Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: pitanje o dijabetesu
PostPoslato: Čet Sep 25, 2008 2:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 25, 2008 2:37 am
Postovi: 1
zdravo! Imam jedno pitanje koje nije vezano za mene već za jedan član moje porodice. Prije 15 dana brat od 12 god se vratio iz blnice sa dijabetisom tip 1. Kolike su mogućnosti da se šećer stabilizuje,vrati u normalu da neprima inzuline,i da li uopšte postoji trenutni šećer?Jer dobio ga je iznenada,2 dana je bio slab i treći je završio u bolnica sa šećerom od 22,na prijemu su odma ustanovili da je tip 1,dali inzulin i predložili nam da se pomirimo s tim,bez ikakvih pretraga osim nalaza koji su bili dobri, dali su tu dijagnozu.U familiji ni užoj ni široj nitko nije bolovao od šećera,tako da ga nije imao od koga naslijediti. Unaprjed hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 25, 2008 10:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 23, 2008 11:51 pm
Postovi: 112
Lokacija: Beograd
http://www.doktor.rs/forum/viewforum.php?f=12

Vidim da si nova na forumu, pa ga nisi dobro proucila. Postoji citav podforum o dijabetesu, tamo ce ti neko odgovoriti ( nije iskljuceno da se javlja i neki lekar ), a takodje da pretragom nadjes odgovor na svoje pitanje.
Dakle samo klikni na ovaj link gore i kopiraj pitanje tamo :wink: .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 26, 2008 2:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 08, 2008 1:47 pm
Postovi: 46
Lokacija: Pancevo
Iz skromnog tromesecnog iskustva oca deteta od 8,5 godina kod koga je takodje utvrdjeno postojanje stanja DM tip 1 mogu da kazem da verujem da ce se pojaviti nesto sto ce nasu decu a i malo starije osloboditi svakodnevnih bockanja, ali dok taj dan ne dodje najbolje je da vodite racuna o svakodnevnom merenju secera u krvi, o ishrani u skladu sa preporukama nutricioniste kao i o svakodnevnom davanju insulina.Inace sve sto Vas interesuje naci ce te na sajtu www.diabeta.net .

Pozdrav

Zeljkov tata


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 26, 2008 2:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 11:14 pm
Postovi: 197
Lokacija: Beograd
Potpuno se slazem sa Zeljkovim tatom,naci ce se nesto sto ce nasu decu resiti problema!Do tada moramo da im odrzimo organizme u sto boljem stanju!Nadajmo se da ce ,kada navrse 18-tu ,moci da odrade nesto.Ljudi u svetu svasta rade,a ni nasi strucnjaci nisu za potcenjivanje. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 26, 2008 8:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 31, 2008 6:51 pm
Postovi: 222
Lokacija: Beograd
U ovom trenutku najvažnije je da šećer držite u normali, a posle bolnice bi trebalo da odete u banju na edukaciju da bi shvatili kako se određuju doze,kad se daje insulin,kad se meri šećer,koja ishrana da bude zastupljena i u koje vreme...Nakon svega toga sve će vam biti jednostavnije,naravno svi sa sajta će vam pomoći a nakon dobre regulacije bi trebalo ući u remisiju a o tome i svemu ostalom je mnogo,mnogo napisano na forumu i sajtu www.diabeta.net :P Pozdrav i svi smo tu da pomognemo jedni drugima :P :P :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 26, 2008 11:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 1:06 pm
Postovi: 171
Lokacija: Beograd
Dobro došla na forum Jasnica-84!

Šećer se obično ne dobija odjednom i ne može da nestane trajno ili da se "izleči" (za sada). Verovatno je tvoj brat imao simptome neko vreme pre bolnice ali ih vi niste prepoznali. Verovatno je bio žedan više nego obično, imao suve ruke, izgubio neki kilogram, možda mu se mutio vid povremeno ili je bio iscrpljen. Pošto je relativno mali on na to nije obraćao pažnju pa nije ništa ni prijavljivao.

Ono što mene čudi je tvoja priča o bolnici i o tome da nisu urađene nikakve analize. Uobičajena procedura kod novootkrivenog dijabetesa tip 1 je hitno smeštanje u bolnicu, uvođenje insulina odmah, a zatim pokušaj uvođenja u remisiju (to je period u kome se pankreas donekle oporavlja i nastavlja da luči određene količine insulina pa dete može još neko vreme, uz kontrolisanu ishranu, da bude bez inekcija insulina). Uvođenje u remisiju često uspeva ali je proces prilično spor i u bolnici se ostaje 3 do 4 nedelje. Doze insulina se postepeno i vrlo polako smanjuju sve dok se potpuno ne ukinu.

U međuvremenu se u bolnici rade analize koje su neophodne za potvrđivanje dijagnoze i to hemoglobin HBA1C koji pokazuje prosečno stanje šećera tri meseca unazad (neki kažu i šest nedelja), analiza antitela koja, ako su povišena, potvrđuju dijabetes tip 1 i C-peptid, koji pokazuje zalihe pankreasa tj. da li je uvođenje u remisiju moguće ili ne. Pošto nisam doktor samo ti prenosim svoje lično iskustvo sa svojim sinom koji je dobio dijabetes tip 1 prošle godine i prošao celu ovu proceduru u Institutu za endokrinologiju (Interna B) u Beogradu. Doktorka nije htela da potvrdi dijagnozu sa sigurnošću dok nismo dobili rezultat na antitela. Za 4 nedelje je moj sin uveden u remisiju koja je trajala pet ipo meseci. Sada prima insulin.

Posavetujte se sa lekarima i proverite da li je sve ovo urađeno i potvrđeno, a onda se informišite, i bez straha omogućite svom bratu da uživa u svemu što njegovim godinama pripada. Vodite računa o ishrani, imajte stalni uvid u broj unetih ugljenih hidrata i posetite sajtove kao što su www.diabeta.net i www.diabetes.org.yu gde ćete naći mnogo korisnih informacija.

Pozdrav!

_________________
Posetite "ČAROBNU KUHINJU" na http://www.carobna-kuhinja.com/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 28, 2008 10:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Ja sam dijabetes dobio kada sam imao 10 godina i normalno, reakcija i pitanja su bila kao i tvoja, Jasna. Elem, 18 godina kasnije uz inzulin, koriscenje zdrave pameti i zivota bez kompleksa, znas da nista nije nemoguce, niti ti je dijabetes prepreka u bilo cemu.
Tako, ti i tvoji ne treba da panicite, vec prema bratu se ponasajte kao i do sada, ne tretirajte ga posebno i pustite ga da zivi normalno, jer na taj nacin ce on shvatiti da je dijabetes dio njegovog zivota i prihvatice to kao sitnicu.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pitanje o dijabetesu
PostPoslato: Uto Okt 12, 2010 11:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 12, 2010 11:39 pm
Postovi: 1
Imam 18. godina...u poslednje vreme primetila sam da mi se suse usta i da pijem mnogo vode, proverila sam secer na aparatu, rano ujutru, pre toga nisam jela 10-ak sati...Iznosio je 7.3. Nemam nikog u porodici obolelog od dijabetesa. Pretezno se zdravo hranim, nisam gojazna,ali sam izlozena stresu.Drzala sam dijetu koju mi je dao nutricionista, podrazumevala je voce, povrce, kuvanu hranu, ribu i sve meso sem svinjetine, hleb za dorucak i rucak, i sladoled i crnu cokoaldu jednom dnevno.Pre 3 meseca secer mi je iznosio 4. U poslednjih mesec dana sam drzala rigorozniju dijetu i jela malo vise slatkisa.Inace povremeno uzimam lekove za astmu.Da li je moguce d aimam dijabetes ????? Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pitanje o dijabetesu
PostPoslato: Sre Okt 13, 2010 6:20 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Molim te javi se u Dom zdravlja svom lekaru što pre. Oni će uraditi potrebne analize i utvrditi da li je dijabetes. Ta vrednost koju si izmerila nije mala.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: