Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Sub Avg 20, 2011 4:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
Поздрав свим колегама,
иако сам већ поставио тему у оквиру другог подфорума, нисам добио одговор па се надам да ће у овом подфоруму бити другачије собзиром да примећујем да је много више лекара активно овде.
Укратко, завршио сам са свим испитима на факултету и тренутно приводим крају дипломски који браним у септембру. Собзиром да се нико на факултету није огласио да нам каже шта нас чека, у студентској служби знају само да је потребно одрадити шестомесечни стаж након којег следи државни испит - информације морам да потражим на другом месту.
Пошто знам да приправнички стаж подразумева 3 месеца рада у хитној помоћи и 3 месеца по болничким одељењима, интересује ме конкретно државни испит пошто о нјему готово и да немам никаквих информација. Дакле, интересује ме шта је заправо државни испит?Шта се тамо полаже и да ли постоји нека посебна литература, испитна питања по којима се спрема? И на крају колико је то тешко положити?

Хвала свима унапред


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Ned Avg 21, 2011 7:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
Zeks, хвала ти на одговору. Коначно сам добио конкретне информације. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Pet Sep 02, 2011 7:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 02, 2011 6:34 pm
Postovi: 4
Zamolila bih da jos neko napise utiske o drzavnom, jer sam preplasena. Svi kazu da je vrlo lako, ali imam osecaj da su svi i naucili... :-? ima li neko da je pao? Imam neka pitanja koja najcesce pitaju, da li je to to? Hvala unapred, kolege :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Sub Sep 03, 2011 2:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 02, 2011 6:34 pm
Postovi: 4
Ja sam prilicno detaljna u spremanju ispita, a sada i nisam bas tako spremala, zato me i strah... Naravno da su naucili u to ne sumljam, ali ljudi uce za ispit, pa neko dobije 6, a neko 10 u smislu, neko je bolje, a neko gore naucio... A nekako mi u glavi da je to ipak drzavni, nesto jako bitno, stoga me i strah... :oops: a s kim god pricam , ma to je lako, nikakav problem... ne znam... Ne mogu verovati da npr pitaju terapiju HTA da se nabroje glavne grupe lekova? Javicu utiske... :) Hvala, Zeks :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Uto Sep 06, 2011 12:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
slatkis84, napisi utiske kad ti prodje drzavni.I mene bas interesuje kako je...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Ned Sep 25, 2011 10:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
Поздрав свима,
дипломирао сам пре неку недељу и полако морам да почнем са размишљањем око приправничког и државног испита. slatkis84, јеси ли имала државни? Како је било?

П.С.- Јел зна можда неко да ми каже какво је стање са запослењем? Јел има места или ми је паметније да бежим из Србије?

Поздрав


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Uto Sep 27, 2011 1:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 02, 2011 6:34 pm
Postovi: 4
Juce sam imala ispit. Pa ispit je smesan,ali bukvalno, ja se istraumirala ni zbog cega. Pravni deo se mora nauciti, mada pitaju osnovno. Pitao me je podelu vlasti, ulogu Skupstine, nabrojala sam 6,7 uloga, zatim, prava iz zdravstvenog osiguranja, one 3 stavke. Bio je sasvim ok, a cula sam da vazi za strogog. U drugoj sobi je isto pravni deo-pitanja- ko moze biti zdr.inspektor i pravo pacijenta na obavestenje. Pitanja su jos bila- prijem acc psih.stanja u bolnicu i sta cini zdr.sluzbu. Odgovarala sam prva tu, pa sta su ostale pitali i ne znam. Medicinski deo je bio malo tezi bar su tako govorili, mada covek je ok. Pitao me Pneumonije-podelu, uzrocnike, klinicku sliku, sta od analiza. Ulcus duodenuma- klinicku sliku, terapiju i etiologiju. Otitis media, klinicku sliku, kako dijagnostifikovati u primarnoj zz. pitao je i urtikariju, kontaktni dermatitis, anemije, infarkt, dijabetes, aritmije, pijelonfritis, glomerulonefritis, hepatitis B,C. Znaci bitna pitanja. Ko ne zna prosao je isto, bitno da pocnes pricu...Bilo je slucajeva da ispitivac kaze da nista ne valja i da ovaj nema pojma i pusti ga :) Ucila jesam, ne mogu reci- pravni deo sam nabubala... Ali da sam znala kako izgleda, ucila bih najbitnije podele, i iscitavala (pravni deo). a medicinski-nece pitati nebitno, tako da se to vec zna. :D Bez panike 8) a sto se tice posla, ako ne poznajes nekog, bezi, niko te nece primiti zbog proseka i godina studiranja, mozes eventualno ako umes s ljudima (ja ne umem) da se izboris za volontiranje od 2, 3 godine, pa na odredjeno i tako u nedogled. Jednom ce primiti. Ili farmaceutske kuce npr. Ja razmisljam o upisivanju slovenackog, zao mi je sto to nisam ranije uradila. Uslovi za Nemacku su super, ali mora se znati jezik, koji nije nimalo lak,i to ne znam koji nivo jezika... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Uto Sep 27, 2011 4:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 10:10 am
Postovi: 12
Cestitaaaam :)
Ja sam pre par dana dobio potvrdu o zavrsenim studijama pa planiram da dok cekam diplomu odradim pripravnicki na VMA. Gde si ti odradila pripravnicki? Kako je bilo?
Sutra idem do knjizare da kupim te dve knjige pa da pocnem da spremam drzavni :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Pet Okt 21, 2011 10:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 21, 2011 10:43 am
Postovi: 1
Pozdrav kolegama i cestitke onima koji su polozili drzavni ispit.
Da li bi neko mogao da mi odgovori sta sve treba nositi od papira prilikom prijave drzavnog? Za 10000din znam. :-) Nisam iz BGa pa da mi se ne desi da dodjem, a da mi fali neki papir.
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Pon Jan 23, 2012 3:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 23, 2012 3:22 pm
Postovi: 1
Evo i ja da pomognem malo kolegama! Polagao sam državni u decembru. Tražio sam i ja kao i vi neku informaciju , i sem ovog foruma nisam uspeo ništa da nadjem. Na početku ispita dobijate list sa brojem kancelarija u koji će te polagati ispit. Zavisi kakva vam je sreća, dobijate ili dve kancelarije gde se ispituje pravni deo i jedna medicinski ili obrnuto. Pravni deo naučite ,al samo krupne stvari. Pitaju samo da se nabraja i pomalo kaže o postavljenom pitanju. Npr. podela vlasti, radni odnos, skupština, vlada,prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja,radno vreme...sve krupne stvari... nikoga nisu pitali o zaštiti životne sredine,otrovimo ,lekovima......to ne učite. Što se tiče medicinskog dela e tu mogu da vas pitaju bilo šta. Imaju spisak pitanja koja nemaju veze sa knjigom iz koju spremamo državni. Pitaju npr. nabrojaću šta sam zapamtio u razgovoru sa kolegama pitanja koje nema u knjizi za spremanje državnog ispita : pemphigus, sindrom suvog oka, akutni konjuktivitis, urastao nokat, čistoća vode, pranje ruku...to su stvari koje se sećam ...obavezno pitaju kalendar imunizacije... Sigurno sam vas uplašio :-) Ništa nije strašno ,niko ne pita sitnice, samo krupne stavri! Što se tiče pravnog dela pitanja se ponavljaju...vrte nekih 10, 15 pitanja a medicinski deo u jednoj kancelariji svi dobijaju različita pitanja a u drugoj gde su me pitali pranje ruku , čistoća vode i kalendar imunizacija, pitanja se ponavljaju...ne znam samo odakle ta pitanja al valjda su to stvari koje su trenutno važne za akreditaciju zdravstvenih ustanova...
Srećno ! Nadam se da sam pomogao :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Државни испит за лекаре
PostPoslato: Uto Mar 13, 2012 12:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 06, 2009 11:21 am
Postovi: 4
Da li je neko od kolega stomatologa polagao u skorije vreme strucni ispit? Ako jeste molio bih ga da podeli iskustva samnom, jer sam poceo da se spremam za to pa bi mi znacila iskustva ljudi koji su to polozili.
Ja sam kupi u SLD-u plavu knjigu i to je dosta za stomatologe, ali sam cuo isto tako da ne treba sve odatle i da postoji neka skripta- ali ucim knjigu za svaki sl da me ne potkace na nekim glupostima :). Za strucni deo sam otvorio neke strucne knjige cisto da se podsetim nekih podela, nisam ulazio u neke specjalne detalje jer ne ocekujem da ce ih pitati a na stazu sam dosta radio i mislim da nece biti problema sto se strucnog dela tica. Ali pravni zato ubija :)))))
Zeleo bih da cujem vasa iskustva.
Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 44 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: