Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Vazamotorni rinitis (?)
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 6:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
Molim nekog da mi odgovori na ovo. Moram priznati da sam uplašen.

Šta je zapravo vazamotorni rinitis? [Rhinitis vasomotoria]

Moje stanje: Imam blažu upalu frontalnih sinusa (oba) i cistu (ili mukokelu) ne zna se tačno u levom maksilarnom sinusu. Od januara imam izuzetno gusto i lepljivo slivanje odnekud (nekog sinusa) dikretno u grlo. Nos mi je konstantno prazan i nemam čak ni blagu zapušenost nosa, skroz je čist. Slivanje je najverovatnije infektivno pa mi je prouzrokovalo gorušicu i bolove u stomaku, koje pre slivanja nisam imao. Na mene ne deluje terapija kotikosteroidni sprej + antibiotik koja se inače primenjuje. Slivanje je konstantno istog inteniziteta i gustine i kada se nakupi (naročito izjutra) guši me dok ne progutam sekret.

Radiološki nalaz: U levom maksilarnom sinusu senka mukokele, zasenjeni frontalni sinusi

Link: Moj Rtg snimak - visoka rezoulcija
Link: Moj Rtg snimak - manja rezolucija*

Moja ORL doktorka misli da je slivanje iz mukokele, bez obzira što nije velika i dala mi je da snimam CT. Planira da je odstrani operativno, najverovanije ću dobiti uput za VMA.

Pošto je ona na odmoru otišao sam kod dežurnog ORL specijaliste na kontrolu koji me je šokirao pričom kako je ovo vazamotorni rinitis, kako može da traje ceo život i kako je jedini lek rizična operacija prekidanja Vidijevog živca, posle kojeg nema nikakvog slivanja iz nazalnih šupljina, što otvara vrata zarazama pa se ona izbegava. Produžio mi je terapiju kortikosteroidnim sprejem i rekao "da se mučim" još koji mesec pa da vide da li će prestati.

Sav ovako ubedačen i tužan sreo sam drugaricu iz osnovne škole u parku, seli smo i ona se meni pojadala a ja njoj. Njen brat isto ima vazamotorni rinitis ali nema uopšte simptome kao ja. On ima jako slivanje iz nosa, napade kijanja kada je u blizini dima i druge iritante. Kaže, nema problema sa gustim slivanjem, već vodenastim. Takođe, čula je za operaciju i ona kaže da posle operacije čovek nema sluz iz nosa samo, a sinusi rade normalno, pa kada ti se nekad zapuši nos, umesto da ti se samo sliva, koristiš fiziološki rastvor .. ali ako se paziš, neće te često spopadati.

I ja sad ne znam šta da mislim. Da li je ovo taj vazamotorni rinitis kod mene atipičan, ili me je ORL doktor samo smandrljao jer sam mu bio poslednj pred pauzu?

Molim Vas, lekari, pomagajte!

* - Ova manja je nekako preglednija.

_________________
iako nekad napišem koju na nekim temama, nisam lekar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 7:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
Zaboravio sam da napišem da su mi alergotestovi rađeni, nisam alergičan na alergene koje su me testirali (tridesetak njih).

_________________
iako nekad napišem koju na nekim temama, nisam lekar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 9:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Vazomotorni rinitis.. To je u principu preosetljivost sluznice nosa na razne vrste ''stvari''.. Najcesca je na hladnocu,to svaki covek ima,samo se mera razlikuje.. Znas kada je hladno pa ti slinavi nos.. E pa vasomotoria se javlja i na razne mirise,parfeme,mnoge tako ''nebitne stvari'' u principu ta dijagnoza cesto bude netacna,i da se jer se ne zna pravi uzrok tih simptoma pa se zato pridodaje vazomotornom.. To je bio moj slucaj,dve godine lecen od toga a ispalo da su mi simptomi od necega skroooz levog..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 11:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Otkud sad vazomotorni rinitis :o :roll: ,jel tebi uopste radjen kontrolni rtg sinusa po zavrsetku th??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 03, 2008 11:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
ma to mi dali ovi slepci u sd u.. pogledali me dva minuta.. aha.. vasomotorni rinitis.. jel pusis? pusim.. to je zbog toga.. dovidjenja prijatno..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 1:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 28, 2008 5:16 pm
Postovi: 4
Jel može da bude gust sekret kod vazamotornog rinitisa??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 1:19 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
severus je napisao:
Otkud sad vazomotorni rinitis :o :roll: ,jel tebi uopste radjen kontrolni rtg sinusa po zavrsetku th??


Terapija nije gotova. Simptomi su još uvek tu. Gust sekret koji me guši, upaljeno grlo a sad i stomačni bolovi.

_________________
iako nekad napišem koju na nekim temama, nisam lekar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 11:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Archibald pitanje je da li vasomotorni rhinitis u stvari uopste postoji.. Sekret moze biti iz mnogih razloga.. Bakterije u nosu,gljivice,alergija,upala sinusa (hronicna ili akutna) sinuzitis,lpr i jos mnogo mnogo toga..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 12:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
Bio sam kod doktorke jutros ... ne kod moje, jer je na bolovanju već kod druge. Sedeo sam bar pola sata i žena me je umirila potpuno. Ona je prošlog leta imala cistu i upalu oba frontalna sinusa i isto su joj rekli vazamotorni rinitis zbog alergijske reakcije, a problem je rešila inhalacijama i terapijom amoksiklavom (koju meni od starta preporučuje severus) ...

Dala mi je amoksiklav i sirup od jagorčevine ...

Kaže, ako ne pomogne do kraja terapija da idem da mi srede sinuse na VMA i to će mi sigurno rešiti problem ... kaže da je debilno davati dijagnozu vazamotorni rinitis nekom ko ima hroničnu upalu sinusa

_________________
iako nekad napišem koju na nekim temama, nisam lekar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 12:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Postovani,
vazomotorni rinitis je zastareo naziv za alergijski rinitis,sto kod Vas ocigledno nije slucaj.
Mislim da cete se nakon uklanjanja mukokele resiti svih muka.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 8:19 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
I ja se nadam. Ipak, mukokela mi je u levom sinusu a slivanje mi je samo sa leve strane. Slivanje je gusto i sluzavo, što odgovara bakterijskoj infekciji (rađen mi je test samo na aerobne bakterije) i to u državnoj laboratoriji, a čuo sam da kada se ponove rezultati u privatnoj rezultati su retko isti

anen je napisao:
Postovani,
vazomotorni rinitis je zastareo naziv za alergijski rinitis,sto kod Vas ocigledno nije slucaj.
Mislim da cete se nakon uklanjanja mukokele resiti svih muka.
pozdrav


To mi je rekao i ovaj lekar na VMA. A da li je moguće da se gnoj sliva iz mukokele ako ona nije napunila sinus?

_________________
iako nekad napišem koju na nekim temama, nisam lekar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 1:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Postovani,
obicno sam sekret mukokele nije infektivne prirode i moze "curiti" iako ona ne ispunjava sinus u potpunosti.Ali,vi imate zasencenja/znaci zapaljenja/ i u drugim sinusima,pa ste zbog toga dobili antibiotik.
Opustite se.......bice sve O.K.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 8:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 19, 2008 8:33 pm
Postovi: 1
Preporucujem terapiju Fluimucilom 3x1 dnevno u casi vode i Himoral forte 3x1 pola sata pre jela. upraznjavati 10 dana.Izbaciti sekret, nakon toga uzeti kapsule Oligogala sa selenom 3x1 dnevno uz Bedoxin jednu dnevno. Nakon toga videti kakvi su rezultati. u principu razmisljati o operativnom zahvatu mukokele. Specijalista ORL.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 31, 2009 2:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 26, 2009 6:07 pm
Postovi: 4
anen je napisao:
Postovani,
vazomotorni rinitis je zastareo naziv za alergijski rinitis,sto kod Vas ocigledno nije slucaj.
Mislim da cete se nakon uklanjanja mukokele resiti svih muka.
pozdrav


upravo suprotno. vazomotorni rinitis je vrsta NEalergijskog rinitisa, koji daju kao dijagnozu kad nishta drugo vishe ne mozhe da dodje u obzir. vazomotorni rinitis ispoljava iste simptome kao alergijski rinitis (chist, vodenast sekret iz nosa i kijanje), samo bez alergijskog uzroka.
s obzirom da vi imate cistu i da vam je sekret gust i lepljiv, kao i da vam se sliva niz grlo, sigurno je u pitanju neka druga dijagnoza.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 69 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: