Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Prolaps mitralne valvule i oralna kontracepcija
PostPoslato: Ned Okt 05, 2014 10:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2014 5:57 pm
Postovi: 6
Postavila sam pitanje i u drugoj temi, ali izgleda da niko nije obratio paznju pa cu pitati opet.
Imam 25 godina (61kg, 177cm). Jos u osnovnoj skoli na sistematskom pregledu mi je ustanovljen sum na srcu, a daljim pretragama je pokazano da se radi o mitralnoj insuficijenciji. Od tada na svakih godinu-godinu I po dana idem na kontrolne ultrazvucne preglede. Tegoba nikada nikakvih nisam imala.
Pre oko godinu dana radjen je poslednji ehokardiografski kontrolni pregled. Nalaz je sledeci: Na srcu ritam pravilan, tonovi jasni, diskretan sistolni sum 2/6. TA 115/75 mmHG. Situs solitus. Venske drenaze normalne. Leva pretkomora normalnih dimenzija, precnika 26mm. Na IAS-u se prikazuje istanjenje u srednjem delu, povremeno se ima utisak defekta, a povremeno se vidi jako tanka membrane koja ga prekriva. Kolor dopler ehokardiografski se prikazuje laminaran protok ali takav nalaz moze da bude I artefakt. A-V sklad. Mitralna valvula na anulusu precnika 29mm, trikuspidna valvula precnika 33mm. Prednji listic MV je lako elogiran pracen tragom regurgitacije. IVS ocuvanog integriteta. Leva komora normalnih dimenzija I kontraktilnosti (LVD 43mm, LVS 22mm, ZZ 6mm). V-A sklad. Aorta trivelarna, na anulusu precnika 20mm, normalne sistolne brzine protoka. Aortni luk levi, bez anomalija. A.pulmonalis na korenu precnika 20mm, normalne morfologije I brzine protoka. Desna grana plucne arterije precnika 17mm. U zakljucku: Dysmorphio v. mitralis cum reguritatio thrivialis, suspekta interatrijalna komunikacija. Zakljucak: nema znakova sigurnog organskog oboljenja srca, Sum na srcu je funkcionalne prirode. Opisana morfologija MV je bez klinickog znacaja I deo je njene konstitucije. Opisani defect na interatrijalnom septum najvise odgovara za artefakt. Sposobna je za normalan zivot I sve aktivnosti.
Mene zanima da li je ovakvo stanje kontraindikacija za uzimanje kontraceptivnih pilula?
Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prolaps mitralne valvule i oralna kontracepcija
PostPoslato: Sre Okt 08, 2014 9:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 28, 2013 1:13 pm
Postovi: 34
Kod korištenja kontracepcijskih pilula postoji rizik od zgrušavanja krvi,a kod prolapsa mitralnog zaliska se taj odnos zgrušavanja donosi na osnovu stepena regurgitacije,ukoliko niste pušač,dijabetičar i sl,možete koristiti kontracepcijske pilule,ma da moj savjet bi bio da ih izbjegavate,i da koristite ostale vrste kontracepcije.

_________________
Centar za srce BH Tuzla


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prolaps mitralne valvule i oralna kontracepcija
PostPoslato: Sre Okt 08, 2014 11:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2014 5:57 pm
Postovi: 6
Hvala Vam na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prolaps mitralne valvule i oralna kontracepcija
PostPoslato: Sre Okt 08, 2014 11:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2014 5:57 pm
Postovi: 6
Nisam ni pusac ni dijabeticar. Stvar je u tome da meni kontraceptivne pilule nisu potrebne kao kontraceptivno sredstvo, vec zbog neredovih, bolnih i obilnih menstruacija. Ali, na osnovu Vaseg misljenja vidim da postoji mogucnost da taj problem resim ali po cenu svog kardioloskog stanja. Da li postoji neka analiza koju biste mozda predlozili, osim UZ koji je vec radjen, a koja bi sigurnije rekla da li u mom slucaju postoji regurgitacija ili ne, posto u mom poslednjem nalazu stoji da je to mozda artefakt?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prolaps mitralne valvule i oralna kontracepcija
PostPoslato: Sre Okt 08, 2014 9:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 28, 2013 1:13 pm
Postovi: 34
Što se tiče prolapsa po ehokardiografskom nalazu mogu reći da Vam je prolaps mitralnog zaliska hemodinamski beznačajan odnosno takva vrsta prolapsa mitralnog zaliskane zahtjeva liječenja već redovne godišnje kontrole a ne brigu,tako da možete koristi kontracepcijske pilule one i prolaps Vam neće predstavljati problem radilo bi se drugačije da Vam je stepen regurgitacije veći,što se tiče njega stepena regurgitacije najtačniji nalaz se dobiva color-doplerom tj.sa ultrazvučnim snimanjem,također može se koristiti i stetoskop kojim se može čuti šum uzrokovan prolapsom,a i da Vaš kardilog i ginekolog smatraju da bi Vam kontracepcijske pilule stvarale problem kod prolapsa prepisali bi Vam drugu terapiju,a i sa onim što se ja susrećem,a i što vidim na osnovu Vašeg nalaza srca nema razloga za brigu,dalje što se tiče nalaza možete ako već niste izvaditi nalaze krvi i provjeriti gustoću krvi odnosno protrombinsko vrijeme a to je test koji se koristi za otkrivanje poremećaja zgrušavanja krvi,također postoji i antokoagulantna terapija ali ovo samo napominjem,jer Vama stvarno na osnovu nalaza takva vrsta terapije ne treba,tako da nemoj te se brinuti da Vam je stepen regurgitacije već osjećali bi i tegobe uzrokovane prolapsom.

_________________
Centar za srce BH Tuzla


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prolaps mitralne valvule i oralna kontracepcija
PostPoslato: Čet Okt 09, 2014 3:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2014 5:57 pm
Postovi: 6
Moj ginekolog nije ni gledao taj nalaz UZ koji sam ovde postavila, samo je trazila potvrdu od kardiologa za koriscenje pilula, i dala mi je da radim krvnu sliku, biohemiju i urin, rezultati vremena krvavljenja su 30'', a vreme koaglacije je 9', da li je to u redu? Inace, trazila sam od svog doktora uput da radim color doppler jos pre neki dan, pa cu videti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prolaps mitralne valvule i oralna kontracepcija
PostPoslato: Pet Okt 10, 2014 10:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 28, 2013 1:13 pm
Postovi: 34
Da određeno vam je parcijalno tromboplastinsko vrijeme a referentne vrijednosti su od 30-45" a i vrijeme koaglacije je dobro,rekao sam Vam kod određivanja stepena regurgitacije najbolji nalaz je color-dopplerom,bez obzira na to mora postojati suradnja ginekologa i kardiloga,ali moj savjet bi Vam također bio da se malo smirite,vidim da jednim dijelom dosta i psiha utječe na Vas.

_________________
Centar za srce BH Tuzla


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Prolaps mitralne valvule i oralna kontracepcija
PostPoslato: Pet Okt 10, 2014 8:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2014 5:57 pm
Postovi: 6
Da, u pravu ste sto se psihe tice. Hvala najlepse na odgovorima!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: