Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: pitanje za dr pedju o dabl testu!
PostPoslato: Pet Avg 17, 2007 3:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 10, 2007 12:56 pm
Postovi: 38
Postovani, imam 32 godine i trenutno se nalazim u 13. nedelji trudnoće (prva trudnoca dobijena vantelesnom oplodnjom). Pre dva dana radila sam ultrazvucni pregled za dabl test, a juce sam vadila i krv kao drugi deo celokupnog testa. Posto sam danas podigla rezultate, a sa lekarkom cu moci da se vidim tek posle vikenda, molila bih vas da mi smanjite tenziju pred iscekivanje da mi se protumaci da li su rezultati dobri ili ne...
Naime,
GA by CRL je 12+4
GA na dan uzimanja uzorka je 12+5
CRL iznosi 64mm
NT 1.6 mm
0.97 MoM

fb-hCG 41.3 ng/ml 1.13 Corr.MoM
PAPP-a 7.4 mlU/ml 2.50 Corr.MoM

Risks at term:
Biochem risk +NT
<1:10000
below cut off

Double test
<10000
below cut off

Age risk
1:614

Trisomy 18 =NT
<1:10000
below cut off


To bi bilo to.. Hvala vam unapred!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 17, 2007 5:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Sve je uredu, opustite se!

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: double test_pomoc!
PostPoslato: Pet Avg 17, 2007 11:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 17, 2007 11:55 pm
Postovi: 3
Ja nisam u situaciji da rastumacim rezultate double test-a. Ukoliko mi neko pomogne bicu iskreno zahvalna!

imam 25 godina, 53 kg,

PAPP-A 0.5mlU/ml Corr.MoMS 0.40
Fb-hCG 100.0 ng/ml Corr.MoMS 1.43

Double test 1:378, below the cut off
Age risk 1:1304
trisomy 18 <1:10000

Prepostavljam da nisu bas sjajni, bar iz reakcije moje doktorke ali interesujeme da li se double test radi u 9,5 nedelji kada sam dobila informaciju da se on radi tek od 15 nedelje. Da li je moguce da su rezultati ovakvi zato sto sam double test ranije uradila???
Hvala unapred,
Zabrinuta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 18, 2007 1:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
U lepljivoj temi o prenatalnom skriningu imaš podatke kada se šta radi, a za tzv. double test je uobičajeno vreme od 11.-14. nedelje, preporučena je 12.
Nisam lekar, ali i sama si prekucala svoje rezultate, pa ti mogu reći - većina laboratorija radi na isti način, no ono što tebe zapravo zanima jeste softverski proračun statističkog rizika, a to je ono što je obično ispisano u nekom odnosu. Nisam sigurna jesu li ovo prekucano svi tvoji rezultati (čini mi se d anedostaje ponešto), ali ukoliko kod svih piše below cut off, to znači da si ispod granice koja se smatra rizičnom.
Obično ti daju i grafički prikaz svih rizika, te lako možeš da vidiš gde je tvoj "zbirni" rezultat. Ukoliko je below, to je ok, ukoliko je above, to znači da statistički postoji rizik od nekih oboljenja (zavisi za koje piše above).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 19, 2007 12:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 17, 2007 11:55 pm
Postovi: 3
Ma meni je sve to jasno! I citala sam sve ali nisu mi jasni rezultati da li je moguce da su ovo losi rezultati i da li su losi zbog testiranja u 10 mesecu???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 19, 2007 7:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 9:42 pm
Postovi: 101
Iz mog licnog iskustva - double testu ne treba verovati. A mislim da nisam jedina u tome. Pokazao mi je mnogo veliki rizik - 1:145 - pa sam zbog toga radila CVS - biopsiju horiona i rezultat je bio sasvim u redu. Pouzdanost Double testa je oko 60%, dok je ostalih metoda - invazivnih oko 98%. Licno ja ne shvatam zbog cega se i radi taj test ako nije pouzdan. Moguce je da ima veze sto ga nisi uradila kad je trebalo vec ranije, stvarno ne mogu da tvrdim jer nisam strucna, ali opet, mnogima pokaze lazan rezultat cak i kada ga urade kad treba. Moj savet je da uradis CVS jer je to jedina pouzdana metoda koja se moze uraditi ranije, vec u desetoj nedelji i naravno kasnije. Tako ces jedino moci da budes mirna. Ako te zanima, mogu ti preporuciti jako dobrog lekara koji je i meni radio. Pozdrav. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 20, 2007 12:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 17, 2007 11:55 pm
Postovi: 3
ok hvala ti
mozes mi dati kontakt tog doktora slobodno na pp!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 21, 2007 1:03 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Drage moje dame
izgleda neobično ali dabl test se pokazao kao najsenzitivniji!
Ukoliko je on dobar, a nema drugih razloga ne trebate raditi invazivna genetska ispitivanja kojima rizikujete gubitak trudnoće!!!
Tripl, kvadripl test su pre svega rezervisani za trudnice koje su iz nekog razloga preskočile najsenzitivniji dabl test.

Pozdrav i srećno DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 21, 2007 10:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 15, 2005 9:42 pm
Postovi: 101
Mene zanima, ako je on jedan od najsenzitivnijih, kako moze nekada pokazati netacne rezultate!? Zar nije logicno da, ako su losi rezultati ponekad netacni onda i dobri budu isto tako nesigurni? Ili to zavisi od nekih drugih stvari? Meni je on ostao u losem secanju i sve dok nisam uradila CVS nista mi nije bilo jasno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 22, 2007 7:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Pa, radi se o statističkim podacima koje dobijaš na osnovu svojih nalaza. Naime, isti se porede sa do sada poznatim podacima i na taj način prezentuju. "Najlepše" od svega je što dabl test spada u one "lošije" prognoze. Niko ne tvrdi da je tačan, niti da je u potpunosti pouzdan, to je tek još jedan, istina, najosetljiviji, STATISTIČKI metod.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 23, 2007 12:14 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Chorionic Villus Sampling (CVS)
In this procedure, a catheter is passed via the vagina through the cervix and into the uterus to the developing placenta under ultrasound guidance. Alternative approaches are transvaginal and transabdominal. The introduction of the catheter allows sampling of cells from the placental chorionic villi. These cells can then be analyzed by a variety of techniques. The most common test employed on cells obtained by CVS is chromosome analysis to determine the karyotype of the fetus. The cells can also be grown in culture for biochemical or molecular biologic analysis. CVS can be safely performed between 9.5 and 12.5 weeks gestation.

CVS has the disadvantage of being an invasive procedure, and it has a small but significant rate of morbidity for the fetus; this loss rate is about 0.5 to 1% higher than for women undergoing amniocentesis. Rarely, CVS can be associated with limb defects in the fetus. The possibility of maternal Rh sensitization is present. There is also the possibility that maternal blood cells in the developing placenta will be sampled instead of fetal cells and confound chromosome analysis.

sensitivity of CVS for prenatal detection of chromosome aberrations of 98.9-99.6 per cent (95 per cent confidence intervals), a specificity of 98.5-98.8 per cent, a positive predictive value of 72.6-78.3 per cent, and a negative predictive value of 99.95-99.98 per cent. False-positive non-mosaic aberrations that could not from the outset be suspected of being confined to the placenta were very rare (0.07 per cent of CV samples). They most often involved non-mosaic monosomy X and trisomy 18 encountered after direct preparation alone. False-negative CVS results were extremely rare (0.03 per cent) and occurred, with only one exception, after direct preparation alone. Thirteen of the 19 false-negative CVS diagnoses were from pregnancies at a particularly high risk for fetal chromosomal aberration. Seventy-five per cent of the pregnancies with CVS mosaicism or non-mosaic discrepancy and known outcome continued to livebirth. When CVS mosaicism was encountered, the definitive prenatal cytogenetic diagnosis was most often obtained through subsequent amniocentesis. However, the use of amniocentesis and the frequency of pregnancy termination depended on the type of chromosomal aberration involved.

Biohemijski markeri nam služe za tzv. skrining tj odabir trudnica kod kojih će se raditi invazivne metode ispitivanja CVS, AC i CC. Normalno da sami za sebe ovi testovi nisu sto posto pouzdani ali uz ultrazvuk i merenje NT su prihvatljivo senzitivni.
Slobodan beta HCG+PAPP+NT detektuju Dawn sy u 91%.
Trizomiju 18 i 13 detektuje se 97% od svih fetusa sa ovom bolešću.

PS Ne znam gde nalazite te vaše informacije?
Pozdrav Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: