Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Koksaki- kako treba mirovati?
PostPoslato: Ned Apr 17, 2005 9:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Pre dve nedelje imao sam verovatno kontakt sa virusom, za to vreme sam obisao lekare i uradio analizu na Torlaku za koju cekam rezultat. Imam povremene bolove u grudima sa leve srane i jedan konstantan bol skroz levo u predelu rebara, koji je poceo juce posle jednog veceg zamora. Naravno i probleme sa stomakom, umorom, bolovima u misicima...

Posto mi nista nije jos uvek dijagnostikovano od strane lekara i niko mi nije objasnio kako i koliko treba da se miruje.

Koje aktivnosti mogu da se rade i kad treba da legnem. Da li intenzitet aktivnosti zavisi od toga koliko se napreze samo srce. Mogu li ici u setnju, koliko sati dnevno treba da spavam?

Sta mogu da preduzmem da ne dodje do posledica?

Hvala puno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 18, 2005 4:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2005 1:53 pm
Postovi: 8
Dragi Boki,
vidim da si čitao moju poruku a i videla sam malu polemiku sa Grace sa kojom se, uzgred budi rečeno, ne slažem jer mi je život bio bar dva puta za ovih pet meseci stvarno ugrožen...Dakle, moja doktorka meni kaže dugo mirovanje ( posebno ukoliko se radi o problemima sa srcem ) minimum 6 meseci, do godinu dana. I to posebno bez jačih fizičkih napora. Još dodaje, možete da sedite i čitate knjige, novine, gledate TV, malo promešate ručak ( ništa usisivač, pranje prozora i sl. kao da mi je to prvo na pameti, ali valjda zbog sopstvenog ženskog iskustva ) pođete kod prijatelja u goste...I, sve u svemu, više me opominje no što ja slušam ( čim sam bolje ja krenem "u život" mada se izlasci iz kuće svode na odlaske kod lekara i brigu o dva psa i mačoru u dvorištu ). Predlažem ti da zaista temeljno odležiš i strpiš se sada kako ne bi bilo posledica kasnije. Onda će ti sveukupno trebati manje vremena da se oporaviš. Ja nisam to odradila onda kada je trebalo jer nisam ni znala da je virus tu i kako je grozan...Bolje shvati ozbiljno, odmaraj se, mnogo vitamina ( ne veštačkih ), morska riba, integralni hleb i sve ostalo. Srdačan pozdrav svima koji se bore, nije baš lako ali optimizam je bitna stavka. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 18, 2005 5:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 17, 2005 11:34 pm
Postovi: 10
Ja uopste nisam porekla potrebu krajnje ozbiljnog shvatanja virusa, pa i koksakija, kad se ustanovi da je napao vitalne organe. Uostalom, i ja ponavljam da svaku, pa i najmanju prehladu treba ozbiljno shvatiti u smislu koji sam pomenula, da se miruje, odlezi, uzimaju cajevi, vitamini, itd, i sa sto je manje moguce kontakata s okolinom. Znaci, to je donekle i stav samog bolesnika, u stilu "nije to nista", proci ce", mnogo vise nego lekara. Lekari, uostalom, svi ionako kazu da sve treba po mogucstvu odlezati.

U stvari sam htela da kazem, da je oko koksakija sada mnogo govora, a ima jos toliko drugih virusa koji gotovo svi mogu napasti vitalne organe, ili izazivati velike tegobe. Ispada da se zbog koksakija zaboravlja na druge. Svi salju ljude na test za koksaki, a isto tako bi trebalo, recimo i na herpes, mononukleozu, parvo, pomenuti citmegalo, pa hepatitisi... Svi oni, i mnogi drugi, mogu napasti organizam vrlo ozbiljno.

Ali i dalje tvrdim, da je od same pretrage na viruse, ako se jave tegobe, vaznije prvo pregledati organe, srce, pluca, i ostale, pa tek posle, kad se ustanovi u kakvom su oni stanju, "zabavljati se", izvinite na izrazu, sa analizom na viruse, to jest, da li je osnovni poremecaj organa izazvan bas virusom, ili necim drugim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 18, 2005 7:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Jos nesto, juce sam cuo pricu da se kaksaki najbolje leci svakodnevnim trcanjem uz stepenice. Kad god imamo priliku i kad god su stepenice ispred nas :o Ovo najbolje govori o tome koliko je vazno da se o bolesti zna makar i najosnovnije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 18, 2005 7:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 17, 2005 11:34 pm
Postovi: 10
Slazem se da o bolestima, pa i virusima treba da se zna makar i najosnovnije, u stvari, po mom misljenju upravo treba da se informise i vise. Ali ipak, mi laici nikad ne mozemo znati vise od lekara, ma koliko ponekad, kad nas iznerviraju, kazemo "ma, ne znaju oni nista". Ipak oni imaju mnogo siri pogled na medicinu, povezuju i one stvari koje mi ne bismo ni u snu. Uostalom, toliko su slucajeva videli, i iskustvo im je veliko. Jedino, kad se dogodi, da su neke slucajeve redje imali, pa onda izgleda kao da "ne znaju". Ali, naprosto, nisu imali slucaj u praksi. ( Zasto je recimo u poslednje vreme mladjim lekarima teze da dijagnostikuju TBC, jer naprosto, jedno vreme je bila skoro nestala, pa nisu imali prilike da je vide u praksi). Tako je mozda i u vezi s nekim virusima.
A to sto o nekim istim pojavama imaju razlicite poglede, posebna je prica. I ne znaci, opet, da "ne znaju", nego, kao i za sve drugo sto ljudi u zivotu, gledaju na stvari s aspekta svoje "skole", ili cak, licnog stava. Doduse, ima i stvari u kojima se svi slazu. (recimo, nije bilo kardiologa koji mi nioje rekao da su te moje ekstrasistole (naravno, konkretno posle pregleda), "vrlo neprijatne, ali bezopasne").

A sto se tice ovog trcanja uz stepenice... Salu na stranu, ali to svakako nije lose kao preventiva. Ali i pomalo u zbilji, bas na ovom mom najnovijem pregledu kod kardiologa, meni je prilikom testa opterecenja, znaci voznje bicikla, dok sam inace bila sva lomna od prehlade, upravo u toku te voznje - bilo bolje.
A i kasnije tog dana, upravo, dok sam isla polako, nesto me je onako stezalo u grudima, a onda sam upravo potrcala, a zatim i uz stepenice, i opet mi je bilo posle tog trcanja, verovali ili ne bilo bolje. A nekad je dovoljno da samo sedim, kucam po tastaturi, i da me odjednom stegne. I sad, kad pred lekarom vam se ovako desi, sta on moze da konstatuje, nego da mu je, ako nista drugo "cudno". Ili da "deluje neki virus". Jer, po objektivnim nalazima, nema skoro nista. Ili postavi dg. "neurovegetativna distonija", koja u stvari ne znaci nikakvu bolest, nego naprosto, jacu osetljivost, senzibilnost doticne osobe. A kad se kod takvih osoba odista pojave i virusi, onda stvari poprime dramaticniju sliku nego sto ona objektivno jeste.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 18, 2005 10:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 04, 2005 11:08 pm
Postovi: 6
Koliko su merodavni analize iz Hexa Laba na kojima sa vadio krv za Koksaki i pokazao je da je negativan,da li treba da brinem da mozda nisu pogresili ili da odem ipak do Torlaka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 18, 2005 11:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Stariji ljudi najvise poverenja imaju u Torlak. Ali mnogi mladi ljudi pricaju da je Torlak "zastareo" i da sada ima mnogo "modrenijih" privatnih laboratorija. Licno mislim da je Torlak bolji od ostalih. Mada sam cuo da neki da su neki rezultati na Torlaku umeli da budu negativni, a u priv. lab. pozitivni... A opet svi lekari specijalisti upucuju na Torlak, sto bi trebalo da znaci da je odlican izbor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 18, 2005 11:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Svetionce, slazem se s tobom, mislim da Grese samo hoce da kaze da kad se razbolimo nije sve tako crno, da uvek ima nade, i da su price koje kruze po forumu mozda suvise strasljive, i mene su vrlo zabrinule neke od njih. Svi smo jednim delom u pravu, a koksaki je srecom izleciv, i mi smo ljudi, koji pored svih slabosti i mana imamo pokadad vise hrabrosti i snage nego sto mislimo, da se suocimo sa bolescu i pobedimo je.

Zato svima zelim puno strpljenja i cvrste volje da istraju u lecenju !

Sto kaze jedna moja draga prijateljica: Drz' te se dobro ! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 19, 2005 1:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 17, 2005 11:34 pm
Postovi: 10
Citiraj:
hoce da kaze da kad se razbolimo nije sve tako crno, da uvek ima nade


Da, upravo i to, izmedju ostalog, hocu da kazem. I tacno je:

Citiraj:
i mi smo ljudi, koji pored svih slabosti i mana imamo pokadad vise hrabrosti i snage nego sto mislimo, da se suocimo sa bolescu i pobedimo je.



Citiraj:
i da su price koje kruze po forumu mozda suvise strasljive, i mene su vrlo zabrinule neke od njih


U stvari, koliko god ovakvi forumi i uopste, drugo informisanje laika o medicini, bili korisni i dobrodosli za pravovremeno upozorenje na moguce znacenje nekih tegoba, na razmenu iskustva i medjusobnog ohrabrivanja, oni su i mac sa dve ostrice. Jer kad procitamo nesto, moze nas stvarno zabrinuti, ili uplasiti, pa se javiti i onaj poznati efekat kod studenata medicine, da dok zavrse fakultet svaku od bolesti prepoznaju na sebi, iako je objektivno nema.

Po mome iskustvu, lekari u stvari smatraju da laici nikako ne bi trebalo da citaju nista iz medicine, pogotovu ne PRE uspostavljanja dijagnoze, jer sasvim pogresno tumace simptome, i kako rekoh, nisu u stanju da stvari sagledaju u celini, strucno (to, kako vidimo, nisu u stanju uvek ni lekari, a pogotovu ne laici). Jedino, posle, kad je dijagnoza data, ima smisla procitati, i uopste sire se informisati o bolesti, ili virusu. Meni su lekari govorili da nikako ne treba citati cak ni one listice u kutijama lekova, jer tamo je stvarno napisano mnogo toga sto laika takodje moze da uplasi, kad vidi sve one nezeljene efekte, i kontraindikacije. I da su slucajevi nezeljenih efekata, narocito onih najopasnijih zapravo izuzetno retki, ali to pise zapravo jer proizvodjaci lekova hoce da se sasvim osiguraju. Ali, priznajem, ja ipak uvek to procitam, kopka me. Sto ne znaci da odustanem od uzimanja leka, ako mi ga je lekar prepisao


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 21, 2005 2:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2005 1:53 pm
Postovi: 8
Vidim da se diskusija nastavlja. Iako moja doktorka takođe smatra da to ( surfovanje na ove teme ) može da bude kontraproduktivno ( da se čovek živ isprepada ) mislim da ovo ima smisla. Meni pomalo liči na neki oblik grupne psihoterapije sa svim pozitivnim stvarima koje ona nosi...Dakle, evo malog doprinosa ( važno je da znate i da sam po profesiji psiholog ) svakako pozitivnog za mene a, ja se nadam, i za ostale. Nakon 5 meseci bolovanja, mirovanja!!, vitamina i svega ostalog o čemu sam već pisala, dobila sam dozvolu da se vratim na posao. Jedini simptom koji je preostao su retki i slabi ( ne opasni ) "izlasci iz ritma". Još uvek koristim dosta lekova i, naravno, ne treba da se "ubacim u petu brzinu" ali sada mogu da krenem i u šetnje ( prvo 500 metara tamo-ovamo pa da produžavam ). Šta hoću da kažem - važno je da imate dobrog kardiologa i da ga slušate ( ali i sopstveno telo ). Ovo pišem jer sam imala gotovo smrtonosno iskustvo sa eminentnim profesorom iz Beograda, a ipostavilo se da je moja doktorka, "obični" kardiolog iz povincije ( kako ona kaže - ne ja ) mnogo više zainteresovana i posvećena, bar meni kao pacijentu...a, verujem, i ostalima. Tako, važno je piti lekove, pridržavati se posebnog režima života i ishrane, mirovati i bolest prođe. Ne klonite duhom i to je važno. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 21, 2005 3:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
E Aleksandra bas mi je drago da se mozes vratiti na posao, i dan po dan vracas u formu. Bas ohrabrujes, ponekad je bolest bas teska, hvala ti na ovoj maloj psihoterapiji :D

srecan pocetak !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 21, 2005 5:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 17, 2005 11:34 pm
Postovi: 10
Citiraj:
jer sam imala gotovo smrtonosno iskustvo sa eminentnim profesorom iz Beograda, a ipostavilo se da je moja doktorka, "obični" kardiolog iz povincije ( kako ona kaže - ne ja ) mnogo više zainteresovana i posvećena, bar meni kao pacijentu...a, verujem, i ostalima.


Iz sopstvenog iskustva takodje mogu da potvrdim, da se tih "eminentnih", cast izuzecima, upravo treba kloniti. Toliko je sjajnih lekara, a koji upste nisu siroko poznati kao"cuveni strucnjaci". Ja sam, za ove tri godine, kako me snalaze ove opisane "epizode" (ova tekuca jos traje), imala prilike da naidjem na razne. I, sto se tice, recimo, kardiologa, konacno naisla na onog u kog imam potpuno poverenje, i koji mi je na pravi nacin objasnio, naravno, koliko je potrebno laiku, dosta od tih mehanizama. I koji je bas kako i vi rekoste, izuzetno temeljan, posvecen pacijentu, i dobar psiholog. E, sad sto on ima takav "stav" prema virusima, koji je naizgled nesto "nehajniji" to je opet stvar pogleda. Naravno, kad virus dodje u njegov domen, kardioloski, on vrlo temeljno nastupa. Recimo, on je meni odmah samoinicijativno resio da uradi UZ, a zatim i ergo-test odmah posle tih uocenih promena na EKG, i slusanja pluca, gde je cuo bronhitis.
E, sad, naravno, sem nekog opsteg pogleda, on ne moze da ide isuvise izvan svoje uze struke, pa da se "seti" bas svih vankardioloskih ispitivanja na koje bi mozda trebalo da odem, ali je preporucio da pre svega ipak uradim osnovnu krvnu sliku, biohemiju i elektrolite. I da snimim pluca. Ii da se naravno, pridrzavam opstih saveta, o umerenijem zivotu. I naravno, ako mi stanje istrajava, krenem na neke detaljnije pretrage, najvise u imunoloskom smislu, pogotovu u zavisnosti od krvne slike.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 22, 2005 1:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
Ma ima super lekara, bas sam naisao na jednu divnu doktorku na kardiologiji, uz njenu brigu i terapiju lepo cu ozdraviti i kupicu joj cvece :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 22, 2005 2:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 01, 2005 10:42 am
Postovi: 3
uh odakle da pocnem sta sve procitah ovde... kolko simptoma... chega sve nema ovo ono..... hehe.... e ono za stepenice je najjace mislim... brzo trcanje... evo ja sad s torlaka nema ni pola sata kaze sledece 1:16 1:256 1:256 1:256 1:64 od svega pomalo koksaki B .... vitamina b i Mb piva resice tegobe... pa sta da vam kazem i ja sam oseco aritmije i neko stezanje u plucima pa odem na trening pa mi lakseee... al opet sutra zajebano bude.. pa mi zabranili sta ces... a jel zna neko kad ce ovo da prodje u NAJBOLJEM slucaju? posto meni sve prodje u najboljem slucaju ja uvek prodjem najbolje pa zato i pitam da znam... nemam ta zamaranja kad drzim misha ili kad pevam... mozda malo chuka skoci kod seksualnog odnosa al desi se i najboljima... eda imam neke zrnaste promene na miokardu kazu nije strasno funkcija srca perfekto... uh.... ne znam ne drzi mene koksaki tako lose ko druge al opet bolovanje ovo.. uh zeznuto


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 22, 2005 7:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2005 7:52 am
Postovi: 321
Lokacija: Pisite mi na mail
U najboljem slucjaju simptomi prolaze neopazeno u obliku "prolecnog zamora" :)

To se ne moze reci, svako je drugaciji, ali ako bi okrenuo hitnu pomoc, zatrazio pomoc, i rekao im da su simptomi poceli pre dve nedelje, rekli bi: nemojte preterivati, do sada bi vec trebalo da vam je bolest prosla.

Sto se tice Mb piva, mislim da super koristi da se covek oslobodi stresa, ali sto se lekara tice alkohol i u najmanji kolicinama je vrlo vrlo los porok u bolesti.

Pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: