Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: TRGOVINA JAJNIM ĆELIJAMA?
PostPoslato: Sre Apr 11, 2007 8:44 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
--------------------------------------------------------------------------------
I to se dešava kada nema kontrole!?
--------------------------------------------------------------------------------


Kurjak optužen da je ilegalno trgovao jajnim stanicama
Piše: A. Šantek
Foto: Robert Belošević
--------------------------------------------------------------------------------

ZAGREB - Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu danas je podiglo optužnicu protiv poznatog hrvatskog ginekologa Asima Kurjaka, njegove supruge ginekologinje Biserke Funduk-Kurjak, bliske suradnice Sanje Kupešić te biologa iz Klinike za ženske bolesti u Petrovoj Ernesta Suchaneka radi kaznenog djela nedopuštenog presađivanja dijelova tijela.

Kako doznajemo, ŽDO za sve optužene traži zatvorske kazne sukladno Kaznenom zakonu i zabranu rada na pet godina.

Optužnim prijedlogom okrivljene se tereti da su kao doktori medicine od 2000. do 2002., u prostorijama jedne poliklinike za ginekologiju, internu medicinu i citološku dijagnostiku u Zagrebu, dogovorili da uz novčanu naknadu primijene metodu izvantjelesne oplodnje jajnim stanicama drugih žena, što su i primijenili na pet pacijentica koje su se liječile od neplodnosti, od toga kod dvije žene dva puta. Zahvat su primijenili iako su bili svjesni da takva metoda nije regulirana pozitivnim propisima u RH, navodi DORH.

U svrhu obavljanja navedenih embriotransfera koristili su pripremljeni laboratorijski zametak nastao korištenjem jajne stanice uzete drugim ženama, koje su bile u programu liječenja u navedenoj poliklinici zbog vlastitih problema sa začećem, a bez njihova znanja i pristanka. Na opisani način, navodi se u priopćenju, došlo je do trudnoće kod jedne pacijentice i poroda jednog djeteta, jedna trudnoća je dovršena spontanim pobačajem, a u odnosu na ostale embriotransfere do trudnoće nije došlo.




--------------------------------------------------------------------------------

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 11, 2007 9:33 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 14, 2006 9:36 pm
Postovi: 806
:o :o da li to znaci da treba proveriti sve privatne klinike??? :-?

ode medicinska etika u ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 11, 2007 10:33 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:wink: A šta je sa "državnim", mislite da se sperma i jajne ćelije nemogu izneti u epruveti ili zloupotrebiti na licu mesta?
Nije potrebna povremena kontrola već kontinuirani nadzor svih! :o :o :o
Na zapadu postoje građanska udruženja čiji članovi stoje nad glavama personala koje radi u IVF laboratorijama i prati njihov rad rad i sudbina biološkog materijala.

Pozdrav i srećno Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 11, 2007 11:01 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
Nista me ne bi cudilo da se to desava i ovde, s tim sto nas drzavni sistem i dalje cvrsto stiti lekare i jednostavno ne mogu zamisliti situaciju da se ovako nesto kod nas dogodi i da ti lekari i zdravstveni radnici imenom i prezimenom odgovaraju za zlodelo.
Mislim da se jos uvek vode sporevi oko kradja i trgovina bebama iz razlicitih porodilista u Srbiji, a tek ovo ............... :o !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 11, 2007 2:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Bila je preksinoc djajna emisija o trgovini organoma na B92, pa joj se ova tema moze pridruziti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 11, 2007 2:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Oh, oprostite, u postu iznad je trebalo da pise SJAJNA emisije i o trgovini ORGANIMA!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 12, 2007 3:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Ova tema mi se cini vrlo provokativno, ali mi je zao sto ne izaziva reacije clanova foruma. Razmisljam, sta bih uradila da jajna celija treba meni ili nekome iz moje najuze porodice a da ja mogu da je doniram, slicno je i sa spermom.??!!! Mislim da potreba za donaorstvom definitivno postoji, ali kako to regulisati i da li se to vec dogadja ??


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 76 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: