Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: hormoni posle 40.
PostPoslato: Pet Mar 20, 2009 1:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
Verovatno je popularnija i zanimljivija tema o trudnocama ali i za nas koje smo to prosle i ulazimo u godine za "postovanje" kako ih cesto zovem treba pronaci malo vremena.
S obzirom da su mi reakcije pre menstruacije (PMS) postale jako burne,sa nervozm,nesanicom,plakanjem za svaku sitnicu,promenom raspolozenja ...tahikardijom(za koju sam probala svuda da nadjem uzroka)ostalo mi je jos da probam sa analizom polnih hormona.
Posto bih htela da sa nekim izvestajem i nalazom odem kod ginekologa MOLIM VAS RECITE KOJE NAJOSNOVNIJE ANALIZE HORMONA IZ KRVI treba uraditi za osnovnu nformaciju s obzirom da to u zivotu nikad nisam radila.
Hitno ni je jako!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 20, 2009 1:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
fsh, lh, E2 (2. ili 3. dana ciklusa)

_________________
-ja'75,
-2 rana spontana
-max fsh 15; MTHFR heterozigot; 46,xx,17ps+ (mozaicizam broja kopija p53 gena), sve ostalo OK
-1 prirodni ICSI (Jevremova), beta=0
-1 IUI (Ivanovici), no results
-1 stim. IVF (Ivanovici), beta=0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 20, 2009 1:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
Mozes li mi objasniti sta to znaci?Ja sam mislila da se to radi u bilo koje doba ciklusa kao i hormoni stitne zlezde?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 20, 2009 1:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Ne, rec je polnim hormonima cije su vrednosti razlicite zavisno od faze ciklusa: folikularna faza, ovulatorna i lutealna faza.

Ova tri hormona su bitna u toj pocetnoj, folikularnoj fazi, a neke tegobe u lutealnoj fazi (dakle pre nego sto treba da dobijes ciklus) poticu upravo s pocetka ciklusa.

Osim ova tri hormona, mozes da uradis i progesteron 21. dana ciklusa pod uslovom da ti je duzina ciklusa 28 dana, ako nije, onda bi trebalo da znas kad ti je vreme ovulacije i na osnovu tog podatka da 7. dana od pretpostavljene ovulacije proveris vrednost progesterona.
Nekad anovulatoran ciklus (nizak progesteron) hoce da da simptome koje ti imas. A anovulacija svoj koren vuce iz folikularne faze i zato se proveravaju fsh, lh i E2 2. ili 3. dana ciklusa.

_________________
-ja'75,
-2 rana spontana
-max fsh 15; MTHFR heterozigot; 46,xx,17ps+ (mozaicizam broja kopija p53 gena), sve ostalo OK
-1 prirodni ICSI (Jevremova), beta=0
-1 IUI (Ivanovici), no results
-1 stim. IVF (Ivanovici), beta=0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 20, 2009 3:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
Jasno mi je,do sda a nisam imala nikakvih problema cak ni tokom trudnoce tako da mi je ovo nepoznanica.
S obzirom da ce se ovo raditi privatno za sve to treba gomila para.(mada nisam informisana koliko je ).Mislis da necu pogresiti ako sve to uradim?I jel to dovoljno,znas da se lekari kasnije sete da treba jos nesto.
Menstruacije su mi u mladjim godinama bile na preko 32,33,34,5,6..dana a poslednjih 5-6 godinasu se bas ustalile i dobijam na 28 mada nekad 30,nekd 26,27 e a sta u tom slucaju,kog dana raditi progesteron?
(imam i miom na materici)ako je to uopste vazno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 20, 2009 11:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Miom nije bitan.
Sto se tice ostalih hormona, ne znam sta da ti kazem. Kad sam ja prvi put radila hormone imala sam problematican prolaktin i fsh, pa su onda trazili dodatne analize. E sad, da li je set analiza koje su meni trazili univerzalan za sve zene....????
Napisacu ti sta sam ja radila, pa ti sama odluci:
1) na pocetku ciklusa:
fsh, lh, E2, prolaktin, 17-OH progesteron, androstendion, DHEA-SO4, free testosteron (s tim sto svi ostali hormoni, osim prva 3 mogu bilo kog dana ciklusa da se rade- al najbolje sve odjednom da se ne bockas dva puta)
2) progesteron 21. dan ciklusa (sto se njega tice, ti ga mozes odratiti tad s obzirom na uvremenjenost tvojih ciklusa. To "naciljavanje" 7 dana od ovulacije je bitno nama koje imamo problema da ostanemo ili zadrzimo trudnocu)

Obicno se kao inicijalni skrining rade ona tri hormona koja sam ti spomenula + progesteron, pa ako tu nesto nestima, onda se nekad ide dalje s analizom.

_________________
-ja'75,
-2 rana spontana
-max fsh 15; MTHFR heterozigot; 46,xx,17ps+ (mozaicizam broja kopija p53 gena), sve ostalo OK
-1 prirodni ICSI (Jevremova), beta=0
-1 IUI (Ivanovici), no results
-1 stim. IVF (Ivanovici), beta=0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 5:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
Hvala puno,
ja radim neke hormone stitne zlezde i idem kod endokrinologa pa cu uzgred pitati i za moje probleme pa ce mi rec sta da uradim?Htela sam da odem spremna i da skratim postupak ali..bolje onda da saceka jos par dana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 5:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
Znate li dali i u privatnoj Jevremovoj rade ove analize hormona?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 7:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Rade, ali oni te analize salju u Konzilijum, pa je onda bolje direkt otici u Konzilijum, nego placati i dolazak u Jevremovu!
Sto se tice endokrinologa, znam da se oni vremenom specijaliziraju za odredjene probleme unutar domena endokrinologije. Mozda u tom kontekstu ne bi bilo lose da nadjes endokrinologa koji se bavi usko gonadama.
Npr. dr Vujovic (Interna B), dr. Spremovic (GAK Visegradska)...

_________________
-ja'75,
-2 rana spontana
-max fsh 15; MTHFR heterozigot; 46,xx,17ps+ (mozaicizam broja kopija p53 gena), sve ostalo OK
-1 prirodni ICSI (Jevremova), beta=0
-1 IUI (Ivanovici), no results
-1 stim. IVF (Ivanovici), beta=0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 24, 2009 12:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
Meni preporucili Milku Drezgic.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 25, 2009 10:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 2:07 pm
Postovi: 22
Imam 39 god i slicne simtome-nesanica,nocno znojenje,povremeni valunzi itd.isto i menu u PMS fazi su izrazeniji simptomi.
ciklusi su mi od 29-31 dan,ranije su bili 27-29. progesteron nikad nisam radila,ali ostali hormoni od pre 8-9 mes su bili ok.a i kad bi radila progesteron pr.21 dan,da li opet moram raditi i ostale hormone ili dovoljno je samo 3 dan?
obzirom da i mene jako zanima tudje iskustvo,ako moze podeli sto si dobila kao savet od doktora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 25, 2009 3:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
Ja jos nisam bila kod endokrinologa s obzirom da sam pre dan dva uradila hormone stitne zlezde a za neki dan cu i ultra zvuk pa zelim da sve bude kompletno pre no sto odem kod dr.Za reproduktivne nisam htela jos nista da radim dok joj ne kazem simptome pa da mi ona predlozi.Jos se dvoumim dali je bolje da ginekolog predlozi sta od hormona da se uradi ili endokrinolog ?Sta vi mislite?Pocela sam da pijem kapsule ulja zutog nocurka(to je dobro za PMS)pa cu videti kako ce biti.Reci cu vam .svakako sta mi preporuce mada,mislim da su mnoge stvari individualne i u mnogome zavise od toga kako gledate na njih.
Mene je jedna apotekarka pitala:sta ce vam preparat za menopauzu?Vama,pa ne treba vam to,idite u shoping,na kafu s prijateljicama,ma kakvi..!
Eto,sta da vam kazem ,verovatno ima istine u tome!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 26, 2009 9:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 2:07 pm
Postovi: 22
i meni je moja gyn rekla da mi apsolutno ne treba kontrola hormona,nego da se opustim i zivim normalno.spomenula sam joj preparati crvene deteline,kaze to je za zene koje nemaju estrogen,a posto kod mene je ok da ne ni pomisljam.
a nakon druge konsultacije d-r mi je prepocuio tog progesterona da proveri jesu li proredjene ovulacije, ali po moj nekoj logici to se ne konstatira na samo jednom rezultatu,valjda bi trebala imati min 2-3. i sad sam totalno zbunjena,jer sam mislila da FHS,LH i E2 su dovoljni.
ali u svakom slucaju mislim da bi ginekolog,ne endokrinolog prepisao listu hormona sto bi trebala proveriti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 26, 2009 4:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 09, 2008 9:57 pm
Postovi: 619
A ko je tebi preporucio i kojw hormone da radis?Jel su ti uredne menstruacije i koliko traju?Jesi primetila jos neke promene?
Ako si u Bg-u imas li preporuku za nekog ginekologa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 26, 2009 4:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Promena u hormonskom statusu moze da ide i pre znacajnije promene u ciklusu.
Vasi simptomi jesu malo karakteristicni i ne bi bilo na odmet videti sta se moze zakljuciti na osnovu lab rezultata.
Apotekarka apsolutno nije kompetentna da sudi da li nekoj zeni treba neki saplement koji bi umanjio neke tegobe i to samo na osnovu broja godina koje nosite.
Meni je u 31. god fsh bio 15 (perimenopauzalni)....kao da imam izmedju 40 i 45 godina (simptomi: nesanica, anksioznost, razdrazljivost, blago skracenje ciklusa- za dan-dva)
Jedna od mojih sajber drugarica- 33 godine, fsh 30 i E2<20 (menopauzalne vrednosti)- i to odjednom, pa u sledecem merenju fsh 4, a E2 preko 100 (sto opet ne valja), valunzi, nocno preznojavanje, nesanica, depresija, razdrazljivost...a pri tome regularan ciklus.
Druga sajber drugarica u 38 godini dobila simptome, a kasnije dobila i potvrdu kroz lab nalaz...
A o primerima devojaka koje su u svojim 20-tim godinama vec na vratima menopauze....
Sta hocu da kazem, godine nisu dovoljno pouzdano merilo kad ce neko da udje u peri/menopauzalan period, cak ni podatak kad je vasa majka usla u menopauzu.

Kopiram vam deo onog sto je Anuska sa Sebiancafea pocela da prevodi o preuranjenoj menopauzi

Citiraj:
U periodu od 15 do 29 godina 1 na 1000 žena udje u preuranjenu menopauzu, a od 30 do 39 godina 1 na 100.
(Retkim bolestima se, na primer, smatraju bolesti koje se javljaju 1 na 200.000 – tu spadaju npr. Multipla skleroza ili Psorijaza – a sigurno poznajete nekog ili ste čuli da neko ima te retke bolesti, zamislite koliko onda žena ima preuranjenu menopauzu?!)


Mozda dizem alarm bezveze, ali nije na odmet checkirati stanje hormona bez obzira sto ste mozda zavrsile s radjenjem....Ako su vase tegobe uzrokovane disbalansom polnih hormona, zasto ne uticati na podizanje kvaliteta zivota- nekim saplementom ili ako je potrebno hormonskom terapijom.

Gogi, ne znam nista o toj tvojoj doci. Ja ti preporucih Vujovicku jer znam da se ona bavi polnim hormonima, odlican strucnjak, odlican odnos sa pacijentom, cak po malo i "psihoterapeut"...prosto jedna kompletna licnost.

Caos, :P

_________________
-ja'75,
-2 rana spontana
-max fsh 15; MTHFR heterozigot; 46,xx,17ps+ (mozaicizam broja kopija p53 gena), sve ostalo OK
-1 prirodni ICSI (Jevremova), beta=0
-1 IUI (Ivanovici), no results
-1 stim. IVF (Ivanovici), beta=0


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 90 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: