Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Escherichia coli (Eserihija coli) infekcija (saveti)
PostPoslato: Ned Jul 06, 2008 11:51 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 6:31 pm
Postovi: 90
Piogene infekcije- izazivaju uglavnom sojevi E. coli koji se nalaze u mikroflori zdravog ljudskog organizma. Oni su uglavnom oportunisti – budući da normalno žive u crevima čoveka, izazivaju bolest samo uz određene preduslove, ako dospeju iz creva u neke druge organe i tkiva.

Najčešće piogene bolesti koje izazivaju su infekcije mokraćnih i polnih organa. Infekcije mokraćnog sistema obuhvata sve infekcije lokalizovane na bilo kom delu mokraćnog sistema – u bubrezima, ureterima (cevi kojima prolazi mokraća iz bubrega u bešiku), mokraćnoj bešici, ili uretri (cev kojom mokraća ističe iz bešike). Najčešće infekcije mokraćnog sistema su cistitisi (upala mokraćne bešike). Kako su E. Coli normalno prisutne u crevu, zbog anatomske blizine one mogu dospeti u bešiku i tu izazvati infekciju. U urogenitalnom traktu čoveka redovno se nalazi manji ili veći broj E. Coli (normalna mikroflora). Bakterije koje dospevaju u bešiku obično se uklanjaju tokom mokrenja. Međutim, ako bakterije ostanu u bešici, lako i brzo se razmnožavaju što dovodi do infekcije. Infekcijom se smatra ako se u mokraći nalazi veliki broj bakterija ( 100.000 ili više u 1 ml mokraće) iste vrste, ili čak i manji broj ali vrlo patogenih bakterija. Prilikom cistitisa E.coli može penetrirati preko mokraćovoda u bubreg i izazvati upalu bubrega (pijelonefritis).
Znakovi infekcije mokraćnog sistema su: suprapubična osjetljivost, bol ili pečenje prilikom mokrenja, učestalo mokrenje i urgentno mokrenje, zamućena mokraća, krv u mokraći, izmenjen i neugodan miris mokraće.

Moguće su i hepatobilijarne, peritonealne, kožne i plućne infekcije. E. coli je važan uzročnik bakterijemije do koje često dolazi bez vidljivog ulaznog mesta. Ovaj je organizam takođe oportunistički patogen koji uzrokuje bolest u pacijenata čiji su odbrambeni mehanizmi oštećeni nekom drugom bolešću (npr. karcinom, dijabetes ili ciroza) ili u onih koji su lečeni kortikosteroidima, zračenjem, antineoplastičnom ili antibiotskom terapijom. Bakterijemija i meningitis koje uzrokuje E. coli, česti su u novorođenčadi, a osobito nedonoščadi. Enterotoksična i enteropatogena E. coli uzrokuju proliv koddojenčadi i putnički proliv kod odraslih. Enterohemoragični sojevi E. Coli uzrokuju hemoragični proliv koji može biti komplikovan hemolitičko-uremičkim sindromom. Drugi sojevi enteroagregativne E. coli počeli su se pojavljivati kao potencijalno važni uzročnici dugotrajnog proliva kod dece u tropskim područjima i kod bolesnika sa sidom.

E. coli često izaziva i infekcije žučne kese i žučnih puteva. Može uzrokovati i upalu slepog creva, upalu potrbušnice, gnojne upale kože i rana. Bakterije E. coli mogu s mesta primarne lokalizacije prodreti u krv i izazvati sepsu.

Dijagnoza

Kod kliničke sumnje na infekciju E.coli, dijagnozu treba potvrditi kuturom iz stolice, urina, žuči, gnoja, likvora i krvi, a kod alimentarnih toksoinfekcija uzima se povraćani sadržaj, ispirak želuca i ostaci sumnijive namirnice, i odgovarajućim biohemijskim testovima ili testovima virulencije i dokazivanjem toksina (ELISA).

Lečenje

Lečenje se može započeti empirijski, a zatim ga treba modifikovati na osnovu antibiograma. Iako je većina sojeva još uvek osetljiva na ampicilin i tetracikline, drugi lekovi se sve češće upotrebljavaju, uključujući pipiralicin, cefalosporine, aminoglikozide, trimetoprim-sulfametoksazol i hinolone.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: E.COLI
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 4:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Molim te za savet: ja imam e.coli u vagin.i cervikal.brisu od maja meseca,s tim da sam ja nju imala 2006 god.kada su zbog nalaza Papa 3 rađeni brisevi na bakterije,gljivice,mikoplazmu,ureaplazmu i hlamidiju i jedino je nađena e.coli.tada sam pila visiren i koristila neke vagin.(ne mogu da se setim koje) i nakon par meseci nalaz je bo negativan.Zbog bipsije i nalaza LSil i Cin 1 urađena je LLETZ konizacija,možda brzopleta odluka,ali mi se sekret stabilizovao. Sve kontrole do decembra 2007 ok,tada mi ginekol.kaže da ne može da se odluči da li je papa 2 ili 3 i predlaže ECC,na moje pitanje kako to da je 6 meseci ranije bilo sve ok on mi daje objašnjenje da je sada uzeo sekret dublje :o i kako se "moguća promena" možda spustila iz grlića...urađena ECC i nalaz nekih skvamoznih ćelija koje se prate,pila tada zbog intervenc.palitrex...i od tada mi se pojačao sekret..pa odem ja u martu ,uradi bris i nalaz klebsiella..ja ga pitam odkud mi ta bakter.a on ispriča kako maltene iz vazduha mogu da je dobijem..kao putem odnosa,preko daski sa wc šolja..itd..kad mu rekoh da NISAM SEXUALNO AKTIVNA VEĆ GODINAMA I DA NISAM TOLIKO NEPISMENA DA BIH SELA NA NEČIJU WC ŠOLJU,on mi kaže pa može i sa kože ,bla,bla...pila Alfacet i koristila poliginax kapsule pa mi se na sledećoj kontroli pokaže e.coli...s tim da je na antibiogramu ona senzitivna na Bactrim a 2006 je bila rezistentna(antibiogram!) A ON MI BAŠ PREPISUJE BACTRIM,ja mu to kažem i on opet neku priču bla,bla,bla...prepiše macmiror i neki antibiot.koji nisam ni pila,osim korišć.vagin.., ispirala se prolom vodom jer mi je i to rekao...ali stanje nije bolje.
Poenta moje priče:ja sam ubeđena da se sekret poremetio posle te ECC jer se ja zaista trudim da vodim računa o higijeni,ali šta je tu je.a pitanje je:kako je najbolje lečiti i kada , u odnosu na njenu količinu u vaginal.i cervikal.brisu jer pročitah negde da je ona normalni stanovnik?!!!
I da li nalaz brisa mora da sadrži iznos te bakterije ,pored antibiograma?
I kako to da je jednom rezistentna a onda senzitivna na neki lek?

MOLIM TE ZA SAVET ,JER SAM ČITALA TVOJE PORUKE NA OVOM SAJTU,REKLA BIH DA ZNAŠ O ČEMU PIŠEŠ...
HVALA UNAPRED!
POZDRAV!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 7:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 16, 2008 1:04 pm
Postovi: 68
Lokacija: Bor
ja sam imala samo ureaplazmu i posle gomile antibiotika odem ja ponovo na kontrolu (vag.i cerv.bris) i kad ono pojavi se E.coli :o a kad sam se ponovo testirala na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu, pojavila se iznenada i hlamidija :o ne znas da li da se smejes, da li da se nerviras. a moj decko je negativan na sve. i lepo meni svi kazu da odem kod privatnika sto i planiram da uradim uskoro :-? :roll:

_________________
samo pozitivno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 9:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Pa kod privatnika sam i bila,jedan je uradio LLET konizaciju,a kod drugog idem od tad na kontrole,jer ovaj prvi ne radi papa ni kolposkopiju..ma,bila sam ja kod x lekara,kad bih ti sad sve pisala...
pa dal da ja uradim ponovo sve nalaze?
Pa odkud ti hlamidija,sto si se opet testirala na nju :o ? a eserihija?
ej,kuku ,tesko nama zenama,za sta se rodimo,stalno neka muka... :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 11:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 16, 2008 1:04 pm
Postovi: 68
Lokacija: Bor
zmaj76 je napisao:
Pa kod privatnika sam i bila,jedan je uradio LLET konizaciju,a kod drugog idem od tad na kontrole,jer ovaj prvi ne radi papa ni kolposkopiju..ma,bila sam ja kod x lekara,kad bih ti sad sve pisala...
pa dal da ja uradim ponovo sve nalaze?
Pa odkud ti hlamidija,sto si se opet testirala na nju :o ? a eserihija?
ej,kuku ,tesko nama zenama,za sta se rodimo,stalno neka muka... :roll:



dr kazu da je verovatno lazan rezultat, jer ako ti 1.put pokaze da si negativan onda je tako. znaci nemoguce je da postanes pozitivan posle upotrebe antibiotika :D ili ipak mozes? :roll: :lol:

_________________
samo pozitivno!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 20, 2008 11:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
I e. coli i klebsiella su normalni stanovnici crevnog trakta. U sekret su dospeli jer je vaginalni i analni otvor tako blizu jedan drugom i to nije nista cudno i vrlo je cesto kod zena.
To sto vam je 2006 E. coli bila rezistentna na neki lek a sad senzitivna je isto sasvim normalno jer to je tad bio jedan soj E.coli, sad drugi. Zbog toga se antibiogrami i rade.Da nije tako ne bi bilo potrebe za antibiogramom. Svaki naredni put a za istu batriju (napr. E.coli) antibiogram moze da bude drugaciji.Naravno ne sutradan,ali ovde vam pricam o nekom vremenskom periodu, u vasem slucaju proslo je dve godine.
I ako je sad bila senzitivna na baktrim, trebalo je da poslusate svog doktora i da pijete taj lek. Nije on za dzabe dr.

Pored nalaza antibiograma ne treba da pise u kom je broju izolovana bakterija, broj se pise samo u nalazima urinokulture.

E. coli se ne leci ako je izolovana u vaginalnom brisu jer se smatra normalnom florom (ukoliko ne postoje tegobe), ako se izoluje u cervikalnom brisu leci se prema antibiogramu.

Nadam se da sam vam uspela malo pojasniti .
Pozdrav od Dju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: DJU
PostPoslato: Pon Jul 21, 2008 10:17 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
PA HVALA TI PUNO,TO MI JE I TREBALO DA ZNAM,NIJE DA JA NE ŽELIM DA SLUŠAM GINEKOLOGA ALI VERUJ MI DA SAM POSTALA SKEPTIK OD KAKO MI JE 2006 GOD.VIŠE RAZLIČITIH GINEKOL.REKLO RAZLIČITE STVARI KAD MI JE OTKRIVEN MOZAIK NA GRLIĆU I URAĐENA BIOSPIJA,PA ZAMISLI KAD MOJA DOKTORICA IZ STUDENTSKE POLIKLINIKE KOD KOJE SAM GODINAMA IŠLA MENI KAŽE DA SE PROMENA NE LEČI VEĆ PRATI I DA SE SPREMIM DA DOBIJEM RAK JEDNOG DANA ?!!!!!!! :o :o :o
MOŽEŠ LI DA ZAMISLIŠ KAKO MI JE BILO.....
POSLE SAM BILA KOD RUGIH,PA RADILA BIOPSIJU...ITD...DUGA PRIČA..
DANAS SAM IŠLA PONOVO KOD GIN.UZEO JE CERVIK.I VAGINAL.BRIS I DALA URIN NA URINOKULT. PA DA VIDIMO...POSLUŠAĆU GA OVAJ PUT...
Pa kako tako lako pređu te bakterije,baš vodim računa o higijeni...ne znam... :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ZA MACKU
PostPoslato: Pon Jul 21, 2008 10:45 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Stvarno ne znam da li može da bude pozitivan nalaz na mikopl.i ureapl.nakon antib.iskreno ja to više nisam ni kontrolisala,od 2006,ne znam kako bih mogla da ih dobijem,a i tvoj momak je negativan,ne znam.... :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 27, 2009 10:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 25, 2009 9:36 pm
Postovi: 5
dju,pa meni je izolovana u vag.brisu a stavljala sam vaginelete cefaleksin i pila milion nekih čajeva.prestravila sam se živa kad sam na nalazu ponovo je vodela zato i pitam kako je izlečiti jer ja i muž nememo nikakve tegobe,bolove itd.
misliš da je normalno to?ja ću u svakom slučaju ponovo odneti doktoru da pogleda ali ne bi se kljukala antibioticima jer hoću da zatrudnim.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: