Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Žena bubrežni bolesnik i trudnoća
PostPoslato: Uto Apr 22, 2008 6:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 22, 2008 5:01 pm
Postovi: 21
Pozdrav svima.
Ovde sam prvi put i nov sam član.
Nadam se da će neko od vas moći da pomogne i odgovori na ovu moju temu.
Dosta dugo sam tražila po različitim forumima, ali nisam nigde mogla da pronađem ono što me i interesuje i velika je šteta što o ovakvim stvarima nema mnogo tema, ili bar na njih nisam naišla.
Naime, imam 29 god. i pre tri godine sam operisala desni bubreg, imala sma suženje mokraćnog kanala kod uretera kao i organsku prepreku na istom, kamen u bubregu, a sa svim tim i naravno stanjen parenhim bubrega.
Što se tiče ishrane i sve pažnje koja treba da bude upućena ka ovoj situaciji mi je veoma dobro poznata, jer sam dosta o tome čitala kako bih se sa svim tim i upoznala.
Ono što nisam pronašla je upravo ovo što sam i navela u naslovu teme. Interesuje me sve što se tiče trudnoće kod bubrešnih bolesnika , koliko često se obavljaju kontrole, koliko često i u kom periodu su najčešće situacije gde se zdravstveno stanje pogoršava, i koji su najčešći razlozi koji uslovljavaju na tu pojavu( sem ploda koji pritiska organe )? Da li je to na početku ili pri kraju trudnoće? Pretpostavljam da je to sve individualno, jer smo mi svi razliciti i da na nastale situacije različito i reagujemo.
Ono što jedino što sam čula, a nisam sigurna u to je da ne bi bilo poželjno da žena bubrežni bolesnik rodi pre proteka perioda od tri godine.
Nemojte misliti da upravo zato i postavljam ovu temu, jer je takav slučaj kod mene, već jednostavno volim da sam upućena u svaku mogućnost koja mi se može desiti kako bih u budućnosti i bila na njih spremna, a naravno kao i svi planiram porodicu.

:wink:

Hvala unapred za Vaše odgovore.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Zena bubrezni bolesnik i trudnoca
PostPoslato: Sub Maj 10, 2008 2:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 22, 2008 5:01 pm
Postovi: 21
Neko?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 10, 2008 6:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Kao prvo vi niste bubrežni bolesnik! Vi ste osoba koja je imala suženje uretera sa posledičnom unilateralnom kalkulozom /predpostavljam da niste imali problema sa drugim bubregom, jer to ne navodite/. To ste hirurški rešili. Sada UZ kontrolišite oba bubrega na 4-6 meseci. trudnoća vam ništa neće smetati što se bubrega tiče. Uživajte!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Žena bubrežni bolesnik i trudnoća
PostPoslato: Sub Maj 10, 2008 6:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 22, 2008 5:01 pm
Postovi: 21
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Žena bubrežni bolesnik i trudnoća
PostPoslato: Sub Maj 10, 2008 6:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 22, 2008 5:01 pm
Postovi: 21
Hvala Vam na odgovoru.
Kada u temu stavila i reči " bubrežni bolesnik" nisam mislila na sebe , nego na sve ljude koji jesu bubrežni bolesnici, pa tek onda i na sebe koja je imala datu korekciju.
Takodje mi je malo neobicno da se o bubrezima mnogo priča na forumima i ima dosta tekstova na temu " bubreg", ali ni jedan o tome sta se desava u toku trudnoće i koje promene nastaju u organizmu majke, što je po meni veoma bitno, jer bi žene koje su u toj situaciji trebalo da znaju šta mogu da očekuju i koje promene mogu da nastanu, a takođe mislim da je ovo jedno od mesta gde bi trebalo i o tome da se nesto piše.
Drugi bubreg mi je u redu, mada sa znacima za mikrokalulozu i veoma retkim bolovima u prednjem rebarnom luku.
Hvala Vam na odgovoru još jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Žena bubrežni bolesnik i trudnoća
PostPoslato: Sub Maj 10, 2008 6:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 22, 2008 5:01 pm
Postovi: 21
Što se tiče kontrola imam ih na svaka 3 meseca, a od toga na 6 meseci u bolnici. Debljina parenhima mi varira i trenutno je na žalost u opadajućem procesu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 10, 2008 6:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
To je već malo drugačija priča, obzirom da imate mikrolitijazu drugog bubrega, trebalo bi da uradite metaboličko ispitivanje u smislu nefrolitijaze. Ne bi bilopoželjno da u toku trudnoće dobijete renalne kolike a i bolje je nešto prevenirati nego lečiti.
Što se teme: "bubrezi u trudnoći" tiče, tema je ekstremno širokai o tome može da se napiše knjiga, zato se ograničite na konkretna pitanja.
Pozdrav!

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 10, 2008 6:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Pa vi tako jedan po jedan podatak, pa da nagađam do sutra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil:
Kakav je parenhim na oba bubrega, ehogenost, debljina, pre-posle, veličina bubrega, bubrežna funkcija, eventualna proteinurija i td.
Dajte sve nalaze, analize, dijagnoze, otpusne liste.... možete i da ih skenirate i pošaljete, pa da razgovaramo kao pacijent i lekar a ne kao dva filozofa koji izmošljaju rupu na saksiji :roll:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 10, 2008 6:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Pa vi tako jedan po jedan podatak, pa da nagađam do sutra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil:
Kakav je parenhim na oba bubrega, ehogenost, debljina, pre-posle, veličina bubrega, bubrežna funkcija, eventualna proteinurija i td.
Dajte sve nalaze, analize, dijagnoze, otpusne liste.... možete i da ih skenirate i pošaljete, pa da razgovaramo kao pacijent i lekar a ne kao dva filozofa koji izmošljaju rupu na saksiji :roll:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Žena bubrežni bolesnik i trudnoća
PostPoslato: Ned Maj 11, 2008 9:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 22, 2008 5:01 pm
Postovi: 21
Kao što sam rekla u mejlu koji sam Vam poslala, šturost podataka je proizišla iz toga da nisam želela da pitanje vezujem isključivo za sebe, a što je stvorilo zbrku :oops:
A pošto saksija već ima rupu, a mi nismo filozofi :roll: :oops: , već doktor i pacijent, ja sam Vam poslala, hronološki poredjane, skenirane nalaze. :roll:
Hvala Vam za odgovor i objašnjenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 12, 2008 12:22 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Pogledaću sve detaljno ali obzirom na moje obaveze, ne očekujte odgovor za 15 minuta

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Žena bubrežni bolesnik i trudnoća
PostPoslato: Pon Maj 12, 2008 3:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 22, 2008 5:01 pm
Postovi: 21
Hvala Vam. Naravno da ne očekujem to. Kad god stignete da mi sve to objasnite biće dobrodošlo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Trudna sam a imam kamen u bubregu...veliki!
PostPoslato: Čet Apr 16, 2009 3:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 16, 2009 2:59 pm
Postovi: 6
Imam 30 godina u prva mi je trudnoca. Pre četiri godine urađena mi je operacija radi vađenja kamena veličine 5 cm iz desnog bubrega. Urađena je analiza kamena i dokazano je prisustvo karbonata, oksalata, fosfata, kalcijuma, magnezijum i amonijum jona. Takođe urađeno je i metaboličko ispitivanje... Urađene su i analize parathormona, ako i ultrazvuk štitne žlezde... Endokrinolog mi je dijagnostikovao hyperparathyreoidismus ali se posle odgovarajuće terapije sve sredilo. Redovno sam kontrolisala bubrege na prisustvo kamena (ultrazvukom dva puta godišnje), da bi u oktobru prošle godine bilo utvrđeno ponovo prisustvo kamena veličine 3 cm, u istom desnom, operisanom bubregu. Zakazana mi je intervencija, međutim kako sam u međuvremenu ostala trudna, intervencija je pomerena za vreme posle porođaja. Za sada nemam nikakve probleme, nista me ne boli, ali me brine sledeće: da li je moguće da se sam porođaj iskomplikuje zbog prisustva kamena, da li imam mogućnosti da zbog ovoga tražim da mi se uradi carski rez umesto prirodnog porođaja, ia da li je u ovom slučaju carski rez bolja opcija.
Unapred se zahvaljujem na odgovoru...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 18, 2009 8:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Sam porodjaj se ne moze iskomplikovati kamenom u bubregu.Ali bolest bubreznog kamena se moze iskomplikovati trudnocom,a narodito desni bubreg.
Znaci,moracete da idete na kontrole bubrega cesce nego pre trudnoce.

_________________
Molim,postavljajte vasa pitanja na forumu jer slanjem meni na pp imate manje sansi da vam bude odgovoreno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 18, 2009 9:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 16, 2009 2:59 pm
Postovi: 6
Od pocetka trudnoce rade mi ultrazvuk na svake dve nedelje.
Zahvaljujem se na brzom odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 98 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: