Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Golubačka mušica?!? - alergijska rakcija
PostPoslato: Uto Avg 15, 2006 10:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 15, 2006 10:29 am
Postovi: 1
Pre mesec dana me je ujeo insekt koga stariji ljudi nazivaju Golubačka mušica. Ne znam joj naučni naziv, a praktično ni ništa u vezi nje. Pokušao sam da nadjem na internetu, ali bezuspešno. Radi se o insektu velicine 2 - 3 mm, koji je vrlo nežne konstitucije (ma koliko nežno da pokušate da ga uhvatite prstima - zgnječite ga). Ujeda mahom po nogama i ostavlja (ako imate sreće) velike crveno-modre pečate, veličine od oko 1,5 do 2 cm.
Moja reakcija na ujed ove mušice je bila sledeća...
Prvog dana nisam primećivao ništa. Možda je bilo kao ujed komarca, mala tačka, nebitna. Drugog dana se pojavio već pomenuti crveni pečat i minimalni svrab od prethodnog dana se promenio u blagi bol. Uveče se bol povećavao i mesto oko ujeda je postalo tvrdo. Trećeg dana je počela cela oblast oko ujeda (list na nozi) da crveni i to nadole, ka stopalu. Tog dana sam otišao kod lekara. Lekar mi je rekao da je to burna alergijska reakcija, uz koju se uporedo razvija i infekcija (moje laičko prenošenje njegovih reči). Popio sam kutiju Pressinga i dve kutije Hemomicina i to je smirilo celu stvar. Jos neko vreme po povlačenju otoka, osećao sam bol na mestu ujeda. To se na tome završilo.
Pre četiri dana me je ista mušica ujela tri puta. Jedan od ujeda je u donjem delu lista leve noge. Opet je došlo do upale... i da ne ponavljam ceo razvoj događaja... reći ću samo da trenutno primam nekakve injekcije i stavljam rastvor Acidi Borici 3% u vidu obloga na otekla mesta.
Moj doktor nije jos imao takav slučaj, pa molim sve koji su upućeni u ovo što pišem, ili imaju ikakvog iskustva sa tim, da mi pomognu u vidu saveta za prevenciju i lečenje ujeda.
Izvinjavam se što sam bio opširan.
Molim Vas, pomozite.

[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 16, 2006 9:21 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Nema preventive, osim standardnih mera: dugacke nogavice, repelenti (dim, mozda AUTAN?)... Imao sam priliku (jer radim u blizini Golupca) da vidim opisane ujede, sa buloznim promenama, plikovima okolo kao da je u pitanju opekotina. Narod je posle 1999. primetio razlicite "muve KLINTONKE", koje su neobicne, daju drugacije, jace promene posle ujeda. Jesu li to Amerikanci "nesto bacili", ili je doslo do spontane ili izazvane migracije, koja se vidja u prirodi, ne bih pokusavao da odgovorim. U svakom slucaju - moj savet izletnicima, kamperima, ljudima koji krecu na letovanja: nosite sa sobom kutiju PRESSING-a i tubu SINODERM-a (mogu i drugi proizvodjaci, odnosno lekovi istih farmakoloskih grupa).

Pozdrav.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Golubačka mušica?!? - alergijska rakcija
PostPoslato: Ned Maj 09, 2010 8:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 09, 2010 8:19 pm
Postovi: 2
Igrom slucaja sam nedavno cuo pricu o "golubackoj musici". Navodno kada je Sveti Georgije ubio azdaju (prema prici to se dogodilo na ostrvu Ada Kale, u cijoj je blizini Golubac) iz nje su izasle te cudne musice koje se opet da kazem navodno ne mogu naci nigde osim u Golubackoj okolini.
Sama prica nema neke veze sa medicinom ali sam mislio da bi bilo zaniljivo napisati ovo. A prema toj istoj prici prilikom gradnje hidroelektrane Djerdap to ostrvo je potopljeno pa je sa tim i ta musica nestala... ocigledno da nije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Golubačka mušica?!? - alergijska rakcija
PostPoslato: Ned Maj 09, 2010 11:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
Za smiravanje otoka, samo da dodam, mozete piti i Chymoral forte.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 94 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: