Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Rh faktor
PostPoslato: Pet Apr 28, 2006 12:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 07, 2005 5:39 pm
Postovi: 8
u junu prosle godine imala sam carski rez, posle operacije primila sam 230ml krvi ( transfuzja ), a posle 24 sati od porodjaja cr primila sam Rhogam doza 130. To je bila prva trudnoca, tokom nje 2 puta sam radila coombsov test(ja sam Arh-, muz 0rh+), nije bilo antitela. u aprilu ove godine, pre gotovo 3 nedelje, imala sam spontani pobacaj u 12 ned. trudnoce. posle kiretaze primila sam ponovo Rhogam. coombsoiv test radila sam u 5 nedelji druge trudnoce , negativan je bio. medjutim, 15 dana posle pobacaja lekar me uputio na ponovni coombsov test. i nalaz je-sva antitela su negativna osim jednih-Imuna antitela topla sa 0rh+enyimski obradjenim-pozitivan. da li je to moglo biti razlog pbacaja?moj lekar tvrdi da [posle carskog reza trebala sam primiti duplu dozu rhogama...da li taj nalaz dozvoljava da ikad vise mogu imati decu ( i prvo dete sam izgubila, porodjaj je bio prevremeni u 35 nedelji i doslo do odvojenia posteljice ).unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 30, 2006 5:22 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Slazem se sa Vasim ginekologom koji je rekao da je doza poslije Vaseg porodjaja bila nepotpuna ! Koliko je potrebno dati pacijentkinji imunoglobulina da bi se neutralizovala potencijalno nastala antitijela se odredjuje testom koji se zove Kleihauer-Betke Test ili skraceno KB test, ciji rezultat kaze, na osnovu broja fetalnih eritrocita u majcinoj krvi, koja kolicina krvarenja se desila izmedju beb i majke kroz posteljicu i na osnovu tog rezultata se odredjuje tacna doza Rhogama !!!

Sto se tice prevencije izoimunizacije kod Rh - majki ovaj protokol se primijenjuje poslednjih 15 i vise godina sto je dovelo do signifikantnog smanjivanja % RH izoimunizacije.

Kod svih Rh negativnih trudnica se kod prekida porodjaja u prvom trimestru ( do 12 nedjelja ) iz bilo kojih razloga...pobacaj, prijeteci pobacaj pracen krvarenjem, kompletni pobacaj, missed ab, blighte ovum, i namjerni prekid trudnoce daje 120 mikrograma Rhogama.

Kod svih trudnica u drugom i trecem trimestru ako dodje kod krvarenja u toku trudnoce, zbog abrupcije placente ili previje...ili traume...radi se KB test i daje Rhogam od 300 mikrograama.

Rutinski se daje u 28 nedjelji trudnoce svim trudnicama doza od 300 mikrograma i jedna doza poslije porodjaja u prvih 78 sati ako je beba Rh pozitivna na oca.

Dakle...nakon 15 godina ovakvog protokola u svijetu ostaje samo da se neke kolege u bivsoj Yu posalju da dodatnu edukaciju !!!

Vas pozitivan Coombs test moze da bude i rezultat transfuzije a ne Rh inkompatibilnosti, jer ocigledno da ne znamo KG prve bebe. Zao mi je sto Vam se to sve desilo...abrupcija...carski rez i gubitak bebe. Nadam se da ste se oporavili.

Potrebno je da se testirate u transfuzioloskom zavodu i da sa tim nalazom o vrsti imunih tijela se javite na pregled i savjetovanje kod specijaliste za visoko rizicne trudnoce.

Potrebno je da se uradi analiza krvi Vaseg supruga i vidi da li je on heterozigot ili homozigot sa njegovu krvnu grupu i kolika je sansa da Vasa slijedeca trudnoca ima Rh + bebu. U slucaju da ostanete trudni imate 2 rizika:
- povecani rizik sa ponovnu abrupciju posteljice
- rizik za imunizaciju fetusa.

Kako da smanjite rizik od abrupcije posteljice...ako ste pusac prestanite pusiti !!! ako koristite bilo kakve droge...morate prestati !!!, ostanite po strani fizickih poslova ili bilo kakvog fizickog napora u trudnoci ali obavljajte normalne dnevne aktivnosti, ukljucujuci seksualni zivot.

U toku cijele trudnoce potrebno je raditi Coombson test svake 3 nedjelje da bi se vidio titar antitijela ako se razviju i raditi svake 3 nedjelje UZ ukljucujuci Doppler krvnih sudova, da bi se prepoznao hidrops fetusa, koji je uz rast titra prvi klinicki znak izoimunizacije !

Ako se to prepozna potrebno je uraditi amniocentezu, odrediti bilirubin u plodnoj vodi i ti rezultati se unose u jednu krivulju, koja se zove Lajlijeva krivulja i prema njenih rezultatima se odredjuje menadzment trudnoce svake nedjelje ili dvije. Kolicina bilirubina ima specificnu relaciju sa fetalnim Hemoglobinom, tako da svaki rezultat dobijen amniocentezom govori da li je Vasa beba anemicna, i ako jeste koliko i da li treba transfuziju !

Vi imate veliku sansu da ostvarite normalnu trudnocu, narocito ako je Vas partner RH + heterozigot ! sto je tu tom slucaju 50 % sansa da Vasa slijedeca beba ima Vas Rh faktor i prema tome bude negativna !!! sto ce uciniti Vasu trudnocu opterecenu manje jednim rizicnim faktorom.

Ginekolog koji je donio ove protokole u Srbiju iz sjeverne Amerike jeste Prof. dr. Darko Plecas u Visegradskoj, tako da bi trebalo da ga potrazite i obavite prvi razgovor sa njim. Svakako Vasa slijedeca trudnoca pripada visoko rizicnoj trudnoci i prema tome zahtijeva takvu njegu.
Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 02, 2006 1:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 07, 2005 5:39 pm
Postovi: 8
Doktore,
hvala na informacijama...
Sto se tice prve trudnoce-razlog placenta abruptio byla gestoza...nazalost, lekar koji je vodio moju trudnocu nije nista preduzeo na vreme, pa ishod je bio takav kakav jeste. od 31 nedelje trudnoce beba je prestal da raste, bila je hipotrofija ploda, medjutim, za mog lekara nije bilo nista alarmantno...sto najgore-dan pre carskog reza imala sam UZV, na kojim se uspostavilo da u 35 nedelji trudnoce plod je velicine na 31 nedelju...i nista, nije me uputio u bolnicu, nije ni uradio CTG.dvadesetak sati kasnije probudila sam se u krvotoku, odmah bolnica i cekanje...cekala sam 3 sata, krvareci, da mi urade UZV i konstatuju da je odvojena posteljica i da beba je umrla. cekali su na prirodni porodjaj, iako otvorenost je bila samo 1cm...osim toga beba nije bila spustena glavicom na dole, pa stravno ne znam zasto su izgubili toliko vremena. sekscija je bila uradjena u psolednjem za mene trenutku...
kasnije-niko nista mi niej objasnio, nije uputio na nalaze, nista.a ja sam mislila da mogu verovati lekaru, sve dok nisam pocela da idem kod mog sadasnjeg lekara.
pre druge trudnoce uradila sam TORCH, hormonsku sliku, coombsov test, crp, puna krva slika, hormoni stitne zlezde... i sve nalaze ok, osim CMV.nazalost, nalaz torch ceka se oko mesec dana ( zivim u Banjaluci ), i jedan test, pre trudnoce, bio je pogresan, drugi sam uradila kad sam bila u 3 nedelji. i nalaz-CMV Igm i Igg-pozitivan. sada lekar smunja da je to mogao biti razlog pobacaja...histopatoloska analiza ploda dala je rezultat da je plod bio bez vidljivih anomalija, velicine 12 nedelja trudnoce ( i u trenutku pobacaja bila sam stvarno u 12 nedelji ), znaci-nije bilo missed abortion...sem toga istog dana kad sam izgubila bebu, imala sam UZ-dete je bilko zivo...
sada cekam nalaz antinuklearnih antitela i antifosfolipidnih...medjutim-nemam nade da cu imati decu..
sta biste mi jos preporucili, koje nalaze...nadam se da sam bila dosta jasna...hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 02, 2006 8:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Eva mozete li mi molim Vas napisati HRONOLOSKI, dogadjaje vezane za vasu trudnocu, onako kako je napisano u 'ljepljivoj'...zelim da vam pomognem informacijom, ali se gubim u opisu dogadjaja vezanim za vasu trudnocu...jeste li imali 2 trudnoce ? da li je prva bila komplikovana gestozom i zastojem bebe u rastu i fetalnom smrcu...i onda ste imali carski rez zbog krvarenja ?! to zvuci kao prica iz filmova strave i uzasa ?!...i da li ste bili ponovo trudni ? i sta se desilo sa tom trudnocom...sve mi je to konfuzno...molim Vas opisite sve hronoloski, ukljucujuci sta VAm je radjeno, kada je radjeno u odnosu na starost trudnoce, a isto tako ukljucujuci i svoju medicinsku istoriju...navike...lijekove koje uzimate...godine starosti...radovace me da Vam mogu pomoci informacijom.
Kako Vam se zovu ginekolozi ? mozda ih znam...
Puno pozdrava i ne sekirajte se...imate vi veliku sansu da rodite zdravu bebu....nije to nista do Vas ! Glavu gore i pisite mi da rascistimo ovu konfuziju oko informacija...i napravimo plan oko slijedece trudnoce.
Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 03, 2006 8:54 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 07, 2005 5:39 pm
Postovi: 8
Doktore, hvala...
dakle, prva trudnoca...pozitivan test 02.12.2005godine, bas za moj rodjendan. u 7 nedelji doslo je do nekog pojacanog sekreta sa sukrvicom, ali progesteron depo u inijekcijama resio je problem. u 17 nedelji imala sam stavljen serklaz zbog kratkog grlica materice i od taga sam uzimala gynipral+ispotin40.USG je bilo radjeno 15 puta okom cele trudnoce, a pregledi svake 2 nedelje. i sve je bilo po mom lekaru ok. negde ok31 nedleje osetila sam da pokreti bebe su redje.hitno otisli smo kod lekara, ali sve je bilo uredno na uzv. 4 nedelje kasniej ponovo isto-slabe pokrete bebe.i opet kod lekara. na uzv nalazu uspostavilo se da beba je manja za 4 nedelje. i lekar nista nije uradio, rekao je da je manjak plodove vode i da vise pijem tecnosti. medjutim, imala sam strasni problem sa otocima lica, noga i ruka, za nepuni jedan mesec dobila sam 6 kg ( a u celoj trudnoci 10kg), osim toga bili su tragovi belancevina u mokraci i visok pritisak-od 7 meseca varirao od 150/90 do 180/110. lekar je ignorisao te simptome. i dan posle poslednjeg uzv doslo je do krvarenja, pa dalje-bolnica, cekanje, sekcja...Dete je imalo 1540 gr i 41 cm.lekar je iz malog mesta u RS, Samca, dr tovirac.

Druga trudnoca-sada vodjena u banjaluci.zatrudnela sam 8 meseci posle sekcje.nalaze koje sam uradila pre trudnoce-

Toxoplasmoza-Igg, Igm-negativna
Rubeola-Igm-negativna, Igg-pozitivna
Herpes-Igm-negatiivna, Igg-pozitivna
CMV-test nije uspeo pre trudnoce, u 4 nedelji trudnoce nalaz glasi-Igg-pozitivna, Igm-pozitivna.
Prolaktin-144-u normi
Stitna zlezda-tsh-0,44 u normi
Hlamidija-negativna
Coombs test-negativan
HIV test-negativan
Hbs-negativan

U 5 nedelji druge trudnoce lekar na uzv nasao je manji hematom, lezala sam 4 nedelje u bolnici, primala sam dabroston 2*1 tablete, i svaki 3 dan progesteron depo250. hematom je nestao.uzv nalazi su bili uredni, beba je rasla.bio je problem sa grlicem materice, trebala sam imati stavljen serklaz u 14 nedelji. medjutim, u polovini 12 nedelje, posle transvaginalnog UZV ,dobila sam krvlju obojen sekret. odmah sam primljena u bolnicu, ali na zalost, 4 dana kasnije doslo je do pobacaja.pobacaj je prethodile uzasne bolove slicne porodjajnim.

posle pobacaja bile su sledece nalaze-
histopatologia posteljice-uglavnom pravilno tkivo, neke celije nekroticne i edemicne
histopatologija ploda-plod duzine 7 cm, CRL-5cm, bez vidljivih anomalija, uredne anatomske strukture.
TORCH test-sve kao u ranijem nalazu torch
Coombs-imuna antitela sa 0rh+ enzimski obradjena-pozitivan, ostali coombs negativan.

Sada cekam na rezultate antifisfolipidnih antiitela i antinuklearnih. lekar mi je preporucio takodje hsg materice. Planiram takodje uraditi proveru kariotipa mog i muza. Inace, nemam zdrastvenih tegoba, cak sam radila uzv bubrega da se iskljuci neka bubrezna bolest koja je mogla dovesti do gestoze.
Sada lecim se kod dr Rosica iz Klinickog centra Banjaluka.

Ja sama ne verujem da cu imati decu, nemam nade vise.
izvinjavam s e za haotican stil, ali-nisam odavde, udata sam u BiH, inace sam poljakinja.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 03, 2006 10:37 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ja volim da 'spremam', ali ne kucu...volim da razjasnjavam nejasno i stavljam stvari u red. Niste mi napisali Vase godine i medicinsku istoriju nevezanu za trudnocu.

Na osnou ovog sto ste napisali Ewa Vi ste u prvoj trudnoci dobili nepotrebno:
- progesteron ampule
- serklaz i
- tokoliticku terapiju ( Gynipral i Isoptin da otkloni stetne efekte Gyniprala)
- sa 1 UZ-ova ste fino napunili kesu svog ginekologu koji ocigledno ne zna da uradi elementarne stvari iz akuserstva kao sto su:

1. da dijagnostikuje PREEKLAMPSIJU ( Gestoza je stari naziv koji se ne koristi nigdje u svijetu )
2. ne zna kakav terapijski pristup treba da ima prema pacijentu koji ima preeklampsiju i fetusu koji zaostaje u rastu
3. ne zna da koristi rezultate UZ, pa me cudi zasto ga i radi.

Ono sto je trebalo da se uradi jeste slijedece...

Preeklampsija je bolest trudnoce uslovljena promjenama u stijenkama krvnih zila posljedice, poslije kojih majka postane bolesna osjecajuci glavobolju, vidi 'svjetlace' pred ocima, osjeca se 'lose', ponekad osjeca bol u desno gornjem uglu abdomena, ponekad se javljaju i otoci, koji inace nisu dijagosticki kriterijum za postavljane dijagnoze, nego povisen pritisak od 140/90 i veci, izmjeren kod trudnice u dva navrata sa 6 sati razmaka i proteini u urinu koji su dobiveni brzom analizom urina onim stapicem ili dip-om, koji je samo screening test a pravi dijagnosticki test jeste mjerenje proteina u urinu koji se skuplja 24 sata.
Ako su proteini pozitivni u vise od 300mg, postavlja se dg preeklampsije.

Sa takvom dg se zena prima u bolnicu i planira dovrsenje trudnoce indukcijom porodjaja ili carskim rezom ako indukcija ne uspije, uzimajuci u obzir gestacijku starost trudnoce...taj povisen pritisak ako predje dijastolicki ( donji ) 100, treba da se kontrolise lijekovima za smanjivanje pritiska koji su dozvoljeni davati u trudnoci. Rade se testovi funkcije jetre, bubrega, koagulacioni faktori, pregled trudnice svakodnevno ukljucujuci i neuroloski pregled, a fetus se monitoruje svakodnevnim CTG zapisom ujutro i uvece...ti testovi krvi se rade svakih 6 sati ako pokazu bilo kakve patoloske vrijednosti...

Osim CTG radi se UZ pregled specifino BPP ( biofizicki profil ), odredjuje se tezina bebe i ako je trudnoca mladja od 34 nedjelje daju se kortikosteroidi i zena salje u bolnicu u kojoj postoji neonatalna intenzivna njega.

Sve to sto sam opisala je trebalo da se desi onog prvog puta kada ste otisli da vidite VAseg ginekologa a konstatovan je povisen pritisak.
Kada je konstatovan zastoj u rastu ( IUGR ) koji se desio zbog preeklampsije, indukcija porodjaja je bilo indukovana istog dana !!!

Uzrok krvarenja u Vasem slucaju je bila ABRUPCIJA POSTELJICE !!! ( odljustenje posteljice od matericnog zida, kada dolazi do krvarenje majke i beba ostaje bez dovoda krvi i kiseonika ) koja je jedna od najcescih komplikacija prieklampsije ! a kada se to desilo to je bio alarmantni znak nephodnog hitnog carskog reza u cilju spasavanja bebe ! tako da mi nije jasno zasto se cekalo sa:
- preeklampsijom
- IUGR ( intrauterine growth restricted fetus )
- abrupcijom !!!

da bi se radio carski rez na mrtvom djetetu u cilju spasavanja majke !
UZAS !!! U kojoj bolnici su Vam radili carski rez ? kako se zove ginekolog koji Vas je primio u bolnicu ?

Ove nalaze koje ste mi napisali a ticu se infekcija u trudnoci koji mogu da dovedu do mrtvorodjenosti, je bilo NEPOTREBNO RADITI JER JE UZROK GUBITKA VASE BEBE TAKO OCIGLEDAN !!!
PONOVO STE IZLOZENI NEPOTREBNOJ DIJAGNOSTICI, NEPOTREBNIM TROSKOVIMA, I NEPOTREBNOM SERKLAZU I NEIZOSTAVNOM DABROSTONU !!!
NEPOTREBNOM LEZANJU U BOLNICI !!!
NEPOTREBNOM HSG !!!
Nema potrebe za kariotip !!!
Antifosfolipidni syndrom je u 30 % uzrok koji je udruzen sa preeklampsijom...ali u ovom casu to nije uzrok gubitka Vasih trudnoca...
Ko Vam je dr u BL ?

Mozda je neko od mojih kolega koga poznajem i mogu da ga kontaktiram mailom da prodiskutujemo Vasu istoriju ! Zao mi je da prolazite kroz suvisne golgote...posaljite mi mail sa tim podacima na PP, pa cu vam odgovoriti.

Da zakljucimo Ewa...
Sada Vam je jasno sta se desilo u prvoj trudnoci...ali ne znam zasto je doslo do gubitka druge trudnoce...u 70 % su uzroci hromozomske anomalije, ali to jos nije razlog da se radi kariotip partnera.
Vi imate veliku sansu da imate NORMALNU TRUDNOCU, i jasno mi je da nakon trauma koje ste prozivjeli ste izgubili optimizam da moze da Vam se desi normalna trudnoca, ali TO CE SE DESITI . Preekplampsija se ne desava obavezno u svakoj trudnoci...
Zelim Vam sve najbolje i kontaktirajte me na PP ako imate ikakvih dodatnih pitanja, i ako Vam mogu pomoci sa kontaktiranjem vaseg ginekologa ( ako ga poznajem )...da ne obznanjujemo imena, to mi javite na PP.

Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 04, 2006 11:27 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Imate poruku u Vasem privatnom sanducetu.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hvala:)
PostPoslato: Čet Maj 04, 2006 11:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 07, 2005 5:39 pm
Postovi: 8
:D
javila sam se Vama :D hvala:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 10:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 12, 2007 10:57 am
Postovi: 1
Lokacija: beograd
kad treba da se vrsi kontrola antitela prvi put u prvoj trudnoci?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rh faktor
PostPoslato: Pet Jul 10, 2015 1:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2015 1:07 pm
Postovi: 2
Postovani doktori :), ako mozete da mi analizirate nalaz krvi bila bih Vam jako zahvalna jer mi nista nije jasno sa ovim iregularnim antitelima :)
Trenutno sam 38. nedelja, prve, trudnoce, nisam imala ranije pobacaj, vadila sam krv i nalaz je sledeci.

Krvna grupa O,
Rh/D (+) pozitivna,
Direktan AHG test(Coombs) - 0 neg
Indirektan AHG test (Coombs) - nista ne pise
Skrining antitela (+) poz
Prosireni skrining antitela (+) poz
Identifikacijom u serumu pacijentkinje otkrivena iregularna at u sredini sa bromelinom (ili oromelinom) gde se specificnost nije mogla utvrditi postorenim? (tako nesto) patentom. Kontrola za mesec dana.
Kakva to antitela mogu biti u pitanju kada sam ja Rh pozitivna?
Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 122 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: