazim da su mahunarke (pasulj, sočivo, grašak, boranija) bar dva puta nedeljno na stolu, ribu jedemo više nego meso (mi smo primorci poreklom).
Svežu salatu (osim paradajza letos) nismo uspeli da je ubedimo da jede, pojede tu i tamo malo luka ali neće npr. kupus, zelenu salatu, krastavac, turšiju.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 12:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 1:18 pm
Postovi: 128
Hvala.
Svaka cas kada si uspela da zadrzis takav meni.Moje dete bilo jako bolesno i danima nista ai nista nije jelo,tako da sam tada popustila i davala sta mi palo pod ruku,samo da uzme bilo sta.Tako se navukao na bombone,lize,slane grickalice(cipsevi,krekeri).
Jel pijete meko,koliko,kada sisa?
Mi ujutru mleko aptamil 3,zatim pojede nesto tipa bonzite kod nas(iako sam citala da im treba davati nezasladjene zitarice,ja to ovde ne mogu naci,nema onih radnji zdrave hrane a i ne znam kako bih davala te zitracice-znaci kuvas zito?).To je sam secer...onda vocka,rucak jedva,samo povrce(obicno vrtimo u krug boraniju,grasak,cvekjlu kuvaniu-to voli) i meso obavezo.Vecera hleb,masline,sunka,jogurt(vocni i obican)plaenta i tako....Nece ds jede i svaki put je problem nahraniti ga.Ono sto voli(slatko)jede sam prsticima a ostal uz mnogo mke i animiranja.
Jel tvoje dete jede samo kasikom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 12:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 1:18 pm
Postovi: 128
Hvala.
Svaka cast kada si uspela da zadrzis takav meni.Moje dete bilo jako bolesno i danima nista ali nista nije jelo,tako da sam tada popustila i davala sta mi palo pod ruku,samo da uzme bilo sta.Tako se navukao na bombone,lize,slane grickalice(cipsevi,krekeri).
Jel pijete meko,koliko,kada sisa?
Mi ujutru mleko aptamil 3,zatim pojede nesto tipa bonzite kod nas(iako sam citala da im treba davati nezasladjene zitarice,ja to ovde ne mogu naci,nema onih radnji zdrave hrane a i ne znam kako bih davala te zitracice-znaci kuvas zito?).To je sam secer...onda vocka,rucak jedva,samo povrce(obicno vrtimo u krug boraniju,grasak,cveklu kuvanu-to voli) i meso obavezo.Vecera hleb,masline,sunka,jogurt(vocni i obican)palenta i tako....Nece ds jede i svaki put je problem nahraniti ga.Ono sto voli(slatko)jede sam prsticima a ostalo uz mnogo muke i animiranja.
Jel tvoje dete jede samo kasikom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 5:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
nina-nana je napisao:
Hvala.
Svaka cas kada si uspela da zadrzis takav meni.Moje dete bilo jako bolesno i danima nista ai nista nije jelo,tako da sam tada popustila i davala sta mi palo pod ruku,samo da uzme bilo sta.Tako se navukao na bombone,lize,slane grickalice(cipsevi,krekeri).
Jel pijete meko,koliko,kada sisa?
Mi ujutru mleko aptamil 3,zatim pojede nesto tipa bonzite kod nas(iako sam citala da im treba davati nezasladjene zitarice,ja to ovde ne mogu naci,nema onih radnji zdrave hrane a i ne znam kako bih davala te zitracice-znaci kuvas zito?).To je sam secer...onda vocka,rucak jedva,samo povrce(obicno vrtimo u krug boraniju,grasak,cvekjlu kuvaniu-to voli) i meso obavezo.Vecera hleb,masline,sunka,jogurt(vocni i obican)plaenta i tako....Nece ds jede i svaki put je problem nahraniti ga.Ono sto voli(slatko)jede sam prsticima a ostal uz mnogo mke i animiranja.
Jel tvoje dete jede samo kasikom?


Pa mi smo srećom imali tu čarobnu sisu, pa kad je bolesna i danima ne jede, ja ne brinem jer sisa. A i bolje mi je da ništa ne pojede nego grickalice jer mislim da bolesnom organizmu grickalice i slatkiši mogu samo da odmognu.
Žitarice kupujem u prodavnici zdrave hrane, ali i u običnoj samoposluzi. Ne dajem gotove žitarice već sve kuvam. One gotove (musli i pahuljice) se moraju preliti nečim a pošto ona mleko i jogurt ne sme a sokove ne želim da pije, onda kupim obične žitarice u zrnu i kuvam. Npr heljda, proso, quinoa, pšenica belija ima da se kupi u Merkatoru uvek. Znači ja bih na tvom mestu izbacila tu bonžitu a umesto toga dala bananu sa običnom palentom kuvanom na vodi. Ili pšenični griz, onaj običan, ja ga isto kuvam na vodi i u njega npr. narendam krušku. Za doručak je obavezno hranim (a ona obično slaže slagalice) jer ujutru nije raspoložena da sama jede.
Ručak jede za stolom, kašikom, viljuškom, nešto sama pojede, nešto joj ja dam, zavisi. Sa kašikom nije baš spretna ali na malu viljušku super nabode bareno povrće. Animiram je i ja nekada, ali radije izbacim prepodnevnu užinu i onda za ručak bude stvarno gladna (pre podne smo obavezno u šetnji a ova zima izgladni dete :lol: )
Ja sam primetila da ona ne može u jednom obroku da pojede i meso i povrće, pa onda prvo ruča povrće, a onda kad muž dođe sa posla sa njim jede još jednom.
Ja sam se u početku dosta brinula, ali kad sam izbacila frku oko jela i ona je počela bolje da jede. Ima dana kad živi na pola banane, ali ima dana i kad me iznenadi koliko pojede. Količinu hrane potpuno prepuštam njoj, ako kaže ne, to je ne i ne teram je dalje da jede.
Moja ne voli da jede suvo pa npr. proje, pite, hleb sa nekim namazom - to kod nje ne prolazi.
Ali starija to obožava pa ja pravim domaće namaze: bareni slanutak na puterom izmiksam, ili izblendam belo meso kuvano sa malo maslinovog ulja i eto domaće, zdrave paštete.
Polako izbacuj nezdrave stvari, a uvodi neke druge. Mi npr ne držimo u kući ništa što ne želim da jedu. Ako dobiju neke slatkiše ja to sklonim pa posle pojedem (znam, kriva sam :oops: ) ali bar znam da deca neće jesti nezdravo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 12:24 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Wisheslawa super vam je ishrana. Ja se isto trudim da slatkise ne dajem, ali nam je bila baba u gostima 2 meseca bolje da dalje ne komentarisem, a pored toga moj muz je prava katastrofa sto se slatkisa tice. Ipak se trudim da cak i slatkisi budu oni manje stetni (recimo liza od vocnog secera i sl).... Sva sreca pa moja cerka obozava voce. Cim smo same ja opet uspevam da vratim sve na normalu. Moja kasice jede nerado ali zato joj kupujem hleb sa vise pomesanih integralnih zitarica pa grickamo to. Za rucak nam je na repertoaru uvek supa ili corba pa posle male pauze i cvrsta hrana.
Voce uvece izbegavam jer se tesko vari. Sokice se trudim da cedim pa tako znam sta pije. A ostalo jede uglavnom ono sto skuvam.
No, neki put se zaista zabrinem koliko je to malo.....ali ona ipak raste i ne izgleda neuhranjeno pa se tesim da je sve to ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 1:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 1:18 pm
Postovi: 128
Ne zivim u Srbiji.Ovde nema da s e kupi to-nema razanih,ovsenih i drugih pahuljica,ima samo gotovih pakovanja ali su pua NUT(lesnik,badem) a da "trebim"ne bih bas da opet rizikujem.Zato pizdim.Nema ni palente,nema griza,ima kukuruznog brasna pa od toga pravim palentu.Ovde svi decu kljukaju slatkisima i kad smo u parku samo ga nutkaju.Bilo je neizbezno.Ovde su svi u fazonu kako ja preterujem i kako smo sv odrasli na tome pa nikom nista(sto ne znaci da odobravam).Zato i pitam za ideje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 3:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ni ja ne zivim u Srbiji. Mnoge stvari nalazim u bio radnjama, ili turskim radnjama (kao npr. palentu i sl) ili u boljim i vecim samoposlugama....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 05, 2009 5:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 1:18 pm
Postovi: 128
Dea je napisao:
Ni ja ne zivim u Srbiji. Mnoge stvari nalazim u bio radnjama, ili turskim radnjama (kao npr. palentu i sl) ili u boljim i vecim samoposlugama....

ovde nema,nema nigde kao sto rekoh osimonih za odrasle...i ima tih fruit i cake bar-ova koje su od zitarica ali pune secera,kao bonzite...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 06, 2009 10:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Sad ste me zbunile. Moja sestra živi u Beču i deca joj jedu žitarice, obične, kupljene u zrnu pa ih ona kuva. Žito, proso, heljda..... to po meni nije nikakva egzotika već uobičajena namirnica.
Ni ja ne dajem pahuljice već cele žitarice koje kuvam. I kupujem u običnoj samoposluzi tamo gde stoji riža npr (što me podsetilo da je riža isto super zdrava i možete da je dajete i sa voćem i sa povrćem).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 07, 2009 1:33 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pa ovde zitarica bas u obicnoj samoposluzi nema. Ali se lako nadju u ovim drugim radnjama sto sam navela.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 07, 2009 2:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Evo još nekih ideja: mi zimi jedemo suvo voće. Onako, iznesem na sto i grickamo. I orahe, bademe, lešnike (ako niste alergični). Super kalorična i zdrava užina. Moja mama devojčicama, kad ih čuva obavezno pravi zobenu kašu na zobenom mleku i doda grožđice, mlevene suve kajsije, smokve.... One se dave u tome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 14, 2009 4:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Okt 29, 2008 11:00 am
Postovi: 276
Lokacija: Beograd
Wiseslawa,
stvarno imate odličan princip, ideje, ali i uslove da hranite Vašu decu! Zdrave navike se usađuju od rođenja.
Moja devojčica ima skoro 16 meseci. Sisala je do pre mesec dana i veoma lepo prešla na kravlje mleko. Nešto pre prvog rođendana prestala sam da joj dajem kaše i zadržala se samo na palenti i grizu.
Vanja, naime, hoće da jede za stolom sa velikima i to sve što veliki jedu, tako da se otprilike, hrani isto kao suprug i ja. Pošto sam ja maitre d', trudim se da ishrana bude što zdravija i njoj prilagođena. Suprug je to prihvatio i primetio kako mu takva lagana hrana još više odgovara.
Vanja jede i voće i povrće i slatkiše i manje-više sve čime je ponudim. Jedino po stolici primetim kad joj nešto ne odgovara. Juče je u vrtiću jela, mislim, pšenicu, i jako ju je mučila, pošto je imala gasove i više stolica i pred svaku je zaplakala i govorila''Mama, pupa!'' Tako je skoro sa svim mahunarkama.
Ima tri obroka i dve užine, pije sok, jede slatkiše, ali ništa od toga posle 17h. I jedva čeka da opere zube!!!!
Vrlo je zdravo i aktivno dete i ima odličan imunitet.
Možda neko dete ne bi tolerisalo njenu ishranu ili način života, ali, kao što rekoh, navike se nameću od malih nogu.
Možda ću sa drugim detetom pokušati nešto od Vašeg iskustva da sprovedem u delo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 15, 2009 10:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 06, 2008 10:17 pm
Postovi: 15
Ja sam ponosna tetka dvogosisnje devojcice... Sta dati od namirnica, kada...? Bake kazu jedno, lekari drugo... Za sve - obavezno procitajte sledeci tekst sa puno korisnih, strucnih saveta i objasnjenja...http://www.stetoskop.info/Ishrana-bebe-u-drugoj-godini-zivota-period-stalnih-promena-2561-s1-content.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 16, 2009 12:46 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Da li je 200ml formule dovoljno? Jutarnju flasicu smo ukinuli (jer onda nece da doruckuje) pa pije samo jednu uvece. Preko dana pojede uglavnom jos malo jogurta (oko 100ml). Obicno mleko ne pije....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: