Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 457 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Koprivnjaca
PostPoslato: Sre Okt 01, 2008 4:36 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 4:11 am
Postovi: 41
Ima li neko bar neki savet ili ideju- vec preko 4 godine imam hronicnu koprivnjacu. Dok pijem tablete sa antihistaminima,nemam problema (po nekada se javi crvenilo ili cesanje),a cim prestanem imam osecaj da nema dela tela gde bukvalno "ne gori" sa crvenilom ili crvenim linijama...
Sve sam probala,sve radila,testove na alergiju,dijete..i uvek isto.
Ima li neko ovakav problem,bilo bi lepo da cujem neki savet!
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 01, 2008 11:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Koprivnjacha ili rozacea??

Samo je trebalo da potrazish po forumu!

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?p=72652

eto!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 01, 2008 11:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jun 01, 2008 10:06 pm
Postovi: 363
Testovi za alergiju, pogotovu na hranu, nemaju znacaj u hronicnoj urtikariji. Vecina dermatologa to radi iz meni nepoznatih razloga.
Verovatno se kod tebe radi i o udruzenoj fizickoj urtikariji, npr. na pritisak. Potrebno je sprovesti odredjeno ispitivanje kod zainteresovanog dermatologa i potom naci adekvatnu terapiju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 02, 2008 1:51 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 4:11 am
Postovi: 41
Mislim da si u pravu,nekada je dovoljno da se mahinalno dotaknem ili zakacim ruku,nogu (bilo koji deo tela),ili npr. ako skidam majcu...znaci svi ti dodiri (ili pritisci) po kozi mi zasmetaju i onda na tom mestu jednostavno izadje linija crvena i krene da svrbi...a nekada se iz cistog mira pojavi samo crvenilo koje nekada svrbi,a nekada ne.
Testove koje sam radila kazu da su svi OK. A poboljsanja nema.
Sada sam (posto vise ne znam sta dalje) krenula na akupunkturu,kazu da moze i sa time da se to sredi. Ja za sada ne osecam promenu,(doduse,dobila sam i neke tablete na biljnoj bazi,cini mi se da sam mozda za 20% bolje,ali nije jos to sto bi trebalo) tek sam krenula,par puta...videcu sta ce biti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 02, 2008 4:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jun 01, 2008 10:06 pm
Postovi: 363
Akupunktura i "biljni preparati" ti nece pomoci. To je strasno gubljenje vremena. Urtikarija (koprivnjaca) se ne leci akupunkturom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 3:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 4:11 am
Postovi: 41
Vojislava da li to znas iz iskustva?
ja sam krenula na akupunkturu iz razloga sto sam cula da moze pomoci,a znam neke zene koje su kako kazu uspele da se izlece na ovaj nacin.J a ne znam da li ce to biti uspeno kod mene
Da li ti znas nesto o ovome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 10:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Obozavam rekla kazala priche o lechenju i medicini!

To shto je nekome akupunktura ili neka druga terapija pomogla ne znachi da ce pomoci i vama. Nisu svi ljudi isti! Nisu sve zene u istim godinama, da istim kolichinama hormona, ne jedu svi istu hranu niti boluju genetski od istih oboljenja.

Zato je bitno da imate SVOJ dermatologa, lekara koji ce znati od chega sve bolujete i kakve se probleme sa organizmom imate, i psihichke i fizichke!

Ali ako ste vec odluchili da troshite novac za neshto shto vam je neko rekao i shto se chuli da je nekome nekad pomoglo...onda srecno!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 11:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 4:11 am
Postovi: 41
Nije ovo bas kao sto kazete "rekla-kazala".
Kao sto pre vec napisah,ovde se u ovoj zemlji nekada drugacije leci,pa sem sto sam cula od poznanica da je njima to pomoglo, uz to sam i dobila savet od doktora "da pokusam" sa akupunkturom, jer mnoge sam dermatologe (cak i one najpoznatije i najbolje-navodno) posetila i niko nije mogao da nadje adekvatan lek,a sto je i najcrnje, ni dijagnozu, znaci, sta kod mene stvara ovu koprivnjacu....
Sto se tice para - :wink: mi imamo opciju ovde "privatnog osiguranja za lecenje" znaci ako ste njihov clan, mnoge stvari platite sa popustom,a neke vam se vrate novcano u totalu nazad. Nije akupunktura tako skupa....
Ali,koliko ce akupunktura biti efikasna kod mene,to je vec druga stvar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 4:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jun 01, 2008 10:06 pm
Postovi: 363
Svako ima pravo da se leci na nacin na koji on misli i smatra da je dobar. To je pravo izbora svakog pacijenta.
Jedna druga stvar mi strasno smeta. A to je sto u Srbiji postoje ljudi koji se bave (bas tako treba procitati) dermatologijom, a nisu prosli ni blizu fakulteta. Imaju veoma dobar marketing i time privlace ljude koji misle da ce se lako i brzo resiti svojih problema. Pacijenti tako gube dragoceno vreme, na prvom mestu, a potom i novac, itd.
I jos nesto. Veoma je, u najmanju ruku, nelogicno napisati 1. oktobra "Ima li neko bar neki savet ili ideju- vec preko 4 godine imam hronicnu koprivnjacu", a zatim dati odgovor na postavljeno pitanje posle manje od 24 casa, koje je potpunoj suprotnosti svim datim savetima.
Postoje brojni lekovi u lecenju hronicne urtikarije, pored antihistaminika, i u vecini slucajeva bolest moze biti pod veoma dobrom kontrolom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 5:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 4:11 am
Postovi: 41
Da,meni ti antihistamini pomazu, svaki dan po jedna tableta - a dermatolog mi je rekao da cu tako dugi niz godina morati to da pijem. Ako jednu tabletu preskocim, odmah krene napad cesanja, crvenilo....Niko mi do sada od doktora nije ponudio nesto drugo. Mislim da tablete nisu resenje za ceo zivot, resenje je uzrok koprivnjace ,a to se ne zna.( bar ne kod mene).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 9:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Najsavremenija metoda koja brzo, precizno i gotovo bezbolno uklanja proširene kapilare lica je primena lasera

Savršen ten bez prištića, pigmentacija i proširenih kapilara želimo imati svi, verojatno stoga što je lice najizloženiji dio našega tela.

Jedan od najčešćih uzroka narušena izgleda lica su trajno proširene crvenkaste kapilare (teleangiektazije). Katkad su urođene, a češće stečene, uzrokovane unutarnjim ili vanjskim uticajima.
Proširene kapilare jedan su od znakova oštećenja kože dugotrajnim, ponavljanim izlaganjem suncu, a mogu nastati kao posledica uzimanja kortikosteroida ili zbog poremećaja hormonskog sastava, bolesti jetre i vezivnog tkiva.

Rozaceju, jednu od najčešćih bolesti kože lica koju karakterizira crvenilo njegova središnjeg dela, gotovo obvezno prate proširene kapilare. Uzrok rozaceje nije posve razjašnjen. Verojatno je reč o konstitucionalnoj labilnosti malih krvnih žila, uz uticaj nekih drugih činilaca, poput hormonskih promena, probavnih smetnji, promena vegetativnoga nervnog sastava te nutritivnih i klimatskih činitelja.


Selektivna destrukcija ciljnog tkiva

Najsavremenija metoda uklanjanja kapilara je primena lasera, kojim se brzo, selektivno i gotovo bezbolno uklanjaju neželjene promene.

Laser je akronim engleskog izraza "light amplification by stimulated emisssion of radiation", što u slobodnom prevodu znači "pojačavanje svetlosti stimuliranom emisijom zračenja". Reč je o svjtlu čije osobine (monokromatičnost, koherentnost i holimiranost) omogućuju usmeravanje snopa laserskih zraka na malu površinu kože, pa time i preciznu destrukciju tkiva.

U dermatovenerologiji laser se uspešno primenjuje već više od četiri decenije. Moderni uređaji omogućuju selektivno odstranjivanje različitih kožnih promena na temelju teorije selektivne fototermolize, koju su utemeljili Anderson i Parrish 1983. godine.
Ta teorija zasniva se na spoznaji da hromofore kože (hemoglobin, oksihemoglobin, melanin, karoten) apsorbuju specifičnu talasnu duzinu svetla, pa se primenom laserske zrake talasne duzine koja odgovara maksimumu apsorpcije hromofore koju sadrži određena lezija (promena kože), postiže selektivna destrukcija ciljnog tkiva bez većeg toplinskog oštećenja okolnog tkiva.
Na taj način postignuta je najveća prednost lasera pred drugim terapijskim metodama, a to je selektivnost, odnosno uklanjanje samo ciljne promene na koži, bez oštećenja okolnih struktura.
Time se izbegavaju ožiljci, pa se postižu odlični estetski učinci.
Važna prednost laserske metode lečenja je kratak tretman, koji se uz to odlično podnosi.
Ipak, laserom se ne mogu tretirati sve promene na koži, niti se svaki laser može koristiti za uklanjanje svih promena.

Proširene kapilare, uklanjaju se laserima čija talasna duzina odgovara vršnoj apsorpciji oksihemoglobina, koja iznosi 418 nm, 542 nm i 577 nm.
Brojni su laserski sastavi koji se koriste za uklanjanje tih promena, a uključuju argonski laser (488 - 514 nm), argon-pumped tunable dye (APTD) laser (577 i 585 nm), KTP laser (532 nm), kripton (568 nm), copper vapor/bromide (578 nm), Nd:YAG (532 i 1064 nm) i pulsed-dye laser (585 - 595 nm).

U Klinici za kožne i spolne bolesti Kliničkog bolničkog centra Zagreb i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pre više od pet godina otvoren je Centar za primenu lasera u korektivnoj dermatologiji (kozmetologiji).
U Centru se, primenom nekoliko savremenih laserskih uređaja, može tretirati niz indikacija za primenu lasera u dermatovenerologiji, pa tako i proširene kapilare.

Stručni tim čine lekari specijalisti dermatovenerolozi dodatno educirani za primenu lasera u dermatologiji. Korisnicima usluga već se pri prvom pregledu objasni o kakvoj promeni na koži je reč, može li se ta promena tretirati laserom, koje su druge terapijske mogućnosti i koja je prednost laserskog tretmana.

Pe, za vreme tretmana i nakon njega

Promene poput proširenih kapilara, spider naevusa (crvenkaste promene u obliku pauka) i angioma (crvenkaste kuglaste promjene iznad nivoa kože) uklanjaju se brzo, selektivno i gotovo bezbolno diodnim Nd:YVO4 532 nm laserom, koji emituje zeleno lasersko svetlo talasne duzine 532 nm.

Pre tretmana hladi se regija koja će se tretirati, s ciljem ublažavanja osećaja peckanja koji bi se mogao javiti tokom zahvata. Tretman traje kratko, pri čemu je obvezno pridržavati se zaštitnih mera sigurnosti pri radu s laserom, poput nošenja zaštitnih naočara kako bi se sprečio štetni uticaj lasera na oko. Nakon zahvata, na tretiranoj regiji zaostaju prolazno crvenilo i blagi edem, koji nakon nekoliko sati nestaju, a idućih nekoliko dana mogu biti prisutne suve kraste.
Bitna prednost ovog lasera pred nekim drugim laserskim uređajima koji se koriste za uklanjanje krvožilnih promena, je u tome što nakon tretmana ne zaostaje tačkasto krvarenje u koži (purpura).

Program nege za kožu sklonu crvenilu i vidljivim kapilarama sprovodi se:

- pre i nakon terapije laserom
- u samostalnoj primeni kod početnih stadija rozaceje i povremenog crvenila
- u kombinaciji s ostalom lokalnom terapijom crvenila

Program za njegu kože prilagođen je laserskim tretmanima:

- pre laserske terapije - Diroseal (noć)
- 10 dana nakon primene lasera - Krema protiv crvenila (jutro) + Diroseal krema (noć).


Nakon laserskog tretmana kratko se primenjuje antibiotski prašak, a već nakon nekoliko dana preporučuje se prikladna njega tretirane kože dermokozmetičkim pripravcima.

Radi sprečavanja novih teleangiektazija, nakon zahvata se nanose dermokozmetičke kreme s aktivnim supstancijama koje stabiliziraju male krvnie sudove.
Nakon svih laserskih tretmana treba strogo voditi računa o fotoprotekciji, kako bi se izbegla neugodna nuspojava - hiperpigmentacije.

Stoga, uz izbegavanje izlaganja suncu, nekoliko nedelja nakon tretmana (bez obzira na godišnje doba) valja koristiti kreme i emulzije sa zaštitnim faktorom većim od 30.

Dermatolozi preporuchuju:

Kreme protiv crvenila namenjene su regulaciji mikrocirkulacije kože te zaštiti osetljive kože od klimatskih uticaja i sunca (sadrže faktor zaštite SPF 10).

Avène kreme protiv crvenila - Dnevne kreme bogate Avène termalnom vodom, koja smiruje i ublažava iritaciju, vlaže kožu, stimulishu mikrocirkulaciju, jačaju stjenke krvnih žila (ekstrakt veprine i divljeg kestena) i odvode nakupljenu technost iz tkiva (dekstran sulfat).

Avène Diroseal krema - Koristi se za tretman crvenila i lokalizovanog crvenila na koži sklonoj nastanku proširenih kapilara. Nanosi se naveče na područja lica zahvaćena crvenilom ili proširenim kapilarama. Učinkovita je zahvaljujući komplementarnim aktivnim sastojcima:

* Avène termalna voda - ublažava i umiruje iritaciju
* Retinaldehid* - pojačava celijskimetabolizam, podebljava gornje slojeve kože i čini mikrocirkulaciju kože manje vidljivom (*patentirano u Pierre Fabre Dermo-Cosmetique)
* hesperidin metil halkon - jača mikrocirkulaciju kože
* dekstran sulfat - ima dekongestivno delovanje.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 10:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 14, 2008 12:22 pm
Postovi: 34
a brateee gde nalazis tolike tekstove, nije fazon izgooglati pa okachiti na forumu. Teorija i praksa. Jesi mozda dermatolog? ..osoba kompetentna za davanje ovakvih saveta? Hmm..verovatno ne..:evil:

znas li mozda kako su mnogi prolazili sa tim laserima, mnogi su pod uticajem jakih svetlosnih zrakova dobili ozonske rupe na licu, mnogi su pilizima unistili lice..u redu je takve price slusati od ljudi koji za novac prodaju kvarne jabuke, a hvale ih kao da su slatke, ali od tebe..ne


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 12:11 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Frustracije leche psihijatri a ne dermatolozi, malo si pogreshio podforum!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 4:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 4:11 am
Postovi: 41
tamara ovo sto si napisala se ne odnosi na zalost na kprivnjacu,to je mozda za neke druge kozne probleme. Koprivnjaca nije povezana sa kapilarima. Kod koprivnjace ne ostaju na srecu nikakvi trajni oziljci ili tragovi po kozi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 3:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Zbog reakcije kože slične kao pri kontaktu s koprivom urtikarija se često naziva koprivnjača.

Izaziva crvena, edematozna žarišta iznad razine kože (tzv. urtike), a deli se na akutne, recidivirajuće (ponavljajuće) i hronične.

Razlika je pre svega u trajanju bolesti, a slika bolesti uvek je ista.

Akutna urtikarija traje najviše do tri nedelje, recidivirajuće do tri meseca, a hronične i nekoliko godina, uz povremena pogoršanja i poboljšanja.

Dok su u akutnom obliku urtike veličine kovanog novca do dlana, spajaju se i izražen je jak svrbež, hronične su veličine nokta ili manje, raspoređene manje ili više simetrično.

Mogu se javiti i opći simptomi (npr. povišena temperatura), simptomi unutarnjih organa (najčešće dišnog i probavnog sastava), a u području gde je tkivo crveno, oko očiju, usana i zglobova, čest je jak otok.

Može se razviti i otok početnog dela disajnog puta i jezika s osećajem gušenja i otežana gutanja, astmatički napad, znaci rinitisa ili konjuktivitisa, ali i proliv ili bolovi u trbuhu.

Jako izraženi simptomi mogu ugroziti život bolesnika.

U nekim slučajevima nastaje i generalizirana alergijska reakcija s anafilaktičkim šokom (najčešće nakon uboda insekata ili uzimanja nekih lekova), kada zataje disanje i rad srca, što može imati i smrtni ishod.



Koga ili šta optužiti?

Prema reakciji koja se odvija u organizmu, urtikarija spada u tzv. alergijske reakcije ranog tipa, što znači da promene na koži nastaju 20 do 30 minuta ili nekoliko sati nakon unosa.

Alergen se spaja s postojećim specifičnim antitelom vezanim na celiju mastocit koja puca i oslobađa barem desetak vrlo aktivnih tvari što pogoduju nastanku alergijske reakcije.

Najvažnija je od njih svakako histamin, a u hroničnih i fizikalnih urtikarija i acetilholin.

Najčešći su alergeni hrana, lekovi (antibiotici, acetilsalicilna kiselina, analgetici, antireumatici i dr.), neki inhalacijski alergeni (udišu se ili dođu u kontakt s kožom - pelud, grinje iz prašine, životinjske dlake) te ubodi insekata.

Urtikariju mogu izazvati i fizikalni činioci, također na principu imunoloških promena u organizmu, ali ne potpuno u smislu klasične alergijske urtikarije. To su najčešće hladnoća, toplina, pritisak, fizički napor i sunce (UV zrake).
Postoji i grupa alergijskih reakcija potencirana stresom i psihogenim činiocima.

Dok kod akutne urtikarije bolesnik obično zna tačno navesti koji je alergen posredi, kod recidivirajućih i hroničnih oblika često je reč o kombinaciji alergena (dva ili više) ili postojanju unutarnjih činilaca, pa dolazi do stvaranja autoantigena.

To su najčešće upalni procesi uha, nosa, grla, sinusa, ginekološke ili urološke upalne bolesti, hormonalni poremećaji, parazitoze, bolesti jetre ili druge bolesti probavnog sastava, a u vrlo tvrdokornim slučajevima mora se misliti i na maligne bolesti. Kod oko 50 posto hroničnih urtikarija ne može se pronaći uzrok, pa ih nazivamo idiopatskim.



Kako uticati na alergijsku reakciju?

S obzirom na to da je klinička slika tipična, dijagnoza ne predstavlja teškoće. Bitno je sprečiti daljnji unos alergena u organizam (ako je poznat) i ubrzati njegovo izlučivanje (npr. davanjem laksativa u slučaju prehrambenog alergena).
Valja sprečiti i unos belančevina nekoliko dana (ne jesti meso, mlečne proizvode i jaja), da bi ih se kasnije postupno uvodilo prema uputu.

Izbegavanje belančevina posebno je važno ako je alergen mala molekule jer tada neće naći nosača (belančevinu) i prestati da deluje.

U težim oblicima popraćenima i nekom komplikacijom (gušenje, edemi, početni znaci šoka) daju se kortikosteroidi (najčešće oni koji brzo deluju i brzo se izlučuju) u infuziji ili intramuskularno, najčešće dva, tri dana.

Potom se doza postupno smanjuje prelaskom na tablete do ukidanja (najviše sedam do deset dana).

Daju se i antihistaminici, lekovi koji sprečavaju vezanje histamina na celije i njegovo delovanje, ali i ubrzavaju izlučivanje već stvorenog prirodnim putem (stolica, urin).

U početku se daju u infuziji ili intramuskularno, a posle u obliku tableta.

Postoji velik broj antihistaminika I. i II. generacije koji se daju nakon smirenja akutnih znakova urtikarije još 10 do 14 dana.

U hroničnim oblicima, ali i kod fizikalnih, dobrim su se pokazale i kombinacije I. i II. generacije antihistaminika uz obvezno dodavanje blokatora za histamin 2 receptore koji se nalaze duž celoga probavnog sastava i takođe omogućuju delovanje oslobođenog histamina (preparati ranitidina - najčešće Peptoran, Ufamid, Ulran).


Po mogućnosti pronaći krivca

Kod akutnih urtikarija, gde je poznat uzročni alergen, nije potrebno alergološko testiranje jer se, izbegava li se on, alergija više neće javljati.

Kada alergen nije točno poznat, rade se alergološki testovi, najčešće prick metodom (metoda uboda) ili schratch metodom (grebanje kože) kod testa na konzervanse.

Sigurnost je testova oko 75 do 80 posto. Kako bi se postigao željeni učinak, svakako treba ozbiljno shvatiti rezultate testa i strogo izbegavati sve alergene koji su prilikom testiranja bili pozitivni.

Kod hroničnih se urtikarija, zbog mogućnosti postojanja unutarnjih činilaca, provodi kliničko-laboratorijska obrada:


* sedimentacija (SE), kompletna krvna slika (KKS), glukoza u krvi (GUK), jetrene probe (AST, ALT, gama GT), urea, kreatinin, lipidogram, elektroforeza bjelančevina, imunoelektroforeza, IgE-ukupni, Helicobacter pylori test (iz krvi), hormoni štitnjače (T3, T4, TSH), antitireoidna antitela, C, C1, C3, CIK, CRP, stolica na parazite, stolica na Candidu, bris na oxyure, provokacija na amebe, bris nosa i ždrela, antistreptolizinski titar (AST-O, ASTA), ORL pregled, stomatološki pregled, ginekološki pregled za žene, a urološki za muškarce te rtg snimka pluća.


Ovisno o anamnestičkim podacima, katkad se obradi samo deo, npr. samo probavni sastav ili samo hormonalna obrada, tj. ciljano se proveravaju razgovorom dobiveni podaci.

Ako se pronađe uzrok, lečenje se nastavlja kod nadležnog specijalista, a celo se vreme uzimaju antihistaminici (bilo I. generacije ili kombinaciju I. i II. generacije uz i H2 blokatore, što se pokazalo vrlo učinkovitim).

U slučaju da se uzrok ne nađe i postavi se dijagnoza hronične idiopatske urtikarije koja može trajati godinama, preporučuje se na duze razdoblje uzimanje navedenih kombinacija lekova, uz redovite kontrole specijalista dermatologa.

U grupi urtikarija uzrokovanih vanjskim činiocima potrebno je izbegavati uzročnike u najvećoj mogućoj meri, a uz spomenute lekove dobrim su se pokazali i antihistaminici koji sediraju (smiruju) ili antiholinergici.

Zbog čestih nesporazuma s nadležnim lekarima važno je napomenuti da se alergološki testovi rade u stvarno indiciranim situacijama, tj. onda kada nam alergen nije tačno poznat, kada se bolest ponavlja ili se povezuje s nekoliko uzročnih čimbenika.

Bitno je da barem tri, četiri nedelje pre testiranja bolesnik ne uzima kortikosteroide, a tri do pet dana prije da ne uzima antihistaminike, sedative i analgetike, jer će rezultati biti lažno negativni.

Bolesnici koji imaju hronične urtikarije kod kuće uvek moraju imati lekove tipa antihistaminika, koje u slučaju često neočekivanih pogoršanja treba odmah uzeti i javiti se nadležnom lekaru.

Bolesnika s urtikarijom, osobito onom koja se javlja retko i "bez uzroka", treba upoznati i s pojmom intolerancije na histamin ili histaminizam.

Reč je o reakciji na histamin koji se može stvarati ne samo tokom alergijske reakcije nego i kao razgradni produkt neke hrane (belančevina).

Hrana zbog duzeg stajanja ili početka kvarenja u sebi sadrži mnogo histamina, kao i jela koja se podgrevaju. Histamin se ne može razoriti kuvanjem, smrzavanjem ili grejanjem u mikrotalasnoj pećnici, a kombinacija alkohola s hranom koja sadrži histamin pojačava njegovo delovanje.

Mnogo histamina ima u crvenom vinu, penušcima, pivu, sirevima, plavoj ribi (konzerviranoj), suvomesnatim proizvodima, naročito ako duze stoje.

Preporuka je jesti uvek svežu, laganu i kuvanu hranu.

I kod pojave intolerancije na histamin daju se antihistaminici.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 457 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 31  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: