Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: doziranje insulina u odnosu na broj unetih ugljenih hidrata
PostPoslato: Sre Nov 17, 2004 2:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 17, 2004 1:36 am
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
Cao svima! Moram da priznam da sam strasno srecna sto je ovaj forum zaziveo...od danas sam i ja novi clan... :D ...inace imam 28 god. i dijabeticar sam, tip I, vec 24 god, za sada bez pratecih komplikacija. Upravo sam citala vecinu dosadasnjih tema, malcice mi je tesko da se ukljucim, jer ste vi vec puno stvari naceli...ali recimo da bih volela da znam koliko ljudi od vas je obuceno da dozira insulin, u odnosu na broj ugljenih hidrata koje ste uneli, a koliko ljudi daje uvek iste doze insulina, u odnosu na koje onda odredjuje obrok. Ja sam nekoliko godina zivela u Austriji, gde je tretman osoba sa dijabetesom sasvim drugaciji, u poredjenju sa onim koji sam sretala ovde...a najveca je blagodet tog tretmana, sto se ne sprovode nikakve specijalne dijete, niti se u potpunosti zabranjuje unos secera, tj. slatkisa...
Toliko od mene za pocetak...i ....s obzirom na to da sam zavrsila Muzicku akademiju, pozdrav Mary, ( procitala sam da joj je to bila opcija za studiranje...heh ...), i naravno.....pozdrav svima... :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 17, 2004 2:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Hyyyyyyyy! Naravno da si potpuno dobrodošla. :D
Mislim da ćeš se brzo uključiti! Ovde je izgleda osim tebe samo dijabeta dobro ispraksovana pošto su ostali praktično početnici. Nadamo se da ćeš nam preneti lepa iskustva koja si stekla :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 17, 2004 2:16 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
DOBRO NAM DOSLAAAA!!!! :lol: :lol: :lol: Ja sam obucena (he-he)skroz na skroz, a ostali neka ti odgovore :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 17, 2004 2:18 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ajde nam malo pojasni kako to da ste u Austriji jeli slatkise bez ogranicenja? :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 17, 2004 3:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 17, 2004 1:36 am
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
malo detaljnije o iskustvu u austriji napisacu sutra, ok?
i hvala za dobrodoslicu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 17, 2004 11:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 12, 2004 1:09 pm
Postovi: 46
jedan pozdrav i od mene tebi i svima ostalima, i ja sam ovde nov i u forumu i sto se tice diabetis-a pa mi je svako iskustvo prekopotrebno. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 10, 2004 9:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 10, 2004 8:32 am
Postovi: 5
Ja sam otkrio da imam diabetes Tip 1 prije godinu dana..iako sam ga imao vec bog zna koliko dugo..sada sam 29. Veoma sam uspjesan sto se tice moje kontrole secera. Koristim Lantus (dugotrajni inzulin 24 sata...doseze maksimum nakon 3-5 sati )...i Novolog (kratkotrajni inzulin...pocinje da djeluje nakon 5-10 minuta...doseze maksimum nakon 1 sata...izlazi iz organizma nakon 3 sata). Moji nivoi secera su cak bolji i od zdravih ljudi (ne-diabeticara)...hemoglobinski secer (hbA1c) mi je 5.2% ( 5-6 % za ne-diabeticare). Mogu da jedem apsolutno sve i koliko hocu...sve sto treba da znam jeste totalna kolicina karbohidrata u hrani i na osnovu toga doziram Novolog...2 sata nakon obroka mejrim secer i na osnovu toga smanjujem ili povecam dozu Novologa...4 sata nakon obroka mjerim secer i na osnovu toga smanjujem ili povecavam dozu Lantusa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 10, 2004 12:41 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Opet da pojasnimo da je Novolog isto sto i Novorapid... :D
Meni se jako dopada kada je neko tako dobro obucen kao ti! Prava stvar je da prilagodjavas doze svom zivotu, a ne svoj zivot insulinu!!! Puno ti hvala sto si se prikljucio i sigurna sam da imas dosta toga da podelis sa nama! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 25, 2005 10:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Mozda nisam upucen previse ali me interesuje kako da odredim koja je kolicina UH koju cu da unesem?Gde da nadjem tu tabelu ili sta vec?Insulini koje koristim su inace Actrapid i Insulatard Novolet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 27, 2005 1:03 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Cao Barumbarum.. ja sam kalorije i te zezancije prestao da brojim kada sam dosao na zapad i kada sam privrgnut slicnom sistemu kao tom u Austriji.
Sada cisto znam, ono "od oka" da ocijenim koliko da uzmem. A slatkisi? Pa hvala bogu. Zato se i ima inzulin. :D

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 09, 2006 6:00 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Barumbarum je previse zauzeta u poslednje vreme i vise nije u Austriji, ali prenecu joj da bi mogla ponekad da nam se pridruzi :wink:
Elem, ni ja ne merim hranu, nego "od oka" procenjujem, ali u pocetku sam morala malo vise da mozgam. Sad samo bacim pogled na tanjir i nema problema! Dakle, sve je praksa... :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: