Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Zasto mi pocinju stimulaciju 20. dana ciklusa???
PostPoslato: Sre Apr 25, 2007 8:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:36 am
Postovi: 35
Suprug i ja smo u postupku vantelesne oplodnje u Narodnom Frontu. Ja imam 31, on 30,5 god. Problem je oligoastenospermija, kod mene su sve analize koje su radjene bile uredu. Pre otpocinjanja bilo kakve terapije hormoni su mi svi bili ok.
Dana 4.4. pocela sam sa suprefaktom od 0,5 ml sc, svaki dan u 18,00 casova. To mi je bio 23. dan ciklusa. Primala sam ga u toj dozi zakljucno sa drugim danom novog ciklusa, tj. sa 18.4.
19.4. tj, treceg dana ciklusa sam ujutro vadila krv i odredjivali su mi prolaktin, LH i estradiol. Nakon vadjenja krvi radili su mi UZ i tom prilikom me pitali da li sam ja uopste primala svaki dan suprefakt, nesto im je bilo cudno, kada su poceli da broje folikule na jajnicima, govorili su njihove velicine koje su se uglavnom kretale oko 7-8 mm. Spominjali su tada i PCO (policisticne ovarijume predpostavljam), ali ja do tada nikad nisam imala nikakve ciste.
Nastavila sam sa suprefaktom od 0,4 ml i zakazali su mi kolor dopler za danas. Znaci ja sam vec 22 dana na suprefaktu i dali su mi da ga u toj dozi primam do 5.5. kada su mi rekli da dodjem u 17 casova i da cu tada poceti sa menopurom, a da cu 8.5. vaditi krv.
Napominjem da su vrednosti hormona 19.4. verovatno bile sve ok, jer su nekim zenama dali da ponove neke hormone, a meni nisu.
Cudno mi je sto ce mi sa stimulacijom (menopurom) krenuti 20. dana ciklusa, pa mi nije jasno dokle ce mi je davati i kada ce mi raditi aspiraciju?
Znam da zene pocinju sa stimulacijom oko 3. dana ciklusa i da dobijaju stimulaciju do oko sredine ciklusa kada im rade aspiraciju, a jos nisam cula da neko sa stimulacijom pocinje 20. dana ciklusa. Nista mi nije jasno. Zar se aspiracija ne radi pred ocekivanu ovulaciju?
Nisam jos rekla da je danas dr dok mi je radila kolor dopler izbrojala 17 folikula na desnom jajniku, a 8 na levom, da je zapremina desnog jajnika bila 6,8 mislim da je rekla ml, a levog 4,6 ml. Kada sam je pitala da li je lose imati toliko folikula pre pocetka stimulacije, rekla je sve je ok samo sada znamo da mozemo ocekivati burniju reakciju???? Da li je mislila na hiperstimulaciju?
Ja sam uzasno zbunjena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 25, 2007 9:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 8:45 pm
Postovi: 267
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=12062


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 25, 2007 11:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:36 am
Postovi: 35
Nijenina
Ja sam to vec procitala, ali mi nije jasno iz tvog izlaganja da li si i ti pocela sa stimulacijom kao i ja, ne treceg, nego dvadeset i nekog dana ciklusa, kada ti je uspelo, i da li si u toku koriscenja suprefakta isto imala veliki broj folikula?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 25, 2007 11:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 8:45 pm
Postovi: 267
meni su gonale ukljucili 14-og dana ciklusa, a to mi je bio 26 dan na suprefactu.

znaci kada su videli:
1. da mi se izdvojilo 7 folikula velicine 5-7-9 mm,
2. da mi je visok estradiol
3. da mi je debeo endometrijum

a to je bio 14 dan od pocinjanja suprefacta,

su mi pojacali za 50% suprefact u trajanju od 9 dana,
a kad sam pocela sa gonalima, smanjili su ga na pocetnu dozu od 0,6ml.

sa ovim pojacanjem suprefacta, su postigli
-da mi se smanji estradiol
-da se stanji endometrijum
a folikuli na jajnicima su za to vreme mirovali (kako sam ja zakljucila), da bi posle sa stimulacijom ujednaceno narasli.

pre punkcije sam imala 7 folikula, od 19-21mm, i sestra mi je rekla da su oni zadovoljni zato sto su ujednaceni.

6-og dana posle et su mi poceli simptomi hiperstimulacije, sto nisam ukapirala, da sam na vreme pocela da pijem vodu, to bi verovatno bilo blaze. ObGyn je na jednoj temi napisala sa se stimulacija prekida (kod zena kod kojih postoji rizik od hiperstim) kad zena ima 5-7-9 folikula za vadjenje, pa zato mislim da su mi ok odradili.

napisala sam ti sve detaljno, a za tvoj protokol ne znam sta da ti kazem jer ipak nisam lekar.
ovo sto su ti ovoliko produzili suprefact je mislim ekvivalentno onom kracem (a jacem po dozi) produzenju kod mene.
a ono sto nisam sigurna da je dobro je sto imas dosta folikula, i zaista postoji opasnost od hipestimulacije.

ja ti samo mogu savetovati, ako nastavis, da:
1.PIJES MNOGO VODE (i sada, ali pogotovo posle punkcije),
2.da izbegavas testeninu, hleb, picu, slatkise, a da umesto toga jedes vise mlade sireve, bareno meso, ribu=za rucak; za dorucak=musli, vesera kao rucak samo manje, i da naravno jedes sveze voce i povrce (ali ni njih preterano zbog fermentacije i gasova). voce do pola kg na dan.
3.da svaki dan pesacis sto je moguce vise.
4. kad mi je postavljena dijagn hiperstim, i kad mi je doktor rekao 4l vode na dan, pocela sam da pijem 2l gatorade i 2l vode; gatorade po savetu devojaka iz amer i kanade. gatorade inace ima elektrolite i veruj mi da pomaze.


sretno


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 57 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: