Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: tumor mokracne besike ???
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 7:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 30, 2008 7:18 am
Postovi: 46
Moj otac, 68 godina, pre oko dva meseca uocio je pojavu sukrvice u urinu koja je trajala par dana. Uradjene su laboratorijske analize i posto je sve bilo u redu, nisu ga uputili na dalje preglede niti su trazili dodatne analize. Pre desetak dana u toku citavog dana uocio je pojavu vece kolicine krvi u urinu, koja je u toku narednog dana prestala. Laboratorijski nalaz je sledeci :
sedimentacija 12/25
kreatinin 95
urea 6.8
urin-mutan, krvav
pH-kis.
gust. - 1.08
proteini - poz.
glukoza - neg.
urobil. - neg.
bilirubin - neg.
eritrociti - masa svezih.
Nalaz ultrazvuka : Oba bubrega normalne3 velicine i oblika sa indirektnim znacima za mikrokalkulozu. U levom bubregu veci broj sitnih konkremenata, u medularnoj masi dve cisticne formacije velicine 19 i 13 mm. M. Besika normalnog oblika i debljine zida. Na podu, sa desne strane, hiperehogenija tvorevina velicine 17x12 mm, sa hiperehogenim obodom sirine 3 mm. Dobio je odmah uput za bolnicu u kome stoji "radi tretmana". Molim da mi pojasnite ovakav nalaz i date informaciju koji su nacin lecenja. Da li je obavezna operacija i moze li ona da se uradi laparoskopski ? Unapred se zahvaljujem na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 3:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Nedovoljno je podataka da biste se uopste razmisljalo o tumoru nego cistoskopija sa biopsijom pa kad stigne PH jos dodatno CT pa onda odluka op operaciji:transuretralna resekcija ili cistektomija ako se se radi o malignom tumoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 12, 2008 5:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Tumor jeste ali je pitanje da li je benigan. Svakako cistoskopija sa biopsijom i PH, pa ako je maligno, onda dopunske pretrage u cilju traženja eventualnih metastaza ili primarnog TU, pa odluka o vrsti lečenja.
Intervencija koju pominjete je cistoskopija sa biopsijom.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 12, 2008 10:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa i ja sam naveo cistoskopiju sa biopsijom da se ne bi pogadjali o prirodi infiltracije,inace da se osvrnem na Vas prethodni post besika je jako redak fokus sekundarnih depozita izuzev mozda metatstaza melanoma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 12, 2008 11:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Malo se praksa razlikuje od knjiga, verujte mi na reč. Kao drugo, ne mora TU bešike da bude primaran već sekundaran, pa je indikovano potražiti primaran TU i meta tog TU (recimo prostate). Kao treće, primaran TU bešike neretko infiltrira oba uretera i oba bubrega i td.... Zato treba uraditi CT abdomena sa malom karlicom.

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 13, 2008 6:10 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
draganvma je napisao:
Malo se praksa razlikuje od knjiga, verujte mi na reč. Kao drugo, ne mora TU bešike da bude primaran već sekundaran, pa je indikovano potražiti primaran TU i meta tog TU (recimo prostate). Kao treće, primaran TU bešike neretko infiltrira oba uretera i oba bubrega i td.... Zato treba uraditi CT abdomena sa malom karlicom.


O pa verujem ja vama na rec u praksi je svasta ,moguce ali veca je verovatnoca da je Ca prostate urastao u besiku per continuitatem nego da je u pitanju metatstaza,a ako se ustanovi biopsijom malignitet radi se CT i to ne samo zbog potencijalne infiltracije orificijuma,vec zbog procene zahvacenosti misicnog sloja kao najozbiljnijeg indikatora prognoza koji odredjuje i kakav ce vid operativnog lecenja biti preduzet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: transuretalna resekcija
PostPoslato: Pet Jun 13, 2008 6:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 30, 2008 7:18 am
Postovi: 46
Nakon uradjenog pregleda, uradjena ce biti IVU (snimanje sa kontrastom), a do kraja meseca planira se transuretalna resekcija, posle cega ce, kako sam razumela, biti uradjen HP nalaz (mada mislim da je vec pri prvom pregledu kroz urinarni kanal uzet uzorak). Nadam se da ce sve proteci u redu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 13, 2008 12:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
severus je napisao:
draganvma je napisao:
Malo se praksa razlikuje od knjiga, verujte mi na reč. Kao drugo, ne mora TU bešike da bude primaran već sekundaran, pa je indikovano potražiti primaran TU i meta tog TU (recimo prostate). Kao treće, primaran TU bešike neretko infiltrira oba uretera i oba bubrega i td.... Zato treba uraditi CT abdomena sa malom karlicom.


O pa verujem ja vama na rec u praksi je svasta ,moguce ali veca je verovatnoca da je Ca prostate urastao u besiku per continuitatem nego da je u pitanju metatstaza,a ako se ustanovi biopsijom malignitet radi se CT i to ne samo zbog potencijalne infiltracije orificijuma,vec zbog procene zahvacenosti misicnog sloja kao najozbiljnijeg indikatora prognoza koji odredjuje i kakav ce vid operativnog lecenja biti preduzet.


Bio je lapsus, zbog stalnog ponavljanja termina meta. Mislim da sam bio jasan kada sam rekao da ne mora da bude primaran vec recimo "meta" od TU prostate. U ostalom, ako cemo da se hvatamo za rec umesto poentu, i to je meta-TU, obzirom da se meta sire krvotokom, limfotokom i per kontinuitatem a cim nije primaran onda je sekundaran a kada je sekundaran onda je metastatski, pa kako god se i odakle god sirio. I da, svakako da se CT-om procenjuje i zahvacen organ radi odluke o daljoj Th ali sam mislio da se to vama podrazumeva pa da ne moram da objasnjavam bas sve. A ako se nadje TU prostate, pa se uz to konstatuje spontana fraktura prsljena, onda cemo uraditi scintigrafiju skeleta i tako mozemo da se dopisujemo do prekosutra...

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 13, 2008 6:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Rasplinuli ste se postovani kolega ne raspravljamo o metstazama nego u sirenju per continuitatem dakle prorastanjem tumora u okolne strukture/organe.To nije udaljeni fokus kao u vasem primeru prostate i osteoblastne metastaze u prsljenu vec i dalje neki primarni tumor samo prilicno veliki,sto se tice CT ja sam mislio konkretno na tumor besike i misicnu invaziju kod nekih drugih organa nije praksa da se procenjuje zahvacenost na ovaj nacin jer je metod operativnog lecenja isti.A da li ce te nekoga podvrgnuti TUR-u ili cistektomiji pa nije bas svejedno.Jel se slazete??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pitanje
PostPoslato: Sub Jun 14, 2008 1:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 30, 2008 7:18 am
Postovi: 46
Ne mogu sasvim da otpratim ovu diskusiju, ali ono sto mene zanima je - da li ce se nakon snimanja kontrastom (cini mi se "IVU") koje ce se obaviti narednih dana dobiti informacija o neophodnosti da se uradi CT abdomena ? Sta se desava, ako se uradi TUR, a biopsijom se ispostavi da se radi o malignim celijama ? Da li uopste postoji mogucnost da je ovakva "hiperehogena tvorevina" 12x17 mm benigna ? Doktor mi je pomenuo da ce nakon uradjene TUR, biti neophodno da jedanput nedeljno u naredna tri meseca u mokracnu besiku bude ubrizgavan lek. Da li je u pitanju hemioterapija ili imuno terapija ? Da li se u svakom slucaju posle ovakvih zahvata daje imunoterapija ? Na koji nacin da poboljsamo imunitet i cime da uticemo da se tata sto lakse oporavi ? Ako se "ubrizgavanje" leka odnosi na hemioterapiju, kako se ona podnosi, ima li nezeljenih efekata i cime moze da se olaksa ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pitanje
PostPoslato: Sub Jun 14, 2008 1:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 30, 2008 7:18 am
Postovi: 46
Jos nesto... Mogu li da budu problematicne dve cisticne formacije 19 mm i 12 mm na bubregu koje su utvrdjene ultrazvucnim pregledom ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 14, 2008 5:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Vidite ovako sto se tice tumorske formacije i IVU-a,IVU se koristi kao sredstvo za diajgnostikovanje opstruktivnih uropatija pre svega i na osnovu njega se ne moze proceniti da li je zahvace misicni sloj.Pre CT-a bi trebalo uraditi ili biopsiju ili TUR cele promene sa dve mogucnosti: benigno/maligno,pri cemu nalaz maligno se ne moze uzeti zdarvo za gotovo u vezi odluke za daljim lecenjem.Pre svega stadijum i gradus tumora su presudni.Mala digresija maligni tumori besike mogu da rastu intraluminalno bez probijanja bazalne membrane i tada se resavaju TUR-om ili da prave misicnu invaziju i tada je apsolutno indikovana cistektomija.Mogu i da budu multicentricni,da recidiviraju u istom ili visem gradusu,a posle nekoliko recidiva da postanu invazivni i da probiju bazalnu memebranu sa sistemskom diseminacijom.Dakle sacekajte PH i CT pa cete vec znati kakav tretman dolazi u obzir pT1 bez zahvatanja misica ce se tretirati TUR-om a ako se eventualno ustanovi visi gradus indikovana bi bila i intravezikalna instilacija BCG-a/doxorubicina/mitomicina vec po odluci konzilijuma.Ukoliko je zahvacen i misicni sloj a u odsustvu sistemskih metastaza uradice se radikalna cistektomija sa kontinentnom ili inkontinentnom derivacijom urina i eventulanom sistemskom postoperativnom hemioterapijom.

Sto se tice komentara u vezi instilacije BCG bez biopsije se ne moze znati da li se radi o benignom/malignom tumoru te bez iste se ne moze doneti odluka o imunoterapiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: transuretalna resekcija na VMA
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 5:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 30, 2008 7:18 am
Postovi: 46
Da li neko moze da mi odgovori koliko traje cekanje na transuretalnu resekciju tumora mokracne besike na VMA, ako se radi o civilima sa overenim uputom? Da li se rezultati analiza radjenih u ustanovi u unutrasnjosti prihvataju na VMA ili je potrebno raditi sve ponovo po prijemu u bolnicu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 29, 2008 5:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Jeli vas uopste gledao urolog sa vma ??On treba da vas pogleda i da da svoje misljenje a onda dolazite kada vam zakazu prijem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: oporavak
PostPoslato: Pon Jul 14, 2008 3:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 30, 2008 7:18 am
Postovi: 46
Mom ocu je pre 6 dana uradjeno uklanjanje tumora mokracne besike TUR metodom. Drugi dan nakon intervencije otpusten je iz bolnice i sada cekamo histopatoloski nalaz i misljenje konzilijuma. Intervencija je radjena pod opstom anestezijom i proteklo je sve u redu. Posle skidanja katetera, pojavio se problem zadrzavanja urina. Od momenta kada oseti potrebu za mokrenjem, jedva uspeva da stigne do toaleta. Da li je to uobicajeno posle ovakvih intervencija i koliko dugo moze trajati ?
Zahvaljujem se na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 41 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: