Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 115 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Donatorstvo sperme za neudate
PostPoslato: Pon Avg 06, 2007 10:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 06, 2007 9:50 pm
Postovi: 10
Lokacija: nis
Interesuje me da li se na nekoj klinici radi vantelesna oplodnja spermom donora zena koje nisu udate!
Osim mene, ima jos zena u mojoj okolini koje su zaintresovane za ovaj postupak.
Da li bi i za te zene vazile materijalne beneficije kao za parove?[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 12:10 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Sonja

Na žalost ili na radost ne.

Interesantno je da u Srbiji ne postoji tzv. Banka sperme, a pričamo o povećanju nataliteta!!! Zašto pitam se i ja?
Takođe ne postoji ni valjana zakonska regulisanost ovog problema.
Postoji veliki broj parova gde postoji potreba za donacijom sperme.

Poslednje vaše pitanje je za ministra zdravlja.

Pozdrav DrPeđaDj


Poslednji put menjao PedjaDj dana Uto Avg 07, 2007 12:15 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: proba
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 12:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 07, 2007 12:12 am
Postovi: 12
proba
sanja74


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 12:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 07, 2007 12:12 am
Postovi: 12
Ja sam novi clan. Zovem sa Sanja. Citala sam dosta na ovom forumu, ali sada sam odlucila da se registrujem, jer imam dobar razlog za to. I bas kad sam htela da otvorim temu, koja ima slican naslov, naletim na ovo.Ukratko cu objasniti, pa ako bude dalje diskusije, a ja se nadam da ce biti, dacu detaljnije informacije. Meni je potreban donator ili donor kako li se vec kaze. Vantelesna bi trebala da se uradi u septembru. Ako ima nekoga ko uopste hoce da prica na ovu temu, a ozbiljan je, molim da se javi.
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 3:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Heh, da li ste gledali proslu epizodu dr Hausa? Bilo je nesto bas na tu temu... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 4:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 20, 2007 3:33 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Draga sanja74,

Ne razumem kako ste vec opredelili termin ako nemate donora? :wink:

U svakom slucaju, i mene interesuje ista stvar. Ako vec Banka sperme ne postoji kod nas, treba saznati gde u susedstvu postoji, koji su uslovi i da li je to, sve u svemu, realno izvodljivo.

Ako se ispostavi da je preskupo ili iz drugih razloga nedostupno - moja licna rezervna varijanta je pomoc prijatelja. Sigurno da to ne moze biti sistemsko resenje, ali, eto, delim sa vama svoja razmisljanja na ovu temu.

I sama bih radije otisla u Banku, nego da opterecujem prijatelje tako ozbiljnom molbom (koja im, koliko god zele da mi pomognu, ipak mora promeniti zivot).

Unapred, nisam u zivotu, niti verujem da je ijedna od nas koje razmisljamo u ovom pravcu, zamisljala nista manje od srecne porodice ("Little house in the prairie"), ali realnost je neumoljiva, imam 35 godina i mozda je vec kasno.

No, dobro, da ne mracim, drago mi je da je neko pokrenuo ovu temu (ja sam htela, ali mi je nesto bilo neprijatno, bez obzira na anonimnost Internet komunikacije), i nadam se da ce bar neko imati bar neku korisnu informaciju.

Pozdrav svima :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 4:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 20, 2007 3:33 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Samo da primetim - nicknames zainteresovanih za ovu temu - sonia, sanja74 i RedSonya - da li to izvesna kriza dovodi do odabira jednakozvucnih imena? :wink: :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 4:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Ja bih samo da se složim sa čitavom temom.Naše društvo,takvo kakvo je patrijahalno, uprkos svemu, ni ne razmišlja na ovu temu, a mislim da ima puno žena,koje bi zatrudnele,na ovaj način,a samim tim bi nam porastao i ovako nikakav natalitet.Banka sperme bi bila idealno rešenje,a uvek sam se pitala kako bi to izgledalo da se upita prijatelj da bude donor


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 5:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Pa kažite onda u kojoj najbližoj zemlji se to radi?

I da li jedna žena može da rodi tako dva deteta(tri, četiri) od istog oca?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 7:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 20, 2007 3:33 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
OljaA je napisao:
Pa kažite onda u kojoj najbližoj zemlji se to radi?

I da li jedna žena može da rodi tako dva deteta(tri, četiri) od istog oca?


Polako, OljaA, istrazujemo. Izvesticemo Vas cim nesto saznamo :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 7:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 20, 2007 3:33 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
dannina je napisao:
Banka sperme bi bila idealno rešenje,a uvek sam se pitala kako bi to izgledalo da se upita prijatelj da bude donor


Iz licnog iskustva - tesko je to izgovoriti, druga strana ce, ako ste pre pitanja pravilno procenile, uz lako cudjenje pristati (uz nezaobilazno "ma daj, jos si ti mlada, upoznaces nekog"). Bar je tako dok je cela stvar u domenu teorije, a za posle - e tu nemam licnog iskustva.:-?

Druga prica je to sto kada prijatelj postane otac vaseg deteta, izmedju vas vise nista nije kao sto je bilo, ali na to i ostala planiranja ne treba trositi energiju. Jer u nasoj situaciji, prioritet je da se stvori novi zivot, a ostalo ce se nekako usput resiti :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 8:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 20, 2007 3:33 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
RedSonya je napisao:
OljaA je napisao:
Pa kažite onda u kojoj najbližoj zemlji se to radi?

I da li jedna žena može da rodi tako dva deteta(tri, četiri) od istog oca?


Polako, OljaA, istrazujemo. Izvesticemo Vas cim nesto saznamo :wink:


U polucasovnoj (i prvoj) potrazi naisla sam na clanak na sajtu European Society of Human Reproduction and Embryology ( www.eshre.com/emc.asp?pageId=836 ), koji govori o ruskoj legislativi na ovu temu: (izvod)

(...)
Donor insemination is regulated by the Order 67th of the Russian Federation Ministry for Health. Donated sperm can be used both for IVF and AI.

It’s allowed to use donated sperm in the following cases: infertility; ejaculatory and sexual disorders or unfavorable medico-genetic prognosis for men and absence of sexual partner for women.

It is permitted to use donated sperm from any medical facility with a sperm banks.

It is allowed to use frozen/thawed donated sperm only, after obtaining of repeated (6 months after the sperm is taken) negative results of tests for HIV, syphilis and hepatitis. Use of frozen/thawed sperm makes it possible to prevent any contraction of HIV, syphilis, hepatitis and other infections; and avoid personal meeting between the donor and the recipient.

Requirements for sperm donors: age between 20 to 40 years; absence of any deviations in normal organometric and phenotype characteristics.
(...)

Naravno, ovo je samo pocetak pretrage.

Koliko sam uspela da shvatim tzv. reproductive tourism je posebno razvijen u Belgiji, Grckoj i Italiji. Sada treba naci institucije koje se time bave, a svakako ukljuciti u pretragu i Rusiju, s obzirom na gorenavedeno.

(Dok ovo kuckam, samo zamisljam neke moje konzervativnije poznanike i njihove komentare da znaju cime nameravam da se bavim! :roll: :D)

Poz :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 8:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Rizikujem da ispadnem glupa, ali zar ne mozete da pokusate par puta da izadjete sa nekim tipom i imate one nigt stand? :o
I ako zatrudnite super-eto vam besplatno seme. A dete i u slucaju sa bankom ne bi znalo ko mu je otac, pa ne mora ni ovako.
Mislim, kako znate ko je potencijalni otac iz banke? Moze da bude najveca rugoba i najgori tupson. Pa da vam dete bude... znate vec


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 9:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 20, 2007 3:33 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
girl_from_nowhere je napisao:
Rizikujem da ispadnem glupa, ali zar ne mozete da pokusate par puta da izadjete sa nekim tipom i imate one nigt stand? :o
I ako zatrudnite super-eto vam besplatno seme. A dete i u slucaju sa bankom ne bi znalo ko mu je otac, pa ne mora ni ovako.
Mislim, kako znate ko je potencijalni otac iz banke? Moze da bude najveca rugoba i najgori tupson. Pa da vam dete bude... znate vec


Bilo bi sjajno da to moze tako lako. Principijelno, ti si u pravu. Ali realno - ako Plan A ne radi, pocnes da razmisljas o Planu B, zar ne? :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 07, 2007 9:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Šta se događa u Srbiji, a i šire?
U čemu je problem i zašto postoji nesporazum između polova?
Ko je i da li je iko kriv?

U mojoj praksi srećem se sa svim varijantama rešavanja ovog problema. Interesantno je da su mi u život najzahvalnije pacijentkinje koje sam podržao da vanbračno rode dete, mnoge me zovu na detetov rođendan, čak su zahvalnije od onih sa izlečenim sterilitetom iz braka.
Nećete verovati da ih nije malo, mnoge čak naknadno pronađu partnera, što bi narod rekao "krene im".
Varijanta sa "prijateljem" je dobra iz jednog razloga što možete svesno da izaberete genetski materijal svog budućeg deteta a postupak je ponovljiv.
Kod donora iz banke sperme niste u toj mogućnosti, a brate i košta. S druge strane odrađeno je ispitivanje na moguće infekcije.

Drage dame imate moju podršku, pogotovo ako imate materijalne mogućnosti!
Ako ne može partner pa beba, možda može obratno beba pa partner!?! :wink:

PS Uspeh inseminacije je oko 20 maksimalno 30%!

Pozdrav i srećno DrPeđaDj


Poslednji put menjao PedjaDj dana Uto Avg 07, 2007 9:52 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 115 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 98 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: