Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Problem!
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 8:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 25, 2007 12:06 pm
Postovi: 17
Nedavno sam radila analize krvi i odmah analize mokrace.U mokraci su mi nasli dosta bakterija!Sta to znaci i da li treba da brinem?
Hvala Unapred! Srdacan pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 9:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 6:45 pm
Postovi: 74
Treba da ti se uradi urinokultura da bi se videlo koje bakterije su u pitanju i u kom broju. Zatim ti urade antibiogram ako je potrebno.
Dok to ne uradis ne mozes znati o cemu se konkretno radi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 9:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 09, 2007 4:22 pm
Postovi: 35
treba uraditi urinokulturu da se vidi da li postoji neka konkretna bakterija i na osnovu antibiograma odrediti terapiju.Ako samo u sedimentu ima bakterija,ne mora da znaci i da ce u urinokulturi biti nadjene.Samo se raspitajte za nacin ostavljanja mokrace za urinokulturu.
Koliki su leukociti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 9:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 6:45 pm
Postovi: 74
Nacin ostavljanja urina za urinokulturu je isti kao i za analizu urina. Jedina razika je sto stoji kod njih 24 h na ispitivanju, i naravo razlika je u ceni...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 9:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 09, 2007 4:22 pm
Postovi: 35
postoje dve vrste flasica,one kao za obican urin,naravno sterilne,i one sa tz.hranljivom podlogom za bakterije...u zavisnosti od vrste flasice i postupak je drugaciji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 9:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 6:45 pm
Postovi: 74
Slazem se da postoje, ali meni u konzilijumu nisu hteli uzeti tu sa hranljivom podlogom za bakterije za urinokulturu, vec su uzeli obicnu (ponela sam obe). Oni je seju na odgovarajuce podloge tako da nema potrebe kupovati tu bocicu. Naravno da je postupak drugaciji u zavisnosti od vrste flasice, ali se ne slazem sa tim da rade urinokulturu sa iskljucivo tim bocicama, vec je rade i sa obicnim. Te kako ti kazes za obican urin sluze i za urinokulturu i nema potrebe da kupuje tu sa hranljivom podlogom za bakterije, jer se moze desiti da joj istu ne prime kao sto se meni desilo. Razlog za takav postupak mi vec nije poznat, samo zelim da kazem sta se meni desilo, pa da devojka ne bi bespotrebno komplikovala neka kupi obicnu sterilnu bocicu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 10:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 6:45 pm
Postovi: 74
Da dodam samo da sam jednom imala bakteriju u urinokulturi koju sam izlecila i da posle toga na svakih otprilike dva meseca dajema urin na analizu da bi bila sigurna da se nije vratila. I uvek nosim obicnu sterilnu bocicu, samo sam poslednji put kada sam ga nosila kupila obe bocice, ali njima je ocigledno bolja ova obicna sterilna...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 24, 2008 12:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 25, 2007 12:06 pm
Postovi: 17
Hvala vam sto ste mi odgovirili i pojasnili.Samo mi jos objasnite, Sta je to antibiogram? Kako se on vrsi, jer na osnovu te mokrace koju sam dala oni odmah to urade? Srdacan pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 12:37 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2007 6:45 pm
Postovi: 74
Ako ti budu nasli neku bakteriju oni ce da ti urade antibiogram, na osnovu njega vide na koje antibiotike reaguje...

Srecno :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 1:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 25, 2007 12:06 pm
Postovi: 17
Izvinite molim vas, nisam dobro razumela.Dam mokracu u onoj obicnoj,sterilnoj, plasticnoj, flasici koju kupujemo u apoteci.I to predam u Zavod za zastitu zdravlja i oni mi urade analizu,ako nadju bakteriju uradice na osnovu te mokrace antibiogram na koje antibiotike reaguje bakterija.I posle se javim sa tim rezultatima svom lekaru opste prakse za antibiotike ako je potrebno!Izvinite sto mucim,ali da znam koliko slobodnih dana da uzmem.Da li to traje dugo i koliko analiza zahteva?Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 3:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 09, 2007 4:22 pm
Postovi: 35
e,u zavodu se upravo koriste i te bocice sa hranljivom podlogom.Antibiogram je test osetljivosti bakterija na odredjene antibiotike,konkretno proveravace na koje je sve ab bakterija osetljiva da bi se sto bolje odredila terapija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 3:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 25, 2007 12:06 pm
Postovi: 17
Joj, divne ste zaista. Malo sam se prepala jer nikad pre nisam imala.Hvala svima na ovim informacijama!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 61 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: