Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Volela bih da mi neko odgovori
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 4:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 31, 2008 4:34 pm
Postovi: 6
Mama mi je radila biopsiju i kiretazu pa je to sve poslato na patologiju i interesuje me sta sve ovo znaci:
1 CERVICITIS CHRONICA ACTIVA.
ATROPHIA EPITHELII SQUAMOSI CERVICIS UTERI
ECTOPIO MUCOSAE ENDOCERVITIS.
CYSTES RETENTIONES CERVICIS UTERI ( S. OVULAE NABOTHI )
TAKODJE KAZE DA 1 analizirani materija,histoloski cine nakoliko fragmenata endocervikalnog tkiva,deepitalizovana sluznica bez patoloskih promena.
3 Analizirani materijal histoloski pored koagula krvi najvecim delom cine fragmenti plocasto slojevitog epitela sa znacima atrofije,delovi glatko misicnog tkiva kao fragmenti atroficnog endometrijuma.

Ovo mi ne zvuci sve bas sjajno ali potreno mi je da znam da li ima raka i ako jeste kolike su njene sanse da zivi? Molim Vas za odgovor


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Volela bih da mi neko odgovori
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 11:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 12:48 am
Postovi: 61
Lokacija: Beograd
Makikikica je napisao:

Ovo mi ne zvuci sve bas sjajno ali potreno mi je da znam da li ima raka i ako jeste kolike su njene sanse da zivi? Molim Vas za odgovor

Evo prevoda:

NEMA RAK I NJENE SANSE DA ZIVI SU OGROMNE!!! :)

CERVICITIS CHRONICA ACTIVA - hronicno zapaljenje grlica materice (moze biti izazvano raznim infektivnim agensima npr. hlamidija, gonokok, trihomonas vaginalis)

ATROPHIA EPITHELII SQUAMOSI CERVICIS UTERI: atrofija epitela grlica materice.

ECTOPIO MUCOSAE ENDOCERVITIS: ektopija ili eritroplakia oznacava pzamenu plocasto-slojevitog epitela koji normalno prekriva grlic materice jednoslojnim cilindricnim epitelom i posto je ovaj drugi mnogo tanji kroz njega se bukvalno provide kapilari i promena ima izgled male crvene ranice ali sama po sebi nije lezija. Sve u svemu nista strasno samo sto je ovo podrucje malo vise sklono infekciji.

CYSTES RETENTIONES CERVICIS UTERI ( S. OVULAE NABOTHI) retenciona cista, razvija se kada postoji opstrukcija mukoznih zlezda u cervixu

Kako, zasto i sta dalje vidite sa lekarom.

Pozz...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Volela bih da mi neko odgovori
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 11:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 12:48 am
Postovi: 61
Lokacija: Beograd
pogresih nesto, ne znam kako se brise poruka ali to ti je to :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 12:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 31, 2008 4:34 pm
Postovi: 6
Hvala..ona ima miome vec 8 godina i sada je pre 4 meseca skidala polip pa sada Papa test je bio III grupa.Zato sam se uplasila da ne dobije raka na grlicu jer zaista s ginekoloske strane ona je uzas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 1:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Apr 19, 2008 12:48 am
Postovi: 61
Lokacija: Beograd
E pa ovako,

Papa III oznacava displaziju i sumnju na karcinom. Displazija je stanje u kome se epitelne celije grlica materice svojom velicinom i izgledom razlikuju od normalnih epitelnih celija tog podrucja, ali jos uvek nisu karcinom. Ako neko ima displaziju ne znaci da ce dobiti karcinom. Vecina ovih displazija se spontano povuce, dobar deo perzistira u tom obliku godinama a samo mali deo njih dozivi malignu alteraciju. Rizik je veci ukoliko postoji infekcija HPVom (humanim papiloma virusom) tip 16, 18, 31, 33 ili 35. Kod tvoje mame je radjena kolposkopija i biopsija kako bi se dobilo vise informacija i iskljucio/potvrdio karcinom. Apsolutno nema razloga za paniku, kod nje nisu pronadjene maligne celije.

Inace displazija moze biti:
- laka (CIN1)
- umerena (CIN2)
- teska (CIN3)

Za sada je najvaznije da se ove promene prate, odnosno da mama bude odgovorna, ide redovno na kontrole i radi Papa-test. Sta ce se dalje preduzimati zavisi od stepena displazije (CIN) i od eventualnog prisustva infektivnog agensa. Ukoliko postoji bakterijska infekcija neophodno je primeniti antibiotik prema antibiogramu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Volela bih da mi neko odgovori
PostPoslato: Uto Okt 21, 2014 2:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 21, 2014 2:39 pm
Postovi: 1
Bio bih vam veoma zahvalan za analiziranje ovoga. Pozdrav
''cervicitis cronica nonspecifica. Autolysis endometri. Fibromyomata et fibromyomy atypica uteri. Cystes folliculares et castis haemorrjagica et corpus luteum haemorrhagicum. cysticus ovarii''


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 60 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: