Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Lek Glucophage - pitanje za doktora (endokrinologa)
PostPoslato: Čet Dec 01, 2011 2:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 18, 2006 2:14 pm
Postovi: 5
Lokacija: Beograd
Postovani Dr,

letos mi je na OGTT testu utvrdjen izuzetno visok nivo insulina (dostizao je i 230, inace referentne vrednosti su 80). Isla sam na pregled kod endokrinologa i dobila sam terapiju Glucophage 2x500 (ujutru i uvece). Tu terapiju koristim od jula meseca ove godine.

Inace imam 36 godina i pokusavam da ostanem u drugom stanju vec 3 godine. Muz ima anti-spermatozoidna antitela, sve ostalo OK.
Ja bolujem od endometrioze (imala sam tri operacije i to 2 laparotomije i 1 laparoskopiju, sve tri sa dijagnozom: endometrioza).
Pored toga radila sam 3 vantelesne oplodnje (dve sa betom HCG nula, a treca je bila vanmatericna trudnoca u septembru ove godine, laparoskopski su plod nasli u levoj tubi).

Posto u uputstvu za lek Glucophage pise da ne treba konzumirati alkohol, ja se toga stogo pridrzavam. Endokrinolog mi je rekao da cak ne smem da koristim ni vodice za ispiranje usta koje sadrze alkohol. Ja inace ne konzumiram alkohol cesto, ali volim ponekad uz rucak da popijem pola case vina ili da sipam u neko jelo ili sos pri kuvanju...
Toliko me je sada ta restrikcija opterecuje i stalno moram da mislim o tome. To je jedina tegoba koju osecam pri koriscenju ovog leka.

Moja pitanja za Vas su:
1. Da li zaista toliko moram da vodim racuna i ne smem ni kap alkohola da popijem?
2. Da li recimo na zimovanju mogu trenutno (na 10 dana) da prekinem sa lekom da bi tamo mogla da popijem neko kuvano vino ili caj sa rumom? Da se razumemo, to je 1-2 solje dnevno, ne radi se o opijanju :D
3. Da li mogu ishranom da uticem i potpomognem lecenju hiperinsulinemije?
4. Ja inace obozavam voce i jedem ga bas dostau toku dana. Da li je to dobro ili nije?

Unapred Vam zahvaljujem!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lek Glucophage - pitanje za doktora (endokrinologa)
PostPoslato: Čet Dec 01, 2011 11:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 16, 2005 9:05 pm
Postovi: 591
Lokacija: Novi Sad
Mogu da pomognem oko trećeg i četvrtog pitanja. Voće sadrži fruktozu koja je prost šećer a ni sa jednim prostim šećerom ne treba preterivati. Ishrana bi trebalo da bude slična onoj koju koriste dijabetičari - pankreas opterećuje nagli skok šećera u krvi pa treba strogo ograničiti proste šećere koji dovode do toga (šećer, med, slatkiše, pa i previše voća) a od složenih šećera jesti integralne žitarice, pirinač itd. raspoređeno u nekoliko manjih obroka dnevno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lek Glucophage - pitanje za doktora (endokrinologa)
PostPoslato: Čet Dec 01, 2011 11:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 18, 2006 2:14 pm
Postovi: 5
Lokacija: Beograd
Cat, hvala na savetu. Sto se tice nekoliko manjih obroka koje spominjes, citala sam u casopisu koji izdaje Bel Medic i tamo pise da ljudi koji imaju povecan insulin tj. hiperinsulinemiju treba da imaju 2 najvise 3 obroka i bukvalno nista izmedju. Svali put kad se uzme neka hrana podstakne se lucenje insulina. Medjuobroci i uzine su najgore kodtakvih pacijenata jer organizam onda nikada ne miruje vec stalno luci insulin zbog cestih obroka.
Pitam se sta ce Dr da mi odgovori.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lek Glucophage - pitanje za doktora (endokrinologa)
PostPoslato: Pet Dec 02, 2011 6:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 16, 2005 9:05 pm
Postovi: 591
Lokacija: Novi Sad
Ako tako piše onda OK, iskreno, ne znam šta se radi u slučaju hiperinsulinemije, 3 obroka i 2 užine su neki standard da šećer u krvi ne bi previše varirao.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 84 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: