Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Da li zadrzati trudnocu?
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 3:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 2:10 pm
Postovi: 5
Lokacija: Beograd
Imam 35 godina, ovo mi je prva trudnoća planirana i zeljena medjutim doslo je do nekih nepredvidjenih okolnosti.
Muzu ,47 god. je na kontrolnom pregledu kod urologa otkrivena hlamidija u brisu uretre( radjeno DIF metodom) i mi smo po nalogu njegovog urologa odmah krenuli sa terapijom.Osim toga sve ostalo je u redu sa njegovim nalazima.
Naravno posto smo zeleli dete i radili 5 meseci na tome, ne zeleci da gubim vreme ja nisam radila test vec sam odmah pocela sa terapijom ni ne znajuci tada da sam u drugom stanju.
Ranije nisam radila test na hlamidiju jer mi je moj ginekolog iz Doma zdravlja rekla da sam hipohondar cim trazim test na hlamidiju, da radim na trudnoci godinu dana pa tek onda radimo sve ostalo ako ne dodje do trudnoce?!

Ali ono sto je sada bitno posto je doslo do trudnoce je:

Poslednji ciklus sam imala [b]05.02.2007. nekoliko dana pre toga radila test na trudnocu i bio je negativan. Posto imam cikluse na 26 dana ponekad i manje a i vise, ali uglavnom preovladjuje na 26 dana, kasnila mi je menstruacija koju sam trebala dobiti 02.03. i ja sam pomislila da je to zbog lekova.
Imali zadnje odnose 10 i 11 .02. a nakon toga vec 17.02. krecem sa terapijom za lecenje hlamidije .Od ciklusa pa nadalje pijem lekove protiv migrene, koje su najvise i vezane za ciklus, pijem imigran, brufene i kafetine.
Od terapije za hlamidiju sam u periodu od 17.02.- 06.03. popila 4 kutije Dovicina i 1.5 kutiju Visirena, Nistatin vaginalete, ni ne znajuci da je doslo do oplodnje.
Tek 06.03. radim test na trudnocu koji je bio pozitivan i tada odmah prestajem sa terapijom koja je na moju zalost trajala 17 dana!
Odmah radim test iz krvi beta hcg rezultat 4722.7, jedinica mlU/mL , referentne vrednosti do 5 po metodi MEIA.
Sa tim nalazima u potpunoj agoniji odlazim ginekologu( drugom ginekologu , ne kod g. iz Doma zdravlja) 07.marta, kojoj objasnjavam celu situaciju , ona radi vaginalnom sondom UZ na kome se vidi intrauterino gestacijski mesak promera 5.6mm.
Nije se video eho ploda, ovarijumi nisko u Duglasu.
Po njenom misljenju trudnoca je stara 3.5-4 nedelje, zapravo misli da mi je ovulacija poranila i da je nastala oko 10.11 februara jer smo tada imali poslednje nezasticene odnose.Tacnije posle ih nismo ni upraznjavali jer se ne preporucuje zbog terapije.
Po njenom misljenju nema razloga za zabrinutost . Objasnila mi je da je prvih nekoliko nedelja plod “zasticen” od svega sto majka unosi jer nije jos usadjen u matericu. Poenta je da ona misli na osnovu ovih podataka i uradjenog UZ , po velicini GM , da sam imala srece i da lekovi nisu mogli uticati na plod, da je zapravo usadjen tek nedavno i da je sve vreme bio na putu da se smesti u matericu.
S obzirom da je zeljena trudnoca u pitanju i da sam danima proplakala zajedno sa svojim muzem zbog mogucih posledica , sve su to teratogeni lekovi, interesuje me da li ovde neko od strucnih deli njeno misljenje?
Jedina opasnost koja postoji ona misli da je hlamidija ukoliko je uopste i postojala.

U medjuvremenu sam otisla u genetsko savetovaliste u GAK Narodni front, tacnije danas kod nacelnika Dr Zeljka Mikovica koji je nakon pregleda ustanovio da je na meni da li cu zadrzati trudnocu ili ne.Ultrazvucno je utvrdjena trudnoca od 7.1 nedelja i zabelezen je rad srca bebe.Po njegovom misljenju postoji rizik od 3% posebno od Visirena , navodno dovicin nije toliko stetan sto me je iznenadilo jer ja sam cula i citala upravo obrnuto.Nije bio ni malo prijatan, ni kooperativan tako da me je ta razlika u misljenju samo dodatno potresla.
Nisam se konsultovala sa drugim ginekolozima ,sve sto zelim jeste zdravo i normalno dete.
Misljenje bilo kog strucnog lica, ginekologa ,molim jer bez obzira sto sam dobila umirujuce informacije od mog I ginekologa, koja je zaista divna, ja i dalje brinem zbog misljenja ovog drugog.
Sta vi mislite na osnovu ovih podataka?Koji je vas savet?Izvinjavam se sto sam ovoliko opsirna ali kako drugacije…jer ja zaista zelim ovu bebu.
Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ako uteha znaci
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 5:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 4:47 pm
Postovi: 69
Lokacija: novi beograd
moj savet je s obzirom da imam troje dece i nosim sada blizance,da odmah odete kod profesora Radunovica ili profesora LJubica iz Visegradske oni su direktori za humanu reprodukciju i za visoko rizicne trudnoce...nisam doktor ali tamo jedino mozete dobiti konkretne odgovore na Vase pitanje.A do tada postavite isto pitanje na adresu iz foruma za dr obgyn ona je divna i ginekolog je i razumece i Vas.Puno srece..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 9:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Sad cu ja da napadam pristupe lijecenju I metode lijecenja u nasoj ginekologiji, a dusebriznici I kvazi - patrioti, neka mi uzvrate !!!

Citiraj:
Ranije nisam radila test na hlamidiju jer mi je moj ginekolog iz Doma zdravlja rekla da sam hipohondar cim trazim test na hlamidiju, da radim na trudnoci godinu dana pa tek onda radimo sve ostalo ako ne dodje do trudnoce?!


Da Vas ginekolog u DZ zna osnovne postulate STIs ( seksualno prenosivih infekcija ) u populaciji zena reproduktivnog perioda ne bi rekla to sto je rekla. Svaka seksualno aktivnoj zeni je potrebno 1x godisnje, ako ne pripada visokorizicnog grupi pacijenata, uraditi cervikalne briseve na hlamidiju I gonoreju, I naravno svakoj zeni koja kaze da nastoji da ostane trudna ! Ako je zena u monogamnoj relaciji, I nema rizicnih ponasanja, onda nije potrebno insistirati na istim testovima, ukoliko zena nema simptoma. Svakoj trudnici je OBAVEZNO (mandatory) URADITI BRISEVE NA HLAMIDIJU I GONOREJU, testove na HIV, VDRL ( sifilis ), Rubelu, kao I krvnu grupu, Rh factor I CBC.

Ako se ustanovi infekcija hlamidijom, onda se lijeci na slijedeci nacin:
1. Doxycycline 100 mg, PO, 2x1 tbl, 7 dana

ILI

2. Azithromycin 1 g, PO, u pojedinacnoj dozi, ako se ocekuje nepouzdan pacijent koji nece trositi neku drugu terapiju ( adolescenti, narkomani, alkoholicari, zene visokorizicnog ponasanja )

ILI

3. Ofloxacin 300 mg, PO, 2x 1 tbl, 7 dana

ILI

4. Erythromycin 500mg, 4x1 tbl, 7 dana

Hlamidija se lijeci i u trudnoci, ali lijekovima koji nisu kontraindikovani u trudnoci.

Citiraj:
Jedina opasnost koja postoji ona misli da je hlamidija ukoliko je uopste i postojala.


Hlamidija jeste najcesca seksualno prenosiva infekcija ako govorimo o zapadnoj Evropi I Americi. Ovaj organizam moze da uzrokuje lokalizovanu infekciju uretre, endocerkviksa I rekutma kod odralslih. Najcesci je uzrocnik perihepatitisa I ponekad je uzrocnik upale pluca.
U zemljama u razvoju u koje spada I nasa zemlja, jeste odgovorna za inkluzioni konjuktivitis koji je vodeci uzrok sljepila kod djece. Rizik za nastanak ovog konjuktivitisa je prisutan i povezan sa porodjajem majki koje su aktivno inficirane hlamidijiom. Novorodjencad moze da dobije ili konjuktivitis ili pneumonijiu ili oboje.

Potrebno je da uradite kontrolni cervikalni bris na hlamidiju I gonoreju (jer se to radi zajedno rutinski ) I ako su Vam rezultati negativni, zaboravite na hlamidiju I rizike vezane za istu !!!
O tetraciklinima sam pisala pa procitajte na ovom linku:
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... traciklini


O ofloxacinu…koji se usput receno primili nepotrebno poslije ili sa doksiciklinom, ( zato su specijalizacije urologije I ginekologije razdvojene ).

Ovo sto cu Vam navesti jeste iz knjige koja je jedna od mojih strucnih biblija a zove se “ Lijekovi u trudnoci I laktaciji “ ( Drugs in Pregnancy and Lactation ) Gerald G. Briggs, izdanje je poslednje iz 2004, a zakljucak koji cu Vam navesti na kraju je podkrijepljen slijedecim istrazivanjima:

* U istrazivanju koje je imalo da cilj da upozna farmakokinetiku ofloksacina kod trudnica (“ Pharmacokinetics of three newer quinolones in pregnant and lactating women” objavljen u American Journal of Medicine 1989. Giamarellou H. et al )
Pratili su 20 trudnica koje su bile trudne izmedju 19 I 25 nedjelje I odlucite da prekinu trudnocu zbog toga sto su bebe nosile gene za beta thalassemiju. Ove trudnice su primile IV 400 mg 2 doze na 12 sati I naucnici su odredjivali koncentraciju ofloksacina 6, 10 I 12 sati u serumu fetusa I amnionskoj tecnosti poslije davanja 1.doze lijeka. Doze izlucenog lijeka u krvotoku fetusa I amnionskoj tecnosti su bile zanemarljive.

*U prospektivnom istrazivanju European Network of Teratology Information Service (ENTIS) podaci o 549 zena koje su bile izlozene grupi kinolona ( od toga 93 ofloksacinu ), su objavljeni 1996.godine u Schaefer C. et al. “ Pregnancy outcome after prenatal quinolone exposure”

* Loebstein R. et al. “Pregnancy outcome following gestational exposure to fluoroquinolones: a multicenter prospective controlled study”

Ovo su glavna, da ne navodim sva…

Na osnovu rezultata ovih istrazivanja donesen je zakljucak da IZLOZENOST OFLOKSACINU U TRUDNOCI NIJE INDIKACIJA ZA PREKID TRUDNOCE, ali da se ovi lijekovi smatraju kontraindikovanim u trudnoci.

* Kao poslednju referencu navescu Vam multicentralno istrazivanje koje je obavljeno u Kanadi, USA and Italy, 1998. godine na inicijativu Motherisk program from Toronto, I koje je obradilo 200 trudnica izlozenih kinolonima I nisu pronasli nikakave razlike u izlozenoj I kontrolnoj grupi u broju kongenitalnih anomalija.

Evo Vam link I ako znate engleski mozete sami procitati:
http://www.pubmedcentral.nih.gov/picren ... obtype=pdf

Citiraj:
U medjuvremenu sam otisla u genetsko savetovaliste u GAK Narodni front, tacnije danas kod nacelnika Dr Zeljka Mikovica koji je nakon pregleda ustanovio da je na meni da li cu zadrzati trudnocu ili ne.Ultrazvucno je utvrdjena trudnoca od 7.1 nedelja i zabelezen je rad srca bebe.Po njegovom misljenju postoji rizik od 3% posebno od Visirena , navodno dovicin nije toliko stetan sto me je iznenadilo jer ja sam cula i citala upravo obrnuto.Nije bio ni malo prijatan, ni kooperativan tako da me je ta razlika u misljenju samo dodatno potresla.
Nisam se konsultovala sa drugim ginekolozima ,sve sto zelim jeste zdravo i normalno dete.
Misljenje bilo kog strucnog lica, ginekologa ,molim jer bez obzira sto sam dobila umirujuce informacije od mog I ginekologa, koja je zaista divna, ja i dalje brinem zbog misljenja ovog drugog.
Sta vi mislite na osnovu ovih podataka?


Rizik da zena iz opste populacije ( znaci ona koja nije uzimala lijekove ) rodi bebu koja ima neku kongenitalnu anomaliju je 3 % ! Ako Vam kazem da je rizik za Vasu bebu porastao na 4-5 %, da li je taj 1 ili 2 % za Vas znacajan ? Imate 95% sanse da rodite zdravu normalnu bebu !

Jos jedan fakt koji sigurno niste znali, jeste da prosjecna trudnica uzme oko 13 razlicitih lijekova u toku trudnoce !!! Dakle niste Vi izuzetak, mnogo je takvih zena koje su znajuci ili neznajuci da su trudne trosile razlicite lijekove.

Niko Vam ne moze garantovati da cete imati potpuno zdravu bebu sa 100 % sigurnoscu. Ako nadjete nekog ko ce to da kaze, taj laze. Cak I kad odete na amniocentezu ( ako odete ) I ako Vam kazu da je nalaz uredan I da nosite zdravo zensko ili musko cedo, to znaci da su iskljucene najcesce hromozomske anomalije, I to je sve. Niko Vam ne moze dati potpunu garanciju bez obzira na broj testova koje cete mozda raditi.

Dakle odredjeni rizik morate prihvatiti I zivjeti sa njim…rizik da svako od nas dnevno nastrada u saobracajnom udesu je mnogo veci nego sto je Vas da rodite bebu sa anomalijom zato sto ste uzimali ofloxacin I tetracycline.Srecno !

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 27, 2007 12:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 2:10 pm
Postovi: 5
Lokacija: Beograd
Draga doktorice ObGyn,

nadala sam se vasem odgovoru s obzirom da sam istrazivala slicne teme na forumu pa izmedju ostalog i slucaj "Patraskovic" kao i ostale slicne slucajeve i iz tog razloga sam i naglasila slucaj sa hlamidijom i doktorkom iz doma zdravlja :evil: , jer sam znala da ce te odreagovati na nemar nasih lekara.
Svakako cu poslusati Vas savet vezano za kontrolne testove na hlamidiju i gonoreju sto sam i nameravala jer sam zaista dosta naucila o hlamidiji upravo na ovom forumu, posebno zahvaljujuci vasim odgovorima.

Hvala Vam na svim iscrpnim informacijama, statistikama vezanim za upotrebu antibiotika. Ja sam se nekim cudom nadala da antibiotici nisu delovali na bebu i iz tog razloga sam i navela sve datume koji mogu pomoci u odredjivanju odnosa -kada je nastala trudnoca u odnosu na period koriscenja lekova.Ali iz vaseg odgovara mogu samo da zakljucim da ipak mislite da je doslo do uticaja lekova.
U svakom slucaju rizik znam da postoji u svakoj trudnoci, cak i najboljoj mogucoj zamisljenoj trudnoci .

Moj izbor je svakako da cu ziveti sa tih 95% rizika do kraja trudnoce , sto je i bila moja odluka na samom pocetku medjutim kada vas neko stavi u dilemu onda reagujete ovako kao sto sam ja reagovala .
To je prosto odgovornost i dok vam ovo pisem nije mi lako misliti na tih 5% rizika i pitati sebe svaki dan da li sam donela pravu odluku ili ne.
Ali posto mi je i vase misljenje pomoglo da se ucrvstim u odluci da zadrzim trudnocu, nadam se samo da ce sve ostalo proteci u redu i da ce nasa beba u novembru doci na svet.

Jos jednom vam od srca hvala na vremenu koje ste posvetili mojoj temi, takodje puno srece i dobro zdravlje.

Za gospodju SBuzic :
Hvala Vam na odgovoru i savetima , doktorica ObGyn je zaista retkost u smislu vrednosti .
Nadam se da vasa trudnoca dobro napreduje, pozdrav i takodje srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: ako uteha znaci
PostPoslato: Uto Mar 27, 2007 10:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
sbuzic je napisao:
imam troje dece i nosim sada blizance,


Svaka čast!!! :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 77 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: