Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Pet Jul 01, 2011 7:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 01, 2011 7:17 pm
Postovi: 12
Imam 23 godine. Prije nekoliko mjeseci sam primjetio da mi je brada asimetrična, desna strana mi malo veća od lijeve.To se ne primjeti puno, tako da tome nisam posvećivao puno pažnje.
Sinoć sam dirao bradu i napipao sam nekakvu kvržicu, izraslinu na kosti donje vilice. Ne boli i nikad nije boljelo, ne pomjera se, tvrdo je kao kost, jer je izraslina na kosti.
Moje pitanje je: Šta je to? Je li to neki tumor? Ako je tumor, je li benigni ili maligni? Kako se to liječi? Ako nije tumor, šta bi onda moglo biti?
Koliko je to opasno po život? Koliko je opasno po život? Recite, ne bojim se realnosti, ako je nešto jako loše, onda je bolje da znam, da to što je ostalo proživim kako valja.
Danas sam bio kod doktorice, ona mi je to napipala i rekla je da je to neko zadebljanje kosti. Ni ona ne zna šta je to tačno. Dala mi je uputnicu za hirurga. Hirurg dolazi u ponedeljak, tako da moram da čekam da prođe vikend.

Nisam ovu temu stavio u forum za onkologiju, jer ne znam je li to tumor ili nešto drugo. Nadam se da mi nećete zamjeriti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Sub Jul 02, 2011 4:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 4:59 am
Postovi: 765
Normalno na prednjoj strani donje vilice postoji dva ispupcenja,neparno-protubernacia mentalis i parno-tuberculum mentale.To je sasvim normalno,i uglavnom se moze napipati.
Evo i slike http://lt.wikipedia.org/wiki/Vaizdas:Ap ... dibula.jpg
Inace nekada se na kostima javljaju izrastaiji koji inace ne postoje,ali oni ne remete zdravlje.
Svakako treba da pogledas o cemu se radi sa lekarom,ali nema potrebe da se brines.
To sto su grane vilice asimetricne je uglavnom estetiski problem,nekada kada je izrazenije moze praviti probblem pri zvakanju hrane,ali kada nije bilo problema do sada ne bi trebalo ni na dalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Ned Jul 03, 2011 1:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 01, 2011 7:17 pm
Postovi: 12
Hvala ti Shomy na odgovoru. A kako se ti izrastaji na kostima zovu?

Danas sam tu kvržicu uhvatio palcem i kažiprstom da vidim da li se klima i otkrio sam da se malo klima kad jako pomjeram to, ljevo i desto, tj. horizontalno. I tada čujem neki zvuk kao krckanje.

Šta bi to moglo biti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Ned Jul 03, 2011 8:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 4:59 am
Postovi: 765
Ukoliko nije neka od ovih koje su redovno prisutne-pogledaj sliku..To moze biti i nesto sto je nastalo od nekog udarca(koga se mozda i ne secas),eventualno mogu biti i osteophite,mada mesto nije bas tipicno.
Nemoj se puno brinuti,ima toliko bezazlenih stvari od kojih je moglo nastati,sacekaj hirurga.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Ned Jul 03, 2011 7:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 01, 2011 7:17 pm
Postovi: 12
Šta su osteophite?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Pon Jul 04, 2011 4:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 01, 2011 7:17 pm
Postovi: 12
Hirurg je to opipao prstima i napisao: Dg tm cutis mantis 1 dexter. Šta to znači?
To nije dijagnoza, to je mišljenje, dijagnoza još nije postavljena.

Čudno je to što je on to dirao manje od jednog minuta i na osnovu toga je napisao mišljenje.
Poslao me na rentgen, ali u mom gradu postoji tehničar koji to slika, ali pravi rentgenolog ne postoji, tako da mi niko nije znao pročitati rentgenske snimke.
Idem u četvrtak u bolnicu u drugom mjestu, valjda će tamo znati to pročitati. Može li se na osnovu ovakvog snimka vidjeti o čemu se radi ovde?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Pon Jul 04, 2011 10:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 27, 2007 1:17 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
bezimeni123 je napisao:
Hirurg je to opipao prstima i napisao: Dg tm cutis mantis 1 dexter. Šta to znači?
To nije dijagnoza, to je mišljenje, dijagnoza još nije postavljena.

Čudno je to što je on to dirao manje od jednog minuta i na osnovu toga je napisao mišljenje.
Poslao me na rentgen, ali u mom gradu postoji tehničar koji to slika, ali pravi rentgenolog ne postoji, tako da mi niko nije znao pročitati rentgenske snimke.
Idem u četvrtak u bolnicu u drugom mjestu, valjda će tamo znati to pročitati. Može li se na osnovu ovakvog snimka vidjeti o čemu se radi ovde?


Pokušajte da skenirate snimke i postavite ih na net.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Pon Jul 04, 2011 10:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 01, 2011 7:17 pm
Postovi: 12
Evo slika, ali nemam skener, pa sam snimke naslonio na monitor i web kamerom sam slikao.
Nisam mogao uslikati bolje od ovoga. Ovde je samo amfas, jer je profil jako taman, pa se slabo vidi, kad se ovako slika.

http://s1214.photobucket.com/albums/cc4 ... cture2.jpg

Kliknite next za sledeću sliku.

Slike su male, nisam znao da ih photobucket ovako smanji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Sre Nov 07, 2012 4:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 01, 2011 7:17 pm
Postovi: 12
Evo me ponovo, nakon više od jedne godine. Uglavnom, išao sam od jednog do drugog doktora, niko nije znao šta je, hirurg nije mogao pročitati rendgenske snimke, onda je tražio da od doktorice tražim uputnicu za ct, doktorica nije htjela dati uputnicu za ct, nego da ja opet idem kod tog istog hirurga da pregleda snimke, ali on je već gledao, tako da das vidio da njih nije briga za mnom i odustao od pregleda.
Pošto je prošlo toliko vremena vidom da nije maligno, jer da jest... zna se.
ALI: Ali prije nekoliko dana sam to dirao, i sad mi se ćini kao da je malo naraslo. Pa me opet počelo zabrinjavati šta je to. Da li je to nešto bezazleno, ili ima mogućnost da pređe u nešto opasno?
Gledao sam svoje slike, npr. sliku iz indeksa koji sam dobio 2006. godine i tu se vidi da mi je brada kriva. Takođe, na slici iz lične karte vidi se da mi ja brada kriva. Što znači da to imam bar 6 godina. Može li i ko da mi kaže šta bi to moglo biti?
U djetinjstvu to nisam imao, gledao sam slike i na njima mi je brada pravilna.
Da li je meni asimetrija mandibule urođena, pa je došla do izražaja kako sam rastao i razvijao se, ili je to neka izraslina? Trebam li to odstranjivati? Volio bi da to nemam, nešto mislim da jednog dana može preći u maligno tkivo. Uz to, ružno mi izgleda brada, čak su mi počeli smišljati nadimke zbog toga, ali ja sam putio bradu, pa se to više ne primijeti.
Eto zanima me stručno mišljenje.

Sutra idem kod doktora iz nekog drugog razloga ( bol u grudnoj kost, za to ću otvoriti drugu temu ) ne znam da li da pitam doktora za ovo. Mrzim ići na rendgen, jer je opasan, mrzim preglede, itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Izraslina na kosti donje vilice u području brade
PostPoslato: Sre Maj 20, 2015 2:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 20, 2015 2:53 pm
Postovi: 1
Pozdrav,

naletila sam na ovu temu i bas me zanima kakvo j trenutno stanje?
Moje dijete, 6 godina, ima isto to.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 87 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: