Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Pet Mar 02, 2012 9:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2012 9:07 pm
Postovi: 9
Zovem se Nikola imam 27 godina.
Godinama u nazad imam problema sa spavanjem i to obicno vikendom kada treba da se izadje u grad.Da li zato sto ocekujem da moram da budem ispavan da sijam da nemam podocnjake i stalno vec 2,3 godine u nazad -petak,subota, spavam nesto malo i naravno podocnjaci se javili vremenom.
Sve je to bilo ok s obzirom da sam nadoknadio to nespavanje ostalim danima u nedelji ali pocelo je jako da me nervira.Naravno desilo se i da ne spavam uopste tim danima ili cak i da spavam normalno (sto je bila retkost).
Sve je bilo super do prosle 2011 godine. Pocetak godine pocinjem da razmisljam a sta bi bilo ako ne bi spavao duze od 2,3 dana? Krecem da citam na internetu koliko je to nezdravo kad ljudi ne spavaju,rizici,srcani udari itd itd. Prestravim se,ali nastavim normalno sve. Pocetak leta,prvi put neprespavanih nedelju dana . Umoran nervozan neraspolozen uplasen,ali i dalje postoji kontrola. Da bi sve bilo jos gore,baka mi je vec neko vreme bila u bolnici na operacijama ,i taj moj 7 dan nespavanja pocetak leta,jave nam da je baka u jako losem stanju da dodjemo da je obidjemo (porodica i ja).Otisao sam naravno,i kako sam izlazio iz kola pre nego sto smo usli u bolnicu,osetim blagu vrtoglavicu i nekako tesko disanje.(nikada u zivotu pre toga nisam imao bilo sta od toga,srce uredu, pritisak uredu sve ok,bavio sam se i sportom jako dugo). I da nastavim dalje, video sam baku kako je bila prikljucena na aparatima za disanje i nisam ni usao u sobu ostao sam u hodniku i tu mi je vec bilo jako lose.VBrtoglavice,nesvestice gotovo kao da nisam mogao da udahnem vazduh,bio je i jako topao dan i sparan, i nisam znao sta da radim, obicno u takvim situacijama se umijem,disem duboko i smirim.Medjutim sada nisam imao kontrolu nad sobom.Umio sam se disao duboko ali postpeno je sve bilo gore i gore. Osecao sam se da ako sednem da ce sve to da me preplavi i da sam gotov. I to se i desilo.Lekar nas jje zvao da poprica sa nama o baki,izasli smo u hlad neki ispred bolnice,meni se uzasno vrtelo vec tada, i morao sam da sednem posto sam osecao i slabost i nekako ujopste nisam imao vazduha.Kako sam seo tri puta mi se pogorsalo,ruke ,tj sake su mi se zgrcile,u pesnicu iako to nisam hteo, totalno sam se komirao i osecao sam da mi fali konac da padnem u nesvest. Nekako sam uspeo da mami kazem da mi je lose.Odmah je nastao haos svi su trcali oko mene.... dali su mi za smirenje odmah bromazepan,puls 120 pritisak 190-110 tako nesto. Odmah su mi uradili i ekg koji je bio ok. Lekar mi je rekao da popijem jos jedan bromazepan da se opustim,da je ovo na nervnoj bazi i da mi nije nista. Ja sam tako 2 ipo sata lezao bukvalno bez snage da pomerim ruku a kamoli nogu.Nekako sam to vece uspeo da zaspim i spavao sam lepo 8 sati prvi put posle nedelju dana.Medjutim sutra novi sok,baka je preminula. Ceo dan sam bio u nekom nenormalnom stanju i stalno sam preispitivao sebe sta mi se desiilo to juce i kako,da li od ne spavanja ili sta plus naravno sekiracija oko bake.Prekosutra posle ne prespavane noci se budim, uzasna nadimanja ,preskakanje srca ucestalo i konstantno. Uplasio sam se. Tako i sledeci dan, plus i to da svaki put kada sednem da rucam ili bilo gde u glavi stvorim sliku onu iz bolnice kad sam sedeo (u pocetku a posle leza) i kad nisam imao kontrolu nad sobom nikakvu i pocnem polako da dobijam te simptome.Nateram nekako mamu da odemo kod kardiologa sutradan, rezultati super, covek mi kaze da sam sasvim zdrav da mi nista ne fali,da simptome koje imam su posledica velikog stresa, da mi bromazepan i kaze mi da pijem pred spavanje nedelju dana tako i da ako mi bude isto,ili gore dodjem ponovo da mi napise uput za psihijatra koji ce mi samo dati jos jace lekove.Posle toga mi je bilo super,s obzirom da sam vec mislio da umirem od srca ili tako nesto,i posto sam mislio da sam imao srcani udar u bolnici,kad sam shvatio da mi je srce zdravo,nastavio sam normalno da zivim, a ti neki "polunapadi" su mozda trajali jos 2,3 dana dok rucam ili veceram... i to jako slabo,skoro za ignorisanje.

I tako se opravim preko leta, sve sujper i dodje mesec novembar.Polako krenem da analiziram sta mi se desilo kod bake,i tipa ako je od nespavanja to moze uvek da mi se desi jel uvek mogu da ne spavam 7 dana ako nisam spavao i taj put.Krecem da citam literature po netu za nespavanje,posledice nespavanja ,i toliko uvrtim u glavu sebi to da samo o tome mislim po ceo dan,i kad dodje vreme za spavanje nema sanse,oci kao kod sove.I tako citav novemabr... skoro mesec dana jako loseg spavanja.Gotovo da sam sapvao 3 sata nedeljeno a lezao sam po 8 sati u krevetu .Bio sam premoren i previse iscrpljen ali san nikako da dodje. Mama je odlucila da me odvede kod psihologa. Pricali smo, sve je bilo ok, osetio sam blagu napetost kad sam dosao i kad sam krenuo da pricam psihologu sta mi je, blago ubrzani buls,tesko disanje, slicno kao i kod bake,samo mnogo mnogo slabije i krace. Nisam ni obracao paznju. Zena ,psiholog, mi kaze da sam anksiozan i da mi se slosilo ono kad bake nista strasno svakome se desi. Da joj delujem zdravo iako imam podocnjake,da nemam problema sa zlezdama niti da patim od neke bolesti od koje se ne spava samo da sam anksiozan i kaze mi da ne mislim o tome, da se angazujem oko faxa, i da sam zdrav apsolutno, da anksioznost moze da prodje za 2,3 meseca ili 6 meseci sa ali i BEZ lekova i da meni ne trebaju isti. Super.. posle toga meni se i dalje vrtelo u glavi isto. Otisao sam na net i hteo da procitam o toj anksioznosti ,ali to citanje je postalo opsesivno upijanje. Sa svima sam pricao samo o tome,kao da je to svhra zivota.Nedelju dve posle boravka kod psihologa situacija se pogrosala jos ako je to ikako moguce. Naravno usput sam citao na internetu i saznao sta su panicni napadi, identifikovao sam licno ja to da mi se to desilo onomad kod bake i prakticno glumio sam sebi lekara.

Medjutim jednoga dana fod vrizera, kraj novembra, ja neispavan krenem u neozbiljan razgovor sa pomenutim. Pita me covek kako sam i ja mu kazem svoje probleme ,i kako nisam spavao nedelju dana. On me pogleda onako kao da umirem :) i kaze pa to ne valja ,pa to je lose,pa jel si bio kod lekara,covek se skroz promenio,a obicno je jako fin. I tog momenta meni srce 120 i ruke i noge mi trnu, i nevidjen strah. Auu,sta sada? Povezem ja ot sa panicnim napadom i znam kako trebam da se opustim i da ne dolivam taj drugi strah.Ali to je stanje konfuzije totalne,ipak ne verujem sta mi se desava,a i nije bas iz cista mira. Izdrzim nekako tih 20 minuta na stolici,niko nista nije primetio,samo sam se ja osecao jako lose, i prebledeo sam sav. Uspeo sam nekako da ustanem sa te stolice ( a mislio sam da cu pasti u komui) izasao sam napolje i nastavio da setam. Smirili su se svi simptomi ali se strah pojacao. Zar sam sebe opet doveo u istu situaciju sam? Pa znaci ja to mogu uvek? Itd itd..milion pitanja u glavi.Dosao sam kuci tata mi je dao rakije malo da se smirim i bilo je ok za taj dan. Medjutim sutra...ceo dan provedem citajuci na netu,forume,svasta. Prekosutra budim se u drhtavici nevidjenoj,strah nevidjeni. Tresem se ne mogu iz kreveta da ustanem. Preplasio sam se ,nikada mi se ni to nije desilo pre. Bila je sreda secam se kao danas,i kazem sebi ako me ovo ne prodje do subote idem kod PSIHIJATRA p[rvi put u zivotu. I naravno svaki sledeci dan strah je bio veci,procitao sam i za agrofobiju i bukvalno nisam smeo da odem u dnevnu sobu.Strasno,shvatio sam da sam sve strahove drugih ljudi nalepio sebi i da sada ne mogu da pobegnem od toga.Subota jutro,ceo vikend ne prespavan stanje raspada totalno,odlazim kod psihijatra i na licu mesta kad sam video zenu dobijem napad,pustila me je da se smirim,sedeo sam samo i jako sam tesko pricao.Ali sam pricao od samog pocetka napada.(inace toga sam se i bojao najvise,da vise necu moci da pricam sa ljujdima,da cu dobiti napad cim vidim nekoga).I zena je odmah shvatila sta mi je, naravno ni taj napad ni onaj napad kod frizera nisu bili ni pola strasni kao kod bake u bolnici.S obzirom da tada nisam znao za sebe,i da su me ljudi vracali 2 ipo sata u zivot. Doduse tada je postojala stresna situacija realna,a ovde je nije bilo.
I zena ,psihijatar mi prepise antidepresive Cipralex ujutru jedan i Sinequan uvece i kaze mi da sam zdrav poptuno,da sam sada samo jako preplasen da ce sve to proci za neko vreme da se ne sekiram i da dodjem za nedelju dana ponovo.
Naaravno,mama i ja smo se vratili kuci pognute glave,ona nije verovala niti znala bilo sta o tome.(anksioznosti ,panicnim napadima).
Nekoliko dana posle toga meni je bilo samo jos gore ali sam procitao da je to mozda od nuspojava.Strah je bio konstantan i nenormalan, a nisam ni znao cega se plasim.Opet krecem u citanje na internetu ne bih li pomogao sebi.
Nailazim na knjigu Panic Away i nakon sto sam je procitao osecao sam se ponovo normalno.Posle duzeg vremena.Saznanje da je sve uj meni, i da ja sam proizvodim sve je delovalo jako lepo,i jednostavno,i da jedino sto treba da radim kad dobijem napad je da u najtezim trenutcima trazim od sebe JOS i da vristim za JOS,i kad svhatim da nema gore od goreg ja sam tu bitku dobio,i tako mentalno pocinjem da jacam i polako prevazilazim to.Svidelo mi se sve to,i osecao sam se to vece sjajno bez i malo straha sasvim ponosno. Sutradan se budim drhtavica,tresem se,strah nevidjeni jos gore sve.Haos,odakle sad ovo?Sta sada da radim? Zovem psihijatra i ona mi kaze kako je to normalno,da ne mislim o tome,da gledam sve pozitivno i da ce biti ok.Super. Shvatio sam da ne mogu da idem direktno oci u oci sa strahom da sam sada jako slab za to,(inace to nisam navikao) i da moram da idem metodom zaborava. Usput naletim na Lindenovu metodu koja se upravo temelji na tome.Da se stvari izbegavaju,zaboravljaju, da se ne misli o tome, da se ne prica nikome za svoje STANJE kad ono i ne postoji,da nismo zdravi nego samo preosetljivi i da je to samo faza u zivotu koja mora da prodje i da ce proci kad mi budemo spremni za to. Reko super,ovo cu da prihvatim i da pokusam nekako da se oslobodim tih misli koje su bile nenormalno u tom periodu.Bukvalno sam gledao kroz ljude kroz tekst kroz televizor iako to nisam zeleo.A Posle mesec dana imao sam mozda jos jedan napad blazi i to je to. Ulazim u novu godinu i uz psihijatra se dogovorimo da sinquan pijem i dalje nocu jos mesec dva,znaaci ukupno tri , a da cipralex ostavimo,plus da uvedemo autogeni trening. Super, simptoimi svakodnevni koji su se ogledali u trnjenu ruku i nogu i anestvarnosti su polako nestajali.Nekako sam se i sam smirio,uveo treninge u teretani intenzivne i krenuo da pisem diplomski.Sve je bilo super,vise nisam citao na internetu odlucio sam se lindenovom metodom da nastavim dalje:)
Totalno sam se oporavio krajem januara i pocetkom februara sam nova licnost,raspolozen,veseo,vezbam svaki dan,pisem diplomski sve super.
Naravno imao sam krize male svaki put kad treba da kupim novu kutiju Sinquana posto sam mislio dokle vise.Prestao sam da idem kod psihijatra posto sam shvatio da mi ona skoro i ne pomaze nista i koliko sam nacitan vec i znam sta ce mi sve reci.Procitao sam i knjige za spavanje od raznih autora, i shvatio da je to prirodan proces, i da ne moramo svi da spavamo po 15 sati itd itd.
Sve je islo super do pre nedelju dana. Zavrsio sam diplomski,bio je red konacno da odem na faks (preko dana) i da se vidim sa mentorom da popricamo oko teme itd.Te veceri pred te konsultacije nisam spavao,uvrtelo mi se u glavu sta ako opet dobijem napad ispred zene,iz cista mira sve. I sutradan nisam imao nikakav napad ali sam ceo dan bio izgubljen (valjda preterano lucenje adrenalina).Uplasio sam se da mi se opet to vraca,a da sam skoro mesec ipo dana skroz bio ok.Izlasci koji su uglavnom bili nocni su bili super. Jeste i vreme spavanja mi je kriminalno lezem u 6 ustajem u 2 i nekako se bojim da pomerim da legnem ranije zato sto strepim od tog kontinuiteta nespavanja podsvesno.Opet sam krenuo da citam da vidim sta mi je, pre nedelju dana sam i kupio 4 kutiju Sinequana koju pijem na svoju ruku (s obzirom da nisam bio kod psihijatra 2 meseca skoro),pijem jednu tableticu od 25mg nocu. Medjutim ovaj sinequan je od drugog proizvodjaca neki novi grcki proizvodjac,i onda sam pomislio reko ili su mi se ovi simptomi nestvarnosti i uplasenosti javili od tog novog sinequana ili sam postao otporan na lek ili sam opet poceo sebe da proganjam :)
I evo sada dok sam sve ovo pisao mi nije bilo svejedno,srce mi je biilo ok,jedino ta neka mucnina i nadimanje koje me proganjaju poslednjih par dana sto znam da je uzrok anksioznosti. Opet sam krenuo da citam da bih znao dokle da pijem ove lekove i sta da radim sa sobom hoce li ovo vise proci.Hocu li nauciti ponovo da zivim normalno.Ja se izvinjavam ako je predugacko pisamo ali pitanje je jednostavno i glasi.

Sta da radim? :) Da li da nastavim sa autogenim treninzima sto sam batalio u poslednjih mesec dana (posto ne znam uopste da li je to pomoglo),da li smem da pijem sinequan i dalje (znam da neki ljudi piju isti godinama) ili bi trebao mozda da prekinem totalno sa pijenjem antidepresiva. Skinuo sam knjigu yoge nidre, ali nisam to procitao i nisam procitao tu lindenovu knjigu, samo njegovih 9 zapovesti koje se odnose na ignorisanje svega i zaborav u sustini.

Izvinjavam se na greskama u pisanju,brzo sam kucao i nadam se da ce neko imati sta da napise na ovu temu. Ja sam razmisljao i o Hipnozi posto sam ocigledno svestan da me podsvest muci,ali ne znam da li je to resenje dobro. Nekako mi se ne ide kod psihijatra i ne bacaju mi se novci za nesto sto otprilike vec znam sta cu cuti. Hvala vam puno jos jednom na strpljenju da procitate sve ovo.Valjda ima nekoga sa slicnim iskustvima ,pozdrav . :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Sub Mar 03, 2012 2:57 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 5:21 pm
Postovi: 446
Lokacija: Canada
Nikola, posto imam iskustva sa panikom i anksioznoscu , osecam se prozvana da kazem i moje misljenje. Mogla bi samo d ati kazem da antidepresive ni slucajno ne prekidas na svoju ruku, to mora psihijatar da ti smanjuje postepeno. Posto vidim d asi dosta obavesten o anksioznosti kako i sa panikom, to ce ti sigurno koristiti da radis na sebi i ne odustajes , samo se dopunjavas. svaka aktivnost sporta ce samo da ti doprinese dobro , jer panika i jeste povisen adrenalin i najbolje ga upotrebiti pozitivno, trcanjem , sportom , karate ako si zainteresovan ... Sto se tice hipnoze , licno nemam iskustva ali dok nisam znala da stavim to pod kontrolu, pomisljala sam na to i dobila informacije iz prve ruke da ima uspeha , prirodno zato sto je to duboko opustanje svih misica.

Isto slicno iskustvo u pocetku mi se desilo, ali uz mnogo truda i pomoci i sto nisam upotrebljavala antidepresive , osim sto sam imala uz sebe lorazepam 05ml po potrebi(tako iako sam jako retko uzimala , bila mi je nekako sigurnos da su mi u tasni).

Dr. Ivica ( na zalost nije vis ena forumu) bar ne za sada , izaso mi je jako puno u susret iako sam predhodno isla na seminare i ucila maksimalno da gledam sve ono sto je imalo uticaja na velik stres da gledam iz druge perspektive.

Najvznije je da znas da ces sigurno staviti sve to u balanc i ako i naidje pojacana anksioznost imaces i imas metode i tehnike da prodjes kroz to , neprijatno jeste ali nista ti ne moze biti. Pisanje dnevnika isto je od koristi, svakodnevno opustanje svih misica, a zasto ne i yoga ako te zanima .....

Sve najbolje ti zelim i samo nastavi prolaziti kroz sve to , ne zaboravi svetlost je na kraju tunela.

_________________
Za drugarstvo i druzenje!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Sub Mar 03, 2012 5:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2012 9:07 pm
Postovi: 9
Hvala Zola. Pa znam da ne bi bilo pametno tek tako da ukinem antidepresive ali stvarno ne znam dokle da ih pijem,mislim ovo je vec 3 mesec kako ih pijem doduse jednu tableticu samo pred spavanje (25mg ) a moze da se pije do 150mg maximalna doza dnevna za Sinequan :)

Ja volim uvek da imam neki plan, da bih znao zasto i kako dalje. A da idem stalno kod psihijatra mi je nekako bacanje novaca iskreno.Znam da je sve do mene,a ne znam kako sebi da pomognem. Bojim se da samo izbegavanjem i zaboravom nista necu resiti i da ce stalno da se vraca.Znam da se "izlecenim" tretiraju oni koji se vise samog napada paanike ne palse,ali ja svesno zelim da se ne plasim toga,i mislim da sam jaci od toga, kad vec toliko i sam znam o svemu tome, ali mi podsvest neda mira. I onda uhvatim sebe da ceo dan polu osluskujem simptome (koiji nisu postojali do pre 2,3 dana ) a polaua nekako radim ostale poslove. I nekako postane opet sastavni deo mog zivota taj strah i nemogucnost da funkcionisem normalno i to me jako jako nervira .

Opet mislim da nije ni resenje da radim 101 stvar. Ne znam da li da nastavim sa tim autogenim treninzima i da pocnem yogu tu da primenjujem ,i da procitam tu knjigu od Lindena, ili da batalim sve i forume i sve zivo. Da pijem jos koji mesec antidepresive, i da vezbam eventualno pravilno disanje i da tako idem dalje.Jel tako sebe smirim,kad kazem sebi "slusaj ovo ti je 4 mesec , obicno treba oko 8 meseci da pocne da biva bolje,plus ti treba trening u vidu opustanja i sve ce biti ok" I kad sebi dam tako malo "fore" onda se i opustim i pocnem nekako da manje preispitujem te simptome, pa se i oni vremenom smanje. Bar mi je tako bilo prvi put. :) Naravno lude misli me ubijaju,ceo dan mi se motaju u glavi i ne mogu da skrenem paznju,ali dobro shvatam da sam opet preplasen i da se bojim opet tih napada iako znam da ne moze nista da mi bude od njih da cak ljudi oko mene ni primetiti nece ako dodje do toga.Eto da ne duzim opet, zanima me samo ako nema iskustva, da mi da neki plan koji bi bio najbolji za mene da primenjujem.
Znaci tipa "nastavi sa teretanom, ubaci yogu i autogeni trening, ne citaj na internetu vise ,radi neke druge stvari ,a ako ti se pogorsa stanje i ako si opet preplasen uradi to i to.. " :) Svaki savet je dobrodosao, i nadam se da nisam udavio :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Sub Mar 03, 2012 5:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2012 9:07 pm
Postovi: 9
Hvala Zola. Pa znam da ne bi bilo pametno tek tako da ukinem antidepresive ali stvarno ne znam dokle da ih pijem,mislim ovo je vec 3 mesec kako ih pijem doduse jednu tableticu samo pred spavanje (25mg ) a moze da se pije do 150mg maximalna doza dnevna za Sinequan :)

Ja volim uvek da imam neki plan, da bih znao zasto i kako dalje. A da idem stalno kod psihijatra mi je nekako bacanje novaca iskreno.Znam da je sve do mene,a ne znam kako sebi da pomognem. Bojim se da samo izbegavanjem i zaboravom nista necu resiti i da ce stalno da se vraca.Znam da se "izlecenim" tretiraju oni koji se vise samog napada paanike ne palse,ali ja svesno zelim da se ne plasim toga,i mislim da sam jaci od toga, kad vec toliko i sam znam o svemu tome, ali mi podsvest neda mira. I onda uhvatim sebe da ceo dan polu osluskujem simptome (koiji nisu postojali do pre 2,3 dana ) a polaua nekako radim ostale poslove. I nekako postane opet sastavni deo mog zivota taj strah i nemogucnost da funkcionisem normalno i to me jako jako nervira .

Opet mislim da nije ni resenje da radim 101 stvar. Ne znam da li da nastavim sa tim autogenim treninzima i da pocnem yogu tu da primenjujem ,i da procitam tu knjigu od Lindena, ili da batalim sve i forume i sve zivo. Da pijem jos koji mesec antidepresive, i da vezbam eventualno pravilno disanje i da tako idem dalje.Jel tako sebe smirim,kad kazem sebi "slusaj ovo ti je 4 mesec , obicno treba oko 8 meseci da pocne da biva bolje,plus ti treba trening u vidu opustanja i sve ce biti ok" I kad sebi dam tako malo "fore" onda se i opustim i pocnem nekako da manje preispitujem te simptome, pa se i oni vremenom smanje. Bar mi je tako bilo prvi put. :) Naravno lude misli me ubijaju,ceo dan mi se motaju u glavi i ne mogu da skrenem paznju,ali dobro shvatam da sam opet preplasen i da se bojim opet tih napada iako znam da ne moze nista da mi bude od njih da cak ljudi oko mene ni primetiti nece ako dodje do toga.Eto da ne duzim opet, zanima me samo ako nema iskustva, da mi da neki plan koji bi bio najbolji za mene da primenjujem.
Znaci tipa "nastavi sa teretanom, ubaci yogu i autogeni trening, ne citaj na internetu vise ,radi neke druge stvari ,a ako ti se pogorsa stanje i ako si opet preplasen uradi to i to.. " :) Svaki savet je dobrodosao, i nadam se da nisam udavio :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Sub Mar 03, 2012 5:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2012 9:07 pm
Postovi: 9
A sto se tice antidepresiva ,poslednji put kad sam bio kod psihijatra pre 2 ipo meseca(posle konzumiranja istih mesec ipo dana cipralexa i sinekvana u kombinaciji),zena mi je rekla da cipralex ostavim odmah a da polako radim na ostavljanju sinekvana, i tipa da ga pijem jos mesec dana najvise. Ja tada isto nisam bio skroz dobro,cak sam imao i jedan napad te nedelje kad sam bio kod psihijatra.I imao sam simptome i strah. Eto toliko, tako da ja mislim da tih 25mg sinekvana nisu velika doza da ja sad prestanem da pijem, nego je vise to psihicka barijera :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Sub Mar 03, 2012 11:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 5:21 pm
Postovi: 446
Lokacija: Canada
A da li si razmisljao o kognitivno-bihejvioralnoj terapiji? Posto ona ima tri racavasta pristupa za lecenje anksioznosti i panike: ciljanje fizickih simptoma, netacnih razmisljanja i problematicnog ponasalja sto i jeste koren problema.

meni licno je pomagala metoda(sa vezbanjem postanes a to je komforan sa njom i brze se setis kad i ako ti zatreba) a to je prvo prepoznati da se osecamo anksiozno primiiti osecaj tela kao simptom anksioznosti i znak da nas nesto uznemirava. dozvoli sebi da osetis anksioznost , bilo sta da te uznemirava. Uzmi pozitivan dijalog , reci sebi nesto kao -procice to je samo anksioznost- ili tako nesto slicno. Radi nesto , bilo sta radi , citaj na glas , pricaj sa nekim o bilo cemu, pevaj , zavisi od prilika i okoline gde se momentalno nadjes. samo ne sedi na jednom mestu, prekini misli na nacin na koji mislis.

Kasnije pokusaj saznati od sebe sta te zaista uznemirava. da li je neka vrsta konflikta da ne zelis momentalno da se suocis? da li su zastrasujuce misli?...

Znaci treba vezbati...

S nadom da ce ti pomoci ova mala tehnika ili bar dati ideju da trazis najbolju koja tebi odgovara .

_________________
Za drugarstvo i druzenje!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Sub Mar 03, 2012 11:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2012 9:07 pm
Postovi: 9
Da razumem. Pa iskreno ja se pouzdam u autegni trening i yogu. Knjigu yoga nidre jos nisam procitao da ne bih opet mislio o tome, a i lindenovu knjigu nisam procitao. Bojim se da kad procitam da cu biti super,a sutradan cu biti van sebe,mucnine, strah od napada itd. Cudan sam sebi skroz ,cas sam junak cas najgora kukavica :) Ne znam koliko je taj autogeni trening koristan, koliko to puta mogu dnevno da praktikujem ili recimo jogu? Ja to uradim jednom kad ustanem 10-15 minuta i cao :)(nabrajam delove tela,pokusavam da ih osetim i par recenica pozivitnih ponovim na kraju i to je to ) U svakom slucaju, kad krenu misli da me muce tipa "zasto meni" ,"kako cu da zivim sa tim" "kako cu sutra bilo sta moci da uradim" krene ta mucnina da mi se javlja,i simptomi polako iz dana u dan postaju jaci, i ja pokusavam sebi da odgovorim na ta pitanja da me ne proganjaju vise, i kad odgovorim ona se opet vrate . I maltene non stop mi se vrte onda u glavi i nije ni cudo sto se onda pogubim sav i krenem opet da osluskujem sopstvene simptome sto samo utice da oni budu jaci. I onda se vrtaim u taj sto drugi kazu "zacaran" krug.Problem je sto sada i ne idem na fax, ai onda sam po ceo dan kod kuce, i svaki sledeci odlazak na fax (zbog konsultacije oko diplomskom) mi stvara mucnine i sekiracije da li cu moci to da izdrzim bez napadaaa. Totalno besmisleno,znam da to sve nije realno, ali ne mogu to sebi da dokazem nikako.I sve sto se vise trudim sebi da objasnim to mi je gore.I onda mozda bolje da ne odgovaram na ta svoja pitanja, nego da ih pustim da tako stoje nad amnom kao crni oblak, i onda cu da trpim dok se ne skloni. :) Ili cu ga meditacijom razbiti,plus rekreacija (teretana ,trcanje). Eto, nadam se da nisam konfuzan previse koliko zvucim .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Ned Mar 04, 2012 2:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 5:21 pm
Postovi: 446
Lokacija: Canada
Polako gradi samopouzdanje i naoruzaj se sa strpljenjem sa samim sobom , bez kritike , nego onako kako bi podrzavao najboljeg druga do kojeg ti stalo. A kad uhvatis sebe da se plasis kao - da se bojis danas ces biti dobro a sutra van sebe...- odma odgovori na to misljenje sa najmanje tri realna, np. dobro razumem d ase bojim,a znam upravo da s etako lose i osecam ,procice me i bicu svaki put saopouzdaniji i strpljiviji sa sobom , a siguran sam da cu proci kroz to....- tako nesto , vazno da posle svakog nerealnog misljenja zamenjujes sa nekoliko najrealniji moguci misljenja. I sta ako odes na fax i uhvati te panika, proci ce cim naucis da je primis da odradi svoje i da ide snjenim putem dalje. Sve sto vise radis sa sobom , manje ce dolaziti u posetu i pre ce te napustiti.

Podseti sebe da si ti isto vredan dostojan i tvoj integritet je uvek u punoj vrednosti, sa posetom panike, kako i odlaskom iste. Ako mi sa nasim mislima stvorimo nemir u nasem telu, znaci promenom nasih misli promenucemo i nas osecaj.

Samo napred i ako treba korak nazad i to je ok. Da i to sto radis 10-15min. je super znas i sam da je bolje u tokiu dana uraditi nesto licno za sebe , nego nista ni ne pokusati samo nagomilavati unutrasnje nezadovoljstvo.

_________________
Za drugarstvo i druzenje!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Ned Mar 04, 2012 4:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2012 9:07 pm
Postovi: 9
Hvala na savetima. Tako nesto mi je rekao i psiholog.Znam da je u sustini sve do promene razmisljanja,ili makar do ne opsesivnog razmisljanja koje iz kontinuiteta prerasta u nocne more.Nego eventualno ako mislimo nesto lose, da mislimo neko vreme i da se onda okrenemo na druge stvari. A mi nesvesno stalno mislimo o tome,i punimo podsvest i na taj nacin svoju svest razoruzavamo a ucimo podsvest kako da nas muci.Plus simptomi da se rese na nacin korisnog trosenja adrenalina odnosno fizicke vezbe setnje i to. Nadam se da je to uspesna formula,pa ako i drugi citaju ovo,eto pravog resenja. Pozdrav od mene, i samo glava gore. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Anksioznost nespavanje,napadi
PostPoslato: Pon Mar 05, 2012 12:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
MOZE LI NEKO OVO DA SPRECI---pamagaj administratoreeeeee


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 107 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: