Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: da li na amnio posle ovakvog rezultata? pomozite molim
PostPoslato: Sre Jan 03, 2007 3:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 03, 2007 3:07 pm
Postovi: 1
Postovani,
Imam 37 godina, dve velike devojcice od 15 i 12 godina i trenutno sam u 17 nedelji trudnoce. Radila sam NT u 12 nedelji i rezultat je 0,10, a pre nedelju dana (tacnije 16+6) i triple test u jednoj privatnoj laboratoriji u KG. Rezultati su stigli za dva dana jer se salju za BG i oni glase ovako:
AFP 39,7 ng/ml 1,07 Corr.MoM
uE3 5,13 ng/ml 1,57 Corr. MoM
HCG 67213 mlU/ml 3,29 Corr. MoM
Tr.21 risk 1:94, age risk 1:200, neural tube defects risk low, trisomy 18 -<1:10000 low risk. Posteljica mi je na prednjem zidu.
Moj doktor mi kaze da ne trebam da radim amniocentezu jer je rizicna, a u genetskom savetovalistu kazu da je HCG povisen ali ne mnogo i da treba da radim amnio samo zbog mojih godina. Amnio rade i ovde u KG, ali tek od pre par meseci. Ne znam sta da radim, bojim se da se tokom toga nesto ne desi bebi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 03, 2007 3:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jun 02, 2006 9:32 am
Postovi: 150
Lokacija: Beograd
Po tvojim godinama trebalo bi uraditi amiocentezu jer kod trudnica preko 35 godina obaveza je da se to uradi.Mozda nebi bilo lose cuti misljenje i nekog treceg, mozda doci u Bg pa napraviti konsultaciju na Gak N.Front ili GAK Visegradska.Sve najbolje!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 04, 2007 1:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Radila sam prosle nedelje amnio i pregled je sam po sebi sasvim ok. Niti nesto boli,niti je extra neprijatan. Bitno je da se posle toga dva dana primiris (nisam cak ni lezala, jer je lekar rekao da to nije neophodno) i to je to. Koliko su mi lekari objasnili rizik je u principu sasvim mali, jer se ovi pregledi sad vec rade rutinski. Mislim da je pregled vredan s obzirom da i ja imam 36 i necu da me boli glava i da preostalih meseci razbijam glavu da li je sa bebom sve ok ili ne. U Nemackoj se ovaj pregled prepocujuje kod svih zena koje su presle 35, i to ovde placa osiguravajuca kasa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 04, 2007 7:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Zbog ovih rezultata "HCG 67213 mlU/ml 3,29 Corr. MoM
Tr.21 risk 1:94, age risk 1:200" kao i zbog godina trebali bi uraditi AC.
Rizik postoji, ali je mali, bol pacijentkinje opisuju kao kod uboda inekcije.

Pozdrav i dobro zdravlje Dr Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 3:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 1:49 pm
Postovi: 39
Ja sam upravo uradila aminocentezu... Ne brini se, nije tako bolno, vise je neprijatno. Jedino sto ti mozda imas strah od same metode koja je kazu invazivna, pa moze da ugrozi plod (ali nije cak ni to bas tako kako se prica). Ja ti savetujem da odes, jer ces sve svoje strahove odagnati. Ja sam eto otisla na amniocentezu na svoju licnu inicijativu, a prethodni nalazi su mi bili ok i nemam rizik godina. Ali svi smo mi razliciti...

Srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 30, 2007 12:26 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 02, 2005 10:18 am
Postovi: 168
Lokacija: Subotica u srcu
MYCA je napisao:
Ne brini se, nije tako bolno, vise je neprijatno.

Zamislite situaciju:
Ususkani ste u mekom udobnom krevetu i utonuli u najdublji san, kad odjednom neko velikom burgijom usmerenom ka vama pokusava da probije madrac ispod vas!!! Kako bi se osecali? Da li bi ste zauvek pamtili ovu strahotu?
Drage mame mislim da bez nekog ozbiljnog razloga (prisustvo genetskih oboljenja u familiji i sl.) nema potrebe da uznemiravate svoje usnule andjelcice jer ko zna kakve posledice na njihovu psihu ostavi taj "bezazleni" cin.
Moja baka je sedamnaesto dete po redu, majka je sigurno nije rodila u cvetu mladosti, a pozivela je - Bog da joj dusu prosti 92 godine bez ikakve bolesti cak ni glavobolje nije imala. Toliko o neophodnosti amniocenteze kod trudnica starijih od 35 god.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 30, 2007 8:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 1:49 pm
Postovi: 39
Na ovo pitanje jedino dobar genetičar (a ne ginekolog) može da ti da savet i objasni ti sve!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 30, 2007 11:04 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Uopste se ne slazem sa vmilkom. Njena baka se rodila kad su radijacija i svi ostali faktori koji danas na nas uticu bili na vrlo malom nivou. Koliko je puta njena majka snimala zub da bi ga popravila ili eventualno bubrege ili bilo koji pregled koji se radi rentgenom?
Pritom je verovatno i hrana i sve ostalo bilo mnogo prirodnije. Mi ne znamo da li je u to vreme radjano manje dece sa anomalijama, jer su ona, jadna, zbog medicine koja nija bila bas na nekom nivou umirala ko misici.
Moja beba se nije mrdnula dok su radili amnio. Ko zna da li je to i osetila, jer o burigijanju nema ni reci, jedva da sam ubod primetila i ja sto je isao kroz moje telo, a ona se samo bezbedno ljuljuskala u svojoj vodici. Uostalom mislim da bi joj mnogo vise naskodio stres i zabrinutost koju bih osecala do kraja trudnoce da ovakav pregled nisam uradila! Uznemirenost i brigu bebe mnogo vise mogu da osete nego jedan ubod koji ih i ne dotice!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 30, 2007 1:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
Ja do poslednjeg trenutka nisam radila ni tripl test jer mi je moj doktor rekao da za to nema potrebe jer je to vise statisticki nego dijagnosticki test. Dakle, rezultat moze da bude povecan rizik ali da sa detetom bude sve u redu. A sto se tice ispitivanja amnionske tecnosti drugi doktor kod koga sam isla na 4D ultrazvuk, zbog mojih godina (34) insistirao je da odradim tripl test jer, kako je on rekao, postoji rizik da se dete povredi prilikom uzimanja tecnosti. Tako sam uradila test i bio je vise nego dobar. E sad, moja je sreca da je sa testom bilo sve u redu ali sam u medjuvremenu razmisljala sta cu ako test nije jer sa druge strane do sad uvek kada sam radila ultrazvuk saa bebom je bilo sve u redu: lepo se razvija, sve proporcije su odlicne i ume da bude bas nemirna pa sam razmisljala zasto bih je izlagala nepotrebnom riziku. Ja sam, na kraju, za ispitivanje amnionske tecnosti samo onda kada nesto nije u redu a ovako mislim da za tim nema potrebe. Naravno, da mi je moj doktor rekao da je sigurnije da to odradim ja bih uradila ali ovako ne bih puno lupala glavu i ne bih se puno sekirala. A i ja se slazem sa tim da ako u porodici nije bilo nekih anomalija ili slicnih oboljenja ne treba o tome puno razmisljati pogotovu ako se, kao sto sam rekla, beba lepo razvija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 30, 2007 5:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 02, 2005 10:18 am
Postovi: 168
Lokacija: Subotica u srcu
Moja prijateljica je radila amniocentezu zbog svojih godina, rezultat je bio OK ali se bebica rodila sa srcanom manom koja nije registrovana ni sa 4D UZ :( .
Dea je napisao:
Uostalom mislim da bi joj mnogo vise naskodio stres i zabrinutost koju bih osecala do kraja trudnoce da ovakav pregled nisam uradila!

Koliko mira moze da vam donese rezultat amniocenteze? Koliko vrsta genetski prenosivih bolesti se ispituje ovom metodom? Jako malo u odnosu na to koliko ih postoji. A koliko li je tek onih drugih koje se ne nasledjuju..
Pa, hajde da se u toku trudnoce brinemo do besvesti :o da li ce i sa kojom od svih njih dete da se rodi umesto da razmisljamo pozitivno jer "kakve su ti misli takav ti je zivot".
Ja sam u desetoj nedelji trudnoce radila willocentezu (uzima se deo horiona za ispitivanje) posto sam imala >35god.
Tokom uzimanja uzorka beba je bila vidno uznemirena, sto je potvrdio i povecan br. otkucaja, a ja sam do kraja trudnoce strepela da li su je mozda povredili :o .
Rezultat nisam dobila jer nije bio uzet dovoljan broj celija (kako je propisano), nego su savetovali da kasnije uradim i amniocentezu sto sam ja naravno kategoricki odbila :evil: i nikada vise ni u ludilu ne bih ponovila takvu glupost!
kaca 33 je napisao:
Ja sam, na kraju, za ispitivanje amnionske tecnosti samo onda kada nesto nije u redu a ovako mislim da za tim nema potrebe.

U pravu si, samo ako ima deeebelog razloga za to!
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 30, 2007 10:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Svako odlucuje o sebi i svojoj bebi. Ja bih ovaj pregled radila i da nemam 36 godina. Meni je doneo veliko smirenje, a bebici hvala bogu nikakve stete od njega. Nameravam da idem i na pregled na kome se gledaju bebini organi, jer su mojoj prijateljici uz pomoc ovog pregleda u 22 nedelji otkrili da beba ima neku manu na srcu. Odmah je uradjena intervencija (dok je beba bila jos u stomaku), i beba koja verovatno da se rodila sa manom ne bi prezivela, puni sad svoju drugu godinu. Medicina je uznapredovala i treba je iskoristiti kad god nama ide u prilog. Moja mama je samnom otisla kod lekara tek u 7 mesecu, ali to je bilo odavno, tad jos ni ultrazvuk nije postojao. Kao sto rekoh ja ovde nikoga ni u sta ne ubedjujem, jer mislim da svako ima pravo da sam za sebe izabere!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 31, 2007 12:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
Pa Dea i ti si u pravu.Ali to ne znaci da drugi manje razmisljaju i manje vole svoje bebe u stomaku ...Da li tu neko gresi ili ne tesko je reci jer ni svi lekari ne zastupaju isto misljenje: neki su za to da se to ispitivanje obavezno uradi neko je za tripl i sl. testove, neko je da sve to uopste ne treba raditi i da treba sve prepustiti prirodi.
Eto, sto se mene tice ja sam rekla svoje: dakle uradila bih i to ispitivanje amnionske tecnosti da mi je neko od lekara rekao da je to potrebno. Ali na svoju ruku ga ne bih nikada uradila jer ipak postoji mogucnost da se beba povredi. Ali, rekli su mi da treba da odradim tripl test i ja sam ga uradila i ako mi to nije rekao moj doktor vec drugi kod koga sam radila 4D ultrazvuk. Ja bih pre svima preporucila da odrade taj ultrazvuk bar jednom jer je stvarno fenomenalan osecaj kada vidite svoju bebu tako rano. I ne samo sto je vidite vec se ona lepo izmeri, pa joj se registruju otkucaji srca, pa se vidi zeludac, mali mozak, izmeri lobanja i td. itd. pa kad sve to vidite i uz to kako ona bezbrizno plivka, stavlja prstice u usta, mrda nogicama i prsticima, pa listovi pa butinice...ja, iskreno, ne propustam ni jedan dan da ne odgledam taj mali filmcic... i zamisljam je kako ce da izgleda kada se rodi. Uz sve to svakog dana je sve jace i cesce osecam i zbog svega toga ne brinem puno da li je dobro i da li ce biti nekih problema. Taj ultrazvuk joj bas nikako ne skodi a meni je dovoljan da se smirim. Ali, mislim i da si ti pravilno postupila jer si zelela da budes sigurna da je sa tvojom bebom sve u redu. Dakle, nije sve tako crno -belo. Prirodno je da svako od nas zeli zdravo dete i dobro je sto postoje i testovi i ispitivanja i ultrazvukovi i sl. koji ce nase brige da smanje na najmanju mogucu meru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 31, 2007 10:11 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 14, 2006 2:04 pm
Postovi: 87
Lokacija: Beograd
Kaca, koliko si platila 4D ultrazvuk i gde si ga radila?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 31, 2007 3:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
Radila sam ga u Nisu i platila 2900din. To je bio neki novogodisnji popust a inace kosta 3600 ako hoces da ti narezu na CD.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 31, 2007 7:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
NE MOGU DA NE REAGUJEM NA SVA OVA JAVLJANJA, OD KOJIH SU MNOGA PREPUNA DEZINFORMACIJA I PREDRASUDA, A NE CINJENICAMA DOBIJENIM VEOMA OPSEZNIM I SKUPIM ISTRAZIVANJIMA.

Ovo nije prvi put da se javljam povodom rezultata prenatalnog skrininga, tumacenja rezultata, i ako prije nego postavite pitanje kostitite opciju 'trazi' sa kljucnim rijecima koje Vas zanimaju, nasli biste sigurno bar 75 % odgovara na Vasa pitanja.

Prvo...uzasno me nervira kao profesionalca, slanje pacijenata na odredjene testove, i onda NEZNANJE, kako da se rezultati istih testova tumace ! Koja je onda korist ako saljete pacijenta na odredjeni test, a rezultat istog testa nece uopste promijeniti Vas pristup problemu.

Drugo...u Srbiji, kao i u ostalim republikama bivse Yu, javlja APSOLUTNA KONFUZIJA oko prenatalnog skrininga...kao sto sam komentarisala nekoliko puta....mnogi ginekolozi koji po otvaranju privatne ambulante kupe ultrazvunu masinu, mashu sondom, a ne znaju da urade osnovne pretrage fetusa, ali znaju da istu naplate....rade ultrazvuk kad ne treba, a ne kad treba, nalazi su nepotpuni, i cesto nekorisni...a onda su culi BIOHEMIJSKE MARKERE, koji se koriste u skriningu za hromozomske anomalije, kongenitalne anomalije i defekte neuralne cijevi...pa je mnoge ginekologe to jos vise zbunilo...tako da sada imamo masu nacina da radimo skrining kao sto je triple test, kvadriple test...ili double test...ali kako rekoh bez razlike koji test narucuju ocigledno ne znaju da tumace rezultate, inace bi pacijenti dobijali specificne odgovre, sa tacnim objasnjenjima i ne bi izlazili konfuzniji iz ordinacije nego sto su bili prije sto su vidjeli dr, i onda trazili rjesenja po internetu i forumima....za sta naravno niste krivi...svako bi htio da cuje jasno i jednostavno objasnjenje i da spava mirno do kraja trudnoce.

Da pokusam da Vam objasnim jednostavno tako da svi razumiju...

Hromozomske anomalije ili aneuploidije jesu poremecaji broja hromozoma ( visak ili manjak ) udruzen sa znacajnim fetalnim poremecajima.

MI NE RADIMO TRIJAZU screening ) na SVE HROMOZOMSKE ANOMALIJE, nego na one najcesce kao sto su:
1. Trisomy 21 ( ili Down Syndrome )
2. Trisomy 18 ( ili Edwards Syndrome )
3. Trisomy 13 ( ili Patau Syndrome )
4. Turner Syndrome ( 45X0 )
5. X linked disorders

Druga grupa oboljenja jesu kongenitalne anomalije u koje ubrajamo npr.srcane mane, defekte ekstremiteta, anomalije bubrega, anomalije gastrointestinalnog trakta, koje su cesto ali ne i obavezno povezane sa hromozomskih anomalijama.

Treca grupa oboljenja koja nastojimo da dijagnostikujemo jesu defekti neuralne cijevi kao sto su spina bifida, anencefalus ( beba bez pola glave ), encefalokela, mijelomeningokela...et cetera.

Triple test ili kako se jos zove Maternal Serum Screening ( MSS ) se radi od 1984. godine na sjeverno americkom kontinentu i u zapadnoj Evropi, a predstavlja odredjivanje 3 biohemijska markera u trudnoci:
- alfa feto protein
- beta chorionski gonadotropin
- nekonjugirani estriol.
Ovi markeri se odredjuju od 15-22. nedjelje trudnoce ( idealno do 20.nedjelje trudnoce ).

MSS obicno bude + u 5% svih trudnica koje se podvrgnu screeningu, a tu su ukljuceni i stvarno + i lazno + rezultati. Ako se ne radi nikakav drugi test osim ova 3, onda je detekcija fetusa koji imaju Down Syndrome oko 60 %. Sto znaci da ima relativno nizak % detekcije za Down syndrome.

Ako se MSS doda biohemijski marker koji se zove INHIBIN A, ONDA SE TEST ZOVE QUADRIPLE TEST onda se % detekcije anomalija povecava na 80 %, sto je znacajno bolje, a ako se ovom jos doda ISPRAVAN I KOMPLETAN ultrazvucni pregled fetalne anatomije, onda je detekcija anomalija oko 85 % !

U sjevernoj Americi se od 2000.godine poceo raditi u univerzitetskim bolnicama trijaza koja se zove INTEGRIRANI PRENATALNI SKRINING koji ukljucuje slijedece testove:

1. NT ( nuchal translusency ) sto predstavlja zadebljanje ili nakupina tecnosti na vratu bebe, koji se mjeri od 10+6 dana do 13 nedjelja i 6 dana trudnoce i smatra se negativnim svaka mjera < 3 mm.
Za dobjanje dozvole da radite mjerenje NT, morate obaviti najmanje 50 samostalnih mjerenja uz superviziju, jer su greske moguce ako se ne radi tehnicki ispravno, a rezultat testa je veoma vazan.

2. U isto vrijeme kada se radi NT se odredjuje i biohemijski marker koji se zove PAPP-A ( pregnancy associated protein A ),

3.a poslije tacno ! 15 nedjelja i ostala 4 markera vec nabrojana ( AFP, beta HCG, unconjugated estriol, and inhibin A ).

Procenat detekcije hromozomskih anomalija i to specificno Down Sy, sa ovim IPS testovima jeste oko 95 % ! Lazno pozitivni rezultati su znantno manji i iznose 2 %...STO ZNACI DA JE OVAJ NACIN TESTIRANJA OD 1984. GODINE DO SADA NAJBOLJI !!!

Poslije svih testova RUTINSKI SE SVAKOJ TRUDNICI RADI ULTRAZVUK FETALNE ANATOMIJE OD 18-20 NEDJELJE TRUDNOCE.

Svi dobijeni testovi se skupljaju u istu bazu u dijelu drzave u kojoj ja radim, u isti program, u ciji rad su ukljuceni geneticari i sedam dana poslije poslednjeg testa, dobijete rezultate koji su ili POZITIVNI ILI NEGATIVNI !...Sta to znaci ?

To ne znaci da svako mora da ide na invazivni pregled kao sto su amniocenteza, CVS ili cordocenteza ali se preporucuje, jer su ove invazivne metode, dijagnosticke metode !!!

Ako dobijete normalan nalaz amniocenteze, to ne znaci da je Vas fetus 100 % normalan, ali su iskljucene NAJCESCE I NAJOZBILJNIJE ANOMALIJE !!!

U HUMANOJ POPULACIJI POSTOJE STOTINE GENETSKIH ANOMALIJA, NEDOSTATKA ENZIMA, DEFEKATA ENZIMA, KOJI SE UOPSTE NE TESTIRAJU OVIM METODAMA, ali su isto tako vrlo rijetke, tako da sansa da Vasa beba ima takvo oboljenje bez prethodne porodicne istorije je EKSTREMNO MALA.

Mislim da bi svima ukljucujuci pacijente i kolege koji su na forumu, a ne predstavljaju se kao ginekolozi obo biti od znacajne koristi jer je bazirano na rezultatima istrazivanja od 2000-2006.

Da rascistimo neke predrasude...bebe sa hromozomskim anomalija se ne desavaju samo majkama koje su starije od 35 godina ! Cinjenica je da se 75 % beba sa Daunovim sindromom radja u majki koje su mladje od 35g. Zasto je to tako ?...jednostavno zato sto je relativno mali % pacijenata koji se poradjaju poslije 35 godine...a vecina se poradja prije 35....matematika je jednostavna, sto znaci DA SVAKOJ ZENI KOJA JE TRUDNA TREBA DA BUDE URADJEN RUTINSKI SCREENING NA HROMOZOMSKE I KONGENITALNE ANOMALIJE, KAO I NA DEFEKTE NEURALNE CIJEVI !!! To je zvanicni stav udruzenja ginekologa i obstetricara u naprednom svijetu !

Amniocenteza se mora raditi pod kontinuiranom kontrolom ultrazvuka ! Time je rizik sa povredu fetusa sveden na minimum ! ekstremni minimum ! Rizik da prsne plodna voda i da izgubite bebu jeste relativno mali...1:200-300, pa i rjedje, ako je radi neko rutinski, kao sto to rade kolege koje se bave visoko rizicnim trudnocama.
To sto prica VMILKA, uz duzno postovanje, je obicna predrasuda izgradjena na pretpostavkama i neznanju !...gdje to postoji idealan svijet ? gdje to postoji savrsena trudnoca ? savrseni zivot ? Niko ne 'busi' materice sa namjerom da povrijedi fetus, ili uzrokuje poremecaje, nego da prevenira radjanje fetusa sa anomalijama koje nisu spojive sa zivotom ili beba umire vrlo radno poslije porodjaja, ili ima srcane anomalije nespojive sa zivotom i zahtijeva nekoliko kardioloskih operacija a sa svakom sansa da beba umre raste...kao sto je u sindromu hipoplasticnog srca...prema tome...suzdrzite se od osudjivanja zvanicnog stava svjetske medicine...Vi mozete da uradite sta god hocete i da izaberete svaku opciju koja Vama odgovara, ali nije posteno da stvarate osjecanje krivice i greske kod majke, koja samo zeli zdravu bebu ! i nista drugo !...ja znam koliko je nas narod osudjujuci i koliko nije spreman da prihvati djecu / ljude sa anomalijama....nase drusto je siromasno, i nema opcije specijalnih skola, specijalnih zanimanja, sa ljude koji se opredijele da rode dijete koje npr. ima Down Sy...pa cak i u tom slucaju, ako se neko opredijeli za takav ishod ( kao sto moze da uradi zena koja je nakon 10 godina infertiliteta ostala trudna u 42-oj godini zivota i ovo joj je jedina prilika da postane majka ), sto je potpuno pacijentovo pravo, nas zadatak je kao lijecnika da pomognemo da ta beba prezivi,...ako ima neku udruzene srcanu anomaliju, da se uradi fetalni ekokardiogram, da se konsultuje djeciiji kardiolog, i djeciji kardiohirurg ako je mana korektivna, da se dijete poradja u univerzitetskom centru, a ne u npr. leskovcu...dakle i ako se otkrije anomalija, pacijentovo je pravo da odluci sa svojim partnerom da odluci sta ce da uradi sa tom trudnocom, a ne ginekologa koji vodi trudnocu.

Konkretni odgovori za zene koje su se javilte sa odgovorima na ovu temu:

1. za Stomacic...Vas nalaz je pozitivan, sto znaci da ste moj pacijent ja bih Vam predlozila da uradite amniocentezu. Kao sto rekoh rizik je veoma mali, nije bolan vise nego svaka druga injekcija koju dobijete venski ili muskularno. Ako se Rh negativni, a suprug pozitivan, potrebno je da dobijete Rhogam 300 mikrograma poslije intervencije. Mozete da mirujete taj dan a slijedeci ako ne radite neki tezak posao da idete da radite. Nema potrebe za lezanjem....rezultati su obicno oko 2-3 nedjelje, osim ako rade FISH kada su rezultati dostupni poslije 48 sati...ali ne vjerujem da to rade u Kragujevcu.

Kao sto rekoh potrebno je uraditi u isto vrijeme od 18-20 nedjelje ultrazvuk fetalne anatomije, i ako oba nalaza budu negativna, velika je sansa da je trudnoca potpuno u redu. Poslednja istrazivanja (2006 ) pokazuju da ako se nadje izolovano povisen rezultat nekog od markera kao sto je beta HCG ( kao kod Vas ) ili AFP, a amnio je normalan kao i UZ, postoji rizik da toku trudnoce dodje do nekih komplikacija kao sto je preeklampsija, zastoj u rastu, abrupcija placente, smanjena kolicina plodne vode...ali to nije razlog da se ista drugacije postupa sa Vasom trudnocom nego sa ostatkom populacije koja nije imala povisen marker...dakle...velika je sansa da ce sve biti u redu. Srecno i nastojte da se ne sekirate ! Javite se opet ako iskrsnu neke nedoumice...

2. Za Kacu...Ovo sto je rekao Vas ginekolog
Citiraj:
Ja do poslednjeg trenutka nisam radila ni tripl test jer mi je moj doktor rekao da za to nema potrebe jer je to vise statisticki nego dijagnosticki test

je cista glupost i nema nikakve veze sa savremenim akuserstvom, nego sa nekom starom zaostalom skolom koja niti razumije statistiku a ni dijagnostiku.

3. Jos jednom za VMIlka...
Citiraj:
Pa, hajde da se u toku trudnoce brinemo do besvesti da li ce i sa kojom od svih njih dete da se rodi umesto da razmisljamo pozitivno jer "kakve su ti misli takav ti je zivot".
...nece biti da je tako...Vi treba da sretnete jednom roditelje kojima su saopstene vijesti da imaju fetus sa ozbiljnom hromozomskom i/ili kongenitalnom anomalijom, pa da vidite kako su to fini ljudi, koji su isto mislili pozitivno ! ali to nije pomoglo...kad bi se tako rijesavali problemi u zivotu...mogla bih odavde da zaustavim sav taj haos koji vlada u nasem zdravstvu, ali ne ide to tako...osim ako Vi mozda uspijete pozitivnim mislima da unaprijedite nase svekolike probleme.


Svima dobro zdravlje i srecno...ovo je bilo predugo javljanje za nekog ko nije spavao cijelu noc u dezurstvu, i cija se kafa upravo ohladila...ali ajde...mozda se nesto nauci...na onoj strani okeana...mozda neciji zivot bude imao jednu brigu manje...

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 93 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: