Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Tromboza jetre
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 2:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 12, 2009 2:22 am
Postovi: 5
Pozdrav,
Imam par pitanja u vezi sa trombozom jetre (zacepljenjem jednog od 2 krvna suda koji vode krv u jetru).Naime, interesuje me koliko je tesko dijagnostikovati tako nesto, koji su nacini dijagnostikovanja tako necega i da li postoji sansa za ciscenje tih krvnih sudova i kojim metodama?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 11:16 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Sta je sustina pitanja? Test pitanje za studente medicine, ili Vam je zaista potreban medicinski savet? ako je drugo u pitanju, ne mozemo gatati sta se desava a za odgovor je potreno vise od dve generalizovane i neodredjene recenice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 11:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 12, 2009 2:22 am
Postovi: 5
Da,izvinjavam se,stvarno i jeste takvo pitanje.Ajte malo da pojasnim.

Konstatovana je ciroza jetre pre 14 godina,osoba je bila hospitalizovana i lecena i jos tada se bilo pokrenulo pitanje transplantacije jetre,ali se to tada nije radilo kod nas tako da je cela ta prica dosta zaboravljena.Pre 2 godine, osoba je opet bila hospitalizovana sa mnogo nagomilane vode u sebi i visokim temperaturama,tu je zalecena,ali se ni jednom nije spomenulo pitanje transplantacije jetre,iako se radi o mladoj osobi koja sad ima 28 godina.Pre nove godine opet je krenulo punjenje stomaka vodom.Kada smo se javili lekaru,prvi put je otpustena kuci sa izmenjenim lekovima.Nedelju dana posle toga,kada su nuspojave lekova postale jako izrazene i neprijatne,javili smo se opet lekaru,zutilo je krenulo uz vodu i ona je opet otpustena kuci.Potrazili smo drugog lekara,naravno preko veze i primljena je u bolnicu i dijagnostikovano joj je zacepljenje jednog od ta dva krvna suda.E sad treba postaviti gornja pitanja i ja cu ih samo opet prekopirati.

Naime, interesuje me koliko je tesko dijagnostikovati tako nesto, koji su nacini dijagnostikovanja tako necega i da li postoji sansa za ciscenje tih krvnih sudova i kojim metodama?

Nadam se da se sad vidi ozbiljnost i hitnost ovog mog pitanja,tj najvise me interesuje koliko je tesko dijagnostikovati tako nesto?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 11:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 12, 2009 2:22 am
Postovi: 5
Unapred vam se zahvaljujem i ocekujem odgovor sto pre.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 10:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
TRomboza hepaticne arterije je cesta dijagnoza kod transplantacije jetre ali i kod ciroze, dijagnostikuje se preko anamneze i klinicke slike, kod pacijenata sa cirozom hepatolog bi trebalo da posumnja na to ukoliko se javi ishemicni hepatitis sto se kod pomenute i javilo (zutica koja nije uzrokovana virusno ili toksicno vec je posledica slabog priliva kiseonika jetri zbog blokade protoka krvi trombom). Simptomi ukljucuju povracanje, osetljivost na palpaciju jetre i povecanu jetru, zuticu i nenormalne rezultate jetrinih enzima.... Stanje lici na obican hepatitis, razlikuje ga odsustvo infektivnog agensa i biohemijski rezultati krvi. Tromboza se moze dijagnostikovati dopler sonografijom krvnih sudova (ultrasonografija) magnetnom rezonancom sa kontrastom, ili rentgenom nakon unosenja kontrasta u krvni sud (arteriografijom).
Tromb se moze stvriti i u portalnoj veni (oba suda snabdevaju jetru krvlju), a ishemicni hepatitis moze biti uzrokovan trombozom oba suda, pri cemu su razlozi za trombozu razliciti i mogu se odnositi na aneurizme ovih krvnih sudova, ili povrede krvnog suda (pri transplantaciji) ili zapaljenje arterije, ili spazam arterije (zbog upotrebe amfetamina na primer), tumori su uvek mogucnost, embolusi koji stizu iz srca zbog endokarditisa itd. Leci se osnovni uzrok tromboze, postoje razliciti lekovi kojima s emogu razbiti trombi, a svakako i druge procedure o kojima Vam zaista ne mogu govoriti jer prevazilaze opseg mog najosonovnijeg znanja o jetri i njenoj patologiji (ja sam psihijatar) ali mozda ce neko od kolega drugih specijalnosti znati da Vam to kaze, a svakako bi trebalo da Vam kaze lekar koji osobu leci - koji je sud zahvacen trombozom, kakav je plan lecenja i terapije, koje se dijagnosticke procedure (eventualno) planiraju. Kod ciroze jetre ukoliko se problem ne resava moze doci do potpunog otkazivanja funkcije jetre.
Nadam se da je ovo bar delimicno odgovor na VAse dileme. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 109 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: