Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ZA SVE MAME & TATE
PostPoslato: Uto Okt 30, 2007 11:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 06, 2006 12:06 pm
Postovi: 102
Setila sam se da sam davno, negde na ovom forumu, procitala neciju preporuku za neku kremu za noge/stopala (koja bih mi dobro dosla jer na plesu urnisem stopala..).
I tako sam listala ove stranice, i procitam, usput, postove roditelja malih diabeticara... Strasno... Samo sam probala da se stavim u Vasu kozu, ma jok, ne mogu.
Posto i sama imam diabet, svesna sam koliko je u nekim momentima povuci-potegni, i ima teskih trenutaka, kada ti je dosta svega, i dodje ti da dignes ruke od svega.. I svako bih rekao, najgore je onome ko ima tu muku. E, MISLIM DA NIJE, MISLIM DA JE JOS GORE RODITELJIMA, KOJI BIH SIGURNO SVU TU MUKU UZELI NA SEBE, I SVE NA SVETU DALI DA SVOJOJ DECI OMOGUCE STO NORMALNIJI ZIVOT.
A kad sam procitala sa kakvim se sve problemima srecu, tipa: dete im vristi nocu sa secerom 2, pa dodje vreme obroku i insulinu a dete jednostavno nece da jede, pa jedno dete place jer mu brat/sestra jedu cokoladu a ono ne sme, pa sve decije bolesti, pa zatupljeni vaspitaci u vrticu nece da prime decu diabeticare, pa jos zatupljeniji lekari u domu zdravlja kazu da se deca diabeticari posebno lece - kao bolesni, pa zatupljeni nastavnici u skoli koji hipoglikemiju smatraju izgovorom za izostanak u skoli, pa deciji rodjendani ali bez rodjendanskih torti, pa pubertet i divljanje hormona, pa dodje vreme ekskurzija - i strah kako ce se tamo snaci, i tako dalje... ????!!!!!! I pored toga, tu decicu nauciti da kroz zivot prosetaju neoptereceno i objasniti im da se ona zaista ne razlikuju od druge dece, voditi ih na sport, ...
Ja jesam diabeticar, ali sam sada 100% sigurna da bih mnogo teze podnela da moje dete sutra bude mali slatkis. Sigurno.
LJUDI (KDANIJELA, DUSKOO, I SVI OSTALI...), SVAKA VAM CAST, VI STE ZA MENE, HEROJI! I NAJVISE BIH, ZBOG TAKO MALIH DIABETICARA, VOLELA DA SE NADJE/OBELODANI LEK ZA ISTI.
"Samo" toliko.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 31, 2007 3:11 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Tako se ja osećam skoro svaki dan... Stalno pozivi od raznih roditelja, ponekad lepo ne mogu knedlu da progutam tokom razgovora.... A rekao bi čovek "sve sam to odavno prošla kao dete i nije ništa strašno".
Ma, lakše pričam sa decom nego sa njihovim roditeljima....

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 02, 2007 4:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 12:13 am
Postovi: 291
HVALAAAAA SVIMAAAA KOJI SU NORMALNIIIII
nazalost vas je jako malo......
svi se trudimo da smo ok ali kad mi neko kaze pa sta radis po ceo dan dodje mi da ga ubijeeeeeeemmmmmmmmmmm
ali ok idemo dalje valjda ce i dome nekad bilo kad doci kraj a da cemo svi mi ostati normalniiiiiii
jos jednom hvala puno ovo je lek za sveeeeeee


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 04, 2007 9:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Mmila, hvala puno na razumevanju!
Sta da kazem, potpuno si u pravu. Vecina ljudi ne moze da pojmi sa kakvim se sve problemima svakodnevno srecemo. Vremenom se naravno svi mi priviknemo da zivimo sa tim, nauci se kako da se secer drzi pod kontrolom, ali ono sto je, bar meni, uvek jednako tesko, odgovor na pitanje deteta:"Zasto mama samo ja u citavoj skoli imam dijabetes i zasto vec neko ne izmisli lek za dijabetes?"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 25, 2007 10:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 25, 2007 10:22 pm
Postovi: 4
Zdravo svima,

Ja sam novi clan ovog foruma. Imam sina koji ima 10 godina. Dijabet je dobio prosle godine. Koristili bi mi vasi saveti oko toga kako regulisete secer pomocu cajeva, od kojih sastojaka su ti cajevi napravljeni, kao i razna druga iskustva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 11:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Dobrodosla makedonko! I ja sam dobio secer sa oko 10 godina, pio sam sve cajeve svijeta ali od toga nema nista.
Djeciji dijabetes se moze kontrolisati samo inzulinom, jer ga je nase tijelo prestalo proizvoditi.

Par stvari koje treba da znate je: sto vise doza (injekcija) to bolje, znaci bolje se raspodijeli preko dana, i dobro je isto ako momak ima volju da se bavi nekim sportom. Inace, nemojte previse da ga ogranicavate sto se tice ishrane, samo nek ne pretjeruje ni u cemu.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 10:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 25, 2007 10:22 pm
Postovi: 4
Zdravo Bojo i ostali,

Znas kako. Imam toliko pitanja, a nemam sa kime da se konslultujem. Kod nas (u Makedoniji) se vecina roditelja koju poznajem, a imaju decu sa dijabetom, ponasaju kao da je sve u redu. Ne paze mnogo na ishranu, za njih je normalno kada im dete ima visok secer, dozvoljavaju im razne grickalice, brzu hranu i sl.
Bas smo letos bili u kampu u Ohridu organiziran za decu sa dijabetom, ja i moj sin prvi put, i sve sto sam tada videla, me je zaprepastilo. Kod redovnih kontrola secera, deca su redovno imala secer 15, 18 pa cak i 30. Roditelji su sami svojoj deci nudili cips, koka kolu light, kao i razne druge grickalice.

Mi veoma mnogo pazimo na ishranu naseg sina. Grickalice u glavnom nisu dozvoljene, osim naravno ponekada, ipak je on dete, ne piju se kupovni sokovi, izbegava se przena hrana, vezba karate tri puta nedeljno.
Megjutim u poslednje vreme mu je secer poremecen, zna i on da ima visoke vrednosti. Primetila sam da mu je to obicno zbog grickalica, ili ugljenih hidrata i skroba koji mu dosta podizu secer, a ponekad i na psihickoj bazi.
Veoma me je strah zbog posledica koje donosi dijabet, mada su mi rekli da se one javljaju samo kod lose kontrolisanog dijabeta. Posledji prosek gliholiziranog hemoglobina je bio 5.8, sto je po meni odlican prosek.

Cesto puta mome sinu znam da kazem: "Zasto ti je Davide secer visok, zar ti nisam rekla da vezbas, ne smes da dozvolis da ti secer bude preko 8!", a posle kada razmislim, zao mi je, zato sto je on ipak dete, i voli da pojede nesto sto je za njega zabranjeno. Ali opet, secer mora da se kontrolise, i ne sme da se dozvoli da bude visok, bar ne cesto.

Mozda sam sa ovim duzim pismom malo dosadna, megjutim nekako mi treba podrska, trebaju mi iskustva drugih roditelja i dece koji su u slicnoj situaciji kao mi.
Pozdrav svima,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 11:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 25, 2007 10:22 pm
Postovi: 4
Opet ja!

Volela bi da mi kazete kakve vitamine primaju vasa deca. Dali je mozda neko probao sa proizvodima iz HERBALIFE, i kakva su iskustva.
Ili mozda neke vitamine iz KALIFORNIJE FITNES.

Nas sin u ovom periodu uzima pivski kvasac, i neke nemacke vitamine namenjene ja dijabeticare.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 11:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2007 11:33 am
Postovi: 101
Lokacija: KRANJ-SLO
makedonka je napisao:
Zdravo Bojo i ostali,

Znas kako. Imam toliko pitanja, a nemam sa kime da se konslultujem. Kod nas (u Makedoniji) se vecina roditelja koju poznajem, a imaju decu sa dijabetom, ponasaju kao da je sve u redu. Ne paze mnogo na ishranu, za njih je normalno kada im dete ima visok secer, dozvoljavaju im razne grickalice, brzu hranu i sl.
Bas smo letos bili u kampu u Ohridu organiziran za decu sa dijabetom, ja i moj sin prvi put, i sve sto sam tada videla, me je zaprepastilo. Kod redovnih kontrola secera, deca su redovno imala secer 15, 18 pa cak i 30. Roditelji su sami svojoj deci nudili cips, koka kolu light, kao i razne druge grickalice.

Mi veoma mnogo pazimo na ishranu naseg sina. Grickalice u glavnom nisu dozvoljene, osim naravno ponekada, ipak je on dete, ne piju se kupovni sokovi, izbegava se przena hrana, vezba karate tri puta nedeljno.
Megjutim u poslednje vreme mu je secer poremecen, zna i on da ima visoke vrednosti. Primetila sam da mu je to obicno zbog grickalica, ili ugljenih hidrata i skroba koji mu dosta podizu secer, a ponekad i na psihickoj bazi.
Veoma me je strah zbog posledica koje donosi dijabet, mada su mi rekli da se one javljaju samo kod lose kontrolisanog dijabeta. Posledji prosek gliholiziranog hemoglobina je bio 5.8, sto je po meni odlican prosek.

Cesto puta mome sinu znam da kazem: "Zasto ti je Davide secer visok, zar ti nisam rekla da vezbas, ne smes da dozvolis da ti secer bude preko 8!", a posle kada razmislim, zao mi je, zato sto je on ipak dete, i voli da pojede nesto sto je za njega zabranjeno. Ali opet, secer mora da se kontrolise, i ne sme da se dozvoli da bude visok, bar ne cesto.

Mozda sam sa ovim duzim pismom malo dosadna, megjutim nekako mi treba podrska, trebaju mi iskustva drugih roditelja i dece koji su u slicnoj situaciji kao mi.
Pozdrav svima,


Draga Makedonko,

BoJJo ti je sve već rekao. Sve se može kad se mora. Sve je normalno i Tvoj David je normalno dete. Jedino živi sa dijabetesom. Sve ostalo se na ovaj ili onaj način sredi. Ti roditelji koji se ponašaju "normalno"? To je samo odraz našeg mentaliteta. Isto tako kao i ti, i oni brinu o svojoj deci. Ali eto takvi smo.
I sami smo prošli kroz sve to. Naša ćerka je već dvanaest godina na insulinu (sada je na pumpi) i dobra je. Apsolvent je. Ima momka još od gimnazije. Veselo je i društveno biće. I kao što kaže BoJJo, opet ga citiram: "sve se može kad se mora". Ali nije ni tako strašno. Drugi ljudi i ne znaju da je sa nama život slađi. :lol:

Inače, moja malenkost, baš nekako ovih dana, "proslavlja" prvu petoletku na insulinu.

Teramo Dalje i lep pozdrav sa sunčane strane Alpa. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 1:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 28, 2007 12:34 am
Postovi: 3
Ja imam sina od 5 godina koji je dijabetičar 4 godine. Vama ne treba da opisujem kako je detetu od godinu dana davati inekcije svakoga dana jer penom nemožete dati 1 jedinicu. Kako je uskladiti ishranu za tako malo dete. Iako prima insulin samo ujutru često noću ima hipoglikemije pa svaku, ali svaku noć u 2 ujutru merimo šećer.
Dragi moji ovo vam ne pišem da se žalim, već da vam dam podršku. Ako je ovako malo dete moglo da ima dobre rezultate na kontrolama onda možete i vi. Naš recept je jednostavan DISCIPLINA.
Mislim da je pravilna ishrana pola posla, ne samo za dijabetičare nego za sve. Sve ovo je jedna kompleksna stvar koja sve svodi na balansiranju između hrane, insulina i fizičke aktivnosti a opet svaki čovek je priča za sebe. Jednostavno se treba informisati i raspitati. Nemožete da verujete koliko roditelja ni nezna šta su ugljeni hidrati ili misle da je dovoljno ne davati deci slatko. S druge strane ne možete kriviti roditelje što su neobrazovani ako pogledate nedeljni meni u vrtiću koji su napravili stručnjaci, gde deca za užinu jedu griz, puding hleb i džem, krofne a za ručak špagete ili musaku sa hlebom.
Pozdrav za mame i tate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 11:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Zemunac, ljetos sam jeo kranjsku kobaju u nekom restoranu pored autoputa ka Austriji, imali su kao akvarijum sa pastrmkama pored restorana. A isto tako i u restoranu na benzinskoj, odmah kada se udje u Slo iz Austrije. Uglavnom, sve nasi ljudi rade tamo.. mislim, nasi nasi.

Da se vratim na temu. Ja ne znam koliko je komplikovano odrzavati normalan secer kod djece, ali pretpostavljam da je tesko. U moje vrijeme nisu postojali aparati za mjerenje krvi kod kuce, vec se sva dijagnostika zasnivala na kontrolama urina. Moj problem je da imam nizak tzv "prag", tj u urinu imam skoro uvijek visok secer iako je u krvi normalan, tako da mi ni to nije valjalo mnogo ali znam da sam vecinu vremena vjerovatno proveo sa visokim vrijednostima secera.
Razlozi su mnogi: kao sto ste vec pomenuli, dijeta je br.1. Tesko je, kao dijete, odoliti slatkisima, grickalicama itd. Osim toga, hormonske promjene cine svoje. Treci problem je to da sam ja dole imao fiksne doze, kao i vasa djeca pretpostavljam, tj, ako bih jeo sladoled, nisam mogao da uzmem 3-4 ekstra jedinice da bi se secer drzao pod kontrolom nego sam jednostavno morao da cekam sledecu dozu po rasporedu. Moj zivot je zbog toga bio jako ogranicen.

U svakom slucaju, i ako dijete jede grickalice itd, ja mu nikada ne bih dozvolio da lezi iznad 15 u seceru - dao bih mu dodatni inzulin da to spusti. Uopste ne mora da bude komplikovanije od toga. Jedini rizik u tom slucaju je da ce taj secer da se pretvori u mast, ako dijete nije aktivno.

Sto se coca-cole light tice, ja mislim da nije stetna sto se secera tice. Ja licno svaki dan popijem minimum pola litra pepsi max-a, minimum, jer volim ukus a znam da mi nece lose uticati na secer. Inace kupujem sokove bez dodatnog secera. Tu je vazno da gledate da nisu sladili fruktozom ili secerom od grozdja. Ako su koristili aspartam/acesulfam K, onda je idealno. I tako. Uostalom, najlakse je sok napraviti od cistog voca i zasladiti ga zasladjivacem, zar ne?

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 29, 2007 1:39 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
tata je napisao:
Ja imam sina od 5 godina koji je dijabetičar 4 godine. Vama ne treba da opisujem kako je detetu od godinu dana davati inekcije svakoga dana jer penom nemožete dati 1 jedinicu.

Može, za to postoji tzv. Demi pen i u njega idu karpule insulina. Ima od 1 i 0.5 jedinica.

tata je napisao:
Nemožete da verujete koliko roditelja ni nezna šta su ugljeni hidrati ili misle da je dovoljno ne davati deci slatko. S druge strane ne možete kriviti roditelje što su neobrazovani ako pogledate nedeljni meni u vrtiću koji su napravili stručnjaci, gde deca za užinu jedu griz, puding hleb i džem, krofne a za ručak špagete ili musaku sa hlebom.
Pozdrav za mame i tate.

Eeeee, to je prava priča koja nas okružuje, na žalost. Što se discipline tiče i ja sam sa pet bila disciplinovana, ali kad me je dohvatio pubertet, nastala je opšta pometnja i u mom ponašanju i u glikemijama.

Imam jedno pitanje: kako ocenjujete obuku u Bukovičkoj banji? (pretpostavljam da ste je prošli nakon detetove dijagnoze)

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 30, 2007 12:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 28, 2007 12:34 am
Postovi: 3
Za Demi pen nema karpula sa insulinom u apotekama a i kad se namesti na jednu jedinicu svaki put izađe različita količina insulinu tako da smo posle nekog vremena odustali i prešli na špric. Kasnije kad je porastao prešli smo na pen, što je bilo olakšanje.
Što se tiče obuke mislim da je ona dobra. Najvažnije je da je osoblje ljubazno. Roditelji kad odu tamo prvih nekoliko dana su toliko obuzeti emocijama da su lepa reč i razumevanje najbitniji da se smire i saberu da bi uopšte mogli da prate obuku. Ja stvarno nemam primedbi na njihov rad, tamo roditelji dobiju neke osnove u razumevanju bolesti koje posle treba da usavršavaju.
Ono što je meni značilo u prvo vreme je ljubaznost doktorke Tanje Milenković na institutu za Majku i dete i njena spremnost da sasluša i odgovori na svako pitanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za tatu
PostPoslato: Pet Nov 30, 2007 6:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 13, 2006 6:49 pm
Postovi: 75
Postoje karpule insulatarda ali ne iactrapida za demi 3 novopen koji ima podelu na pola jedinice. inace u susedstvu Madjarska a in nesto u Hrvatskoj ima. U prvojkarpule za sve insulatard, actrapid sve mix levemir i novorapid . Moja cerka je na levemiru dve doze i rapid po potrebi posto smo porasli flexpenovi odradjuju posao. Razlicita kolicina izlazi na pocetku ako se ne izvadi na vreme iz frizidera jer zbog male potrosnje karpula traje mesec ipo pa je dobro da bude u frizideru. Uz to obavezno po davanju insulina skinuti iglicu. Nasa iskustvo je da kada karpula pocne i pored postovanja svih procedura da ispusta razlicite kolicine insulina jednostavno baci. Posto smo pre 4 godine dobili razne novopene imali smo prilike da to sve isprobamo tako da taj problem se tako resava da ne gubite vreme . Pozdrav svima :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: