Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Dijabetes ili ipak ne?
PostPoslato: Sub Dec 03, 2022 7:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 03, 2022 7:35 pm
Postovi: 1
Pozdrav svima,
Nasao sam ovaj forum na internetu i odlucio da se pridruzim posle mnogo citanja iskustava drugih ljudi ovde. Opisao bih vam svoj problem i postavio par pitanja pa ako je neko voljan da odgovori.
Zovem se Aleksandar i ove godine sam napunio 26 godina. 1-2 dana (najvise 3) sam osetio zedj i ucestalo mokrenje, s obzirom da je moj otac dijabeticar (tip 2) rekao mi je da izmerim secer u krvi, sutradan sam se bocnuo nakon sto sam ustao (nije bilo bas nataste jer sam pred spavanje pojeo veliki giros i popio pola litra koka kole), aparat je pokazao 14 mmol/L. Zakazao sam pregled kod endokrinologa koji mi je bez ikakvih analiza rekao da sam tip 1 i da cu morati da ostanem u bolnici, to me je prilicno sokiralo i pre odlaska u bolnicu sam odradio glikemiju, bilo je 19 mmol/L, a HbA1c 9.8% sto je prilicno visoko. Nakon sto sam otisao u bolnicu prvi insulin koji sam uopste primio je mene oterao u hipoglikemiju, u bolnici sam proveo 5 dana i skoro svakog dana su bile hipoglikemije. Nakon otpustanja iz bolnice prepisali su mi 8j+8j+8j Actrapid i 12j Insulatard uvece. Krenuo sam sa tom terapijom ali sam i dalje imao hipoglikemije i odlucio da odem kod drugog endokrinologa (posle 10 dana otpustanja iz bolnice i primanja insulina). Drugi endokrinolog mi je dao samo plan ishrane i rekao da ukljucim fizicku aktivnost i da mu telefonom javljam vrednosti secera u krvi i da prestanem da uzimam insulin. Samom promenom ishrane i fizickom aktivnoscu secer se ujutru vratio na oko 5 mmol/L. Preko dana 2h posle jela je bio oko 6.5-7.5 recimo ali se ubrzo (recimo 2 i po - 3 sata posle jela vrati na 5).
Kada sam ponovo otisao na kontrolu kod endokrinologa koji me je ostavio u bolnici on je rekao da sam usao u fazu medenog meseca (citao sam o tome ali da se pojavljuje par nedelja nakon insulinske terapije, a kod mene odmah posle 15 dana) i da mu hitno donesem C-peptid.
Odradio sam C-peptid i rezultati su sledeci:
Referentne vrednosti su 0.9 - 3.7 ng/ml
0 min - 2.48 ng/ml
6 min posle obroka - 2.98 ng/ml
120 min posle obroka 4.42 ng/ml
Odneo sam mu C-peptid na sta je on prvo ponovo rekao da sam u medenom mesecu a onda da nije siguran u to i da su mozda uvodjenjem insulina odmah na pocetku zaustavili razvoj dijabetesa.
Da napomenem, u periodu kada sam imao povisene vrednosti secera ja sam pio glukokortikoide (toga sam se kasnije setio a nisam znao da to podize secer u krvi) i uz to se jako nezdravo hranio (jeo slatko, mnogo cipseva, smokija itd. i pio koka kole dosta).
Moje pitanje glasi, da li mislite da ovo zaista jeste faza medenog meseca i da sam oboleo od tipa 1 ili je povisen secer bio zbog glukokortikoida i nezdrave ishrane?
Napominjem ponovo da doktor koji me je ostavio u bolnici je kao iz topa rekao tip 1, nikakve analize nisam radio, nisam radio C-peptid tada vec mesec dana po izlasku iz bolnice, nisam radio ni antitela GAD, IAA i ostalo, samo sam radio HbA1c i to je sve.
Drugi endokrinolog mi je rekao da kod mene nema ni govora o dijabetesu i da on ne veruje da je u pitanju medeni mesec.
Dok su vrednosti secera bile povisene, sve sto sam od simptoma osetio su zedj i ucestalo mokrenje koje je trajalo jako kratko, nisam gubio na tezini niti bilo sta drugo.

Unapred se svima zahvaljujem na izdvojenom vremenu i ako moze neko da odgovori i da mi svoje misljenje bio bih jako zahvalan.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: