Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Sistolni pritisak raste, dijastolni ostaje isti
PostPoslato: Pon Apr 04, 2011 5:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 25, 2011 7:38 pm
Postovi: 8
Poštovani,

Interesuje me postoji li neko stanje u kardiologiji koje se očituje skokom sistolnog pritiska za oko 20mmHg dok dijastolni ostaje onakav kakav jeste. Naime, pritisak mi ujutru i tokom obavljanja redovnih, neopterećujućih aktivnost fluktiura oko 116/76 mmHg, međutim, nakon naprezanja gornji pritisak skače dok donji ostaje isti. Ovo pod uslovom da zaista mogu dobro da izmerim sama sebi pritisak. Pod naprezanjem podrazumevam recimo vožnju na trenažnom biciklu. Subjektivni osećaj je da se samo zamorim i da mi skoči puls, ali ništa neočekivano s obzirom na stepen (ne)utreniranosti. Ne gubim dah.

Ono što me više brine jeste što mi se isto događa i noću. Naime, neposredno pre nego što zaspim, dakle u nekom polusnu probudi me neugodan osećaj nekog pritiska i stezanja u grudima. Klasične boli nema, kao ni znojenja, drhatavice, mučnine i sl. ali je vrlo neprijatno, jer osećam neki vid progresije u tom stezanju i strepnju kad će se zaustaviti, tj. koliko će daleko ići.

Ja sumnjam na napade panike, pošto nekad kad pomislim kako će to opet da mi se desi, odjednom mogu da osetim kako stezanje počinje da raste, dostiže relativno brzo svoj maksimum, a onda polako opadne. Ovakva stanja ne doživljavam danju. Ranije su me budili napadi u kojima mi je srce ludački lupalo, ali uvek je ostajalo sećanje (na san?) u kom se preispitujem jesam li završila sve što je bilo potrebno i sl. tako da sam bila gotovo sigurna da je sve na nervnoj bazi (a i bio je to za mene veoma stresan period izazvan vanrednim situacijama u porodici).

EKG je radio lekar opšte prakse i kaže da je uredan. KKS i kompletna laboratorija takođe. Ponekad još, tokom dana osećam, bolove u levom ramenu i plećki, mada je moguće da su od nepravilnog držanja. Hormoni štitnjače takođe u redu. Kortizol na gornjoj granici. Često hladne i ruke i noge (još od detnjstva, kao i mojoj majci), krhki kapilari i povremen, čudan, osećaj da mi je desna ruka nekad hladnija od leve.

Imam 28 godina, prekomernu TT, bez srčanih oboljenja u porodici.

Zahvaljujem!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: