Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Sub Mar 29, 2014 6:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 20, 2014 6:17 am
Postovi: 11
Pozdrav.

Imam epilepsiju i pijem Lamictal 6 meseci.
Bolujem i od Hidradenitis Suppurativa i za to mi je doktorka prepisala Rifamor i Klindamicin.
Ova dva leka mi je prepisala da pijem 10 nedelja, jedan ujutru i jedan uvece.
U apoteci su me savetovali da uzimam posle jela, jer ionako imam bol u stomaku svakodnevno zbog Lamictala. Ali za rifamor pise da bih ga trebalo uzimati na prazan zeludac?

Problem je u tome sto je dermatolog otisla na bolovanje i nece je biti dve nedelje a ja se bojim da mi se ta dva leka ne interaktuju sa Lamictalom.
Videcu da nekako stupim u kontakt sa neurologom, iako imam zakazanu kontrolu tek za dva meseca.

6 meseci nisam imala nijedan epilepticni napad i ide mi super, i plasim se da mi ova dva leka ne izazovu napad.. Takodje se plasim jos jacih bolova u stomaku od tih lekova, jer vec ih imam svakodnevno.

Pored toga, u uputstvu Rifamora pise da ne bih trebalo da nosim kontaktna sociva jer mogu trajno da ih oboje. Ne znam sta to znaci a ja otkad za sebe nosim sociva.

Pise i da ne bih trebalo da uzimam sir i tunjevinu, da li neko zna koliko je to tacno i zbog cega?

Treniram sa tegovima i na ishrani sam koja podrazumeva konzumaciju ribe i sira.

Uvece pijem i belbien za nesanicu, tako da sam zabrinuta za moguce interakcije..

Ja stvarno nemam koga da pitam za sve ovo, cak ni lekara opste prakse jer se i kod nje zakazuje dve nedelje unapred a ja bih trebalo da krenem sa terapijom od ponedeljka. Molim za savet...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Ned Mar 30, 2014 12:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Interesantno pitanje :)

Koliko vidim interakcije između klindamicina i lamiktala nisu zabeležene, tako da bi uzimanje ta dva leka trebalo da bude bezbedno.

Sa druge strane, istovremeno uzimanje rifamora i lamiktala može da ubrza metabolizam lamiktala i smanji njegovu koncentraciju u krvi dovoljno da on postane neefikasan u sprečavanju napada. Ovo znači da Rifamor može da se upotrebljava, ali bi istovremeno bilo neophodno pratiti nivoe lamictala u krvi.

Rifampicin-tj. Rifamor crvenkasto boji telesne tečnosti, urin, znoj, suze... Iz tog razloga može da oboji sočiva. Ako su u pitanju meka, ona se danas lako zamene, pa to ne bi trebalo da bude problem.
Rifamor reaguje sa tiraminom iz sira ili vina i sa histaminom iz ribe, tako da uzimanje te hrane može da pojača značajno njegove neželjene efekte.

Sve u svemu, ako je taj dermatolog na bolovanju, idite kod drugog, ako se smatra da je rifampicin neophodan, onda mora da se prati nivo lamictala u krvi da bi se po potrebi korigovala doza, a ako nije neophodan, neka se zameni nekim drugim antistafilokoknim lekom. Ukoliko rifamor ostane, riba i sir iz jelovnika moraju da idu dok ta terapija traje.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Ned Mar 30, 2014 1:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 20, 2014 6:17 am
Postovi: 11
Hvala na odgovoru.

Gde cu da menjam sociva od 8.000 din :)

Zanima me da li znate koja je odgovarajuca zamena za rifamor i da li bi ta zamena bila podjednako dobra za lecenje hidradenitis suppurative?
Ona mi je pricala da nije neophodan i da mogu da pijem i samo klindamicin ali kao da se rifamor pokazao odlican u lecenju hidradenitis suppurative..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Uto Apr 01, 2014 2:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
U tom slučaju, Rifamor je bolje da ne pijete.
Zamenu za Rifamor ne bih mogao da vam preporučim, budući da je to vrlo specifičan lek i da su mu neke alternative ili otrovnije ili mogu da se daju samo putem injekcija.

Inače, pravo lečenje supurativnog hidradenitisa je generalno hirurgija ako se prečesto ponavlja.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Uto Apr 01, 2014 4:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 20, 2014 6:17 am
Postovi: 11
Na koji nacin se operise hidradenitis suppurativa, da li se odstrani ispod koze i uradi transplatacija koze?
Samo mi jos i to fali da radim transplataciju koze a imam 20 godina. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Uto Apr 01, 2014 5:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Setih se da je ova tema bila aktuelna svojevremeno.
Pročitajte šta tu piše, možda ima neka korisna informacija, mislim da se pričalo i o hirurgiji.

dermatologija/hidradenitis-suppurativa-akne-inversa-upala-znojnih-zlezda-t19386.html

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Sre Apr 02, 2014 5:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 20, 2014 6:17 am
Postovi: 11
Hvala na linku.
Neurolog je potvrdio da smem i rifamor da pijem, tako da sam krenula sa terapijom.

Imam samo jedno pitanje sto se tice histamina u tuni, ne znam koliko se histamin zadrzava dugo u organizmu ali sa obzirom da ja pijem rifamor uvece, da li bih smela da jedem tunjevinu ujutru, kad ustanem?

Trazila sam informaciju na internetu ali nisam nasla koliko se dugo histamin zadrzava u organizmu. Ovu terapiju cu piti 10 nedelja a navikla sam svakodnevno da jedem tunjevinu pa bi mi puno znacio odgovor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Sre Apr 02, 2014 11:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Ja se bojim da takav odgovor nećete ni naći.
U medicini ne postoji matematička preciznost, tj. nema formule koja bi dala odgovor na pitanje: Koliko histamina ostane u mom organizmu posle 12h varenja? Sa druge strane nije svakom metabolizam isti, nekom se tunjevina svari za 2 sata, nekom se mrcvari 3-4 sata... Generalno histamina ima u našem organizmu, to je supstanca odgovorna za simptome alergije, organizam je brzo razgrađuje, ali to varira od čoveka do čoveka, a tragovi ribe iz kojih taj histamin može da se slobodi ostaju u crevima dok se, jelte ne izbace napolje.
A i ako nađete negde odgovor, biće to puko pogađanje koje može biti daleko od istine u vašem slučaju...

Jednostavno, ta hrana se ne preporučuje uz Rifamor, tako da je potrebno da se prilagodite. Ukoliko ne želite da se prilagođavajte, uzmite manju količinu za početak i pratite da li će doći do nekih, bilo kakvih neželjenih efekata.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Čet Apr 03, 2014 1:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 20, 2014 6:17 am
Postovi: 11
U redu.
Sa obzirom da u uputstvu pise samo da se ne sme jesti tuna, sir i crveno vino, da li to znaci da smem da jedem druge vrste ribe ili ne?

Neverovatno kako mi te stvari nisu rekli doktori nego sam morala sama da saznam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrlo zabrinuta oko interakcije lekova
PostPoslato: Čet Apr 03, 2014 2:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
Tijana_ je napisao:
tuna, sir i crveno vino...


Da dopunim spisak: kakao, svinjsko meso, kiseli kupus i ostale "kisele" stvari, paradajz, morski plodovi... takođe sadrže puno histamina. Jagode sprečavaju razgradnju histamina pa takođe nisu preporučljive.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 51 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: