Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: gastroenterologija
PostPoslato: Ned Dec 11, 2005 5:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 11, 2005 5:11 pm
Postovi: 15
Pre dve i po godine mi je dijagnostikovan ulcerozni kolitis. Imala sam jaku dijareju pracenu povisenom temperaturom koja je trajala oko 5 dana, i nije reagovala na liobif i lividin i dijetu. Primljena sa na Infektivnu lkiniku, gde mi se stanje brzo popravilo, odmah mi je uradjena rektoskopija gre je konstatovan Colitis erosiva, sto je potvrdjeno i patohistoloski. Posto sam bila bolje, otpustena sam iz bolnice pod Dg. Colitis chronica ulcerosa, i dobila sam da pijem Salazopyrin tbl. 3x1 i supp. Salazopyrin 2x1, Nistatin, liobif, i naravno dijetu. Postepeno mi je bilo bolje, posle mesec dana sam uradila sigmoidoskopiju koja je pokazala hiperemiju sigme i hronicnu upalu rektuma, patohistoloski to je bio samo hronicni kolitis. Ja sam nastaviala sa salazopirinom u istoj dozi, a cepici su mi bili ukinuti. Inace sve vreme mi je krvna slika odlicna. Pila sam lekove 1,5 godinu i samoinicijativno sam prekinula, jer sam ostala u drugom stanju, ali se nazalost trudnoca zavrsila spontanim pobacajem. Meni je bilo sve bolje, tako da mi lekovi nisu ni trebali. Ali unazad oko mesec-dva osecam nadutost, povremene grceve, bolove posle praznjenja, smenu zatvora i normalne ili kasaste stolice. Pre dva dana sam dobila jake bolove u donjem stomaku, urgentno sam defecirala i primetila koncice krvi i sluz u stolici koja je bila formirana. Posle toga sam imala jos dve kasaste stolice isto ca koncicima krvi i sluzi i tenezmima. Krenula sam sa dijetom, probiotik caps. i Smektom (jedna kesica dnevno, zbog gasova) i ponovo uvela Salazopyrin 3x1. Odmah sutradan mi je dobro, neman ni stolice ni bolove, a danas sam imala 1 formirano stolicu bez krvi i sluzi, malo me boleo stomak posle nje, ali se jako dobro osecam. Inace sam doktorka, imam 29 godina, mnogo volim cokoladu, sto mislim da doprinosi ovo pogorsanju. Da li je ovo recidiv bolesti? Da li treba da se javim gastroenterologu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 23, 2006 12:26 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pa ja bih ti preporucila da se javis lekaru. Ja imam Krona, sto je vrlo slicno tvojoj bolesti, i pijem vec 5 godina lekove i osnovne ne nameravam da ostavljam. Zamolila bih te da mi das dijetu koju si dobila od lekara. Ako hoces mozes mi je poslati i na privatnu poruku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor Dei
PostPoslato: Sre Mar 01, 2006 12:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 11, 2005 5:11 pm
Postovi: 15
Draga Dea,hvala na odgovoru. Što se tiče hrane, meni je zabranjena vlaknasta hrana, kao što je kupus, pasulj, karfiol,grašak i slično, ne bi trebalo da jedem slatkiše, bobičasto voće, mleko. Mogu da jedem paradajz bez ljuske, jabuke, narandže, mandarine ali bez ljuske i bez semenki, kivi, banane. Uglavnom se toga pridržavam, mada jedem često slatkiše, a letos sam probala tikvice koje jako dobro podnosim, kao i malo brokolija, barenog, koji mi takođe ne smeta, ali jedem male količine. I naravno, zabranjeni su biber i drugi jaki začini, što sam i primetila da mi smeta. Priznajem da ponekad pojedem malo kuvanog slatkog kupusa, malo se naduvam, ali nije mi jako smetalo. Takođe, trebalo bi da izbegavaš hranu prženu na ulju, jer ulje takođe izaziva nadutost. Pozdrav od anelej


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 04, 2006 9:25 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Da da i ja izbegavam hranu koju si navela. U principu vecinu toga i ne volim (grasak, pasulj....) Jedino mi nedostaje kiseli kupus. Ponekad vrlo tuzno odcvilim na sarmu, ali sta cu! Meni je utvrdjeno da mi mleko ne smeta. To je fantasticno, jer ga obozavam, kao i sve mlecne proizvode.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 22, 2006 1:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 22, 2006 1:07 am
Postovi: 4
Neznam da li je taj kolitis toliko individualna bolest, da su i simptomi tako razliciti. Januara 2006. zakacio sam UK i to, kako je na patologiji utvrdjeno 1. i 2. stepena, a uopste nisam imao temperaturu, dijareju i slicno. Moji simptomi su bili samo krvava sluz u stolici i nista vise. nije bilo nikakvih bolova ili slicno. A opet evo vec skoro 7 meseci pazljive ishrane i terapije u vidu tableta 5-ASA, stanje mi se nije stabilizovalo. Bilo je tu i dobrih i losih dana, ali stanje se nije stabilizovalo. Pre 10 dana uvedene su mi i tablete LESUX, ali jos uvek nista.
Nista mi nije jasno, obzirom da sam cuo za primere gde su ljudi imali gore pocetno stanje od mene, a oporavili se tj. stabilizovali se nakon par nedelja.
Cisto se pitam, da li ja to gresim u necemu ili je to toliko individualno, da ne preostaje nista drugo vec cekati da se stanje smiri samo od sebe.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: odgovor Kimmiju
PostPoslato: Uto Avg 29, 2006 9:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 11, 2005 5:11 pm
Postovi: 15
Dragi Kimmi, ne verujem da ti nešto grešiš,već da verovatno terapija nije odgovarajuća, trebalo bi da se javiš svom lekaru, možda ti trebaju drugi lekovi. Pozdrav od Anelej.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 29, 2006 11:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 22, 2006 1:07 am
Postovi: 4
To sam vec odradio i rezultat je sledeci. Sutra u 17 h idem na kolonoskopiju, pa cemo da vidimo sta cu da izvucem od nagrada.
Doktor mi je rekao da mi je njegov kolega pregledao samo 1/3 creva, sto i pise u izvestaju, pa je insistirao da izvrsi pregled citavog. Znaci sutra sta mi Bog da.
Cuo sam za ljutu masinu u Beogradu (mislim da je klinika "OSTROG"), ali nisam siguran koliko je precizna u uspostavljanju dijagnoze. Pregled je valjda 270 €, daje fantasticnu virtualnu sliku organa i cujem da je ludnica od masine, ali neznam moze li da utvrdi o kakvoj se degenerisanoj celiji radi, a da tu istu celiju ne stavi fizicki pod mikroskop i indetifikuje je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 18, 2006 6:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 18, 2006 3:03 pm
Postovi: 1
Vidim da ovde svi imate slicne probleme kao i ja.Godinu dana se lecim od ulceroznog kolitisa, pila sam Salazopirin, a trenutno sam na Salofalku. Imam i perianalnu i 2 analne fistule koje me neverovanto muce. Stanje je takvo da ce verovatno morati da se operisu. Radila sam fistulografiju koja je izuzetno teska za podnosenje. Takodje tesko podnosim sigmoidoskopije, kolonoskopije i slicne preglede bas zbog tih fistula, a i zbog same prirode tih snimanja. Zanima me kako vi obavljate te preglede, da li ih neko je mozda obavljao s anestezijom. Takodje bih zelela da znam da li neko zna da lise fistulografija moze obaviti bezbolno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: gastroenterologija
PostPoslato: Ned Okt 08, 2006 11:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 08, 2006 11:08 pm
Postovi: 1
anelej je napisao:
Pre dve i po godine mi je dijagnostikovan ulcerozni kolitis. Imala sam jaku dijareju pracenu povisenom temperaturom koja je trajala oko 5 dana, i nije reagovala na liobif i lividin i dijetu. Primljena sa na Infektivnu lkiniku, gde mi se stanje brzo popravilo, odmah mi je uradjena rektoskopija gre je konstatovan Colitis erosiva, sto je potvrdjeno i patohistoloski. Posto sam bila bolje, otpustena sam iz bolnice pod Dg. Colitis chronica ulcerosa, i dobila sam da pijem Salazopyrin tbl. 3x1 i supp. Salazopyrin 2x1, Nistatin, liobif, i naravno dijetu. Postepeno mi je bilo bolje, posle mesec dana sam uradila sigmoidoskopiju koja je pokazala hiperemiju sigme i hronicnu upalu rektuma, patohistoloski to je bio samo hronicni kolitis. Ja sam nastaviala sa salazopirinom u istoj dozi, a cepici su mi bili ukinuti. Inace sve vreme mi je krvna slika odlicna. Pila sam lekove 1,5 godinu i samoinicijativno sam prekinula, jer sam ostala u drugom stanju, ali se nazalost trudnoca zavrsila spontanim pobacajem. Meni je bilo sve bolje, tako da mi lekovi nisu ni trebali. Ali unazad oko mesec-dva osecam nadutost, povremene grceve, bolove posle praznjenja, smenu zatvora i normalne ili kasaste stolice. Pre dva dana sam dobila jake bolove u donjem stomaku, urgentno sam defecirala i primetila koncice krvi i sluz u stolici koja je bila formirana. Posle toga sam imala jos dve kasaste stolice isto ca koncicima krvi i sluzi i tenezmima. Krenula sam sa dijetom, probiotik caps. i Smektom (jedna kesica dnevno, zbog gasova) i ponovo uvela Salazopyrin 3x1. Odmah sutradan mi je dobro, neman ni stolice ni bolove, a danas sam imala 1 formirano stolicu bez krvi i sluzi, malo me boleo stomak posle nje, ali se jako dobro osecam. Inace sam doktorka, imam 29 godina, mnogo volim cokoladu, sto mislim da doprinosi ovo pogorsanju. Da li je ovo recidiv bolesti? Da li treba da se javim gastroenterologu?
Citiraj:
Kod:
[list][list=][img][/img][url][/url][/list][/list]
zasto si prekinula terapiju lijekovima u trudnoci i ja imam ulcerozni i trudna sam samo su mi korigovali dozu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: gastroenterologija
PostPoslato: Čet Apr 18, 2013 9:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 02, 2013 11:43 am
Postovi: 13
Vidim da ovde svi imate slicne probleme kao i ja.Godinu dana se lecim od ulceroznog kolitisa, pila sam Salazopirin, a trenutno sam na Salofalku. Imam i perianalnu i 2 analne fistule koje me neverovanto muce. Stanje je takvo da ce verovatno morati da se operisu. Radila sam fistulografiju koja je izuzetno teska za podnosenje. Takodje tesko podnosim sigmoidoskopije, kolonoskopije i slicne preglede bas zbog tih fistula, a i zbog same prirode tih snimanja. Zanima me kako vi obavljate te preglede, da li ih neko je mozda obavljao s anestezijom. Takodje bih zelela da znam da li neko zna da lise fistulografija moze obaviti bezbolno.


Read more: posting.php?mode=reply&f=1&t=4025#ixzz2QnbFvQEU
Ja sam radila kolonoskopiju sa anestezijom,a za taj drugi pregled iskreno ne znam ni shta je.Anestezija je extra,zaspis i probudis se,to je sve sho znas u vezi pregleda... :))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: gastroenterologija
PostPoslato: Čet Apr 18, 2013 3:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Заспиш, а они ти онда џарају по цреву како хоће. Могу да ти оштете црево и ти то нећеш знати. Само ће после да кажу: "И ју. Одакле ова перфорација овде?". Погледај по форуму јер сам читао да су неки радили без тоталне анестезије и нису имали никаквих проблема. Тоталну анестезију остави за неки други пут, а боље никада.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: gastroenterologija
PostPoslato: Pet Apr 19, 2013 11:34 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
Ja sam radio privatno 2 puta bez anestezije--nekako sam sigurniji tako iako malo problematicno al izdrzi se a i doktor je bio pre za tu varijantu.
Mislim da je rizicno sa anestezijom --ne bih je preporucio.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 83 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: