Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: stravičan bol u grudima (23 godine)
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 4:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 12, 2007 1:29 am
Postovi: 5
Poštovanje.

Prilično sam zabrinut za ovo što ću opisati s obzirom da imam svega 23 godine.

Pre neki dan osetio sam umor jer sam malo spavao prethodne noći i legao sam ranije da da bi me u pola noći probudila nepodnošljiva glavobolja. Bio sam mokar i tresao sam se. U pitanju je bila temperatura od 38.8. Kada se to smirilo (Ibuprofen), počelo je da me blago boli u predelu grudne kosti.

Da bi se kroz par sati povećalo toliko da je postalo nepodnošljivo. Probadanje je bio na grudima na prostoru veličine dlana. Centralizovan, konstantan. Trajalo je par sati i popio sam Brufen400 sa oblogama na grudima. Sve vreme sam bio malaksao i slab.

Sutradan je bilo za nijansu blaže osim na pokrete (okretanje u krevetu, sedeći – ležeći položaj). Gutanje (kao da nešto podižem iz grudnog koša što izaziva bol).

Otišao sam kod lekara sa pretpostavkom da sam dobio upalu pluća.

Poslušala je i rekla da su pluća mirna ali da je srce ubrzano. EKG je pokazao 122. Dala mi je Propranolol (2x1). (Mnogo?) I Palitreks.

Bez ikakvog objašnjenja i dijagnoze.


Otišao sam u urgentni gde su mi uradili opet EKG za koji su rekli da je u redu. Protiv bola su mi dali injekciju Diklofena. Bol se za nijansu smanjio a ubrzan rad su prepisali mom strahu („malo si se uplašio“).

Citiraj:
Afebrilan, eupnoičan, kardijalno komp. Cor, radnja tahikardična, tonovi dobri, šumova nema. Sin. ritam 110/min. Nema promena T i ST.


Rečeno mi je da ne pijem Propranolol.

Objašnjenje je da je to zbog infekcije grla koju sam preležao pre nedelju dana sa temperaturom (ova „epidemija“ trenutno). Tada sam pijo Palitreks.

Ali mene je u grudima i dalje bolelo dan posle. Na pokrete pogotovu. Na duboko udisanje. I na leđima u istoj projekciji. Ritam 115/min.

Sada me ne boli osim kada se savijem da pokupim nešto sa poda.

Pretpostavljam da će svaki naredni dan biti sve blaže.

Počeo sam da osećam (umišljam) da mi trnu ekstremiteti. (zbog silnih podpitanja prijatelja koji sumnjaju na infarkt) Generalno osećam da sam slabiji. Na trenutke mi se zavrti vid, ili izgubim dah kada naprimer govorim. Ili me „žigne“ kada se uzbudim.

Prilično je jeziva pomisao da sam srčani bolesnik sa 23 godine.

Šta mi savetujete da uradim? Dodatni pregledi? Test opterecjenja.

Interesuje me od čega potiče taj bol koji je trajao tri dana? Šta je to bilo? Da li je bol posledica temperature ili temperatura najava za problem koji će se ispoljiti grudnim bolom? Zašto odjednom?

Nisam se stresirao na poslu ništa manje/više nego inače.

Loše se hranim, unosim vitamine putem tableta, malo spavam, previše obaveza, previše stresa, fizička aktivnost nula (u vidu sporta).

Niko u porodici nema ozbiljne srčane probleme. Ja nikada nisam imao probleme sa srcem.

Možda umišljam a možda me organizam na nešto opominje. Svejedno mi se nije dopao nedostatak objašnjenja za evidentan bol. Šta god da je vezano za srce, nije dobro. Zato sam se obratio ovde. Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 9:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
bol koji se javio u grudima je najverovatnije izazvan zahvatanjem zglobova grudne kosti i rebara virusom koji je izazvao prehladu! relativno veliki broj ljudi tokom prehlada ima bolove u malim zglobovima, a kod vas se proces zaustavio na zglobovima rebara i sternuma.
apsolutno je indikovano da uradite krvnu sliku i leukocitarnu formulu!!! ako tu ima vecih odstupanja obavezno se javite lekaru!
beta-blokator (propranolol) nikako nije indikovan, puls vam je bio ubrzan zbog temerature! (a i kada se daje postoje savremeniji lekovi, pogotovo za mladje pacijente)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 6:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 12, 2007 1:29 am
Postovi: 5
Koji virus je u pitanju?

Kako je mogucje da se javio u roku od dva sata?

Upoznat sam sa bolom koji se javlja u zglobovima ali ovo je bilo prejako u odnosu na to. I povezano je sa disanjem i protokom krvi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 7:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 17, 2008 5:07 pm
Postovi: 272
Sad cu ti ispricati par prica povezanih sa tom boli u grudima
prva se tice mene
Prosle godine na ljeto mi se isto to desilo Nisam mogla ni udahnuti ni izdahnuti koliko je bolilo kad sam otisla dr rekao je da mi se upalio taj podrebreni misic ali mi je ipak snimio srce da me rastereti i sve je bilo ok
Naravno bol nije popustala pa sam i pluca slikala e kad je to bilo uredu otisla sam ortopedu koji mi je u ledja negdje oko plecke nasao valjda taj neki nerv i dao mi injekciu direkt na to mjesto sjecam se odmah je pustilo Ali je rekao da ce injekcija trajati do sutra a sutra da se javim fizijatru da to namjesti Sutradan sam otisla na tu masazu zena me legla na sto savila lotos maramicu u rolu stavila negdje na ledja savila me tako nezgodno da sam cula ono krc
Poslije masazae rekla mi je da je to od kucnih poslova i nezgodnog nosanja djeteta da ce mi se to vracati ako ne ojacam te ledjne misice
Tako je i bilo kad zaboli ja pravo njoj ona to najbolje sredi jos koja masaza ja ko nova
druga prica o mom stricu koji je jedan dan imao bolove u grudima i nije htjeo dr onako sam izmjerio pritisak i kao ok
Ta bol ga je drzala cjelu noc
Sutradan on na posao
I poslije mjesec dana kad je isao svom dr radi redovne kontrole na polslu ispricao mu sta je bilo ovaj njemu uradio ekg i rekao covjece pa ti si imao infrakt
Naravno sad je na lijekovima i sve je ok
Hocu da ti kazem ovo Kad te pocelo boljeti to u grudima isao si dr ekg ti je bio ok znaci srce nije ako ti je lakse idi provjeri pluca i ako to bude ok pravo ortopedu ili na masazu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 23, 2008 8:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
koji virus je u pitanju sada se vise ne moze reci jer nije uzet uzorak, ali najverovatnije se radi o izazivacu iz grupe adenovirusa, ili mozda o "pravom" virusu gripa.
razvijanje jedne virusne infekcije koja se kod najveceg broja ljudi manifestuje kao ono sto podrazumevamo pod terminom "prehlada" traje i pre nego sto se manifestuju simptomi.
srce i pluca su najvaznije (uslovno receno) anatomske formacije ali tu si i druge, manje poznate laicima koje su meta oboljenja. u vasem slucaju mislim na zglobove izmedju grudne kosti i sternuma koji - kao i svaki drugi mogu biti pogodjeni virusom (a i brojim drugim obljenjima).
vi imate 23 godine i ne treba da se poredite sa rodjakom iz prethodne poruke jer infarkt NIJE srcano oboljenje trece decenije zivota. (to je vreme kada se mogu manifestovati urodjene srcane mane koje imaju sasvim drugu simptomatologiju a ne nagli bol, i nema potrebe da sirimo temu)
da rezimiram, na osnovu svega sto ste izneli - potrebno je da se uradi krvna slika i ako leukocitarna formula i sedimantacija ne daju znacajna odstupanja, nema razloga za strah!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 7:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
EKG vam je u redu, nema ishemijskih promena, bol se pojacava pri pokretima a u miru nestaje...to nema nikakve veze sa srcem!
Vitamini, mirovanje, bez lekova, bez beta blokatora, ako vise nemate temperaturu...bez brige! Ako imate, uradite Leukocite i Le-formulu, kako je dr rekao.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: