Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Efekat terapije tretinoinom
PostPoslato: Pon Maj 16, 2011 12:55 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Sep 11, 2010 5:34 pm
Postovi: 58
Već pet meseci koristim 0,025%-tni alkoholno-propilenglikolni rastvor tretinoina za lice i duplo koncentrovaniji za leđa (sa 1%-tni klindamicinom i vitaminom E i BHT-om kao konzervansom) i koža mi se savršeno očistila, mada nisam ni imao veliki problem sa aknama na licu.
Moje pitanje se odnosi na dužinu trajanja ovog izvanrednog efekta koji je tretinoin postigao.Koliko dugo će se zadržati ovakvo odlično stanje kože?Nadam se da neću morati predugo da ga koristim obzirom da imam seboreičnu kožu.
Jedna od karakteristika masne kože jeste i "hrapava" loša tekstura kože-koža nije glatka.Čime postići taj efekat?Šta je vaš predlog?

Unapred hvala svima na odgovoru i savetu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Efekat terapije tretinoinom
PostPoslato: Pon Maj 16, 2011 4:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 4:59 am
Postovi: 765
Tretinoin lokalno na licu moze da se koristi jako dugo ako za tim ima potrebe.Za ledja vec nisam siguran,jer to je ipak velika povrsina.Ja u principu ne volim pravljene preparate,vise volim gotov prozivod(airol)jer se tretinoin tesko stabilizuje,ali ako tebi odgovara pravljeni preparat onda super.Mislim da za klindamicinom nema potrebe,on deluje na upalni proces,a kada je stanje mirno,tj nema upale,on nece prevenirati nove upale,to radi tretinoin.
Sto se tice saboreje,to nije nikakva prepreka za tretinoin.A ako tretinoin nije pomogao za "hrapavost" koze onda bi hemijski piling sigurno pomogao,a u zavosnosti od izgleda koze,ako su u pitanju manje nepravilnosti-glikolna kiselina,a ako su vece TCA.Te procedure je najbolje raditi na jesen ili zimi.Eventualno ako nisi pristalica istih,mozes pokusati sa kremom na bazi vocnih kiselina.
Sto se tice duzine efikasnosti terapije,ako je za sada sve dobro,nema razloga da ne bude i kasnije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Efekat terapije tretinoinom
PostPoslato: Uto Maj 17, 2011 11:01 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Sep 11, 2010 5:34 pm
Postovi: 58
Shomy je napisao:
Tretinoin lokalno na licu moze da se koristi jako dugo ako za tim ima potrebe.Za ledja vec nisam siguran,jer to je ipak velika povrsina.Ja u principu ne volim pravljene preparate,vise volim gotov prozivod(airol)jer se tretinoin tesko stabilizuje,ali ako tebi odgovara pravljeni preparat onda super.Mislim da za klindamicinom nema potrebe,on deluje na upalni proces,a kada je stanje mirno,tj nema upale,on nece prevenirati nove upale,to radi tretinoin.
Sto se tice saboreje,to nije nikakva prepreka za tretinoin.A ako tretinoin nije pomogao za "hrapavost" koze onda bi hemijski piling sigurno pomogao,a u zavosnosti od izgleda koze,ako su u pitanju manje nepravilnosti-glikolna kiselina,a ako su vece TCA.Te procedure je najbolje raditi na jesen ili zimi.Eventualno ako nisi pristalica istih,mozes pokusati sa kremom na bazi vocnih kiselina.
Sto se tice duzine efikasnosti terapije,ako je za sada sve dobro,nema razloga da ne bude i kasnije.


OK.Hvala.Znam to za hemijske pilinge.Skinuo sam par knjiga sa Gigapedie.Nisu toliko loši ni ovi magistralno napravljeni preparati.U jednoj knjizi iz dermato-kozmetologije stoji da je najefikasniji oblik tretinoina ukoliko je on u obliku rastvora(ali su tada i najizraženije iritacije jer je to najaktivniji oblik,mada ja sam se odavno navikao na to),zatim tret. gel,i najmanje efikasan kao krem.Rastvor je inače dovoljno stabilan jer se čuva u flašicama od tamnog stakla(minimalno prodiranje svetlosti koja razlaže retinoinsku kiselinu) a ima i odličan kozervans BHT.Klindamicin su stavili zbog upalnih procesa koji su tada postojali ali ni meni nije jasno zbog čega ga i sada pišu na receptu jer samo poskupljuje losion.(50ml je oko 1000din. mada cena magistralnih lekova stalno varira).
U USA i razvijenijim evropskim zemljama, među kojima mi svakako nismo, ima da se kupi i mikrokapsulirani Tretinoin koji lagano otpušta terapeutsku količinu tretinoina u kožu a pri tome nije preterano fotosenzitivan i iritacija je svedena na minimum.
Hemijski piling- glikolni ću svakako na jesen da radim.Mislim da bi dva tretmana rešila problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Efekat terapije tretinoinom
PostPoslato: Uto Maj 17, 2011 5:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 4:59 am
Postovi: 765
Mi jos nismo dosli ni do stadijuma da je tretinoin na pozitivnoj listi lekova,vec ga nabavljamo "na crno",sto mi nikako nije jasno,ali dobro:).
Efekat glikolne kiseline mnogo zavisi od procenta kiseline i tehnike rada.Mozda je cak i tehnika presudna,jer nikada nije dovoljan jedan prelaz,vec se mora razlicito tretirati zdrava koza i regije sa promenom.Takodje aplikacija pilinga glikolnom kiselinom svake nedelje je cista glupost,niti je efekat bolji niti piling moze biti dovoljno dubok da postigne znacajnije efekte.Razmak bi trebalo da bude tri nedelje,ako je tehnika adekvatna.U osnovi uvek je dobro uraditi bar tri pilinga sa glikolnom kiselinom,a obicno treba i vise jer je efekat glikolne daleko manji nego TCA.
Ako imas bilo kakve oziljke od akni,pa cak i blage onda je TCA mnogo bolja opcija.Razlika u ceni je zanemarljiva,a efekat drasticno bolji.
Ovo ti sve pisem,jer kao sto vec i znas,kod nas se radi sve i svasta,a svodi se na prodavanje magle,pa da znas kakva je situacija da se ne opeces:).Ako piling planiras da radis u Bg-u javi se tada za preporuku,ja sada radim pilinge i vrlo sam zadovoljan sa doktorkom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Efekat terapije tretinoinom
PostPoslato: Uto Maj 17, 2011 7:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Sep 11, 2010 5:34 pm
Postovi: 58
Shomy je napisao:
Mi jos nismo dosli ni do stadijuma da je tretinoin na pozitivnoj listi lekova,vec ga nabavljamo "na crno",sto mi nikako nije jasno,ali dobro:).
Efekat glikolne kiseline mnogo zavisi od procenta kiseline i tehnike rada.Mozda je cak i tehnika presudna,jer nikada nije dovoljan jedan prelaz,vec se mora razlicito tretirati zdrava koza i regije sa promenom.Takodje aplikacija pilinga glikolnom kiselinom svake nedelje je cista glupost,niti je efekat bolji niti piling moze biti dovoljno dubok da postigne znacajnije efekte.Razmak bi trebalo da bude tri nedelje,ako je tehnika adekvatna.U osnovi uvek je dobro uraditi bar tri pilinga sa glikolnom kiselinom,a obicno treba i vise jer je efekat glikolne daleko manji nego TCA.
Ako imas bilo kakve oziljke od akni,pa cak i blage onda je TCA mnogo bolja opcija.Razlika u ceni je zanemarljiva,a efekat drasticno bolji.
Ovo ti sve pisem,jer kao sto vec i znas,kod nas se radi sve i svasta,a svodi se na prodavanje magle,pa da znas kakva je situacija da se ne opeces:).Ako piling planiras da radis u Bg-u javi se tada za preporuku,ja sada radim pilinge i vrlo sam zadovoljan sa doktorkom.

Ne usuđujem se da dam nekome da mi "sprži" lice trihlorsirćetnom kiselinom.Ona spada u jake organske kiseline a ono što sam video na youtub-u da sledi posle tretmana mi se uopšte nije svidelo.Imam sve te kiseline u svojoj laboratoriji,obzirom da se bavim Organskim sintezama, pa mi nije jasno zbog čega su ti tretmani tako skupi,da ne kažem preskupi, jer znam koliko koštaju nabavke tih kiselina čistoće kao i te koje koriste za pilinge.Padam u iskušenje da sam sebi uradim hemijski piling glikolnom kiselinom:-)
Cena jednog je tretmana je par hiljada a realno ne utroše materijal ni za 500-1000 dinara.
Sreo sam i jednu doktorku,koja ima privatnu dermato-kozmetološku ordinaciju, koja je mislila da se te kiseline izoluju iz voća (palo joj na pamet jer se zovu voćne) pa su zbog toga skupe.Verujem da su joj tu priču prodali na prezentaciji neke farmaceutske kućeHahahaaaaaaa...to me stvarno nasmejalo.
Inače, nemam ožiljke od akni.Želim samo da poboljšam teksturu kože.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Efekat terapije tretinoinom
PostPoslato: Sre Maj 18, 2011 11:58 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 4:59 am
Postovi: 765
U principu njihova zarada od pilinga se svodi na cenu pregleda.Negde oko 3000,a kod pilinga glikolnom i manje.Glikolnu rade svi jer nema neke posebne edukacije.TCA je daleko jaca,pa treba znati sa njom raditi.U principu posle TCA budes jako crven do pola sata.(a u toku samog pilinga beo)Posle se to smiri u sutra se hvata pokorica koja je razilicite boje u zavisnosti od dubine pilinga.Tamo gde je piling radjen povrsno tu izgleda kao suva koza,tamo gde je piling dublji tu je tamnije polje.Onda se sledecih dana perutas i do 7 dana proces je gotov i koza izgleda jako dobro.Vec posle 7 dana ona izgleda bolje nego pre pilinga.Tokom sledecih nedelja koza izgleda sve bolje jer definitivna regeneracija traje oko 4 nedelje.TCA prodire do zadnjeg sloja koza(otuda ono belilo u toku pilinga,tkzv frosting) te ona i dugorocno stimulise sintezu kolagena.
Kod glikolne oporavak se svodi na blago crvenilo do 24h i lagano perutanje narednih nekoliko dana,te je samim tim i efekat neuporedivo manji,jer su i promene do kojih dovodi daleko manje.Ja sam gledao razlicite dermatologe i njihove tehnike rada i moram priznati da uglavnom nisu bile bas najbolje.Naravno ima i onih koji to rade fenomenalno.
Ako dobar dermatolog radi TCA nema razloga za brigu.Ali opet ako je problem manji uvek vredi pokusati i sa glikolnom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 48 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: