Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Mrlja na jetri
PostPoslato: Ned Jun 29, 2014 4:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 29, 2014 4:24 pm
Postovi: 3
Dobar dan. Mojoj majci su nasli neku mrlju na jetri i zanima me o cemu je rec jer me plasi, molim da mi objasnite detaljnije sta znaci sve ovo napisano.. Hvala unapred!

ULTRAZVUcNI PREGLED ABDOMENA:

Jetra ap 140 mm, kk 178 mm, homogena, lako hiperehogenija. U desnom reznju jetre hiperohogenija formacija, promera 15mm lici na hemangiom. Zucna kesica je delimicno ispraznjena, kalkulusi se ne uocavaju. Zucni putevi nisu prosireni. Vena porta 9mm. Pankreas je normalne velicine i eho strukture. Abdominalna aorta je 14.5mm. Paraaortalno se ne zapazaju uvecani limfni cvorovi. Bubrezi su normalnih dimenzija i debljine parenhima, bez znakova staze i makrokalkuloze. Nadbubrezne zlezde nisu uvecane. Slezina velicine 105x35 mm, normalne eho strukture. Nema ascitesa. Mokracna besika ispunjena bistrim urinom, pravilnih kontura i normalne debljine zida. ZAKLJUCAK: Hemangioma hepatis in obs


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mrlja na jetri
PostPoslato: Pon Jun 30, 2014 2:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Savetujem da vasa majka ponovi ultrazvuk nakon 2-3 meseca cisto da se isprati taj hemangiom.
Hemangiom je benigna promena samo je potrebno da se ultrazvucno isprati.
A kakve tegobe ima vasa majka pa joj je radjen ultrazvuk abdomena?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mrlja na jetri
PostPoslato: Pon Jun 30, 2014 3:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 29, 2014 4:24 pm
Postovi: 3
Zahvaljujem na brzom odgovoru. Ona je ustvari radila zbog besike jer je sklona bakterijama i cestom mokrenju, a ovo za mrlju su joj nahnadno videli, pa sam se zabrinula jer je jetra u pitanju, da nije pocetak nekog tumora ili ne znam cega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mrlja na jetri
PostPoslato: Uto Jul 08, 2014 12:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Doktor/ka je u zavrsnoj dijagnozi napisala da je u pitanju hemagiom koji je u posmatranju/pracenju i pretpostavljam da vam je savetovala kada da dodjete na kontrolni ultrazvuk.
Svoje pacijente obicno savetujem da prvi kontrolni ultrazvuk urade nakon 2-3 ili 6 meseci zavisno od anamnestickih podataka, laboratorijskih analiza, primarne bolesti, godina starosti, samog stanja pacijenta i sl.
Naravno postoje i dodatne dijagnosticke metode koje mogu da potvrde ili opovrgnu dijagnozu hemangioma kao sto su MRI ili CT koje bi vam doktorka predlozila da je nalaz promene na jetri u bilo kom aspektu atipican.

Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Mrlja na jetri
PostPoslato: Uto Jul 08, 2014 3:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 29, 2014 4:24 pm
Postovi: 3
Jasno mi je.. Za dva meseca je nova provera tj ultrazvuk pa cu potraziti savet. Hvala na odgovoru. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 56 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: