Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: sta vi mislite o tome?
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 6:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 9:35 pm
Postovi: 12
Pratim sta se pise na ovm forumu i vidim da su mnogi razocarani ponasanjem nekih osoba u zdravstvu tako da bih i ja nesto prokomentarisala na tu temu....
Bolujem od diabetesa vec 9 god i imam veoma nestabilan secer i veoma sam razocarana u endokrinologe ali to je druga prica.... Kao osoba koja je na 4 doze moj doktor je napisao preporuku da mesecno uzimam 150 traka za merenje secera u krvi (3kutije), medjutim problem je nastao kada sam otisla na komisiju da mi odobre nalog oni su mi smanjili broj traka na 120kom mesecno ( racunali su 30dana x 4 merenja dnevno=120, a nisu racunali mesece koji imaju 31 dan?!). Prvi problem je: kako ce meni da daju ljudi u apoteci 120kom traka kada svi znamo da svako pakovanje traka sadrzi 50kom traka u sebi i da ima samo jedan kod? Oni meni ne mogu da izdvoje iz jedne kutije 20traka i da mi daju sa kodom a da ostalih 30 bace? Kasnije su ljudi iz apoteke dali predlog da jedan mesec uzimam 100kom traka a drugi mes. 150 ali ljudi iz socijalnog to nisu odobrili zbog toga sto se stvara razlika u 10 kom traka na 2mesec u moju korist i to je njima skupo???? (100+150=250; 120+120=240) Drugi problem je sto je meni taj broj traka premali i sto dok sam i uzimala 150 traka mesecno nekad nisam imala dovoljno traka na kraju meseca jer imam veoma nestabilan secer i cesto koristim aparat da bih kontrolisala secer... i sad iako imam zdravstvenu zastitu ja moram da dokupljujem trake da se ne bih nasla u situaciji da ostanem bez njih... Zato bar ne uvedu neku starosnu granicu za podelu traka jer sigurno je da mi mladji vise merimo secer nego starije generacije a dobijamo isti broj traka? Cak sam skoro u novinama citala jedan clanak u kome jedna gospodja iz saveza za dijabeticare (zaboravila sam ime) izjavljuje da ona secer dnevno meri 5-6puta. Pa ko je njoj odobrio toliko traka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 6:42 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Iz tvog maila mogu da pretpostavim da još uvek nemaš 26 godina, jer je to starosna granica za dobijanje do 150 traka mesečno, pod uslovom da si redovan student. Nakon tog perioda, imaćeš pravo samo na 50 traka.
Pojedinačno pakovanje traka imaju modeli aparata Precision. Njima je svaka traka posebno pakovana i u apoteci mogu da ti odvoje 20 komada, mada je to vrlo protivzakonito, kao i ono da nam vade penove iz originalne kutije.
U socijalnom ne rade ljudi koji razmišljaju, već samo oni koji kao roboti prate propise. A propise isto tako pišu oni kojima je samo državna blagajna u glavi.
Osoba koja je govorila o merenju šećera 5-6 puta dnevno možda sam bila i ja, ali onda zamisli koliko dodatno para dajem na trake, jer od fonda mogu dobiti samo 50 kom mesečno. Najgore je što nas takvih ima 15.000!
U zabludi si ako misliš da stariji treba manje puta dnevno da mere šećere. I ti ćeš u budućnosti morati da meriš nekoliko puta dnevno, i kada budeš imala npr. 50-60 godina (ako do tada ne smisle nešto pametnije).
Vrati se ponovo kod svog lekara i reci mu šta ti komisija radi. Moraće da napiše dodatno objašnjenje na kome će insistirati da ti se odobri 150 komada.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 8:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Lucka, zbog cega ti je secer nestabilan posle 9 godina sa njim? Mislim da bi to trebalo da rijesis jer kad ti se secer stabilizuje neces imati potrebe da mjeris 4 puta dnevno. Osim toga, 4 doze na dan je premalo, mozda ih treba rasporediti na 6-8 da bi ti secer bio "ravniji".

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 9:08 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
BoJJo, to je super predlog, ali ni naši lekari još nisu naučili kako da sa više od 4 doze dnevno možeš da držiš dobre šećere. Mislim, jesu možda naučili, ali ih zabole da to pacijentima i objasne. :(

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 9:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 9:35 pm
Postovi: 12
pa problem sa secerom imam zato sto ne mogu da nadjem adekvatnog endokrinologa koji bi mi posvetio dovoljno paznje da saslusa kakve probleme sa secerom imam... Lokalni endokrinolog nema pojma o seceru tj imala sam jedno lose iskustvo sa njim tako da ga sad posecujem samo kad uzimam insulin, a isla sam na kontrole kod doktora Micica na internoj b klinici i tu se strasno razocarala jer taj covek nije ni imao vremena ni da me primi kako treba i da saslusa moj problem a da ne pricam o lecenju pod njegovom kontrolom. A sto se tice traka za merenje secera za aparat koji ja koristim postoji samo pakovanje od 50 traka i ni jedno drugo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 9:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:01 pm
Postovi: 206
Bojjo...odlicna ideja...

Ja od pre jedno 2 meseca primam 5 puta insulin i mogu da kazem da nikad nisam polje bila regulisana nego sada.
Jeste da za posledicu te ne regulisanosti imam neke promene,ali dobro...bitno je ne dati im da napreduju.
Tako da eto...i ja predlazem vise od 4 doze.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 10:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 9:35 pm
Postovi: 12
a kako si rasporedila doze vremenski?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 10:16 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
U "normalnom" svetu se već godinama primenjuje davanje insulina 7-8 puta dnevno. Npr. kod dece je to dalo fenomenalne efekte. Samo kod nas se drže 3+1 kao pijan plota i poštuju striktne satnice do u minut, tako da ti robuješ insulinu, a ne obratno. Najgore je što su zadržali stari sistem razmišljanja čak i sada kada imamo analoge.
Pitanja za Lucku su:
1. Da li brojiš ugljene hidrate (znaš li uopšte šta su ugljeni hidrati i kako utiču na šećer)?
2. Kako vršiš izmene doza po potrebi?
3. Šta ako ti je šećer 13, a treba da jedeš?
4. Šta ako samo želiš da ga spustiš na normalu, koliko jedinica daješ?
4. Kako doziraš npr. za hamburger?

Eto, dovoljno za početak. Izvinjavam se što sam tes pretrpala pitanjima, ali mislim da je tu problem. Pomoći ćemo ti da savladaš sve nedoumice, na pravom si mestu :wink:

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 10:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 9:35 pm
Postovi: 12
ugljene hidrate ne brojim bas ali se pridrzavam ishrane i vodim dosta racuna o tome sta jedem... kad mi je secer preko 13 obicno povecam dozu insulina za 2 jedinice i sacekam u zavisnosti od visine secera pola 40min do sat vremena pre nego sto jedem. Sot se tice hamburgera njeag i na praktikuje da jednem obicno uzmem topli sendvic da pojedem kad sam negde u gradu tj na fahu i onda obicno udarim insulin i odmah jedem.. inace doza koju primam sada je 12+12+14 actrapida i 24 insulatarda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 10:39 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Auh, ovde se sada dosta pitanja meni dodatno otvorilo, ali ćemo polako... Molim i BoJJo-a da se uključi koliko stigne i može :D
Ok. Ajmo od početka:
1. Da li znaš tačno kako deluju actapid, a kako insulatard?
2. Da li užinaš i kada?

Ajde ova dva, pa ćemo dalje :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 10:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 9:35 pm
Postovi: 12
znam za delovanje insulina kad i koliko dugo deluje a sto se tice uzina imam jednu uzinu u 10h ujutru, 16.30h tad uzimam voce i u 22h jogurt i parce hleba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 10:55 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Pod predpostavkom da ti je šećer pred ručak super, šta pojedeš za tih 12 jedinica? Recimo da si kod kuće taj dan i lenčariš :wink:

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 11:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 9:35 pm
Postovi: 12
kad sam na fahu kupim topli sendvic a kad sam kuci pa moja majka se trudi da mi sprema zdravu hranu tako da dosta povrca jedem corbice itd


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 11:10 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
I uvek daješ 12 jedinica, isto za topli sendvič, isto i za maminu kuhinju? Greška.
A šta ako taj dan posle ručka ideš sa drugaricom po gradu celo popodne? Isto ćeš dati 12 jedinica??
Inače, tvoje prethodno pitanje "kako rasporediti doze" je da se daje insulin pred svaki obrok, znači i za užine. Ali, još uvek to nemoj da primenjuješ jer ne poznaješ dovoljno ugljene hidrate i kako određeni sastav obroka i fiz. aktivnost utiče na šećer.
Ne bilo ti zapoveđeno, skini sa sajta u mom potpisu primerak časopisa "Partner" i čituckaj šta smo tamo napisali, a posle mogu i neke knjige da ti preporučim.
Nemoj da se stidiš da za nešto kažeš "ne znam", jer u protivnom nećemo mnogo toga uraditi :wink:

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 11:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 9:35 pm
Postovi: 12
pa obicno posle toplog sendivica se vratim na predavanja... a casopis cu skinuti i cituckacu ga :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: