Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Jeste li gledali emisiju "Kljuc"?
PostPoslato: Sre Nov 23, 2005 8:34 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Da li ste gledali "Kljuc" na RTS1 prekjuce (ponedeljak, 22.11.)? :D Tema je bila dijabetes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 23, 2005 9:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 12:13 am
Postovi: 291
Jesmo i nisu nista pametno rekli....Nego pitala bih onog tatu posto koristi isti pen kao i mi u kojoj apoteci podize insulin.....Emisija je opsteg karaktera i trebala bi malo konkretnih pitanja i saveta da da.....I zasto niko nije smeo da kaze o diskriminaciji vas preslatkih.... :-? :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 24, 2005 12:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 17, 2005 11:15 pm
Postovi: 31
Lokacija: Brus
Duskoo, za sve te odgovore, mislim, da treba mnogo vise od jednog "Kljuca", jer problema ima, ja se slazem sa tobom, a mi moramo traziti kljuceve i na drugim mestima :roll:

_________________
Zivot je gorak!? Ja sam nasao ono najsladje u njemu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 24, 2005 12:36 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Emisija je bila namenjena opstoj populaciji, prvenstveno da se "obican" narod edukuje. Za ljude koji nemaju nista sa dijabetesom, ovo je bilo vise nego dovoljno... A da nismo pricali o diskriminaciji, nije tacno... Ja sam govorila o tome da ljudi ne mogu da nadju posao pa kriju da su dijabeticari, a i pomenuli smo da se trake za osobe preko 26 god., placaju... Rekli smo mi jos dosta toga u studiju, nesto je srecom iseceno, a za nesto mi je krivo sto je isekla... Emisija je snimljena jos pre dva meseca i nikako da je puste. Ali, evo, konacno se i to desilo... :wink:
Elem, sad ste videli kako pumpa izgleda i kako mi lepo stoji! :lol:

Za one koji su je propustili, jos uvek moze da se dowload-uje sa
http://www.rts.co.yu/wupload/video/kljuc-2111.rm

Ima oko 28 mega...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 24, 2005 12:40 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Duskoo je napisao:
Nego pitala bih onog tatu posto koristi isti pen kao i mi u kojoj apoteci podize insulin.....

Javite mi se privatno, dacu vam telefon posto poznajem doticnog tatu... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 24, 2005 3:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 12:13 am
Postovi: 291
Eto posredujte pa ga pitajte u kojim apotekama u beogradu mogu da se na recept podignu karpule aktrapida i insulatarda za novo pen.Unapred zahvalna.... :P 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Kluc emisija o diabetesu
PostPoslato: Ned Nov 12, 2006 7:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
Nazalost tek sam sad trazeci jednu drugu temu nabasao na komentare o ovoj emisiji,davno date i davno emitovane. Nisam bio odusevljen ovom emisijom pogotovu sto je ocekivana vise nedelja i secam se samo jedne po meni grozne epizode.Neznam mnogo o insulinima,ali je stvar bila potpuno bez veze i za siroke mase koje neznaju ama bas nista, da otac tako iz cistog mira,"radi ilustracije " izmeri secer detetu u nevreme ili neko bez veze vreme emisije i konstatuje da mu je secer visok i da mu odmah insulin.Pa po meni to je cista ludost,pogotovo za ovu emisiju.Pa valjda se zna vreme kada se daje insulin,bazni verovatno ujutru a brzo delujuci pre obroka oko 30 minuta,zatim se dva sata posle obroka meri secer i NEDAJE SE insulin odmah vec se vrsi korekcija jedinica uz savet sa lekarem, ili samostalno ako se dosta zna.Kakva je i kome ova "ilistracija"pala na pamet za emisiju nije mi jasno. Mozda ja i nemam pojma o svemu ovome ali mi je delovalo kao ludost a posebno zbunjeni divan deckic,koji je jedva progovorio koju rec.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 3:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Donkihot-e, mislim da grijesis u vecini izjava. Ako gledamo zdravu osobu, kada joj se povisi secer, da li pankreas isto tako ceka korekciju doze od strane ljekara ili pola sata pred obrok? Cisto sumnjam. To su jednostavno neka stara gledanja na terapiju dijabetesa koja nikako nisu logicna sa danasnjim znanjima i tehnikom.

Ono sto su mjerili djetetu krv pred kamerom je bila cista glupost - normalno, od nervoze i adrenalina je djetetu skocio secer ali nisu morali onako da ga eksponiraju pred javnoscu.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 6:12 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ja sam htela da propadnem od muke kada su krenuli to preslatko dete da maltretiraju. Ali, to je dogovor izmedju ambicioznog tate i krajnje povrsne Natase.... :-? Cak je tata malog gurao u novine i tome slicno.... :(

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: emisija kljuc i komentar BOJJO
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 6:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
Dragi BoJJo,nisi bas mnogo razmisljao pre nego si meni odgovorio.Regulisanje glukoze u krvi preko pankreasa i preko davanja ili dodavaja insulina je potpuno RAZLICITO
Pankreas,secer u krvi i mozak,rade KONTINUIRANO, kao i svako regulaciono kolo.Cim secer pocne da raste,mozak daje pankreasu signal,ovaj pocinje da luci insulin i stalno odrzava,permanentno,bilo cime izazvano povecanje secera,u granicama normale.Dakle secer je kontrolisan permanenetno svih 24 sata dnevno,i regulisan.Hipoglikemija preko jetre slicnim mehanizmom ako se dogodi nocu..
Merenje secera aparatima i davanje insulina,rade se povremeno,ne kontinuirano/izuzev pumpe/i pokusavaju da IMITIRAJU prirodne procese, ali to mora da rade diskontinualno,prema tacno odredjenim terminima,u zavisnsosti od ocekivanog skoka secera,recimo posle obroka,a insulin se daje prema iskustvu i povremenim merenjima 2 h posle obroka,ali se tada ne dodaje sem u potpuno neregulisanim slucajevima,koji ne bi trebalo da se desavaju. i odredjivanjima profila, u vreme da deluje bas kada su oocekivani pikovi secera i vremenu kada insulin treba da pocne da deluje,odnosno bas u vreme tih pikova a to je obicno pola sata pre obroka. Pojava insulinskih analoga/lantus,levemir/,malo popravljaju ovu situaciju jer deluju 24 h samo na bazno regulisanje secera, ali svaki obrok trazi davanje brzo delujuceg insulina za pikove posle obroka.
Dakle delovanje pankreasa i regulisanje preko dodatog insuluna su potpuno razlice stvari,zato sam malo oduzio, jer imam utisak da nisi bas familijaran sa ovim mehanizmima a nije lako na malo prostora sve objasniti.
Merenje usred emisije,a posebno odmah davanje insulina samo znaci da njegov otac nema pojma o brizi za svog sina,izuzev ako to zbog emisije nije trazeno od njega. Terapija insulinom se odredjuje merenjem dnevnog profila/7 merenja dnevno-nocno/i odredjivanjem Glikoziranog hemoglobina HbA1c.Pozdrav i citaj vise WWW.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 6:21 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Malom je inace bilo vreme za redovnu kontrolu glikemije. Rezultat koji su dobili je zahtevao dozu za korekciju, pa im se to "taman" poklopilo za snimanje. Korektivne doze svi sa intenziviranom terapijom dajemo, jeli ili ne.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: korektivna doza
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 7:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
mnogo sam slusao,ali nikad nisam cuo da se iz jednog merenja na intenzivnoj terapiji daje korektivna doza.Cuo sam da dozu treba smanjiti pri planiranoj jakoj fizickoj aktivnosti, da se moze dati povecana pri planiranom zadovoljstvom parcetom torte, ali ovako ne. Pitam se kako je odredjena doza na intenzivnoj terapiji,pa se koriguje bez prethodnog pitanja sta je u jelu, aktivnosti ili ponasanju pacijenta i okoline prouzrokovalo toliku promenu da je neophodna korekcija.Sta ce u tom slucaju biti doza sutra.Ovo su samo moja razmisljanja,jer nemam iskustva sa insulinom. No posto to Vi kazete mogu i da verujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 14, 2006 12:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
donkihot, mislim da se varas sto se mog iskustva tice, barem djelimicno. ne bih sada da ponizavam nijednu skolu ali ta koja je tvojim rijecima opisana me mnogo podsjecala na onu koju sam i ja postovao 1990-1994 dok sam zivio dole, primao inzulin dva puta dnevno i dok sam vagao svaki gram hrane i preracunavao ga u kalorije. razlog te skole i te "sheme" koja svakodnevno mora da se prati i jeste ta nefleksibilnost (nedovoljnom) u testiranju i uzimanju inzulina. pumpa moze npr da se imitira uzimanjem jedne injekcija humaloga svakih sat vremena - sto cesce to bolje.
skola koja se praktikuje ovde i koja mi se mnogo vise svidja jer daje vise slobode a ujedno i odgovornosti pacijentu je da jede kad hoce i sta hoce (plus osnovne obroke koje mora), da secer mjeri redovno (oko 5 puta dnevno) i na osnovu jela i nalaza da stanje secera u krvi koriguje inzulinom. cijela inzulinska terapija je ne treba uopste da bude komplikovanija od toga. nevezano za ispad u programu, posto su uz pomoc nalaza konstatovali da mu je secer visi nego sto bi trebao da bude - nevezano za razlog, normalno je da ce uzeti par jedinica da ga spusti na normalu. To isto radi onaj ko inzulin uzima spricom ili ja koji imam pumpu.
ako je doza odredjena u intenzivnoj to ne znaci da ce ta doza da bude adekvatna svaki dan i u svakoj situaciji nezavisno od hrane, stresa, aktivnosti, zdravlja itd. doze trebaju da imaju neke ramove ali i da budu fleksibilne.
ili grijesim?

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 14, 2006 12:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
A moze li neko da mi posalje tu emisiju ili da postavi link recimo na www.rapidshare.de pa da iskopira taj link ovde i da skinemo emisiju jer sam ja jos tada kada je emitovana pokusao da je nadjem na rts-u ali bez uspeha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 14, 2006 9:01 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
BoJJo je potpuno u pravu. To i jeste smisao intenzivirane terapije.

Nikola11, narezacu ti ja emisiju i poslati CD, samo mi javi adresu... ili da je posaljem po nekome, posto je postarina poprilicno skupa. Problem je da je postavim na net, posto ima preko nekoliko stotina mega.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: