Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 132 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Čirevi na preponama i ispod pazuha
PostPoslato: Čet Nov 17, 2005 4:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 17, 2005 4:02 pm
Postovi: 21
imam problem sa cirevima-imam ih vec godinama, nalaze se u oblasti prepona, a od pre mesec dana jedan i ispod leve miske. nalaze u pregibu /prepone i pazuha/ gde nema dlaka. ne depiliram prepone i pazuh tako da znam da nema dlaka u tim cirevima.antibiotici ne menjaju nista. nemam dijabetes, imuni sistem mi je u redu krvna slika u redu holesterol 4,7. zlezde me ne bole. bris iz rane pokazuje da nema niceg patogenog ni bakterijskog. bila sam na hirurgiji u dr.Dragisa Misovic gde su mi sekli cireve na preponama /zanima me zasto se to radi bez anestezije iako strasno boli?/ i nista se nije desilo nakon mesec dana / u septembru/ su mi se oziljci opet napunili gnojem. veliki su, u pocetku crveni a kasnije puni gnoja, koji curi kada pukne a zatim ide i krv. jedino sto pomaze da cir brze "sazri" je FLOGOCID mast, ali cirevi i dalje ostaju. pri tom, posto to traje vec godinama, pojedinacni cirevi su se spojili i to su sad kanali puni gnoja. najcesce buknu u periodu ovulacije i pred menstruaciju. ne pijem nikakve lekove osim za vreme ciklusa FEOFOL /gvozdje sa folnom kiselinom. imam 29 godina
zbog cega se to dogadja, da li ima neke veze sa zljezdama ili hormonima, kome mogu da se obratim? moja tetka ih takodje ima isto tako godinama ali njoj ne gnoje vec povlace i vracaju.
molim vas pomozite mi
hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 17, 2005 11:30 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Jul 17, 2004 10:51 am
Postovi: 868
Lokacija: Beograd
Odgovorila sam u privatnoj poruci

_________________
predajem estetsku negu i dermatologiju , uza specijalnost mi je barijerna funkcija koze, nega zdrave koze i alergijske promene na ocnim kapcima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hidradenitis Suppurativa - Re: Čirevi na preponama i ispod p
PostPoslato: Čet Jul 06, 2006 3:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 06, 2006 1:07 am
Postovi: 7
Onako, cisto iz radoznalosti, zasto se na pitanja odgovara privatnom porukom? Zar nije smisao foruma da odgovor (saradnika) posluzi i drugima koji ga posecuju a ne samo onome ko je prvi postavio pitanje?

mayana, videla sam i tvoj skoriji post ali odgovaram na ovaj koji me je iskreno frapirao: radili su ti ekscizije bez anestezije??? :o Nemam reci... Kad cujem ovakve stvari dodje mi da pozelim ovu bolest barem na jedan dan nekome od tih "doktora" pa da im onda neki "kolega" ekscizira HS cistu na zivo... :evil:

Imam 35 godina i kuburim sa HS (Hidradenitis Suppurativa) vec skoro pola zivota. I ja sam se, nazalost, maltene sama dijagnostikovala pre nekoliko godina posle dugih pretraga na netu, posto gomila lekara u tri zemlje nisu nikad nasla za shodno (ili nisu znali) da mi objasne od cega bolujem. Sad me bar vode pod tacnom dijagnozom ali i dalje nemaju leka... :(

Nasa je ono sto zovu "orphan disease", sto ce reci da se njoj ne posvecuje preterana paznja (bilo zato sto se cesto lose dijagnostikuje ili zato sto se smatra zanemarljivim problemom dok ne zadje u teze stadijume), malo je klinickih ispitivanja i klasicne terapije ne daju rezultate.

Ako razumes engleski preporucila bih ti jednu yahoo grupu i dva sajta koji mogu da budu od koristi da bolje razumes sta ti se desava:

http://groups.yahoo.com/group/HS-Awareness/

http://www.hs-usa.org/home.htm

http://hs-foundation.org/

Navescu ti i par prakticnih saveta koji su meni pomogli ali, avaj, nezgodna stvar sa HS-om je da ne postoji (barem za sada) terapija koja daje rezultate kod svih obolelih i ono sto jednoj osobi pomaze moze biti da nema efekta kod druge.

1. Antibiotici (terapija za kojom lekari najlakse potezu iako u nasem slucaju nije resenje) - licno pokusavam da ih uzimam sto manje. Pokusaj da zatrazis doktoru da prvo uradi antibiogram gnoja, pa tek ako se utvrdi da je neka od bakterija (ako ih uopste ima u nalazu) osetljiva na neki specifican antibiotik, onda ih uzimaj. Antibiotici su pod obavezno samo u slucaju kad se upala sa odredjene zlezde prosiri na okolno tkivo i nastane ono sto zovu "celulitis" (ne brkati sa celulitisom - "narandzinom korom" - cestim problemom kod zena).

2. Roaccutane - u pravu si sto neces da ga uzimas, nije se pokazao kao terapeutsko resenje za HS - imas o tome vise na gore pomenutim sajtovima.

3. Higijena i dezinfekcija - ja sam godinama cistila rane jodom dok pre par meseci ne "otkrih" 3% hidrogen... :D Jeftinije resenje, ne ostavlja tragove, ali funkcionise...

4. Takodje pre par meseci (zahvaljujuci nekome sa one yahoo grupe) sam probala kremu na bazi Cink Oksida i cini mi se da je jako pomogla da se nekoliko upaljenih i drenirajucih cisti smiri i zatvori. Mozes to naruciti u apoteci i relativno je jeftino, samo trazi da bude barem 30-40% cink oksida.

5. Za dreniranje i sto brze izvlacenje gnoja iz rana cesto koristim Flogocid i Ihtamol mast (obe vrlo jeftine), i vise puta dnevno menjam sterilnu gazu da bi rana bila sto suvlja i cistija...

6. Bolovi - Ima ljudi koji su zbog HS-a cesto i na morfinu i drugim ektremnim analgesicima, ali meni je (na srecu) u najgorem slucaju potreban Brufen 600 mada sam posle operacija sama sebi davala inekcije Voltarena (prepisali mi oralni, ali on nije imao dovoljnog efekta).

6. Hirurgija - uffff... Posle nebrojenih ekscizija (ja sam bar imala srece pa su to radili pod lokalnom anestezijom) i dve ozbiljne operacije (jedne u perianalnoj zoni pod epiduralnom i druge u pazuhu pod totalnom anestezijom) sam resila da vise ne idem pod noz osim ako stvarno nemam apsolutno nikavog drugog izlaza. Jednostavno, postoperativni period je predugacak i prebolan (posle one u perianalnoj zoni mi je trebalo skoro 4 meseca da mogu normalno da sednem, a rana u pazuhu se otvarala i zatvarala skoro godinu ipo dana posle operacije) a sama operacija uopste ne garantuje da ti se nece zapaliti apokrine zlezde na nekom drugom kraju tela :( Postoje slucajevi u tezim stadijumima bolesti kad je hirurski zahvat jedino preostalo resenje, ali bih u svakom slucaju preporucila prvo sve ostale opcije pre odlucivanja na operaciju.

7. Alternativne (nestandardne) medicinske terapije - citala sam u raznim clancima u medicinskoj literaturi da su pokusavali da za HS primene zracenje (light terapy) i odredjene lekove koji se koriste za psorijazu (Etanercept i Infliximab)... Ne znam koliko je realno ocekivati da ce se naci neki lekar u Srbiji koji bi pokusao ovakve pristupe, ali mozes da probas.

Btw, znam koliko je tesko naci lekara koji je upoznat sa problematikom HS-a, ali ovaj clanak je napisala jedna doktorka sa Klinickog Centra u Novom Sadu (Marina Jovanovic), i da zivim u Srbiji vec bi nekako pokusala da dodjem do nje ;) :

http://www.emedicine.com/derm/topic892.htm

8. Ishraha - takodje sam citala da mnoge osobe primecuju razliku stanju bolesti kad malo vise pripaze na ishranu (to nije moje iskustvo jer i inace vrlo posvecujem paznju kako i sta jedem). Nikakve specijalne preporuke niti dijete, vec najnormalnije izbegavanje masne i fast-food hrane, sto vise svezeg voca i povrca, biljni cajevi za prociscavanje, piti puno vode (bar 2 litra dnevno) itd... Jedino bih mogla da ti preporucim neke integratore: ja svakodenvno uzimam cink (25mg), magnezijum (200mg), vitamin C (500mg), vitamin E i selen, masne kiseline Omega 3 i Omega 6 i pivski kvasac.


Uhh... Tek sad shvatih koliko sam se raspisala :lol: Ostaje mi samo da te pozdravim i pozelim "pain-free day" kako vole da kazu nasi americki sapatnici... Znam da je svakodnevna borba sa ovom bolescu iscrpljujuca i da se cesto na ivici depresije pitas "sta sam zgresila pa da me ovo snadje"... Ne daj se... ;)

Veliki pozdrav,

DD


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hidradenitis Suppurativa
PostPoslato: Ned Jul 09, 2006 10:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 17, 2005 4:02 pm
Postovi: 21
Ni ja ne znam zasto se odgovara „privatnom porukom“-izgleda da odredjeni likovi misle da treba da se stidimo svojih bolesti ?! prvo-hvala ti sto si se javila, sem olivere od pre par meseci, niko nije reagovao.
sto se tice anestezije, poslednji put kada su me sekli toliko sam urlala da je hirurskinja/ne znam kako bih rekla?/ prekinula i rekla „ja ovako ne mogu da radim“ i kazala mi da ustanem sa stola. Pa stvarno ne znam kome je bilo gore?! Ne znam zasto nije bilo moguce dati anesteziju, da li zbog gnoja ili cega vec –u svakom slucaju nisu hteli da mi daju. Ja sam razmisljala da makar kupim lokalnu u spreju ako budem isla sledeci put a kakve sam srece verovatno i hocu.
Antibiotike ne pijem jer sam dva puta radila bris rane i nicega nije bilo, a i uopste ne reagujem /HS/ na njih, pa mi je sasvim bezveze da ih koristim i trujem se
i ja isto koristim ili hidrogen ili alkohol mada mi je dermatolog rekao da ne koristim ni jedno ni drugo vec samo sapun? I isto tako i flogocid, mada u poslednje vreme slabo.
Sto se tice bolova, mene u principu nista ne boli sem ako direktno ne dotaknem cir necim spolja./tipa ako imam na repu kao sad pa moram da trazim polozaj za sedenje/ kako je to s tobom?
ishrana-ne primecujem nikakve razlike: bila sam mrsava, debela, pa normalna, sve je bilo isto
Letos na moru sam koristila antiperspirant -jos uvek nisam nista znala o HS-u- sto je dovelo do toga da mi se zacepe kanali i napravi jos jedan cir; lekarka mi je rekla da mogu da koristim rastvor vode i soda bikarbone-kuhinjske i to stavljam umesto dezodoransa i radim to vec mesecima i odlicno je jer mi se cir nije ponovo punio sekretom a i nema neprijatnog mirisa. Ali znojis se medjutim nista ne smrdi.
Za kremu na bazi Cink Oksida nisam cula, da li se ona inace koristi da se sasuse bubuljice, onako bela je i prilicno suva kad se namaze, kao neki potpuno beli korektor? Moracu to da kupim!
Sto se mog slucaja tice, sigurna sam 100% da sam HS nasledila od tetke, a ona izgleda od svoje tetke. A nas dve smo potpuno razlicite kao da nismo rod sem u jednoj stvari-imamo iste probleme sa menstrualnim ciklusom i HS, koji uopste ne tretira kao oboljenje -„jaka krv“ kaze ona.
A meni je potpuno porazavujuce.
Stvarno ti hvala sto si mi se javila, kod nas ne postoje forumi ni grupe podrske niti znam ikoga ko ima iste probleme kao ja pa mi je nekako lakse jer ljudi budu potpuno zblanuti kad im bilo sta kazem. Uclanila sam se na yahoo HS ali bilo je previse postova cesto i off topic koji su mi stizali na mail pa sam na kraju odustala od svakodnevnog vec samo povremeno svratim da vidim sta se desava... a i tesko mi je na engleskom, uvek moram na sve da pazim pa se na kraju iznerviram dok to i otkucam. Sajtove posecujem i dobri su. Ali bas mi je bilo drago kad si mi se ti javila. Divna si, svi tvoji saveti su stvarno dragoceni i dobro je sto ce biti postavljeni na forumu.
Napisala si da si isla na ekscizije kao i na dve ozbiljne operacije (jedne u perianalnoj zoni pod epiduralnom i druge u pazuhu pod totalnom anestezijom) mozes li napisati nesto vise o tome? Stalno sam mislila na operaciju dok mi lekarka nije rekla da bi to bilo previse komplikovano i da bi udovi mogli da mi se oduzmu kao i da bih konstantno imala temperaturu (u slucaju vadjenja zlezde).onda sam se strasno naplasila i odustala od toga. Gde si radila operacije, posto kazes da nisi iz Srbije? I mozes li ,molim te, ako nadjes vremena da mi napises kako se HS razvijao kod tebe?
Hvala mnogo na podrsci-mnoooooogo znaci! javi se
Mayana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 10, 2006 10:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
mayana je napisao:
Ne znam zasto nije bilo moguce dati anesteziju, da li zbog gnoja ili cega vec –u svakom slucaju nisu hteli da mi daju. Ja sam razmisljala da makar kupim lokalnu u spreju ako budem isla sledeci put a kakve sam srece verovatno i hocu.

Da, baš zbog gnoja, tj. zbog upale. Lokalni anestetik se iz područja koje je pod upalom vrlo brzo raznosi sa mesta gde je dat i ne postiže se adekvatna anestezija, tako da ga i nema svrhe dati.
Rešenje postoji u vidu regionalne anestezije. U ovom slučaju najverovatnije bi se radila epiduralna anestezija (kao ono u porođaju). U svakom slučaju dobar anesteziolog bi bez problema odabrao adekvatan metod.
Problem je što hirurzi vole da dokazuju svoju autonomiju, a anesteziologa ima malo pa ne vole da se bakću sa tim, za njih jednostavnim stvarima i ne daju anesteziju ni za intervencije tog obima. Hirurg bez anesteziologa ne ume da da regionalnu anesteziju. Po meni je to krajnje neopravdano i na vašem mestu ja ne bih nikako pristao na intervenciju tog tipa bez anestezije.
Ti sprejevi i slično nemaju nikakav efekat i ne bacajte pare.
mayana je napisao:
Stalno sam mislila na operaciju dok mi lekarka nije rekla da bi to bilo previse komplikovano i da bi udovi mogli da mi se oduzmu kao i da bih konstantno imala temperaturu (u slucaju vadjenja zlezde)

To je sve najobičnija nebuloza. Samo bi hirurg idiot zasekao toliko duboko da povredi femoralni nerv /butni živac/. I u tom slučaju bi došlo samo do paralize prednjeg dela butine, koja bi se oporavila, jer kada se živac preseče skalpelom može da se odmah ušije i da povrati veći deo funkcije /posle perioda oporavka naravno, ne odmah/. Dakle, niokakvom oduzimanju udova nema priče, a ovo što sam ja napisao o tim živcima je samo teorija, u praksi se kod hirurga koji znaju šta rade to sigurno ne dešava.
Temperatura bi pala jer je eliminisano žarište infekcije.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: malo sam zbunjena?
PostPoslato: Uto Jul 11, 2006 9:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 17, 2005 4:02 pm
Postovi: 21
ne znam da li ste procitali ali ja imam Hidradenitis Suppurativa koje je hronicno oboljenje i jedino moze da se izleci ako se uklone zlezde. ja sam mislila da je moguce ukloniti samo apokrine zlezde koje su i napravile problem, medjutim Dr. Mikulic (sa kozne klinike u DZ.Vasingtona, Bgd) mi je rekla da moraju da se povade SVE zlezde sto bi dovelo do toga da se uopste ne bih znojlia a time i imala povecanu temperaturu konstantno, kao fenomen onog coveka, mozda ste videli na tv ili u novinama, zvanog Biba Struja koji je rodjen bez njih i propusta struju kroz telo i leti mora da sedi u hladu jer ima povisenu temperaturu. govorim vam to jer je to glavni razlog sto se ne odlucujem na operaciju. a citala sam na pojedinim sajtovima i blogovima iskustva ljudi sa HS-om/operacijom i cesto se desavalo da im se posle operacije na par meseci oduzmu ruke noge i sl. je li u pitanju nestrucnost? samo bi mi trebalo da ostanem na sve ovo i nepokretna. vidim da ste strucni pa me zanima da li znate kome mogu da se obratim za svoje probleme u vezi tih zlezdi i operacije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: HS i ja
PostPoslato: Sre Jul 12, 2006 12:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 06, 2006 1:07 am
Postovi: 7
Draga Mayana,

Ovako bi otprilike izgledala moja HS zivotna prica:

U 15-oj godini mi se prvi put desila upala Bartolinijeve zlezde (za koju mi danas kazu da nema veze sa HS-om, al' ja bih rekla da su simptomi isuvise slicni da u potpunosti odbacim to kao pretpostavku) i od tih cisti sam patila sledecih 6-7 godina, najcesce na svakih nekoliko meseci mada je bio jedan period u II, III razredu srednje skole kad sam skoro svakog meseca prelezala u groznim bolovima po nedelju dana (zamalo da me ostave neocenjenu te godine iz par predmeta zbog izostanaka).

Negde pred zavrsetak srednje skole dobijam prvu HS upalu (danas znam da je to bio HS ali ni tad ni u sledecih 10-ak godina nijedan od lekara nije nasao za shodno da mi objasni o cemu je rec) u pazuhu. Cista velicine loptice za golf je bila toliko bolna (da ne govorimo da nisam bila u stanju da pomeram rame i ruku) da je hirurg u tadasnjem Domu zdravlja Vracar odlucio da je otvori da bi se drenirala. Dve nedelje sam isla na previjanje i uspela da je zalecim da bih posle nepunih mesec dana osetila stvaranje nove upale u drugom pazuhu. Otisla sam kod doktora i on je izjavio da to nema smisla otvarati svaki put kad se pojavi i poslao me kuci sa preporukom da cistim pazuhe alkoholom. To sam i cinila neko vreme dok mi koza nije postala preosetljiva na alkohol. Sledecih 5 godina su se ciste pojavljivale svako malo i nekoliko njih je postalo hronicno zapaljeno - gnoj je curio konstantno (znaci mesecima sam isla sa zavijenim pazusima i morala da trazim antialergijski flaster jer koza vise nije podnosila normalan). Dermatolog je (tad sam vec zivela u Italiji) posle nekoliko neuspelih terapija digao ruke od mene i poslao me kod hirurga. Tokom nekoliko sledecih meseci hirurg je (pod lokalnom anestezijom) izvadio 7-8 tih hronicno upaljenih zlezda velicine oraha - zaboraviti majice bez rukava, bretelice i sl. jer pazusi i danas izgledaju kao da me je neko po njima klao. Medjutim, ne lezi vraze, posle tih intervencija zona nije ostala mirna ni godinu dana i opet su se pojavile upale :(

Godine 1998 sam se preselila u Spaniju i negde u maju te godine mi se ucinilo da mi se ponovo zapalila Bartolinijeva zlezda iako je bila malo nize nego pre. Prelezala sam nedelju dana kao uvek cekajuci da cir pukne i izdrenira, ali ni posle toga se situacija nije poboljsala. U to doba nisam imala zdravstveno osiguranje tako da su mi za 10-to minutni pregled i recept za antibiotike dali racun od skoro 200 evra... :o Antibiotici nisu imali efekta i propatila sam, sad vec sa temperaturom, jos nekoliko dana dok me jedna drugarica Spanjolka nije odvela kod svoje sestre koja je lekar opste prakse. Zena je samo bacila jedan pogled na upalu, izmerila temperaturu i hitno me prebacila u ginekolosku hitnu pomoc u jednoj bolnici gde sam provela 8 dana na intravenoznoj antibiotskoj terapiji. Dijagnoza je bila 'Celulitis perianal' - upala se sa zlezde rasirila na celu perianalnu zonu (nisam nikada, ni pre a ni posle, imala tako cvrstu guzu :lol: ) i ostavila suvenir u obliku fistule koja mi je pravila drustvo sledecih nekoliko godina dok sam kuburila sa papirima u Spaniji i dobijanjem zdravstvenog osiguranja. Operisala sam je u jesen 2001-e godine i sto se same operacije tice, sve je proslo sjajno (epiduralna anestezija je cudo :D ), ta tri dana u bolnici uopste nisam osecala bolove (intravenozni Voltaren), ali je zato postoperativni period bio neopisiva tortura :(. Boli kad lezis, boli dok sedis (o hodanju i da ne govorimo), svaki odlazak u toalet znaci da posle moras u kadu na ispiranje, zatim dezinfekciju i zamenu zavoja, oralni analgesici nemaju efekta... da ne duljim, najgorih par meseci moga zivota.

U medjuvremenu se nastavljaju i pazusne peripetije, da bi mi hirurg u lokalnom domu zdravlja rekao da nema smisla tretirati ciste pojedinacno (jer je koza vec toliko izmaltretirana i prosarana kanalima) nego da on preporucuje odstranjivanje vece zone. Tu operaciju su uradili na plasticnoj hirurgiji uprolece 2003 i ona je takodje prosla bez problema (totalna anestezija). Postoperativni period je bio mnogo manje bolan, manje je uticao na kretanje, ali je jako dugo trajao - rana se potpuno i definitivno zatvorila tek u jesen sledece godine.

Od tada se vise nisam vracala na hirurski tretman, najvise iz razloga sto on nije definitivan. Tacno na operisanoj zoni se nisu vise javljale upale (jer tamo vise i nema apokrinih zlezda) ali skreni svega santimetar od ivice oziljka i vec se svasta ponovo desava. Definitivno hirursko resenje bi bilo sasvim odstraniti kompletne zone koje sadrze apokrine zlezde ali to je ekstreman pristup i primenjuje se samo u najtezim slucajevima i bezizlaznim situacijama (ako te interesuje kako izgleda takav hirurski zahvat i njegove posledice pogledaj ovde - UPOZORENJE: slike su samo za one sa jakim stomakom.

Mislim da nije moguce ostati oduzetih udova (osim ako naravno nije rec o nekompetentnom lekaru), ali da je moguce da ti operisana zona, pogotovu ako je velika, ostane manje osetljiva ili potpuno izgubi osetljivost. Takodje je moguce da ti oziljci od operacije unekoliko smanje mobilnost udova. Sto se tice znojenja i odrzavanja temperature, to takodje ne treba da te brine jer su za to zaduzene eccrine znojne zlezde, a ne apokrine (koje svoj masniji i mirisniji sekret izlucuju uz dlaku). Kod parcijalnih operacija kao sto je moja ostaje dovoljno eccrine (nemam pojma kako se one kazu na srpskom) znojnih zlezda za regulisanje perspiracije, a kod obimnijih operacija se uvek radi presadjivanje koze sa drugog dela tela tako da dobijes nove znojne zlezde ;). Apokrinih zlezda ima nekoliko hiljada i nalaze se na najnezgodnijim delovima tela za zarastanje, tako da mi se cini da bi bilo mnogo pametnije otkriti zasto se uopste pale i kako tu upalu spreciti.

Setila sam se jos par stvari koje sam nasla na net-u a koje bi mogla da probas:

1. Citala sam vise iskustava zena koje su uspele da stave HS pod kontrolu uzimanjem antikonceptivnih sredstava (mislim da je bila pominjana pilula Yasmin). Obzirom da si rekla da imas probleme sa menstruacijom, vidi da li bi ti ginekolog prepisao pilulu.

2. Lekari u USA izgleda umeju da prepisu sistemske kortikosteroide (ili steroidne inekcije) na prvi znak pojavljivanja upale i to deluje antinflamaciono, znaci sprecava da se upala razvije i dodjes u situaciju da moraju da je otvaraju.

3. Poslednje "otkrice" je da je upala apokrine zlezde sekundarna i da prvi poremecaj nastaje u korenu dlake tako da sam iz nekoliko pozitivnih iskustava nadjenih po grupama podrske odlucila da probam sa definitivnom laserskom depilacijom cele vaginalno-analne zone. Nemam pojma da li se to radi po Srbiji niti koliko bi moglo da kosta (ovde su mi trazili cifre od 1500 do 2000 Evra), ali ja evo trenutno stedim za to ;)

Ako ti je dosta lekara (a kako su te tretirali, ne bi me ni cudilo :roll: ) ima sijaset "domacih" recepata koji mogu bar donekle da ti pruze olaksanje (na sajtu HSAwareness-a imas nekoliko sekcija). Ne odustaj ako ti nesto ne pomogne, jer kako rekoh HS je poznat po tome da svako reaguje drugacije na istu stvar. Tragaj i pokusavaj sa preporucenim "receptima" dok ne nadjes ono sto ti odgovara. Ja se evo vec par meseci odlicno osecam i nadam se da je to od one kombinacije hidrogen/cinkova pasta/odredjeni integratori i da ce da potraje :)


Pozdrav,

DD

PS: Sad se setih, ako hoces da primas poruke sa yahoo grupe al' su ti naporni za svaki dan, mozes da izaberes nedeljni digest pa tako dobijes samo jednom nedeljno zbirni mejlic ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 14, 2006 12:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
mayana je napisao:
ne znam da li ste procitali ali ja imam Hidradenitis Suppurativa...

Jesam.

mayana je napisao:
ja sam mislila da je moguce ukloniti samo apokrine zlezde koje su i napravile problem, medjutim Dr. Mikulic (sa kozne klinike u DZ.Vasingtona, Bgd) mi je rekla da moraju da se povade SVE zlezde sto bi dovelo do toga da se uopste ne bih znojlia a time i imala povecanu temperaturu konstantno,

Bože me sačuvaj. Nisam očekivao da je neko mogao da lupi ovoliko /ne volim da komentarišem ovako, ali ovo je stvarno glupo/, pa sam zato pomislio da se misli na povišenu temperaturu zbog infekcije, ali ovo što vam je rečeno nema nikakve veze sa zdravim razumom.
Žlezde zadužene za termoregulaciju su ekkrine znojne žlezde i njih ima PO CELOM TELU. Operacija koja se radi kod HS uklanja sve zlojne žlezde, i apokrine i ekkrine, ali SAMO SA ZAHVAĆENE REGIJE. Ono što ostane (a to su vam znojne žlezde na rukama, leđima, stomaku, glavi i nogama) je više nego dovoljno za održavanje termoregulacije.

mayana je napisao:
citala sam na pojedinim sajtovima i blogovima iskustva ljudi sa HS-om/operacijom i cesto se desavalo da im se posle operacije na par meseci oduzmu ruke noge i sl. je li u pitanju nestrucnost?

U pitanju je preduboko zasecanje i nepažljiv rad. Koža je izuzetno izmenjena dugotrajnim upalnim procesom i ponekad je teško identifikovati sve živce, pa se oni preseku. Ruke mogu da se oduzmu ukoliko se povredi neki od živaca u pazuhu, a noga ukoliko se povredi butni nerv i to ne dolazi do paralize cele noge, ali to sam vam već objasnio u prethodnoj poruci. Pažljivim radom te komplikacije mogu da se izbegnu.


mayana je napisao:
vidim da ste strucni pa me zanima da li znate kome mogu da se obratim za svoje probleme u vezi tih zlezdi i operacije?

Znam da je jedna moja koleginica koja je bolovala od toga to operisala na VMA /ne znam tačno kod kog lekara/. Nije joj rađena radikalna operacija (uklanjanje kompletne zahvaćene kože i njena zamena autotransplantatima), nego su joj specijalnom bojom identifikovane žlezde koje treba izvaditi. To je operacija koja je malo manja po obimu, ali ne dovodi do kompletnog izlečenja, već je potrebno ponoviti je nekoliko puta. Rađena je u opštoj anesteziji.
To je zahvat za plastičnog hirurga.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 01, 2007 8:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 22, 2005 7:25 pm
Postovi: 29
imam slicno iskustvo...dva puta sam operisao-synus pilumidalis-na repu i dva puta su mi zasivali ranu,iako sam cuo da je bolje ranu ostaviti otvorenu,iako sporije zarasta ali su rizici od recidiva daleko manji...elem
i dalje me muci,jednom u 6 meseci se napuni gnojem i treba mi par dana da dodjem sebi,ali prodje...ne pada mi napamet da idem ponovo pod noz(bez anestezije)...u medjuvremenu su mi se pojavili i ispod testisa i pazuha...nabubre pa ih ja istisnem i ocistim ali pod kozom osetim malu kuglicu i na jednom i na drugom mestu...ima li leka a da nije hirurg...

p.s.bas me interesuje sta je maya dobila u privatnoj poruci na svoje pitanje...
p.s.2.-da li je moguce da sam suprugi preneo ovo,jer i ona ima probleme sa tim


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 17, 2007 8:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 22, 2005 7:25 pm
Postovi: 29
evo, u zadnje dve nedelje mi se svasta izdesavalo...naraslo mi je na preponi,cir,ali sam ga mazao flogocidom i triderm kremom,i pio visiren antibiotik,i cir je pukao vrlo brzo,ocistio sam ga i za sada nemam problema sa tim...ali posle dva dana grunuo je ispod levog pazuha i evo raste li raste vec 5 dana,isto ga mazem i pijem antibiotik ali nikako da grune,pokusao sam da ga istisnem ali izadje malo gnoja,bude mi trenutno bolje ali se ubrzo vrati na staro,2-3 puta sam probao da ga iscedim i vidim da uvek izlazi kroz isti otvor :cry: ...
Interesuje me koliko ciru treba da sazri i da pukne... i da li bi davanje 2-3 doze lokalne anestezije pomoglo prilikom incizije kod hirurga,jer bez nje jako tesko da se odlucim da odem kod istog jer su me jednom vec radili na zivo...uhuhuhuhuh...radiji sam da cekam


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 17, 2007 8:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 22, 2005 7:25 pm
Postovi: 29
ah da izvinite...jedno laicko pitanje da li su Bartolini i HS vezane za zenski rod ili ima i muskaraca koji pate od toga...kazem laicko iako mislim da znam za Bartolinija ali nisam siguran za HS


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 21, 2007 12:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 22, 2005 7:25 pm
Postovi: 29
ima li koga u pomoc...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 21, 2007 12:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 17, 2005 4:02 pm
Postovi: 21
HS nije zarazan,ne prenosi se, sem ako nemate neke bakterije, sto se da srediti antibioticima. napravite bris rane.
meni se i dalje nista ne popravlja stanje. najgore je kad mi se kuglice pojave negde iza repa, pa ne mogu da sednem ni ustanem kao covek i poceli su mi bolovi u zlezdama ispod pazuha. nista. moram da ignorisem. mislila sam da operisem tu regiju kod repa ali nisam sigurna sta bi to resilo. koliko dugo traje zarastanje rane? ni ja nisam zelela da koristim roakutan.
za brze sazrevanje meni odgovara flogocid.
dobila sam od lekarke klindamicin gel ali nista mi ne pomaze, uostalom problem je u zlezdama a ne u susenju koze spolja.
spomenula sam da imam bol u pazusnim zlezdama, ali to je uglavnom pred m. ciklus, a cirevi su tu prestali da se pojavljuju otkad sam prestala da koristim dezodoranse /i nikako ne koristiti antiperspirante!!!/ vec rastvor vode i soda bikarbone. soda ne zacepljuje kanale, i dalje se prirodno znojite ali nema mirisa-smrada znoja i traje bukvalno ceo dan. odlicna stvar.
javite se


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 23, 2007 8:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 22, 2005 7:25 pm
Postovi: 29
evo i mene opet...vukao sam ispod pazuha,skoro mesec i po dana,bio sam i kod koznog i rekla mi je da ima 2 opcije...ili da mazem i trpim ,ili da idem kod hirurga...Na moje pitanje,sta bi radila da je na mom mestu
doktorka ko iz topa...ja bih mazala,jer nema sanse da ti to srede a da se ne vrati...
i tako muci on mene mucim ja njega,u medjuvremenu pojavi se i na perianalnom predelu,a ja ga ignorisem...
mazao sam sve...flogocid,triderm,plantoderm,pio antibiotike a on nikako da pukne...stiskao-pritiskao,izadje tek nesto malo gnoja..
tek posle mesec dana poceo je da splasnjava i "kao" se smirio...
ali evo,poceo je polako ponovo da raste...ma samo da izdrzim do jula,onda na more
nadam se da ce mi slana voda pomoci...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 25, 2007 12:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 17, 2005 4:02 pm
Postovi: 21
cao. sad cu da te smorim: bila na moru: slana cista voda- nista se nije desilo. ne nerviraj se.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 132 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: