Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Infarkt miokarda terapija
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 10:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 9:10 am
Postovi: 3
Nakon prezivljenog infarkta miokarada i rekanalizacije RIA implantacijom Cypher stenta otac je otpusten sa IKVB Dedinje sa sledecom terapijom:

Cardiopirin tbl 100mg 1x1 ujutru
Plavix tbl 75mg 1x1 narednih godinu dana
Tritace tbl 1,25mg
Dilatrend tbl 12.5mg 2 x 1/2
Sortis tbl 20 mg 1 x 1

E sad moje pitanje bi bilo sledece: otac primenjuje terapiju od kada je otpusten ali se od pocetka uzimanja terapije javlja izrazena hipotenzija sa prelaskom u sok, nakon posete IKVB Dedinje i lekara koje je dao terapiju misleci da ce doktor promeniti istu jer pojedini lekovi imaju indikaciju smanjenja TA iako otac vec prirodno ima nizak TA receno nam je, citiram: "morate piti terapiju, ako Vam toliko padne pritisak ( TA 90/55mmHg) razmutite kasicicu soli u casi vode i popite i tako smo otpusteni kuci. Od tada pa do danas 29.03.2009 - 12.04.2009. zbog stanja soka (hipotenzije) dva puta smo zavrsavali na UC KC Srbije, savetovali se sa 2 kardiologa koji kazu: tako mora da bude, to je reakcija na lekove. Na moje pitanje : Kakva je to terapija, kad on ima zabranu unosenja soli kroz ishranu, a zbog lekova mora piti skoro svako vece 5 gr. soli sa vodom? Dobio sam odgovor, tako mora.
Ja molim strucne ljude sa ovog foruma da mi daju neko svoje misljenje ili savet kako da postupamo dalje, sta da radimo? Da li postoje neki drugi lekovi koji ne bih imali ovakve indikacije?

Unapred zahvalan,

Radomir Jovanovic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 10:38 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
sok NIJE isto sto i hipotenzija, i vas otac nije imao sok - u medicinskom smislu reci.
njegov pritisak snizavaju beta-blokator i ace-inhibitor koji se nalaze u terapiji, a moraju se uzimati! beta-blokatori su stub kardioloske terapije, usporavaju srcani rad (da se srce ne "trosi") a ace-inhibitor stiti srce od degeneracije misica.
neka pije sto vise tecnosti i ostalo kao sto vam je preporuceno.
ima prosotra da se tritace zameni prexanilom, lekom koji ima slabije dejstvo na snizavanje krvnog pritiska.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 11:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 9:10 am
Postovi: 3
Hvala Vam na odgovoru, sto se tice pralaza iz hipotenzje u sok sigurno sam se lose izrazio ali meni kao laiku je tako delovalo, posto nakon ustanovljenog niskog TA pocinju da se javljaju simptomi: nesvestica, hladan znoj, zmarci po telu, lupanje srca... pa sam zbog toga povezao da je sok. Sto se tice lekova ja se slazem da ih mora uzimati ali nije mi jasno kada nastupi hipotenzija on popije rastvor vode i soli tada mu pritisak raste i u proseku bude 140-150/60-70mmHg, a u izvestaju stoji da zbog njegove bolesti pritisak preko 130/80 mmHg izuzetno lose deluje na njega. Npr. Dilatrenda(Karvedilol) tj. neselektivni beta blokator koji otac ima u terapiji deluje na koronarnu bolest srca ali na prvom mestu na hipertenziju( koju on nema) i kada lek deluje na njega koji uobicajeno ima nizak TA pojavljuju se pomenuti simptomi. Ili Tritace (ACE inhibitor) koji takodje kao jednu od indikacija ima lecenje hipertrnzije. Da li postoje lekovi koji imaju iste indikacije kao gore pomenuti ali koji ne deluju na hipertenziju ( koju on nema)?
Hvala Vam, ja sam mozda malo naporan ali sam u problemu pa Vas molim da me shvatite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 12, 2009 11:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 9:10 am
Postovi: 3
Hvala Vam na odgovoru, sto se tice pralaza iz hipotenzje u sok sigurno sam se lose izrazio ali meni kao laiku je tako delovalo, posto nakon ustanovljenog niskog TA pocinju da se javljaju simptomi: nesvestica, hladan znoj, zmarci po telu, lupanje srca... pa sam zbog toga povezao da je sok. Sto se tice lekova ja se slazem da ih mora uzimati ali nije mi jasno kada nastupi hipotenzija on popije rastvor vode i soli tada mu pritisak raste i u proseku bude 140-150/60-70mmHg, a u izvestaju stoji da zbog njegove bolesti pritisak preko 130/80 mmHg izuzetno lose deluje na njega. Npr. Dilatrenda(Karvedilol) tj. neselektivni beta blokator koji otac ima u terapiji deluje na koronarnu bolest srca ali na prvom mestu na hipertenziju( koju on nema) i kada lek deluje na njega koji uobicajeno ima nizak TA pojavljuju se pomenuti simptomi. Ili Tritace (ACE inhibitor) koji takodje kao jednu od indikacija ima lecenje hipertenzije. Da li postoje lekovi koji imaju iste indikacije kao gore pomenuti ali koji ne deluju na hipertenziju ( koju on nema)?
Hvala Vam, ja sam mozda malo naporan ali sam u problemu pa Vas molim da me shvatite.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: