Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Prehlada, grip i hladno vreme
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 11:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 7:17 pm
Postovi: 75
Zanima me da li je stav vecine lekara kod nas po pitanju povezanosti izlaganju hladnoci i obolevanju od prehlade i/ili gripa slican ovome sto u USA slusam vec deset godina. Naime, skoro svaki pedijatar ili bilo koji drugi lekar ce ti reci da to bas neme nikakve veze. Ne dobija se prehlada ili grip zato sto si nazebao napolju, noge bile mokre na hladnoci, izasao oprane kose na -5C i sl., pa ti usled toga imuni sistem opao i organizam postao podlozniji napadu svakojakih virusa (kojih inace u okruzenju ima i leti i zimi). Nesto slicno kao sto je objasnjeno ovde:
http://coldflu.about.com/od/cold/f/coldandweather.htm

E sad, jasno je to meni (biolog sam inace) i ima logike. Samo, zar nije jedna od posledica duzeg izlaganja hladnom vazduhu smanjena periferna cirkulacija, sto znaci i krvni sudovi u sluzokozi nosa i usta se suzavaju, pa samim tim i prva linija odbrane organizma od virusa je slabija? Da li je neko radio istrazivanje na ovu temu?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 18, 2008 1:57 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ako ne racunate one iz "BRANIAC" serije, nema pametnih studija :D

Potpuni je nonsens insistirati da hladnoca ne dovodi do upala. Da nije tako, ne bi se takvo razboljevanje ni zvalo "prehlada" - a u engleskom "to pick up a cold" ili "common cold"... Gornji respiratorni trakt, kao i donji urotrakt, imaju uvek u sebi saprofite i uslovno patogene bakterije, kojima samo treba promeniti okruzenje pa da se izazove infekcija. Isto, vazokonstrikcija usled hladnoce smanjuje prisutvo limfocita, pa je i virusima lakse da se umnozavaju...

Vasa je logika potpuno ispravna.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 18, 2008 6:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 22, 2007 10:44 pm
Postovi: 230
Pa mi smo ucili da se prehladis jer se smanji temperatura tela (smrznes se) i odredjene hemijske reakcije imunog sistema se ne mogu odvijati na nizoj temperaturi od 37C. I tako se razmnoze bakerije koje su normalno prisutne u organizmu sto dovede do prehlade.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 19, 2008 8:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Taman posla kada bismo se tek tako "hladili" ispod 37C na niskim temperaturama! :o
Zato se i dele organizmi na homeotermne i poikilotermne!
Na nasu srecu, nismo vodozemci a na nasu nesrecu, ne mozemo da se hiberniramo pa da utonemo u zimski san, sto ne bi bilo tako lose sa ovim platama i penzijama - ustedeo bi se koji dinar! :D

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 6:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 22, 2007 10:44 pm
Postovi: 230
draganvma je napisao:
Taman posla kada bismo se tek tako "hladili" ispod 37C na niskim temperaturama! :o
Zato se i dele organizmi na homeotermne i poikilotermne!
Na nasu srecu, nismo vodozemci a na nasu nesrecu, ne mozemo da se hiberniramo pa da utonemo u zimski san, sto ne bi bilo tako lose sa ovim platama i penzijama - ustedeo bi se koji dinar! :D


Opet koliko se secam iz skole ne hladimo se tek tako, jer kad smo ne nekom teskom minusu recimo, organizam ima svoje mehanizme da temperaturu tela odrzava da bi sve normalno funckionisalo. Hladjenje (ili prehlada) moze nastati kad iz nekog razloga se ne moze vise odrzavati ta temperatura.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 9:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jan 12, 2008 5:36 pm
Postovi: 145
Ja sam malo razmisljao o tome,ali mi nije jasno,zasto se organizam ne izbori odmah sa virusom i/ili bakterijom kada ude u organizam,nego borba zapocne tek onda kada dode do pojave simptoma? :roll:

_________________
Salux ae grotti,prima lex esto!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 10:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Veliki deo (upalnih) simptoma jeste rezultat te borbe...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 11:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 22, 2007 10:44 pm
Postovi: 230
zlett je napisao:
Ja sam malo razmisljao o tome,ali mi nije jasno,zasto se organizam ne izbori odmah sa virusom i/ili bakterijom kada ude u organizam,nego borba zapocne tek onda kada dode do pojave simptoma? :roll:

Moje laicko misljenje je da je prirodno da imamo u organizmu odredjene bakterije, znaci imunitet ne treba sterilno cistiti nase telo da bi bilo zdravo ( a mnoge bakterije igraju znacajnu ulogu u nasem organizmu).
Problem nastaje kad se one namnoze preko odredjene granice tj, narusi se ravnoteza.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 26, 2008 4:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Ovo prvo je normalna fizioloska flora i ona se ne "umnozava pa nastaju bolesti". ovo drugo je uslovno patogena flora, e ona "bukne" sa padom imuniteta i izaziva oboljenja. A sama simptomatologija jeste odraz borbe organizma sa uzrocnikom bolesti i ne moze se javiti pre perioda inkubacije i ekspresije dejstva patogena.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 84 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: