Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: hirsutism, alopecia, pcos...pls HEEELP
PostPoslato: Uto Feb 07, 2006 4:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
Unapred se izvinjavam sto je moje pitanje dugacko, ali zelela sam da vam predstavim konkretnu situaciju, jer bi zelela da u skorije vreme imam potomstvo ako je to ikako moguce, i da se resim te uzasne maljavosti. Moja prijateljica mi je vas preporucila i zato vam se obracam sa potpunim poverenjem. Nadam se da cete mi odgovoriti, unapred zahvalna. :roll:


Imam 24god., vec godinama ginekolozi mi lece PCO2 (dijagnoza: Hirsutismus, Alopecia, Olyoamenorrhoea, PCOS; nalaz hormona: povecan LH u odnosu na FSH).
Prva terapija je bila Cycloproginova, a kasnije Diane 35/ sest meseci i poslednjih osam meseci Diane 35 + Androcur 10mg dnevno od 1-15 dana ciklusa.
Problem je u tome sto posle prekida svake terapije, dok traje pauza, situacija je uvek ista, totalni izostanak menstruacije, tj, menstruacija je redovna samo dok uzimam lekove. Najvise me zabrinjava sto posle terapije Androcurom, maljavost mi se opet povecala i naravno alopecia je opet uzasna a moj stari ginekolog vise ne radi i ovaj novi ne zeli da uzimam Androcur nego samo Diane. Uz duzno postovanje, saljem vam poslednji nalaz u nadi da cete mi malo pojasniti situaciju jer me ovaj problem muci godinama i iskreno nemam vise snage da se nosim sa raznim kozmetickim metodama koji ne resavaju problem maljavosti jer se ona konstantno siri. Moj novi ginekolog nije raspolozen da mi da bilo kakvo objasnjenje o nalazima, zato sam primorana da se obratim konkretno vama. :oops: :oops:
Izvestaj:
Menst. Ciklusi bili po tipu oligomenorrhoea, uzimala Diane 35 +Androcur.
Pod spekulima pojacana vag. Sekrecija, uzet VS i PA bris. Na gornjoj i donjoj usni postoji manja ectopia, na gornjoj oko 1cm i na donjoj oko 0.5cm, sa mestimicnim vezikulama(???)
Potrebno nakon PA i VS uraditi ili biopsiju grlica ili loop excisiu.
UZ nalaz: uterus u VF, endometrijum 3mm, desni i levi jajnik urednog izgleda po tipu policisticnih, ali zadovoljavajuce UZ slike nakon terapije Diane 35. Za sada pauza od Diane 35.
VS: IIIa grupa
PAP:II grupa, dosta L, ER, laksa aminonukleoza sa pojedinacnim mitozama

Koja vrsta tretmana se nudi ženama s PCOS-om koje pokušavaju zatrudneti i da li ja imam sanse da zatrudnim?
Takodje me zanima, u kakvoj je vezi inzulin sa ovim sindromom, jer meni nikada nisu radjene pretrage te vrste?
Da li se hirzutizam i alopecia lece?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 08, 2006 1:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
ne bi zelela da budem napadna, ali da li je ikako moguce dobiti savet lekara na ovom forumu? Razumem vas stav da ne zelite da dajete nikakve terapije, itd. ali vas molim da mi odgovorite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 09, 2006 11:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 01, 2006 12:57 pm
Postovi: 5
Lokacija: novi sad
Draga moja potpuno te razumem i to kroz sta prolazis. Ako hoces brz odgovor i pomoc trci kod privatnog ginekologa i endokrinologa jer kod drzavnog te nece ni pogledati. Ja sam imala problem sa alopecijom pre par meseci, ustvari jednom svake godine. Sve sam ispitala ukljucujuci zube, ginekoloski pregled, hormone itd. sve je bilo uredu. Mesecima pijem folten tablete i CINK 25gr i opadanje mi je prestalo. Zaboravila sam da ti kazem da imam i pojacanu maljavost od puberteta. Nemam policisticne jajnike, a hormoni su mi uredni ali eto... Raspitaj se u nekoj privatnoj poliklinici ko se bavi tvojim problemom odnosno kome je to uza struka. Puno, puno srece


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 09, 2006 11:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Javicu Vam se veceras/nocas.
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 10, 2006 1:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
gala je napisao:
Draga moja potpuno te razumem i to kroz sta prolazis. Ako hoces brz odgovor i pomoc trci kod privatnog ginekologa i endokrinologa jer kod drzavnog te nece ni pogledati. Ja sam imala problem sa alopecijom pre par meseci, ustvari jednom svake godine. Sve sam ispitala ukljucujuci zube, ginekoloski pregled, hormone itd. sve je bilo uredu. Mesecima pijem folten tablete i CINK 25gr i opadanje mi je prestalo. Zaboravila sam da ti kazem da imam i pojacanu maljavost od puberteta. Nemam policisticne jajnike, a hormoni su mi uredni ali eto... Raspitaj se u nekoj privatnoj poliklinici ko se bavi tvojim problemom odnosno kome je to uza struka. Puno, puno srece


Thanx :P
problem je sto lekari nikako da se dogovore oko terapije. ni privatni a ove po klinikama i da ne spominjem..
U svakom slucaju hvala, probacu folten tablete i cink a ne znam da li si probala i Marbo kolekciju, meni je frizerka preporucila i u mom slucaju daje neke male efekte, a mozda bi kod tebe bilo jos bolje jer vec imas neki oblik terapije???
a kako si resila problem maljavosti??? :(

take care :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 10, 2006 1:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
obgyn je napisao:
Javicu Vam se veceras/nocas.
Pozdrav,
ObGyn




:wink: ok :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 10, 2006 2:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Niste mi naveli informaciju o Vasoj tjelesnoj masi, koju smatram bitnom u objasnjenju Vaseg hormonalnog poremeceja ?
Drugo, da li iko u Vasoj porodici ima / imao slicne probleme ?
Da li je iko imao u Vasoj porodici po zenskoj liniji slican problem i/ili problem infertiliteta ( nemogucnost ostajanja u drugom stanju ), karcinoma ovarija, uterusa ( endometrijuma ), dojke,grlica materice, ili debelog crijeva ?
Da li ste uzimali ikakvu drugu terapiju za hirzutizam osim ciproteron acetata ( Androcur ) ?
Kakvi su Vasi planovi za stvaranje porodice ? Uskoro...za pet godina...?
Pisemo se opet,
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 12, 2006 1:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
obgyn je napisao:
Niste mi naveli informaciju o Vasoj tjelesnoj masi, koju smatram bitnom u objasnjenju Vaseg hormonalnog poremeceja ?
BMI = 20,7 (168cm; 58kg)

Drugo, da li iko u Vasoj porodici ima / imao slicne probleme ?
rodjena mladja sestra(20god.) ima mikrocisticne jajnike. I terapija joj je samo Diane 35.

Da li je iko imao u Vasoj porodici po zenskoj liniji slican problem i/ili problem infertiliteta ( nemogucnost ostajanja u drugom stanju ), karcinoma ovarija, uterusa ( endometrijuma ), dojke,grlica materice, ili debelog crijeva ?
sa majcine strane, dve sestre ali ne rodjene imale su problem infertiliteta ali uspesno su lecene i imaju decu. Ostale probleme koje ste naveli nije niko imao, bar koliko sam ja uspela da saznam.

Da li ste uzimali ikakvu drugu terapiju za hirzutizam osim ciproteron acetata ( Androcur ) ?
Ne, samo Androcur

Kakvi su Vasi planovi za stvaranje porodice ? Uskoro...za pet godina...?
Zelela bi uskoro, oko godinu dana.. :wink:

Pisemo se opet,
Pozdrav,
ObGyn





:D hvala vam na odgovoru :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 13, 2006 3:55 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Morana,

PCOS dijagnoza a postavlja se ako pacijentkinja ima 2 od 3 slijedece promjene:
1. oligo ili anovulaciju
2. hyperandrogenism ( klinicki ispoljena povecana koncentracija muskih spolnih hormona )
3. ultrazvucnu dijagnozu policisticnih jajnika = 12 ili vise folikula velicine izmedju 2-9 mm, na svakom jajniku i/ili volumen jajnika > od 10ml ).
( Konferencija u Roterdamu 2004 ).
2/3 pacijentinja je gojazno dok 1/3 nije, ali je dokazano da vise od 70% zena ima insulin resistency.

Hirzutizam predstavlja pojacanu dlakavost u predjelima koji su tipicni za muski tip dlakavosti kao sto je izmedju grudi, unutrasnje strane butina, ledja, oko bradavica, izmedju pupka i pubicnog predjela, licu, straznjici...a istovremeno opadanjem kose sa skalpa ( glave ).
Sve te promjene su posljedica efekta muskih spolnih hormona na folikul dlake. Masna koza i akne se veoma cesto srecu udruzene sa pojacanom dlakavoscu.

Osnovna dva izvora muskih spolnih hormona ( u daljem tekstu adrogena ) u zenskom organizmu jesu jajnici i nadbubrezne zlijezde. Nacesci uzroci hiperandrogenizma ( povecane koncentracije androgena ) kod zena jesu:
1. PolyCystic Ovarian Syndrome PCOS
2. tumori jajnika
3. tumori nadbubreznih zlijezda
4. Kongenitalna adrenalna hiperplazija sa pocetkom u odraslom dobu
5. Lijekovi tipa Danazol, Climacteron
6. Idiopatski hirzutizam koji se nalazi u asocijaciji sa redovnim ciklusima i normalnim nivoom serum androgena i srece se kod zena iz mediteranskog podneblja i istocnih dijelova Indije.

PCOS ima 3 lica kako se predstavlja pacijentima:
1. hiperandrogenizam sa hronicnom anovulacijom
2. hiperandrogenizma PCO sa ovulatornim ciklusima i
3. hronicna anovulacija i PCO bez klinickog hiperandrogenizma...

nadam se da me pratite do sada...

Kod uzimanja istorije pacijenta jako je vazno da se sazna da li je pojacana dlakavost nesto sto se pojavilo iznenada, razvilo za vrlo kratak perioid ili se javljala postepeno i pojacavala kako je vrijeme proticalo....isto tako za menstrualne cikluse...da li su bili regularni oduvijek ili su postali iregularni odjednom...ako se ispolji bilo koji oblik virilizacije ( kao sto je povecanje klitorisa, pojava dubokog glasa, defeminizacija...kao sto je smanjivanje dojki, pojava hipertrofije misicnog tkiva ) mora se iskljuciti postojanje tumora jajnika ili nadbubrezne zlijezde.
Kod Vas nije uradjen ultrazvuk bubrega, ali uvazavajuci vasu istoriju i postepeni pocetak problema nije neophodno da to uradite.
U principu testovi androgena se kod Vaseg toka problema smatraju nepotrebnim i nekorisnim kao i test na glukozu nataste i GCT ( glucose challange test ), jer ovi testovi ne moraju da potvrde inzulinsku rezistenciju....Andrea Dunaif, expert u ovoj oblasti je rekao da i zene koje nisu imale potvrdjenu insulinsku rezistenciju su dozivjele redukciju levela androgen levela kada su tretirani sa lijekovima tipa metformin !.

Jedino sto bi trebalo uraditi jeste 17-hidroksiprogesteron u prve dvije sedmice poslije menstruacije, da se iskljuci CAH (kong.adren.hiperplazija)
Vas nalaz ginekolskog UZ je uredan iako mi nije jasan komentar Vaseg ginekologa...
Citiraj:
Pod spekulima pojacana vag. Sekrecija, uzet VS i PA bris. Na gornjoj i donjoj usni postoji manja ectopia, na gornjoj oko 1cm i na donjoj oko 0.5cm, sa mestimicnim vezikulama(???)
Potrebno nakon PA i VS uraditi ili biopsiju grlica ili loop excisiu.
ako postoji neka sumnjiva slika na grlicu onda se uradi kolposkopija a ne biopsija prije kolposkopije na normalan nalaz PAPA i VS.
Pojacana cervikalna sekrecija jeste zbog povecane koncentracije estrogena, sto je jedan od simptoma PCOS.

Drugo...
Citiraj:
UZ nalaz: uterus u VF, endometrijum 3mm, desni i levi jajnik urednog izgleda po tipu policisticnih, ali zadovoljavajuce UZ slike nakon terapije Diane 35. Za sada pauza od Diane 35.
...sta mu znaci zadovoljavajuca slika ??? i zasto pauza od Diane 35 ?...
Diane 35 sadrzi progestin i 2mg ciproteron acetata( sto je Androcur ).

Postoji nekoliko lijekova koji se koriste za lijecenje povisenih androgena:
1. spirinolakton 100mg, dnevno
2. ciproteron acetat 25 mg, jedan put dnevno prvih 10 dana dok koristite kontraceptivnu pilulu sa regulaciju menstruacije i sprecavanje endometrijalne hiperplazije.
3. Flutamide 250-500mg, 1x dnevno
4. Finasteride 5 mg dnevno...
5...nazalost depilacija, brijanje jesu metode koje primjenjuju mnoge pacijentkinje...ovdje savjetuju electrolysis, ali ja bih radije da predlozim lasersko odstranjivanje dlakavosti sa dlakavih podrucja...trajnije je i bezbolnije i nazalost skuplje.

Lijecenje pacijentinja sa PCOS i / ili hirzutizmom je uslovljeno njihovim planovima za potomstvo. Ukoliko planirate potomstvo onda morate da prestenete da trosite antiadrogene lijekove.

Obzirom da imate neredovne cikluse po tipu oligomenoreje, malo je vjerovatno da su Vam ciklusi ovulatorni, sto znaci da cete najverovatnije trebali indukciju ovulacije.

Prije nego pocnete indukciju, bilo bi dobro da probate regulisati vase cikluse Metforminom, koji je oralni dijabetik i koji se u dosadasnjim istrazivanjima pokazao vrlo efikasnim u tretiranju anovulatornih problema kod zena sa PCOS, gotovo jednako dejstvo kao Klomid. 50% zena koje su bile na Metforminu su imale redovne cikluse i ovulaciju...ovaj lijek kao i svaki ima neke nuspojave koje su uglavnom probavnog karaktera...npr. proljev, grcevi u stomaku, preznojavanje...ali bitno je poceti th samo sa 1 tabletom dnevno u toku od 2 nedjelje i kada Vam se organizma navikne na taj rezim povecati na 1 tbl ujutro a 1 uvece...u toku 2 nedjelje, a onda povecati na 3 tbl dnevno...

Ako dobro podnesete Metformin, nakon 3 mjeseca bi trebalo da se regulisu Vasi ciklusi i smanji produkcija androgena, a i Vasi ciklusi postanu redovni. Tada je potrebno uraditi test progestorona 24.dan Vaseg ciklusa da se vidi da li ovulirate....a ako ciklusi ostanu neredovni onda je potrebno ukljuciti klomid zajedno sa metforminom pocevsi od najmanje doze u prvom ciklusu 50mg, od 5-9 dana ciklusa i odrediti progesteron 24.dana...ako se potvrdi ovulacija super...ako ne onda je potrebno povecaati dozu klomida na 100mg...dakle...potrebna Vam je pomoc ginekologa koji se razumije u elemente asistirane reprodukcije...bar elementarno !...

Mozete da se upitate kako mi do opada kosa sa glave a raste svuda gdje ne treba ?...folikul dlake ima razlicite receptore ovisno o lokaciji i ti na glavi postanu 'preosjetljivi' na androgene i pocnu otpadati u ovakvom sindromu kao sto je PCOS i hirzutizam a ovi opet na drugim regijama nisu...i nastave da rastu...ali eto ima nade...i za kontrolu simptoma i za fertilitet.
Pozdrav,
Umoris se od ovog pisanja...laku noc i dobro zdravlje.
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 13, 2006 11:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
Prvo bih zelela da vam se zahvalim sto ste mi odgovorili ovako opsirno. :D Igrom slucaja tokom ove godine ja bih trebala da putujem u Kanadu, kod nekih prijatelja, pa me interesuje da li vi obavljate privatnu praksu, jer na osnovu ovih vasih odgovora, stekla sam totalno poverenje u vas. Tokom ovih godina „lecenja“, da budem iskrena, lekari su me totalno razocarali, tako da sam postala izuzetno skepticna kada su njihove dijagnoze i terapije u pitanju, ne mogu da vam opisem koliko mi je drago da sam naletela na vas.
Sto se tice mog ginekologa, nemojte da me shvatite pogresno, ali drago mi je da ga ni vi ne razumete jer ja pokusavam kao laik da shvatim o cemu prica i ne ide mi :-?
:roll: Izuzetno cenim vase misljenje i nadam se da nece biti problem da nadjem nekog ginekologa koji ce zeleti da uvazi vas predlog lecenja a da pritom izostavi lekarsku sujetu. Uradicu u nekoj privatnoj laboratoriji sve te pretrage koje ste predlozili i dostaviti buducem ginekologu. 8)
Dok ne uspem nekoga da pronadjem, da li bi mi skodilo ako bi uzimala Diane 35+Androcur 25mg ili je neki od lekova koje ste naveli efikasniji??? Ne znam koja je uspesnost lecenja ovog sindroma i koji je procenat zena koje su ostale u drugom stanju bez komplikacija?
Hvala vam jos jedanput.... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 15, 2006 2:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
:roll: :roll: :roll: :roll:
:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 16, 2006 10:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
Da li mozete da mi odgovorite, samo na pitanje vezano za Diane... :cry:
Za nekoliko dana mi prestaje menstrualni ciklus pa me interesuje da li smem da uzmem Diane +Androcur 25mg. naredna tri meseca dok ne nadjem nekog uljudnog ginekologa??????????????????
:lol:
pls :(
:wink: take care...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 17, 2006 6:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
da li je bar moguce da mi neki drugi Dr. odgovori ako vec Dr. iz Kanade ne zeli???? :( :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 17, 2006 9:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Morana,
Ne mislite li da je Vas komentar 'inappropriate' nakon svih informacija koje sam Vam napisala ? Ovo sto ja radim jeste DOBROVOLJAN RAD !!!
Ne zelim da listiram sve svoje obaveze u toku dana, ali vjerujte mi da otkinem od svog sna da bih odgovorila nekim ljudima koji ocigledno to ne cijene dovoljno.
Sto se tice Vase posjete Kanadi, ja ne radim privatno nego pri univerzitetskoj bolnici, i da biste dosli kod mene na pregled, morate biti ili hitan slucaj ili poslani od strane family doctor u moj office u bolnici.

U provinciji Ontario nema niti jednog naseg ginekologa osim mene, ali ako idete u neku drugu provinciju mozda budete bolje srece.

Sto se tice terapije...mozete da uzimate Diane 35 i Androcur zajedno ali ako odlucite da ostanete u drugom stanju onda prekinite oboje.
Srecno.
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 19, 2006 3:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 4:52 pm
Postovi: 13
obgyn je napisao:
Morana,
Ne mislite li da je Vas komentar 'inappropriate' nakon svih informacija koje sam Vam napisala ? Ovo sto ja radim jeste DOBROVOLJAN RAD !!!
Ne zelim da listiram sve svoje obaveze u toku dana, ali vjerujte mi da otkinem od svog sna da bih odgovorila nekim ljudima koji ocigledno to ne cijene dovoljno.
jako mi je zao sto je ovako ispalo ali nije mi bila namera da vas uvredim ni na koji nacin :oops: < ja izuzetno cenim i postujem vas rad i takodje sam vam iskreno zahvalna sto odvajate svoje vreme da bi pruzili pomoc konkretno meni< mozda je moj post zvucao uzasno ali ja sam shvatila(izgleda pogresno) da vi ne zelite vise da komentarisete moj problem bas zato sto ste mi opsirno odgovorili< jos jednom izvinite a sto se tice odlaska u Kanadu hvala vam na odgovoru i svim informacijama i naravno IZVINITE jos jednom :(
Sto se tice Vase posjete Kanadi, ja ne radim privatno nego pri univerzitetskoj bolnici, i da biste dosli kod mene na pregled, morate biti ili hitan slucaj ili poslani od strane family doctor u moj office u bolnici.

U provinciji Ontario nema niti jednog naseg ginekologa osim mene, ali ako idete u neku drugu provinciju mozda budete bolje srece.
by the way.. idem u Toronto :D
Sto se tice terapije...mozete da uzimate Diane 35 i Androcur zajedno ali ako odlucite da ostanete u drugom stanju onda prekinite oboje.
Srecno.
Hvala :D
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: