Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: spirala
PostPoslato: Uto Mar 27, 2007 10:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 04, 2007 2:00 am
Postovi: 26
E ovako: mene zanima sa koliko se godina moze ugraditi spirala? Prica mi danas moja prijeteljica kako je njena neka kolegica s faksa ugradila spiralu, a ima 20 godina. Sad sam ja tu malo zbunjena, jer sam mislila da spiralu mogu ugraditi samo zene koje su imale porodjaj. Ali ocigledno nisam dovoljno informisana. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 28, 2007 2:07 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Cao Jelena

Ja sam se interesovala za spiralu (nikad nisam radjala) jer ona nova, Mirena, smanjuje a posle jedne godine u nekim slucajevima potpuno eliminise krvarenja (nije kao ona stara od bakra sa kojom su jos obilnija krvarenja). Posto je plasticna, verovatnoca od neke povrede je smanjena, a mirna si 5 god sto se tice kontracepcije. Bilo ko moze da je ugradi, s tim sto je veca verovatnoca da ce da ti odgovara ako si vec radjala i ako se materica vec sirila (materice koje se nisu sirile je mozda izbace u prvih mesec dana a i stavljanje je malo vise bolno).

Ovo ti je neki minimum, koliko je meni moja doktorka objasnila:

- materica mora da bude 6cm po duzini (moja je mala i zavaljena, i onda doktorka nije htela da to radi - prvo ti stave kao neki stapic kojim to izmere i meni je bila suvise mala tako da na zalost nije moglo)

- ne smes da imas nikakve infekcije trenutno a ni istorija infekcija u proslosti nije dobra karakteristika

- nikakve ciste, miome/priraslice u materici pogotovu

- trebalo bi da nisi imala upalu jajnika...

U sustini, sve ovo nije 100% potrebno za spiralu ali smanjuje verovatnocu da dobijes infekciju ili da ti spirala izadje. Mogucnost infekcije je opasna jer koncic koji viri iz grlica (i koji treba da opipas na kraju svake menstruacije da proveris da nije duzi ili kraci - jer onda se spirala pomerila) je kao precica za razne bakterije da udju u matericu i da se rasire u jajovode.

Ja ti ovo opisujem dosta laicki, onako kako sam ukapirala od moje doktorke. Ako se odlucis na ovo, toplo bih ti preporucila da trazis ovu novu, Mirenu, jer ima fenomenalne karakteristike, ona bakrena stara mi zvuci kao nesto iz srednjeg veka (obilno krvarenje, grcevi...). Iskreno, bas mi je zao sto nisam mogla sa ovim da resim problem kontracepcije jer se vec godinama mucim da nadjem pilule koje mi odgovaraju.

Srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 28, 2007 1:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 04, 2007 2:00 am
Postovi: 26
Hvala na iscrpnom odgovoru, iako nisam trazila toliko detalja, jer ne namjeravam to da radim jos dugo, dugo. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 28, 2007 1:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Feb 18, 2006 2:19 am
Postovi: 101
Kao devojka od 18 godina stavljala sam spiralu. Imala sam neprestano krvarenje i morala sam posle mesec dana da je izvadim. Moje telo jednostavno nije moglo da prihvati strani objekat. Dobro se raspitaj da li ce ti odgovarati. Posle sam presla na pilulue koje sam pila 7 godina i nikakvih neprijatnosti od njih nisam imala, cak ni visak kg sto neke zene navode kao razlog zasto ne piju pilule.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 75 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: