Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: iritabilni kolon
PostPoslato: Pon Nov 12, 2007 10:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 30, 2007 9:26 pm
Postovi: 12
Lokacija: beograd
Molim DOKTORE za strucan savet. Dijagnostifikovan mi je iritabilni kolon,prepisana mi je dijeta s tim sto sam ja i ranije bila na dijeti 4 meseca koja je bila maximalno rigorozna (nova ne iskljucuje nista novo) i nije mi pomogla,pila sam Rudakol 2 nedelje 2Xdnevno i nista,sad mi je dr. savetovao Motilium.Isla sam i kod psihijatra,pila Ksalol i Flunisan mesec dana,naravno ne zivim u ruzicastom svetu,ali ne moze se reci ni da se mnogo nerviram jer sam neprevazidjeni optimista,pa svaku prepreku relativno lako prevazidjem,tako da mi stres ne deluje kao uzrok mojih problema...Zanima me koji su sve moguci uzroci ovog poremecaja i sto je najbitnije kako se leci,razumem da nista ne ide preko noci,ali bitno mi je da lecenje,makar trajalo koliko god,dovede do izlecenja :) jer realno steta je da ja mlada i hiperaktivna gubim dane u bolesti...Ok,zanela sam se u pisanju :) Jos jednom molim za savet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 1:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 3:09 pm
Postovi: 43
Niste naveli koliko godina imate. Incidenca iritabilnog kolona, ili Sindroma iritabilnih creva (Irritable Bowel Syndrome - IBS) je nesto cesca kod mladjih zena nego muskaraca, i uglavnom se javlja pre 40-te godine zivota. U pitanju je funkcionalno, a ne organsko oboljenje creva. Na osnovu toga, mozete zakljuciti da je dijagnoza iritabilnog kolona dijagnoza ekskluzije - tj, kada se iskljuce svi moguci organski uzroci tegoba koje odgovaraju i klinickoj slici iritabilnog kolona, tek se onda moze postaviti takva dijagnoza. Niste napisali kroz kakve ste pretrage prosli, kakva dijagnostika je vrsena, i ko je postavio dijagnozu. Te informacije su veoma znacajne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 1:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 30, 2007 9:26 pm
Postovi: 12
Lokacija: beograd
Imam 20 god.Dijagnozu je postavio prof. Tomic sa Klinickog centra.Od pretraga sam radila ultrazvuk abdomena,rendgen zeludca,analizu krvi i urina i sve je u najboljem mogucem redu,nalaz na H.Pylori je negativan,cak sam u jednoj privatnoj ordinaciji radila snimanje celog organizma pomocu magneta i sve je ok osim krive kicme (to valjda nema veze).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 1:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 3:09 pm
Postovi: 43
Analize koje su Vam radjene su nedovoljne. Kazite mi, kakav tip tegoba imate - konstipaciju ili dijareju? Periumbilikalni bol (oko pupka), grceve, koji se olaksavaju stolicom? Visak gasova?

Neophodno je uciniti pretrage stolice na bakterije, Kandidu i parazite (protozoe i helminte), EGDS i totalnu kolonoskopiju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 1:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 30, 2007 9:26 pm
Postovi: 12
Lokacija: beograd
I da,nisam navela simptome:bol u predelu iznad pupka,ne ziganje nego konstantan bol zbog koga moram da lezim inace ne prolazi,nadimanje zeludca,ustvari celog predela iznad bolnog predela (valjda je to zeludac),smenjivanje tvrde i tecne stolice i bol u donjem stomaku do trenutka praznjenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 1:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 3:09 pm
Postovi: 43
To mogu biti simptomi IBS-a, ali i ne moraju. Vama se mora detaljno ispitati kolon (debelo crevo), a u zavisnosti od nalaza i tanko crevo. RTG zeluca je prilicno nepouzdan, iz prostog razloga sto tesko prikazuje prisustvo eventualnih "flat" lezija koje se inace mogu vizuelizirati endoskopom. Da li gubite na tezini? Da li su Vam od analiza krvi radjeni ukupni proteini i albumini? sedimentacija, C-reaktivni protein?

Prof. Tomic jeste gastroenterolog, ali prevashodno ehosonografista.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 2:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 30, 2007 9:26 pm
Postovi: 12
Lokacija: beograd
Sto se tice kilaze stanje varira u zavisnosti od toga da li pusim i pijem kafu,ako da onda gubim na tezini,sto je trenutno slucaj,imam 47kg od idealnih(po mom misljenju) 55kg,a to radim iskljucivo zato sto mi olaksava tegobe,kad ne onda se gojim,npr. kad sam bila na dijeti za 4 meseca sam se ugojila vise od 8kg,ali mi je zato stomak bio ko kod trudnica i stanje znatno gore.A sto se krvi tice ukupni proteini i albumini su ok,C-reaktivan protein nije radjen,a sedimntaciju ne mogu da pronadjem uopste ponudjenu na 4 papira vezanih za krv.Sta znaci ehosonografista?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 2:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 3:09 pm
Postovi: 43
Ehosonografista je strucnjak koji se pretezeno bavi ultrazvukom. Ne znam koliko ste visoki, ali imate prilicno malo kilograma. Kod Vas se alterniraju (smenjuju) konstipacija i dijareja, i to moze biti jedan tip IBS-a, ali kao sto sam vec rekao, neophodno je da se urade odgovarajuce analize koje bi iskljucile IBD (inflamatorne bolesti creva), ili neka druga oboljenja. Predlazem da se javite Prof. Dr Miodragu Krsticu, koji ordinira ponedeljkom od 13h u Poliklinici Klinickog Centra (inace je Direktor Gastroenteroloske Klinike, i nas ubedljivo najbolji gastroenterolog). Ako budete imali problema sa zakazivanjem, slobodno mi posaljite pp.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 2:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 02, 2009 8:25 pm
Postovi: 78
Moji simptomi su povremeni bol u abdomenu, jaci bol u predelu slepog creva i sa leve strane ispod rebera (pre oko 2 god. sam isao kod hirurga, vajio krv, nije upala, nije uroloski problem, nije jetra), otezano varenje, bol mi se pojacava kada duze sedim, dok je bol znatno manji kada setam, bavim se sportom, redovne stolice, bez vidljive krvi, imam hemoroide, ponekad izbacim 3 stolice u roku od pola sata, ali nisu kasaste vec uredne a manje, sporije varenje. Nisu neki teski simptomi, ali su veoma dosadni i traju oko 3-4 meseca. Koje pretrage treba da radim, posto tesko dolazim do uputa, doktorka ih ne daje tek tako :-). Inace imam upalu slluzokoze zeludca. Da li bol u abdomenu, u predelu oko slepog creva i sa leve strane ispod rebera (spolja) mogu biti povezani? Molim za savet. Unapred zahvalan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: iritabilni kolon
PostPoslato: Pon Sep 19, 2011 3:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2008 2:02 pm
Postovi: 70
Lokacija: ZG
Zdravo svima!

Evo citm postove i mogu reci da neke simptome imam i ja. Evo vako da pocnem izpocetka: Ima vec duze vreme 2 godine skoro ima proljev, i tokom tije dve godine neko vreme je bilo ok znaci nisam imala proljev. Prije 5 meseci imala sam jake bolove u zelucu i radila H.pilori i pilo je poztivan. Bila sam na tarapiji i sada vine nemam tu bol u zelucu ali celo vreme imam proljev. Nemam bol u stomaku samo cuje rad creva i tada znam da cu imati proljev. Inace pijem sediar kapsule i od njih ne izlazim napolju po dva dana ali kad izadjem onda je to polumesana znaci tvrda i meka stolica. Nekada cak imam i po tri stolice na dan.

Molim vas pomozite mi dali je moguce da je rec o iritabilnom kolonu ili nesto opasnije nedaj Boze po ovome sto sam opisala. Treba da iden na kolonoskopiju ali me je strah iskreno kakvi ce biti rezultati.
Hvala Vam unapred!

_________________
Pomozite kome je potrebno


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 161 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: