Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Sub Jul 30, 2016 8:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 04, 2015 3:55 pm
Postovi: 13
Da li je ovaj nivo b12 previse nizak za splementaciju na svoju ruku ..?

Uradila sam ksliku i pise: 134,5 a referentan vrednost je od 141-490,a to je tek nesto nize ispod dodnje vrednosti..
E sad ja posto od skora pijem metforim(doduse on na duzeee staze utice(smanjuje) na nivo b12(izvor net))i ne jedem meso(al jedem jaja i sir itd al slabije,tj nisam bas vodila racuna)reko da pojacam namirnice koje sadrze b12 kao npr kozju surutku koju od skora obozavam i slicno,plus pivski kvasac da kupim,i eventualno da pjem suplement b12 jednom nedeljno..
Zanima me sledece:
1.Da li je ok uzimati suplemente na svoju ruku,ili bolje da dam doktoru da mi dozira?
2.Da li mi uopste trebaju ili da probam samo sa pojacanom ishranom,jaja,kvas i surutka...?
3.Da li bi trebalo da idem kod lekara za slucaj da imam neki drugi problem(tj da nije nizak b12 samo zbog ishrane,vec i dr stvari koje mogu da se provere i koje uticu na apsorpciju b12)?


4.Citala sam na netu o razlicitim vrstama B12 i kako su neke bolje a nadjoh neke nase(http://www.anafarm.org/b12_biovit.htm)pa mi se cini ko najbolja verzija zbog sastava :
https://chriskresser.com/what-everyone- ... eficiency/
Cyanaocobalamin is the most frequently used form of B12 supplementation in the US. But recent evidence suggests that hydroxycobalamin (frequently used in Europe) is superior to cyanocobalamin, and methylcobalamin may be superior to both – especially for neurological disease. (9, 10 p. 225) This is probably because methylcobalamin bypasses several problems in the B12 absorption cycle and doesn’t need to be decyanated or reduced to the (+1) state (the only state that can cross the blood-brain barrier). On top of that, methylcobalamin provides the body with methyl groups that play a role in various biological processes important to overall health.
Zanima me sta vi mislite o ovome gore i koji su najbolji suplementi?

Inace imam pijem eutiroks za hasi i metformin za PCOS,plus idem na kontrole(al to fazon na 6 meseci i vise) kod dr doktora(imunologa,zbog nekih antitela al mi nista ne fali po tom pitanju) za nesto drugo pa stvaaaaaaaaaaaaaaaaarno ne bi htela opet da se cimam po doktorima,ma koliki ja hipohondar bila znaci neeeeeeee ide mi se opet.... :samou:

Sto se tice ovako stanja,pa iskreno ne bih znala dal mi nesto fali,dal umisljam i slicno..Koncentraciju slabu ponekad imam,al sve zavsi,pooonekad(znaci redje) mi se desi da zaboravim neku rec al to moze biti i zbog toga sto cesto slusam ili citam engleski(cak vise nego srpski) pa nekad i razmisljam na istom,i tako neke sitnice koje sve nisu bas strasne i mogu imati neki drugi normalan uzrok,tako da ne znam sta je normalno,jer meni je sve normalno i na sve sam navikla,pa
dal previse hipohondrisem,dal da odem kod lekara ili
da ne serem vise vec pojacam ishranu i koncentrisem se na dr stvari u zivotu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Sub Jul 30, 2016 8:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Лекари се држе својих процедура тако да ти ни један неће рећи дозу која је заиста корисна. Обично препоручују глупости типа бевиплекса, олиговита или неке прескупе препарате.

Од појачане исхране нећеш имати много вајде јер је данашња храна прилично лошег квалитета. Најгоре је што воће и поврће беру зелено а оно нема ни близу онолико витамина и минерала колико се налази по разним таблицама. Животиње кљукају хормонима и антибиотицима и ето.

Проучавао сам помало и пијем витамине и минерале "на своју руку" и то ми једино и држи здравље стабилним.

Од произвођача суплемената једино долазе у обзир Natrol, Now Foods и слични.

Да ли имаш какве проблеме са мишићима или стопалима?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Sub Jul 30, 2016 10:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 04, 2015 3:55 pm
Postovi: 13
Neemam,mada me za to i imunolog cima,al to je vec nesto drugo..U svakom slucaju nemam takve probleme,a sto se tice mentalnih tipa koncentracija i pamcenje,ja sam ceo zivot smotana i rasejana,al kad mi je nesto zanimljivo tipa gledam tv,il radim neki bitan posao, umem i te kako da se zoniram tj koncentracija je na nivou,al mi se cesto desi recimo stavim kafu krenem da radim drugu radnju i zaboravim da sam ukljucila tati plinac s kafom pa nestane opla vode..Ko sto rekoh to su neke stvari za koje imam osecaj da su ceo zivot izrazene kod mene,jedino vid da se pogorsao al opet buljim dosta u ekran(plus za sluh neki tripovi,tj proveravala sam i kazu da je ok,al meni recimo kad sam u kaficumuzika da je glasnija ja ne kontam sta pricaju ako se super ne fokusiram,cak sam jednom buljila u usne,al svi mi kazu da je to do koncentracije tj fokusa).Znaci imam mnogo falinki u ponasanju ali su sitne i prisutne koliko znam za sebe...I ono sa recima,recimo pricam sa drugaricom i zaboravim kako se kaze tj zove veterinar,i to mi se retko desava al mi se ujedno par puta desi da se setim na engleskom,al rekla sam vec neceg se pre setim na engleskom nego na srpskom jer vise slusam i citam engleski...
I realno kad me posmatras nista mi ne fali,al tako je i bila prica i za druge stvari tipa onaj hasimoto,kad sam mislila da mi nista ne fali,al sad kad gledam unazad tripujem se mi je ipak malo bolje na eutiroksu,al to su sve neke
sitne stvari neprimetne,nebitne,tako da bukvalno ne znam dal su me ta silna cimanja ishipohondrisala il ne...

A ne cima mi se opet po klinickom ako ne moram..

Al posto sam hipohondar latentni proverila sam b12,i pise da je nizak, a i na netu pise ako je dugo nizak moze da pravi sranja,a isto pise da i kad je ok moze biti nizi jer postoje jos neki dodatni testovi koi pokazuju koliko stvarno ti koristis od ukupne kolicine u organizmu,a mozda i ne mozes da apsobujes
(evo sta je neki lik napisao:problem kod vitamina B , narocito B1 B12 je da li je pH dovoljno nizak da bi mogli da absorbujete , dzabe unosite ako vam gastrointestinalni sistem nije ok, narocito ako je nivo HCL nizak jer onda ne moze nivo pH dovoljno da bude nizak kako bi bi se neki od vitamina B vezali za intrinstic faktor i absorbovali(al kontam da mi je to ok sve))
plus postoje i neke drugi tome slicni problemi sa b12 koji mogu imati drugi uzrok van manjka unosa kroz hranu..I zbog toga se cimam dal da uzimam suplemente ili samo hranu,dal sama sebi da doziram il da idem kod doce(sto ne zeliiim i zapravo ako me neko ne istraumira ne netu ni necu)..

Tj mislila sam da mu dam po kozjoj surutci(prodaju domacu kod mene napijaci)
da jedem mozda malo vise jaja,i mozda da popijem jednom nedeljno onu tabletu b12,pa za par meseci da vidim dal sam popravila stanje....

Znaci ocu da se fokusiram na druge stvari u zivotu :D
Jbt smorih boga oca sa ovim mojim draga saveta.. :lol:


Poslednji put menjao nemamkorisnickoime dana Sub Jul 30, 2016 10:24 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Sub Jul 30, 2016 10:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 04, 2015 3:55 pm
Postovi: 13
aaaca je napisao:
Лекари се држе својих процедура тако да ти ни један неће рећи дозу која је заиста корисна. Обично препоручују глупости типа бевиплекса, олиговита или неке прескупе препарате.

Од појачане исхране нећеш имати много вајде јер је данашња храна прилично лошег квалитета. Најгоре је што воће и поврће беру зелено а оно нема ни близу онолико витамина и минерала колико се налази по разним таблицама. Животиње кљукају хормонима и антибиотицима и ето.

Проучавао сам помало и пијем витамине и минерале "на своју руку" и то ми једино и држи здравље стабилним.

Од произвођача суплемената једино долазе у обзир Natrol, Now Foods и слични.

Да ли имаш какве проблеме са мишићима или стопалима?

Ja dobijam domaca jaja od jedne zene,plus kupujem domacu surutku kozju napijaci 8) :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Ned Jul 31, 2016 10:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 4:59 am
Postovi: 765
Nivo vitamina B12 je svakako nizak i neophodna je supstitucija. S obzirom da si vegetarijanac, ima smisla probati sa tabletama. NeuroB12 1x1 bar 3 meseca.
Ukoliko to ne uspe onda verovatno imas hronicni gastritis sa nedostatkom intrsing faktora koji si vec pomenula, te se tada daju OHB12 injekcije.
Najverovatnije je nizak zbog ishrane, te se svim vegeterijancima savetuje unos putem tableta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Pon Avg 01, 2016 12:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 19, 2012 5:40 pm
Postovi: 921
Lokacija: BEOGRAD
nabavi svezu spirulinu i jedi je kao travu... to je najmocnija biljka na svetu... i resices problem... u njoj se sve zivo nalazi sto je coveku potrebno... ako ne to, probaj sa tabletama

http://spirulina.rs/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Pon Avg 01, 2016 9:23 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Таква врста заборавности или расејаности по мени је нормална јер је виђам код свакога.

Такође је нормално да код претераног или неправилног гледања у разне екране дође до поремећаја вида. Треба радити вежбе за очи да би се то спречило.

Витамин Б12 треба да се лагано сиса и тек касније прогута - бар тако пише на Now Foods B12 препарату.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Čet Avg 04, 2016 5:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 04, 2015 3:55 pm
Postovi: 13
_david_ je napisao:
nabavi svezu spirulinu i jedi je kao travu... to je najmocnija biljka na svetu... i resices problem... u njoj se sve zivo nalazi sto je coveku potrebno... ako ne to, probaj sa tabletama

http://spirulina.rs/

Po netu svuda pise da spirulina tj alge nemaju aktivan b12,tj da taj b12 iz algi ne moze telo da upotrebi bas...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Čet Avg 04, 2016 5:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 04, 2015 3:55 pm
Postovi: 13
Shomy je napisao:
Nivo vitamina B12 je svakako nizak i neophodna je supstitucija. S obzirom da si vegetarijanac, ima smisla probati sa tabletama. NeuroB12 1x1 bar 3 meseca.
Ukoliko to ne uspe onda verovatno imas hronicni gastritis sa nedostatkom intrsing faktora koji si vec pomenula, te se tada daju OHB12 injekcije.
Najverovatnije je nizak zbog ishrane, te se svim vegeterijancima savetuje unos putem tableta.

Mogu i one gore tabletice sto navedoh zar ne?:)A valjda necu ceo zivot morati da nadomescujem :o ...Msm suvise sam mlada da se kljukam sa toliko pilulica,pijem eutiroks,pijem metformin(pcos)..


Msm sad sam u hipohondarskom fazonu,jer gledam sta sve moze biti uzrog -b12,i onda me to baca u vrtenej po netu..:dash:Recimo gledam ovo:
Vitamin B12 deficiency can happen if you have certain conditions, such as:

1.Atrophic gastritis, in which your stomach lining has thinned
2.Pernicious anemia, which makes it hard for your body to absorb vitamin B12
3.Surgery that removed part of your stomach or small intestine, including weight loss surgery-ovo ne moze :lol:
4.Conditions affecting the small intestine, such as Crohn's disease, celiac disease, bacterial growth, or a parasite-hahah ovo je moguce zbog hasimota jer to isto povezuju.
5.Heavy drinking-njet

6.Immune system disorders, such as Graves' disease or lupus -E za to sam radila testove i pise da imam ona antitela al nemam nikakve probleme ovako(tj radila ja svasta pa ispade(kod hematologa) da imam leukoneutropeniu,pa isla kod imunologa,pa mi radili testove pa nasil ona antitela,pa mi je posle k slika bila ok(prosla leukoneutropenia..)a antitela je samojednom ponavljao al su kao bila ista(tj malo bolja+bopnus sto sam radila jos neke testove da ne pricam))
Pa me cima doktor da ga povremeno obilazim zbog antitela( a videla sam na netu d ta ana antitela mogu biti povezana i sa dr stvarima tipa i zbog hasimota(napomena ne mesati to sa antitelima hasimota) a cak ni ne mora da znaci da imam lup.)

7.Long-term use of acid-reducing drugs. Stomach acids help break down animal proteins that have vitamin B12.-ovo kontam njet.. :lol:
8.You can also get vitamin B12 deficiency if you're a vegan (meaning you don't eat any animal products, including meat, milk, cheese, and eggs) or a vegetarian who doesn't eat enough eggs or dairy products to meet your vitamin B12 needs.-ovome se nadam :lol:

I onda redom krene moj mozak:prvo sto mogu da mi budu niska zbopg ishrane,onda ona megalol.anemija,pa ono pod 1,pa onda isto pise da metformin snizava(al tek ga kratko koristim tako da ne),pa lup koji mozda imam a mozda nemam :lol: itd itd....

Zamislite da ste latentni hipohondar koji svaki drugi put pogodi da mu nesto fali :lol: Jao sad naletoh na ovo buahahahaah tacno mi treba zabraniti internet za cceo zivot :lol: :lol: :lol: Realno psiholog bi mi vise odgovarao...
Autoimmune AG is quite rare, but people who have thyroid disorders or diabetes are more likely to have this condition.

Znaci treba lepo neko da mi lupi samar i kaze ti sreco nisi normalna..Al tacno tako i tim redom....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Čet Avg 04, 2016 6:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 04, 2015 3:55 pm
Postovi: 13
Shomy je napisao:
Nivo vitamina B12 je svakako nizak i neophodna je supstitucija. S obzirom da si vegetarijanac, ima smisla probati sa tabletama. NeuroB12 1x1 bar 3 meseca.
Ukoliko to ne uspe onda verovatno imas hronicni gastritis sa nedostatkom intrsing faktora koji si vec pomenula, te se tada daju OHB12 injekcije.
Najverovatnije je nizak zbog ishrane, te se svim vegeterijancima savetuje unos putem tableta.

A znas sta mi rekla doktorka,da to bas i nije njena oblast i da ja sama sebi doziram jer je to vitamin ko c vitamin inece mi biti nista ako preteram... :lol:

Ne bas tim recima al to otprilike..Bar mi je dala k sliku i gvozdje da uradim,ja trazila gvozdje,da ne placam za dz...
Sto volim ovako da pisem po netu osetim se odma bolje mozda je i ovo dobro da se ishipohondrises izbacis sve i nastavis sa zivotom :lol:
Kad sam vec kod izbacivanja hipohondrije,razmisljam da sam trebala i folnu da radim,itd itd...Bogu hvala pa je kesa malo :lol:
Eto hvala vam sto postojite vi i svi moji izmisljeni drugari da saslusate moje radosti :rotf::lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Čet Sep 29, 2016 1:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 04, 2015 3:55 pm
Postovi: 13
Ljudi ako ocu da odradim ona ANTIPARIJETALNA At a pijem vec dva meseca b12,da li ce taj test biti netacan zbog supstitucije ili je to ko kod stitne zlezde gde jkednom poremecena antitela ne mogu supstitucijaom da se promene vec su zauvek takva,i da li treba samo 12h pre testa da se ne pije b12 ili duze?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: B12 i njegova supstitucija-sta raditi....
PostPoslato: Čet Sep 29, 2016 1:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 04, 2015 3:55 pm
Postovi: 13
Na netu sam nasla samo ovo:
Is any test preparation needed to ensure the quality of the sample?
If you receive a vitamin B12 injection, you should wait 48 hours before having your blood drawn to reduce the risk of having a false-positive test result. Some healthcare providers may prefer not to draw a blood sample for the test within 2 weeks of an injection.

A ja inace pijem ovaj b12 od 1000ng ;)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 70 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: