Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Alternativa Verapamilu
PostPoslato: Pet Okt 10, 2008 9:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 2:37 pm
Postovi: 43
Moj stric vec deset godina poje terapiju koja se sastoji od Dilakora 1 dnevno 5 dana u nedelji i verapamila 80 1-2 dnevno. Lometazid(ili tako nesto) za izbacivanje vode po potrebi.
Ja ne znam tacnu dijagnozu, ali znam da ima ostecene zaliske koji se i jesu pre 1o godina otkrili. On je pacijent slozene klinicke slike, jer je 1952. godine prelezao deciju paralizu. On je invalid, krece se pomocu staka i ziveo je najnormalnije do 1998. Onda je dobio jednog jutra tahikardiju i gusenje, konstatovana mi je ta dijagnoza, tada je dobio terapiju i dan danas je koristi.
Naravno, sve je slabiji sa godinama. Smanjio je kretanje na minimum, puno izgubio na kilazi, a i ono malo misica koji su mu ostali, sada se povlace. Posto sam mu jako posvecena, citala sam upustva njegovih lekova i vidim da verapamil ume da napravi neke nus pojave koje mu se povremeno javljaju u poslednje vreme:opstipacija, zadrzavanje vode itd.
Da li postoji neki lek koji je alternativa verapamilu?
Naravno da ce o tome odluciti njegov kardiolog, ali, ja moram svoju znatizelju da zadovoljim. A i imam problem da ga vidim tako slabog.... Ne znam kako bi to sa srcem sve izgledalo, da nema posledice decije paralize.
Unapred hvala na svakom komentaru i predlogu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 10, 2008 9:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
sve zavisi od toga zbog cega je uveden lek verapamil.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 10, 2008 10:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 2:37 pm
Postovi: 43
Verapamil mu je uveden radi smanjivanja broja otkucaja... Ne da mi njegove papire...da se ne bih sekirala, ali ako sam dobro skapirala, zalisci ne rade svoj posao, osteceni su najverovatnije anginom, i valjda krv odlazi i u pluca.... Ja sam bila klinka kada se to otkrilo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 10, 2008 11:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
jos uvek premalo podataka.

ako je uveden Dilacor (+Lometazid) onda se radi o (barem parcialnoj) dekompenzaciji srca. Tj. popustanju samog srcanog misica, e sad zasto... mozda zbog te mane na zaliscima koje ima.

Po mom mislenju Verapamil je u terapiji zbog aritmija, u tom slucaju ima nekoliko alternativa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 11, 2008 7:59 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
verapamil je antagonist kalcijumovih kanala. postoje lekovi novije generacije, sa manje nuspojava itd. , ALI su skuplji, i ne idu na recept...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 13, 2008 9:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 2:37 pm
Postovi: 43
Dragi DRBG, da li mi mozete reci kako se zovu ti lekovi, nema veze sto nisu na recept. Ja mu ni ove lekove ne uzimam na recept, jer je uzasna guzva kod lekara, a oni nisu skupi da bih morala sebe da iscrpljujujem u nekoj cekaonici. Ne brinite, nece on uzimati nista na svoju ruku, ja samo da zadovoljim svoju radoznalost. Imamo odlicnog kardiologa "na nasoj strani" :D pa cu ga pitati za misljenje.
Moj problem je ovde sto moj stric odbija da mu dodje lekar kod kuce, da ga pogleda, poslusa srce, da mu se izvadi krv... Navukao je neki strah, sta li. Ja licno mislim da se plasi da ga ne odvedu u bolnicu. Kardiolog koji njega vodi, dr. Mihajlo Matic, srecom je njegov dobar prijatelj, a i nas porodicni, i onda telefonski vrsi i preglede i konstatacije... Napomenuo mu je kako bi mozda trebalo promeniti terapiju, i stric se malo prepao... Nismo iz Beograda i sve je malo teze... Zato ja po netu trazim sve moguce informacije, ali, naravno, nista ne radim na svoju ruku.
Unapred vam hvala....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 13, 2008 10:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
Ako je u pitanju verapamil zbog visokog tlaka onda je tu puno noviji i bolji lek Amlopin (amlodipin).

Ako se radi o aritmijama su tu takozvani antiaritmici Rytmonorm (propafenon) ili Amiodaron.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 13, 2008 10:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
ja se ogradjujem od ovakvog propisivanja terapije! to prevazilazi okvire foruma! ako imate sanse da dodjete do prof. matica-uradite to! pacijentu koji se nerado kontrolise ne sme se ovako korigovati terapija! pitali ste da li postoje bolji lekovi-odgovor je da postoje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 27, 2008 11:35 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Ja sam shvatila da Jekiska zeli da ima tu informaciju za sebe, a ne da bi ona menjala terapiju.
Informaciju treba dati, a ne izigravai Bogove!!!

I jos nesto: pravo pacijenta je da pije lekove, ali i da ne pije! To se nekako stalno zaboravlja - covek moze da se leci, ali ako ne zeli i ne mora da se leci. Ima pravo na izbor - moj otac nije hteo da se leci vec da zivi kolko pozivi (to je bio njegov svestan izbor, a njegova dr je bila ocajno losa ali on nije tako mislio!).

Lekari postoje radi pacijenata a ne obrnuto - to nali lekari zaboravljaju... a takodje zaboravljaju da su i oni su smrtni tj da su samo obicni ljudi.
Ali, dzaba ja pricam, the........


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 27, 2008 9:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
danka,
lose ste shvatili da ja "izigravam Boga"!
informaciju da postoji bolji lek sam dao, a potencijalnu opasnost Amiodarona apsolutno ne mozete ni zamisliti ukoliko niste medicinske struke!
kardioloska terapija je potencijalno veoma opasna i po meni jedino prihvatljivo na forumu je objasniti sustinu dejstva neke grupe lekova.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: