Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Sta da radim?
PostPoslato: Ned Maj 20, 2007 11:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 20, 2007 1:01 pm
Postovi: 24
Postovani DOKTORI,
Procitala sam puno vasih odgovora i sugestija srecnim mamama i buducim mamama i s obzirom da niko od lekara, koji su do sada bili upoznati sa mojim problemom, nije mi uputio vise od pet minuta paznje i tri proste recenice, resila sam da Vas zamolim za pomoc.
Naime, moj problem je sledeci:
Imam 31. godinu. Policisticni jajnici su mi ustanovljeni kada sam imala 20 godina. Prvu menstruaciju sam dobila u 14 godini. Ciklusi su od samog pocetka bili neredovni ( 25 - 40 dana). Na polovini ciklusa su se javljala iregularna oskudna, bleda krvarenja koja su trajala 2-3-4 dana, potom bi prestala i posle 10-14 dana bi nastupilo menstruaciono krvarenje.Takvi ciklusi bi trajali po godinu – dve, a onda bi nastupio period kada su cikluci bili redovni ( 28-32 dana ), bez iregularnih krvarenja. I tako sve u krug. Nemam problema sa viskom kilograma ( 170 cm – 58 kg ), ni sa aknama (nista sto bi mi pravilo estetski problem), ni sa maljavoscu. Koza i kosa su mi masne. Jedem slatkise, ali jako malo i jako retko. Pusac sam (1 kutija na dan). Nisam ni na sta alergicna. Imam stalan posao koji nije neuobicajeno stresan.
S obzirom na problem neredovnih ciklusa, na preglede sam isla ako ne zbog redovne kontrole, onda zbog kasnjenja menstruacije (10-15 dana). Svaki put doktori su moj problem “resavali” Endometrilom, 10 dana 2 x 1tbl. Posle toga opet isto: par meseci sve u redu onda opet izostanak. Pila sam Logest ( 6 meseci ), Legravan, Mikroginon ( 6 meseci ) kao zastitu od trudnoce. UZ nalaz tokom uzimanja kontaceptivnih pilula uredan ( jajnici koji su pre terapije bili uvecani – smanjili se na 2 cm), po prestanku uzimanja pilula ( 1 – 2 ciklusa sve u redu – “lep folikul” kako je tad rekla doktorka ) nema dominantnog folikula, endometrijum tanak. Svi lekari koji su me pregledali ultrazvukom, a sticajem okolnosti bilo ih je dosta, ustanovili su pcos.

2001. godine, hormoni 2. dan ciklusa pod terapijom Logesta, svi hormoni u redu izuzev FSH i LH koji su bili u blagoj inverziji. Te godine sam pila kontraceptivne pilule i s obzirom da nisam planirala trudnocu, da nisam znala sve sto danas znam i da mi doktori nisu objasnili da je pcos “nesto” na sta treba obratiti paznju, ja sam se tako i ponasala.

2004. godine sam zatrudnela. Trudnoca je nastupila spontano, bez stimulacije. Da Vam ne objasnjavam zasto, resila sam da prekinem trudnocu.
UZ: U kavumu uterusa GM pravilan, sa vidljivim ehoom ploda CRL-a 4 mm, sto odgovara za 6,2 n.g. Zumancana kesa pravilna, promera 3 mm. Nema vidljive srcane radnje ploda. Jajnici obostrano policisticni.
U uslovima opste i.v. anestezije uradjena instrumentalna revizija kavuma uterusa..... Intervencija protekla uredno.

2005. i 2006. sam pila Diane 35 i odlicno sam se osecala dok sam ih pila. Opet su po prestanku uzimanja pilula nastupili neredovni ciklusi.

U martu 2007. godine zbog izostanka menstruacije javila sam se lekaru u Zdravstvenom centru u mom gradu i s obzirom da zelim trudnocu, on mi je uradio UZ i trazio da uradim analizu hormona.
UZ nalaz 12. dana izazvanog ciklusa Endometrilom:
Uterus u AVF promera 66.5 x 32 x 28.8 mm. Endometrijum 3.5mm. UZ odgovara prolifernoj fazi. L.O. 28 x 19.2 sa vise folikula, najveci 10.2 mm. D.O. 39.1 x 20.2 mm sa vise folikula periferno postavljenih bez dominantnog folikula. U Douglasu sasvim mala kolicina s....... tecnosti.

Hormonski status 2.dan ciklusa:
T3 1.7 (1.1-2.6)
T4 86.1 (58-161)
TSH 0.87 (0.4-4.0)

ESTRADIOL 112.1 (7-177)
PROGESTERON 2.06 (0.3-1.6)
FSH 2.4 (3-12)
LH 19.2 (1.6-10.2)
PROLAKTIN 582.6 (102-496)
TESTOSTERON 1.94 (0.22-2.9)

U aprilu sam pila klomifen od 2-6 dana ciklusa (2 x 1).
UZ 12 dan (terapija klomifenom):
Uterus 61.3 x 27.8mm, endometrijum pravilan 4.3 mm.
L.O. 32.7 x 21 sa mnogobrojnim folikulima
D.O. 41.7 x 22.2, policistican bez dominantnog folikula.

14. dan i 16. dan situacija ista, dominantnog folikula nema, endometrijum 5 mm. Doktor mi je rekao da i sledeci mesec pijem klomifen.
Menstruacija je izostala, a doktor mi je rekao da sacekam 10 dana od dana ocekivane menstruacije. U tom periodu pocele su da me bole grudi (providan, staklast iscedak iz bradavica) i pocelo je oskudno, veoma bledo krvarenje koje je posle 1-2 dana prestalo. Kucni test za utvrdjivanje trudnoce je negativan. Opet pijem Endometril i opet bi trebalo da pocnem sa Klomifenom.
Radjena mi je kolposkopija, Papa nalaz, brisevi, sve uredno. Suprug nije radio nikakve analize, ima dvoje dece. Pusac je.

- MOLIM VAS DA MI KAZETE DA LI SU SVE POTREBNE ANALIZE URADJENE I DA LI JE TERAPIJA KLOMIFENOM, DOVOLJNA S OBZIROM NA TO DA MI JE POVISEN I PROGESTERON I PROLAKTIN?
- DA LI UOPSTE DA NASTAVLJAM TERAPIJU KLOMIFENOM S OBZIROM DA UOPSTE NISAM NA NJU ODREAGOVALA?
- DA LI U MOM SLUCAJU POMAZE POVECANJE DOZE LEKA?
- DA LI DA IDEM NA LAPAROSKOPIJU? Doktor o tome prica kao o resenju svih mojih problema.


Unapred zahvalna! Svaki komentar i BILO CIJI ODGOVOR mi je DOBRODOSAO! Pozdrav svim forumasima!
:)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 78 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: