Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Seboroicni ekcem
PostPoslato: Sre Maj 06, 2009 8:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 9:29 pm
Postovi: 16
Bebi starosti tri meseca dijagnostifikovan je seboroicni ekcem i za terapiju je preporuceno Didermal mleko dva puta dnevno u trajanju od dve nedelje. Posto su se simptomi brzo povukli, ja sam mu nakon nekoliko dana smanjila na jednom dnevno i posle 11 dana prestala sa mazanjem. Nakon dva dana ekcem se ponovo pojavio na nekoliko istih mesta. Uz konsultaciju sa dr nastavila sam sa ovim mlekom do prestanka simptoma posle cega je preporucen Antiatopski krem za negu, tj preventivu. Interesuje me:
1.Koliko dugo u kontinuitetu moze da se maze ovo mleko (sastav je 15g Didermal krema + 85g Aqua dest.)
2.Nakon koliko vremena moze da se ponovi terapija?
3.Kako postupiti u situaciji kada se sa čela povuce ekcem, a na vratu i dalje postoje promene? Da li čelo negovati Antiatopskim kremom, a vrat Didermal mlekom?
4.Kako postupiti kada se posle dvonedeljne terapije zaleči stari ekcem, a pojave se promene na novim mestima?
5. Da li crvenilo bez svraba treba leciti kortikosteroidom? Ako ne, cime?
6. Da li vam je poznata neka krema koja ne sadrzi lanolin, a koja bi bila efikasna za negu bebine guze, tj protiv ojeda?

Molila bih da mi odgovorite na svako pojedinacno pitanje. Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 08, 2009 1:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 05, 2009 1:59 am
Postovi: 15
Toplo ti preporucujem Mustela kremu( stelatoija) je za kozu podloznu ekcemima. Postoji i kupka koja se ne ispira. To su kozmeticki preparati,bez kortikosteroida,(kao kad bi koristila bekutan npr)sadrzi ulje ricinusa,kamilice,suncokreta. Posto su jako skupe ,krema je oko 2000 din,mozes je mazati samo na mestima na kojima se pojavljuje ekcem.Sta mozes da ocekujes? Dok ti bebac ne ojaca,svaki put kad krene da pada imunitet,vraca se i ekcem. Izbegavaj svaki cas da ga perkas,promeni prasak ,omeksivac za ves. Ne preteruj sa sapunima,kupke samo za osetljivu kozu i to neke tek posle 6 meseci(chicco na pr). O samoj kremi vise mozes da se informises na netu.Inace moja devojcica nije imala ni temenjacu,a koristili smo mlecnu kupku. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 08, 2009 10:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 07, 2009 9:52 pm
Postovi: 3
Moja cerka ima osam godina i od sestog meseca smo se borile sa ekcemom(nadam se da je dosao kraj)ne znam da li postoji nesto sto nisam probala,mazala...pre nekih godinu dana moja drugarica je otisla u Nemackoj kod pedijatra i ona nam je poslao Multilind Mikro Silber kremu i mleko za telo.To su kreme sa srebrom,bez kortikosteroida itd.mogu da se koriste svakodnevno bez nezeljenog dejstva.Zaista ne znam da li imaju i kod nas da se kupe ali svi imamo nekoga ko ima nekoga preko,ko bi to mogao da posalje,donese..i jos jedna stvar,Pantenol u spreju(koji je takodje iz Nemacke)kod najgoreg stadijuma ekcema(kada koza puca i poavljuju se ranice)brzo i efikasno pomaze(za razliku od pantenol krema,masti...koje sam kupovala u nasim apotekama)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 11, 2009 12:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 9:29 pm
Postovi: 16
Hvala puno na odgovorima, znacice mi u fazi odrzavanja!
Ja sam se nadala da ce se i neko od lekara oglasiti i dati odgovore na postavljena pitanja, posto mi je neophodno da znam kako da tretiram akutne faze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 11, 2009 7:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Melody, ovde cete tesko naci lekara tako uske specijalnosti!

Ekcema moze da izludi i dete i roditelje!
Moj unuk je ima od 2-gog meseca (sada ima 5 godina i ima je jos ali sada moze da nocu spava, prve 4 godine su bile godine bez sna ii za dete i za njegove roditelje) i koza mu je cistija.

Roditelji su se jako plasili kortikosteroida i kada se ekcema aktivira (i gotovo generalizuje), oni su odlazili decijem pedijatru u zemlji u kojoj ima puno dece sa ekcemom (valjda zbog vlazne klime) i tada su im dete mazali kortikosteroidima u debljem sloju (na uzas roditelja), pa je to nastavljeno i kod kuce dan-dva (kada dete zaspi, tada je pocinjalo sa mazanjem)...

... na kraju se sve svelo na sledece: u akutnoj fazi mazanje dan-dva kortizonskim kremama i to ne preterano tanko.

Imunosupresivne kreme su izbegavane jer izazivaju nezgodne nuspojave, ali su cak i one koriscene kada se nije imalo kud (naravno uz strogu kontrolu).

Ja sam isla kod vise nasih decijih dermatologa na konsultacije (a po zelji roditelja) i mogu reci da su gledista lekara razlicita.

Verovatno znate da treba da pazite sta beba jede, tj sta vi jedete ako dojite bebu - to je ono najosnovnije jer je tu ishrana jako bitna (mada se alergotestovi ne rade pre navrsene 1.ve godine zivota).
Vrlo je moguce da vasa beba bude u onoj grupi gde se posle navrsene 1.ve godine ekcema povlaci.

pozdrav
PS: protiv ojeda su trazili da im odavde saljemo Jekoderm mast (koju i dan danas koriste ako treba za guzu deteta)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 11, 2009 8:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 9:29 pm
Postovi: 16
Danka, veliko hvala na vasem odgovoru. Mene najvise brine to sto mu se recidiviralo cim sam prestala sa kortikosteroidom. Evo, vec cetvrti dan od kad se opet aktivirao ekcem, pokusavam da mu ublazim svrab i odlozim upotrebu. Svesna sam da je to duga borba, i volela bih da se dobro informisem kako bih svom malenom pruzila najbezbedniju negu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 11, 2009 9:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Morate i sami istrazivati (tako su mojima reki u toj prvoj godini): morate povezati sta dete (ili vi, ako malenog dojite) pojede pa se koza upali!
Iza ekceme uvek stoji alergija!

A zavisi i kolika je povrsina koja mu je pod ekcemom - ako je to malena povrsina, onda je lakse.

Ta prva godina je i najteza, imuni sistem mu je tanan.

Morate naci sta vasem detetu prija od onih uobicajeni stvari za negu.
Nekada su lekari savetovali redja kupanja, a danas se ide na svakodnevna kupanja, ali ne bilo cime - kada pronadjete ono sto mu prija, toga se drzite.

Kada je nas mali napunio 2 godine, roditelji su dugo i homeopatske lekove koristili (da li je to pomoglo, to ne znaju jer se to dugo koristi, ali to je zemlja u kojoj je holeopatija normalna), ma nema sta sve nisu radili.... i isto su se plasili kortikosteroidnih masti, ali sam videla da su koristili uvek kada se upali pa moraju..

Kada biste nasli nekog dermatologa koji bi vas vodio, a ne cas jedan cas drugi, samo da vas sludjuju - to bi bilo najbolje, mada cete vi (kao majka) biti ta koja ce odredjivati sta kada i kako!

Ovde (u Bg) smo naisli na gramzivost u vidu stalnih i bespotrebnih i bez ikakvih rezultata kontrola od strane privatnih lekara, a sve u cilju izvlacenja para (jer su znali da zive vani) - to je ono sto iritira!

Vidute racuna ako vi dobijete groznicu na usnama da je zastitite jer je nas maleni imao vise puta tezu komplikaciju: ekcemu-herpetikum jer je majka (zbog ospabljenog imuniteta usled umora) imala cesto groznicu na usnama, i pored paznje je bilo i te komplikacije...

Melody, ukucajte na Google ekcema ili jos bolje:
Baby Eczema Treatment (ako neko u kuci zna engleski, odstampajte, pa citati i citati) - tako smo mi radili i ono sto smos matrali da je interesantno smo salli roditeljima.

Vodite racuna da ima silnih prevaranata na Netu koji prodaju "carobne" kreme koje kao nisu kortizonske - jednom umalo da i mi nasednemo .

I jos jednom da vam ponovim da pratite detetovu (i vasu ako dojite!) ishranu - tu se krije jacina ekceme (nas je bio alergican na mleko-formulu kao i na kravlje mleko, a nije dojio, pa je pio specijalna antialergicna mleka i sl).
veliki pozdrav
PS: deca koja imaju ekcemu su po pravilu inteligentnija od druge dece, mada to roditeljima moga unuka uopste nije bila uteha!
A ni nama kao nemim posmatracima sa velike daljine!

PPS: vodite racuna o sebi, podelite obaveze sa svojim muzem, pazite jedno drugo - moja deca su se prazboljevala, a verujte da smo i mi bili gotovo bolesni od brige i nemoci.

To je boljka koja trazi odlicnu organizaciju... trazite pomoc najblizih, sto vas je vise, bice vam lakse (ali roditelji su ti koji odlucuju sta kako i cime mazati!)
Da jos dodam da je nasem malom ta boljka bila u najtezem obliku, sto uopste ne znaci da ce biti i vasem malenom - ogromnom broju dece se ona znatno ublazi posle 1.ve godine!
Drugima posle 5-te! (valjda je nas u toj grupi, da cuknem o drvo jer ima jos uvek, verovatno ce imati celoga zivota, ali u blazem obliku, nadamo se)
Trecima nestaje ili se ublazava u pubertetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 12, 2009 12:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 9:29 pm
Postovi: 16
Moj sin isto pije adaptirano mleko, od navrsena tri meseca je iskljucivo na formuli, pre toga je bio na dojenju i dohrani. Posto su stolice normalne, rekla bih da se ne radi o alergiji na mleko, mada ne treba biti iskljuciv.

P.S. Pored tako brizne bake, ne sumnjam da ce dete izrasti u inteligentnu osobu, sigurnu u sebe - i bez ekcema koji stvara muke:)
Isto mislim i za svoje dete!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 1:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 05, 2009 1:59 am
Postovi: 15
Ja sam ti preporucila ove kozmeticke preparate zato sto ih mi koristimo od Janinog 3 meseca. Razlog je taj sto nisam zelela da koristim nista sto je na bazi kortikosteroida. Cinjenica je da se vraca i uvek ce se vracati dok joj se nesto ne dogodi sa imunitetom ,posto je ekcem direktno povezan sa tim. O samom problemu sam se informisala preko neta najvise,posto nasi lekari ne vole puno da objasnjavaju. Radila sam joj bris koze,i tu se nalaze bakterije koje su saprobne(nisu patogene,ali se kod ekcema nalaze u vecem broju,i narusavaju celijske veze koze,pa je to mesto upaljeno). Da ne bih bila reklama za gore pomenute proizvode ,ulja koja sadrze,pomazu da se te veze obnove,vlaze kozu(koja je kod ekcema jako suva,svrbi)tako da je jako vazno ne koristiti sredstva za higijenu koja nisu namenjena osetljivoj kozi. Naravno i ishrana je jako bitna,mada se meni cini da i nije presudna. Kad joj je dobro vidim po par tackica,a kad joj padne imunitet kao sto nam se skoro desilo,cela ledja su joj bila istackana,sad su grudi. Ova vrucina i znoj samo pogorsavaju sve.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 8:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 01, 2006 9:29 pm
Postovi: 16
Vec sam koristila Mustelu, prija mu za odrzavanje. Medjutim ima faze u kojima mu nista ne pomaze, ekcem se razvija i zahvata sve vecu povrsinu dok se ne primeni kortikosteroid. Zato meni trebaju informacije o ucestalosti upotrebe kortiko preparata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 19, 2009 12:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 05, 2009 1:59 am
Postovi: 15
Ono sto ja znam o kortiko preparatima uopsta je sledece:
Nije pozeljno koriscenje istih jako dugo,jer cine imunitet generalno pasivnim posto sami pospesuju odbranu organizma. Zbog delovanja na hormone,isto tako nije pozeljno koristiti ih dugo.
Kad se prekida njihovo koriscenje,nikad naglo. Prvo se preskace dan,pa se mesa sa kozmetickom kremomom(posto se nanosi na kozu),i sve tako cini se u nedogled.
Tanki slojevi jer istanjuju kozu pa mogu dovesti do krvaranja.
Inace nama je jednom bila prepisana krema,zaboravila sam kako se zove,savet kako da je nanosim nisam dobila ni od lekara ni farmaceuta.Objasnjenje sam dobila trazeci novu kupku i kremu,pa sam uzgred pomenula kakve probleme sa kozom ima dete,pa je ta starija apotekarka krenula da prica sta i kako treba raditi,malo je falilo da se onesvestim. Samo mi je proslo kroz glavu sta sam sve iz neznaja mogla da uradim. I onda sam trazila po netu. Ne prolaze ni nama brzo od mustele,ali posle 2 dana prodje crvenilo sto znaci da se upala smanjila ,tad joj mazem i do 3 puta ta mesta. Ali kortizonske preparate vise ne. Nekad je sa kamilicom isperem ta mesta. Zato sam pozurila sa skidanjem pelene posto joj je dole koza i sluznica jako osetljiva.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: