Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Pet Jul 07, 2006 5:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 15, 2006 12:12 am
Postovi: 7
Lokacija: Vrbas
Da li neko pati od insulinske rezistencije i da li moze da mi razjasni o cemu se radi, kako da se ponasam, kontraindikacije.
Svi saveti su dobro dosli. Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 07, 2006 2:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Koliko ja znam, insulinska rezistencija je stanje u kome celije u organizmu nisu u stanju da iskoriste postojeci insulin kako bi iskoristile secer kao osnovno "gorivo", sto dovodi najpre do povecane koncentracije insulina u krvi, jer organizam na taj nacin pokusava da odrzi nivo glukoze u krvi u normali. Kao posledica neiskoriscavanja insulina, dolazi do povecanja nivoa secera u krvi, sto predstavlja diabetes tipa II. Znaci, mozete se informisati u vezi sa diabetesom tipa II najpre kod svog lekara, ovde na forumu, na sajtovima o dijabetesu www.diabeta.net,...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 15, 2006 5:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 15, 2006 12:12 am
Postovi: 7
Lokacija: Vrbas
Da li je neko voljan da odgovori iz licnog iskustva??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: insulinska rezistencija
PostPoslato: Sub Jul 22, 2006 8:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
Tesko je definisati tacno zasto dolazi do insulinske rezistenci. Ja sam osam godina bio bez lekova sa znacajnim povecanjem insulina u krvi i tako sam se sve vreme borio i odrzavao, za mene tolerantan secer u krvi, jutarnji oko 7 postprandijalni oko 9-10/dva sata posle jela/Uzroci su mnogobrojni i nedovoljno objasnjeni ali jedan je siguran a to je debljina.Daklle treba doci na BMI oko 25.Preparati razlicitih naziva genericki METFORMINA su odlicni za snizenje rezistencije, ali oni imaju kontraindikacije kod srcanih,bubreznih oboljjenja. Oni su skoro deset godina bili zabranjeni za upotrebu zbog stvaranja alkidne acidoze, kod ovih bolesnika kod kojih je dolazilo do ucestalih smrtnih ishoda. Ja ga bazalost tada nisam smeo upotreblavati, ma da sada vidim da ga prepisuju cesto, skoro svima,misliom cak bez nekih bojazni. Meni je u to vreme insulin u krvi bio nekoliko puta veci od gornje granicne vrednosti i tako sam dok je to ytrajalo podnosio bez lekova.C-peptid i insulin,koji su u korelaciji, zavisi koji ste test u stanju da uradite bili su i 250-400% iznad gornjih granica. Granica gornja insulina je 30 a C peptida o,7 mrzi me da gledam kojih jedinica,ali nije mnogo ni znacajno.Kasnije sam saznao da visak insulina u krvi ima ISTO toliko lose dejstvo na oraganizam kao i visok secer.Skoro sam poceo da pijem AMARIL to je preparat sulfonil uree,sekretolit insuliona, ali za njega tvrde da ima i dejstvo na rezistenciju.Ostali preparati koji su sensitiseri insulina uglavnom su jos u fazi istrazivanja, koja se rade i kod nas na KBCS-u.Uzima se jednom dnevno i za mene je do sada dobar jer sam za 6 meseci smanjio HbA1c sa oko 7 % na oko 6% asto je jako dobar uspeh delovanja.Osim ova dva preparata ja neznam da li je jos neki poceo da se prepisuje bilo gde u svetu. Malo sam bio preopsiran ali takvi su penzosi.Pozdrav i zelim uspeh u borbi sa secerom i posledicama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 10, 2007 6:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 15, 2006 12:12 am
Postovi: 7
Lokacija: Vrbas
Ja za sada pijem Novodiab, na prirodnoj je bazi i uskoro idem na kontrolu. Da li ste culi da neko pije taj lek i kakve su prognoze. Da li je bolje baviti se sportom ili ne, mislim treba li biti umeren? Kakve su moguce tegobe i promene na organizam kroz neki period i da li je neizbezno dobijanje secera, kako su meni rekli?
Hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: novodiab
PostPoslato: Sre Jan 10, 2007 5:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
Nazalost ne mogu mnogo da odgovorim na Vasa pitanja jer su suvise naivna.Prvo Novodiab NIJE lek, "to je pomocno lekovito sretstvo",koje je skoro identicno slicnom preparatu koji se zove Diabet 2,samo sto je prvi pilula a drugi prah i razliciti su proizvodjaci.Moze da Vam MALO pomogne ali neznam kakava je Vasa situacija sa secerom i koliko godina imate.On sigurno ne moze da Vam skodi, ali ako procitate na uputstvu cemu sve pomaze videcete da je to ipak dosta smesno kao i za ostalih stotine preparata koji se preporucuju za sve i svasta.Dugo sam pio Diabet dva kao preparat koji smanjuje insulinsku rezistenciju kod hiperinsulinemije,ali sa slabim uspehom.
Preporucujem Vam prvo da procitate sve sta ima na sajtu WWW.diabeta.net,kupite dobru knigu.od Dr.Vlada Velickovica prvu knigu ,i tek onda mozete i da razmisljate i da pitate.Procitajte i postove sa ovoga foruma,redom,mnogo ce te nauciti.Sve naravno ako imate vremena da se bavite sobom i svojom bolescu,ako ste bolesni?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Čet Dec 31, 2009 1:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 1:35 pm
Postovi: 13
Zdravo,
Dobila sam dijagnozu :umerena hiperinsulinemija, jer mi je nivo insulina 33.6 nIU/ml (ref vrednost 0.7-9 za ordasle i 0.7-25 za dijabet tip 2). Glikemija mi je uvek niska a GTT test normalan 5.08 mmol/l ujutru, 4.06 posle 120 min sa opterecenjem od 50gr glikoze posle prvog merenja, i sa dodatnog opterecenja 3 dana prije merenja insulina sam trebala jesti sve normalno plus 100gr nesto extra slatkog.
Ovaj test sam uradila jer sam skoro celi zivot na ivici hipoglikemije i nekoliko puta sam dozivela kolaps zbog niskog secera, ali ja secer mnogo ne konzumiram, pa objasnenje doktora je da mi visok nivo insulina skoro uvek obradi i taj mali nivo secera koji unosim.
Kao terapiju sam dobila 1tab. na dan 1mg. GLUKOFAZ, koga relaitivno dobro podnosim (osim sto ujutru imam mnogo grceva i moram odmah u wc). Ono sto sam primetila ovaj mesec dana kako pijem glukofaz, je da nekad imam povecan osecaj gladi i neke znakove hipoglikemije pa neprestano nesto jedem. Mislim da ako ovako nastavim necu moci da smrsam te dodatne kile koje sam (prema tvrdnju lekara) dobila bas zbog visokog insulina.
Kao sto vidim iz drugih postova i ja isto tako ove pretrage iniciram sama, bez neke preporuke doktora, jer inace imam jednu drugu dijagnozu: prolaktinoma (adenom hipofize) i moje naglo debljanje sam prije prepisivala terapiju hormonima (pijem dostinex zbog visokog nivoa prolaktina). Naime za 2 i po godine sam dobila preko 10 kg i pocela sam ispitivati sve po redu: tiroidu, nadbubreznu zlezdu, ali svi ostali hormoni, osim insulina su ok.
Drugi endokrinolog mi je nagovestio da mozda poremecaj hipofize moze biti razlog za poremecaj ostalih hormona, ali sve u svemu zivot nije lak kada imate hormonalni poremecaj, nervoza, depresija, opstipacija, pa dijarea, gadzenje, vrtoglavica i td.
Dali moze neko da mi da neki savet oko Glukofaza jer mi je neko napomenuo da mogu sama sebe odvesti u dijabet ako ga uzimam?
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Pet Jan 01, 2010 6:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
Mogu samo da Vam odgovorim nekoliko recenica o Glukophagu,naime morate ici kod nekog dobroh endokrinologa,jer to sto vam je dao lekar,verujem izabrani ja smatram da nije dobro.Naime ja sam lek Glukophage od 1000 mg uzimao bas zbog visoke rezinstencije na insulin,koga sam imao u visku(hiperinsulinemija)da bi zbog slabog dejstva(iako viska insulina)smanjio glikemiju,jer sam imao povisen secer.Uzmite list hartije koji ide uz lek,pa ce te videti da on upravo sluzi za smanjenje glikemije a ne kod hipoglikemije.Nazaost ovaj lek mi je dobro delovao,ali posto moze da ima lose posledice po rad bubrega/visok kreatinin/on mi je zamenjen.
Posto je sada ovaj sajt napravljen tako da mozete lako da nadjete ono sto vam treba,upisite u gornji desni ugao u kucicu za pretrazi forum,pa cete za sve sto vas interesuje dobiti sve postove na tu temu,to je sada izvanredno
Sta ce te sa zljezdama i da li one mogu biti uzrok prepisivanju ovog leka ili njihovog dejstava samo kod dobrog endokrinologa.
Post je samo savet a ne sluzi direktnoj upotrebi u terapiji.Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Pet Sep 17, 2010 6:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 17, 2010 6:19 pm
Postovi: 1
Treba mi pomoc. Vec 3 godine znam da imam jako visok insulin .. prvo 314 , sada se smanjilo na 127 ,a dozvoljena gornja granica je 25 ... Davali su mi antibebi pilule kao lek ,iako ja hocu da zatrudnim .. sta ce mi onda antibebi pilule nemam pojma, prestala sam da ih pijem pre godinu dana .. uglavnom , isla sam kod doktorke , endokrinolog klinickog centra , sada sma kod ginekoloendokrinologa ..i u glavnom Nikakav Lek ne pijem , nista mi nisu dali . Da li je moguce da me lece na suvo ? :) Prvo mi je endokrinolog rekla da za povisen insulin nema leka .. da se pije neki koji nije za to , vec za nesto drugo ,ali unistava pankreas ,i od njega se mrsavi ,a ja jedva imam 55kg , gde cu vise da mrsavim ! Pa je zato odustala od tog leka , ne znam mu ime. Idem za 10 dana opet na kontrolu kod ginekoloendokrinologa , koji me uvek samo otkaci .. dajte ljudi preporucite mi lekara , sta da radim ?! Gde da idem , nemam para za privatne lekare , kod kojih je 4800din konsultacija. Glukoza mi je 9,4 nemam pojma ni da li je to normalno... sta da radim da cekam da riknem ? :) Hvala unapred na savetima i preporuci dobrog lekara. Sada kada vidim da vi bar nesto pijete od lekova, dali ste mi nadu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Sre Jan 05, 2011 11:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 05, 2011 10:56 pm
Postovi: 1
Marija,registrovala sam se da bih tebi odgovorila,iako tvoj post datira od pre nekoliko meseci.
Prvo,pod hitno menjaj i endokrinologa i ginekologa.
Glukoza od 9,još ako je to tašte,to je alarmantno jer je gornja granica oko 6.
O insulinu i da ne pričam...visok nego šta!
Neophodno je da se pije neki metformin-glucophage (kao ja) ili siofor.On ne šteti organizmu,koliko može toliki gejzir insulina da šteti,koji ti lučiš.
Osobe koje imaju višak,možda smršaju,ali ne i svaka.Ja konkretno jesam,ali sam imala i višak,i nisam samo smršala od leka ,već i usled regulacije ishrane.
Od endokrinologa,od srca preporučujem svoju prof.dr Mirjanu Šumarac-Domanović.Kod nje sam na Institutu za endokrinu,u Bg.
Srećno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Čet Jan 06, 2011 6:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
Proslo je dosta vremena od Vaseg posta,ali obzirom da predpostavljam da ste u medjuvremenu nesto naucili,delimicno resili deo problema, kako vidim da ste mladja osoba/zelite da zatrudnite/ipak cu Vam dati nekoliko saveta.
Jedino resenje za Vas je regulisanje secera pomocu kontrolisane ishrane preko klarakteristika odredjene vrste hrane i kolicine kao i fizicke aktivnosti.Za to postoje mmnogobrojne tablice/ADA tablice i tablice glikemijskog indeksa/.
Mehanizam secerne bolesti je sledeci,javlja se ne tolerancija na glukozu-secer raste, zato pankreas luci vise insulina i raste insulinska rezistencija.Ako se to ne koriguje sa nranom i fizickom aktivnoscu,secer raste i insulin raste sve dok pankreas ne pocne da luci manje insulina nego je potebno da se zadrzite na nivou secera do maximalno tolerantne granice od oko 7 jedinica/mmol/lit/. Posle toga psotoje dva puta.Jedan je da pocnete da pijete METFORMIN,to je genericki naziv za sve lekove koji deluju na insulinsku rezistenciju/trgovacki nazivi u prethodnom postu/ili da pijete neke od lekova koji povecavaju lucenje insulina iz pankreasa,mmnogo ih je. Jedini lek za sada za insulinsu rezistenciju je navedeni metformin /i zabranjena AVANDIJA/roziglikazon/.Insullin je takodje opasan u visku zbog drugih efekata metabolickog sindroma,ali ne secera. Medjutim pomenuti Metformin ima jako losih efekata,narocito za bubrege/ja sam mora da prestanem da ga uzimam/kao i na srce. Ukucajte na GOOGLU metformin i dobicete jako mogo clanaka o njegovom opasnom dejstvu.
Iz iznesenog,posto ste mladi,morate naci nacina da hranom i aktivnoscu sto duze odrzavate secer u granicama oko 7 ujutru i pre jela i oko 10 dva sata posle jela dokle god je moguce.Verovatno cete dobiti neki lek od trgovackih naziva metformina, ali pri tome morate kontrolisati bubrege narocito ureu i kreatinin,kao i kreatinin klirens,kao i redovne preglede srca kod dobrog kardiologa.Pogledajte i druga nezeljena dejstva leka.
Vidim da ste na forumu pa otvarajte sajtove o diabetu,kao i procitajte sajt drustva diabeticara Srbije www.diabeta.net tamo cete naci mnogo od stvari o kojima sam Vam pisao i mnogo drugih vaznih mesta.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Pon Nov 18, 2013 12:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 01, 2013 11:36 am
Postovi: 2
Dobro vece,

Imam pitanje vezano za glukofaz,imam policisticne jajnike blago povisen prolaktin ginekolog me uputio endokrinologu i prepisao glukofaz,endokrinolog ni daje uput da ponovim prolaktin tri puta na dan u 8h 11h 13h uradim glukozu 8h 11h insulin 8h 11h i testosteron 8h 11h uzorak potrebno dati braunilom nikako iglom. Moje pitanje glasi: da li je potrebno da prestanem sa uzimanjem glukofaza posto treba da odradim insulin i glukozu? Inace ginekolog mi je prepisao ovaj lek bez ikakvih prethodnih analiza na pitane zasto kad nisam radila glukozu rekla je da ne skodi a moze da pomogne pri pucanju folikula. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Ned Jun 21, 2015 4:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 21, 2015 4:22 am
Postovi: 7
Ja već godinama imam velikih problema sa insulinom. Moja krivica je u tome što sam zapostavila lečenje poslednjih par godina, ali dobro. To je diskusija za neku drugu temu.... :oops: Naime, trebalo mi je sto godina da otkrijem šta mi se dešava i od čega bolujem. Od početka puberteta sam imala problema sa kilogramima i to odjednom, kao grom iz vedra neba. Probala sam sa svakakvim dijetama ali ni jedna nije imala trajne efekte. Svi kilogrami su mi se posle određenog vremena vraćali. Na kraju sam, u ranim dvadesetim godinama, odlučila da posetim endokrinologa i proverim svoje hormone. Do tada su svi sumnjali na štitnu žlezdu i sto puta sam radila testove da proverim njene hormone, ali uvek je bila dobra. Davali su mi pogrešne dijagnoze, verovali da jedem kao mećava ( a jedem najmanje od svih mojih u porodici i od većine prijatelja ) i prepisivali mi razne dijete koje su bile kratkog daha. Kada sam posetila dr. Cvijovića na jednoj privatnoj klinici u Beogradu, on mi je rekao samo na osnovu toga što me je video, da sumnja da je u pitanju povišeni insulin u krvi. Nakon odrađenih testova, to se ispostavilo kao tačno. Insulin mi je bio 4 ili 5 puta veći od dozvoljenog. Tada mi je doktor rekao da nije ni čudo što se gojim, jer ljudi sa takvim problemom se ugoje i od čaše kisele vode. Pritom, ja skoro ništa nisam jela danima dok nisam posetila lekara jer sam počela jako loše da se osećam kad bilo šta pojedem. To mi je posle doktor objasnio da je kod hiperinsulinemije obrnuto nego kod ljudi koji imaju problema sa povišenim šećerom. Njima padne šećer ako ne jedu redovno, a meni je padao šećer čim nešto pojedem. Tada mi je prepisao sjajan lek po imenu SIOFOR. On mi je odredio dozu, koja je bila jača, jer je kod mene sve to bilo alarmantno, ali je vremenom smanjivao, kako se i insulin smanjivao u krvi. Ovaj lek jeste poznat po tome da ubija apetit i meni je bilo u početku teže da se naviknem na njega jer nisam ništa mogla da jedem a morala sam redovno to da radim jer sam njega pila u toku obroka. Čak sam i povraćala u više navrata, dok se nisam privikla skroz na njega. Samo sa SIOFOROM i određenom dijetom sam skinula 20 kilograma za malo više od pola godine. Sjajno sam se osećala i taj lek je odličan. Mnogi nemaju pojma ( a to mi je i doktor rekao ), da kad ga budem i u apoteci tražila, reći će mi da je to lek za dijabetes, a nije. On snižava nivo insulina u krvi i to je sve. Meni i kad je insulin bio na normali, šećer mi je takođe bio normalan i sa njim nikad nisam imala problema. Zato, ako mene pitate, SIOFOR je ZAKON! Naravno, ne treba ništa uzimati na svoju ruku i prethodna konsultacija sa lekarom je neophodna. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Pon Jun 22, 2015 11:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Штета што тај лекар није објаснио како се то може угојити од чаше киселе воде.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Insulinska rezistencija
PostPoslato: Pon Jun 22, 2015 9:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 21, 2015 4:22 am
Postovi: 7
To je, prijatelju, bilo figurativno rečeno sa njegove strane. A ti ako se od celog teksta hvataš samo za tu jednu rečenicu, onda jbg..... :roll:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: