Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 329 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Dekubitis
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 2:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Da li neko zna kako i čime tretirati ovakve rane??

Slika

Slika

Hvala, majja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 3:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
uh uh kako je smelo da se dopusti da se ovakvi dekubitusi stvore!? :x

chini mi se da bi ovo bilo najbolje otkloniti hirurshki!
da se odstrani nekrotichno tkivo pa da zdrav sloj koze zarasta u najpovoljnijim mogucim uslovima!

dushek, vazdushni jastuci, higijena...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 4:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
tamaraft je napisao:
uh uh kako je smelo da se dopusti da se ovakvi dekubitusi stvore!? :x

chini mi se da bi ovo bilo najbolje otkloniti hirurshki!
da se odstrani nekrotichno tkivo pa da zdrav sloj koze zarasta u najpovoljnijim mogucim uslovima!

dushek, vazdushni jastuci, higijena...


To je dopušteno u bolnici, pod pelenom, što je apsolutno bilo nemoguće videti prilikom posete, jer negu rade van tog doba. :-?

To sam videla tek kod kuće..... Trenutno ih obradjujem hidrogenom 3% i Rivanolom. Prestala sam sa Flogocidom jer sam čula da rane treba da budu suve (što mast apsolutno ne dozvoljava).

Hvala na odgovoru.

Jel si sigurna da je to već za hirurgiju?? :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 4:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
pelene su pakao za to i obichno inastane dekubitus tu a to shto vam nije recheno je sramota za ustanovu u kojoj je pacijent lechen!
treba da prijavite medicinske sestre koje su brinule o pacijentu!
dok god cutimo svi i mislima "ma necu da se petljam sa njima" nece se nishta ni promeniti!


koza oko dekubitusa mora biti suva i chista i ne sme oslonac biti na tome, ali po slici se vidi da su nekrotichne promene vec nastale, tj da je jedan deo koze vec mrtav i to bi trebalo da se otkloni!

pozovite patronaznu sluzbu vasheg doma zdravlja pa neka dodju i neka o previjaju svaki dan...i naravno neka vam daju sve savete oko toga!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 4:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Patronažna služba već dolazi, ali tu imam problem jer su rane na gluteusu, te ja svakodnevno to moram uraditi kad imam dodatnu fizičku pomoć za (okretanje, jer je pacijent skroz nepokretan), a to radim kada imam pomoć, a nikada ne znam u koje će doba patronaža doći. Dok oni stignu, ja već odradim to, a i oni traže da se pacijent namesti tako da oni mogu da vide dekubit - ne pomažu oni pri okretanju jer ih "bole ledja i to nije njihov posao" (najbolje bi bilo da je dekubit na dlanu :-? ),a ja to fizički sama ne mogu da izvedem. Tako da sve ostaje na meni.
Pre par dana je bila i dr u kućnoj poseti, uvela je Hemomicin. Valjda će da dodje sutra?!

Slažem se sa opaskom o ustanovi gde je pacijent lečen i sa tim da se tome mora stati na put, ali ja sada nemam vremena ni da spavam, a kamoli za bilo šta drugo. :cry:

Hvala na savetima,

pozz, majja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 4:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
E da, imam još jedno pitanje. Jel se to može odstraniti u kućnim uslovima, jer je pacijent TOTALNO ležeći, znači skroz nepokretan i ja svakako to ne mogu organizovati da se radi ambulantno, a veliko cimanje za pacijenta bi bilo svakodnevno odlaženje u bonicu, dom zdravlja i sl.

EDIT: Čime je najbolje tretirati tek crvenu kožu, da do dekubita ne dodje?

Ja stavljam bebi puder, jel to ok??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 5:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
sapun voda, dobro posushiti, alkoholom masirati ako nisu otvorene rane vishe puta u toku dana i na suvu i samo suvu kozu naneti puder! i izbegavanej oslonca na taj deo, lezite na boku ili nabavite onaj posebni jastuk za glutealnu regiju ili chak dechiji shlauf na kom cete lezati tako da je dekubitus postavlejn u rupu jastuka ili shlaufa da nema kontakt sa krevetom!

a odstranjivanje se mora vrshiti u sterilnim uslovima, kao manja hirurshka intervencija!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 5:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
tamaraft je napisao:
sapun voda, dobro posushiti, alkoholom masirati ako nisu otvorene rane vishe puta u toku dana i na suvu i samo suvu kozu naneti puder! i izbegavanej oslonca na taj deo, lezite na boku ili nabavite onaj posebni jastuk za glutealnu regiju ili chak dechiji shlauf na kom cete lezati tako da je dekubitus postavlejn u rupu jastuka ili shlaufa da nema kontakt sa krevetom!

a odstranjivanje se mora vrshiti u sterilnim uslovima, kao manja hirurshka intervencija!

Taj crveni deo je baš na samom boku, (a ove rane sa slika na gluteusu, oko trtične kosti sa obe strane) tj na onom gornjem (izbočenom delu-nemam pojma jel to karlica ili butna kost već??!), neizvodljivo je sa šlaufom, kupila sam i onaj pravi "Rudo" jastuk-kao šlauf, ali je neizvodljivo postaviti pod pacijenta, jer se onda "nakrive" ostali delovi tela, koji su van tog jastuka.

Ako je postavim da sedi na njemu (da rane budu u rupi jastuka), onda to mora biti otvoreno, a šta ću sa vršenjem nužde koja nekada i nije kontrolisana (u smislu da budem obaveštena odmah nakon nje a ne pre), znači neka zaštita (pelene, ulošci, vata) ipak mora postojati.

Za sada to rešavam tako što sve to stavim u pelenu, i odmah nakon završetka nužde (i male i velike), uklonim sve to, prebrišem i postavim novo, čisto, suvo, kako mokraća ne bi dolazila u kontakt sa ranama i da se sve to ne potparuje pod pelenom-kako je u bolnici radjeno :evil: !!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 6:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Jao majko moja, muke Vase.... :-?
Elem....Ako imate da od nekoga pozajmite Bioptron lampu - FENOMENALNO DELUJE NA ovakve dekubitalne rane. Takodje, imate za kupiti naddusek vazdusni za elektricnom pumpom (izgleda kao dusek za plazu na naduvavanje, na njega se kaci pumpa, dusek ima veliki broj vazdusnih celija a pumpa za vazduh koja se ukljuci u struju automatski naduvava i izduvava odredjene celije tako da n jedan deo tela nije u kontaktu sa podlogom vise od 15 sekundi mislim). Dusek kosta skupo, oko 20 hiljada je bio prosle godine kada sam ja kupovala za oca, moj je otac na zalost lezao na njemu samo 24 sata jer je umro nakon toga (nazalost i kod ne znadoh za taj dusek ranije, ali bar je na njemu umro, mucen). Ali zato moja baba sad lezi na njemu, ona ima 100 godina (stvarno) i nepokretna je vec 8 meseci, ima pelene i od kad lezi na njemu nema ni jedan jedini dekubitus nigde! A sto se tice Bioptron lampe, kada je dobila dekubite na nogama, pre tog duseka i svega, koristili smo salkoseri mast i flogocid (mislim da je salkoseril veterinarska mast ali se koristi kao jako dobar za dekubit...ili je to flogocid, ne znam vise...svakako obe), ali ono sto je stvarno cudo ucinilo bila je ta Bioptron lampa (inace baba je u domu z astare). NA zalost z anepokretne bolesnike, bolnicki uslovi su cesto apsolutno neadekvatni samom cinjenicom da su duseci na krevetima takvi da bi se i najzdravijem coveku otvorile rane nakon 5 dana lezanja na njima, a kamoli teskim nepokretnim pacijentima. Pelene vec same po sebi su problem, a mali broj sestara i veliki broj lezecih pacijenata dodatno otezavaju pricu. Ne branim osoblje, samo kazem da sve to zajedno u kombinaciji najcesce napravi (uz samu prirodu staze na deloviam tela koji su pod pritiskom) dekubituse protiv kojih se jako tesko boriti.

Inace ja nemam ime firme od koje smo kupili dusek, ali ako potrazite guglanjem sigurno cete naci (antidekubitalni duseci, pokusajte). Pozdrav i mnogo srece.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 6:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Garfield, hvala na odgovoru.
Pronašla sam prodavnicu koja prodaje te dušeke, košta 12.800, ali ne znam koliko je struja za nju dobra, jer je nedavno izvadjen maligni tumor tj metastaza iz glave,a primarni je na plućima. :cry:

Da li to može stvarati neke smetnje?
Pitanje je možda glupo, ali ja mozga više nemam.

Kako se radi sa Bioptronom?? I gde to mogu da nadjem?


Hvala, majja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 7:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Majo, nema na cemu: struja nije stetna za nju, naime struja samo pokrece kompresor za vazduh (pumpa za vazduh je na struju, no dusek niti pacijent nisu ni u kakvom kontaktu sa strujom, tako da mesta brizi nema). To se zove 'antidekubitalni naddusek', cifra o kojj govorite mi je sumnjivo niska, proverite: dakle, imate jedan plasticni dusek, kao za plazu, sav lopticast kad se naduva, imate jednu kutiju 30x25x25cm (na primer) koja je zapravo kompresor, iz nje imate gajtan za u struju sa jedne strane i crevo za nadivavanje duseka koje se ubaci u dusek (ma isto kao za duseke za plazu, kazem Vam). To je komplet i zove se antidekubitalni naddusek.

Sto se Bioptrona tice, ja znam da kod nas Bioptron lampe radi Zeptter, pa opet proguglajte Zeptter-ov sajt, verovatno cete naci, ako ne guglajte Bioptron lampu, sigurno znam da ima da se kupi negde u Beogradu....Sto se tice same procedure, Bioptron lampa kad se ukljuci daje zuto svetlo, postoji uputstvo tacno koliko minuta i na kojoj distanci od dela tela se zraci bioptron lampom (npr. na 30 cm od dela tela 10 minuta, ima mali prirucnik koji dolazi sa lampom). Ali ako nabavite lampu, mogu uvek da pitam u domu kako oni koriste Bioptron za dekubite pa da VAm dam savet iz prakse.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 7:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Office: Zepter International Srbija
Address: Bulevar Mihaila Pupina 117, 11070 Beograd
Phone: 38 1 11 311 32 33
Fax: 38 1 11 213 40 89
Email: [email protected]

Zovite ili pisite i pitajte za Bioptron lampu za kucnu upotrebu. Srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 7:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
A nasla sam i dusek koji mi imamo:

http://www.orsim.co.yu/modules.php?name ... cle&sid=31

Mislim da je cak i ta firma u pitanju, mada to vec ne mogu da se zakunem. Zovite pa pitajte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 7:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Hvala Vam mnogo na linkovima i savetima, što se dušeka tiče, mislim da radi baš po tom principu, pronašla sam ga u specijalizovanoj prodavnici na uglu Njegoševe i Beogradske i reče mi prodavačica da je u pitanju ta cena. E sad, možda je ona pogrešila, svakako sutra idem da proverim to i da ga kupim odmah ako je to to.

Garfield je napisao:
Ali ako nabavite lampu, mogu uvek da pitam u domu kako oni koriste Bioptron za dekubite pa da VAm dam savet iz prakse.

Pozdrav


Ovo bi bilo sjajno, mnogo bi mi značila ta informacija, jer ću je svakako nabaviti.


Hvala još jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 28, 2008 9:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Evo, ovo je najnovije stanje......

Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 329 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 91 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: