Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: tumacenje spermograma hvala unapred
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 8:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 13, 2007 7:52 pm
Postovi: 4
Moja supruga i ja zelimo decu, a posto je moja supruga bila kod ginekologa koji je rekao da je sa njom sve u redu, ja sam uradio spermogram. Molim vas da vas da mi rastumacite spermogram:

Broj spermatozoida - 96,0
Ukupan br. spermatozoida – 268,8
Progresivno pokretnih – 0,41
Pokretnih – 0,19
Nepokretnih – 0,40
Leukociti – 0,40
Ostale celije – 6,99
Volumen ejakulata – 2,8
pH – 7,2
likvefakcija – 10 min
normalni oblici – 0,51
patoloski oblici – 0,49

Znam da je puno ovih tema na forumu, ali nadam se da cete mi pomoci da sto pre postanem otac.

Unapred se zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 15, 2007 2:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Apr 13, 2007 12:01 am
Postovi: 96
Sta da ti kazem osim, ja bih bio srecan da imam i za 4x losiji rezultat od tvog! :)

Ovako, na papiru, tj. na ekranu, sve izgleda i vise nego normalno. I broj i pokretljivost i morfologija. Pretpostavljam da nema aglutinacije iako nisi napisao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 16, 2007 8:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 13, 2007 7:52 pm
Postovi: 4
Interesuje me da li je broj normalnih oblika mali, a patoloskih oblika veliki, preko dozvoljenog. Interesuje me da li to utice na plodnost i kako. Da li mogu nesto da uradim da povecam broj normalnih oblika, a smanjim broj patoloskih


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 16, 2007 11:43 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Apr 13, 2007 12:01 am
Postovi: 96
Buco, zasto se opterecujes? Imas preko 50% normalnih oblika, sto je sasvim ok i u referentnim vrednostima. Zdrava ishrana, zdrav zivot, sport i manje stresa dace ti bolje spermice. Ali i ovako ti je sve ok, sta god si do sada radio. Smatraj sebe srecnim i pocni da razmisljas o drugim, bitnijim stvarima.

I upamti, tvoja supruga nece zatrudneti samo zbog brojeva na papiru, vec i zbog nekih sasvim petih razloga. Zacece je za medicinare bila i ostala velika nepoznanica u velikom broju slucajeva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 17, 2007 8:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 13, 2007 7:52 pm
Postovi: 4
Ne opterecujem se, samo sam video da je referentna vrednost za normalni izgled spermatozoida preko 60 %, a patoloski ispod 40 %, pa me zanima da li moji rezultati uticu na plodnost i kako.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 17, 2007 11:36 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Apr 13, 2007 12:01 am
Postovi: 96
Pazi, sperma je za medicinare tabu tema, i cesto bi se pobili oko misljenja k'o petlici. :lol: Ne postoji neki univerzalni kriterijum kojim se parametri mere. A evo ti primeri:

Volumen - neki kazu da je normalno od 2-5ml, neki od 2-6, pa onda 2-7, 2-8, pa sve do 2-11! Ako radis u laboratoriji koja "kaze" da je normalno 2-5ml, a ti dobijes, npr. 7ml, ti ces misliti da ti nesto fali! U stvari si potpuno zdrav i normalan!

Broj spermatozoida - uglavnom se smatra da je broj 20miliona u mililitru dozvoljeni minimum. Ali avaj, neki su digli broj na 40mil (duplo vise!), a neki pak kazu da i sa 10 miliona moze normalno sve da se desi. Drugi ce ti reci da ni sa 15 miliona nemas nikakve sanse. A u stvari, to ide do toga da su neki muskarci koji su zeleli vazektomiju (sto znaci da imaju decu i da zele da se sterilisu!) tada saznali da im je broj bio oko 2 miliona!

Leukociti - najcesce se tvrdi da je <1 normalno. Kod nekih je normalno 1-2, a kod drugih "samo da nema puno". Lekari ce dici bunu tek kada vide da su leukociti preko 5, 8, 15, itd.!

Morfologija (oblici) - najcesce kazu da je sve preko 50% normalno, kod tebe pise da je tek od 60% normalno, a svetska zdr. organizacija kaze da je normalno sve preko 30%! Po jednoj trecoj metodi (tzv. Kruger metoda), kaze se da je normalno sve preko 15%!

Jel ti vidis koliko se oni svi igraju brojkama?

Naravoucenije: nemoj se vezivati za brojke. Ti si po svim merilima u granici normale, cak i mnogo, mnogo vise od toga!
Ali, drugi put ti kazem, brojevi na papiru ne znace da ce tvoja supruga zatrudneti istog trena ili da si superplodan, tj. neplodan. Moze biti da jesi, a moze biti da nisi. Jos jedna stvar: sperma nije racun u banci koji je manje-vise konstantan - ona se menja i zavisi od toga sta radis, cime se bavis, sta jedes, godisnjih doba, mesecevih mena, suncevih pega, itd... ;) Zato se opusti kada je bar sve papiroloski normalno i uzivaj sa zenicom! Srecno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 21, 2007 1:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 13, 2007 7:52 pm
Postovi: 4
Hvala na odgovoru. Moze li jos neko da prokomentarise spermormogram?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 21, 2007 2:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
A sto mora milion ljudi da prokomentarise tvoj spermogram??? Je l' su ti vec neki rekli da je ok, i sta sada hoces, da se divimo tvom spermogramu? Hoces medalju? Prvu poruku si postavio pre 10 dana i jos uvek nisi nasao odgovor? Zasto za svo to vreme nisi isao/pitao nekog lekara? Vidim, STRASNO ti je stalo da cujes odgovor. Znaci, ne razumem te ali uopste... :x


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 22, 2007 1:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 14, 2006 11:33 am
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
maboleth je napisao:
Pazi, sperma je za medicinare tabu tema, i cesto bi se pobili oko misljenja k'o petlici. :lol: Ne postoji neki univerzalni kriterijum kojim se parametri mere. A evo ti primeri:

Volumen - neki kazu da je normalno od 2-5ml, neki od 2-6, pa onda 2-7, 2-8, pa sve do 2-11! Ako radis u laboratoriji koja "kaze" da je normalno 2-5ml, a ti dobijes, npr. 7ml, ti ces misliti da ti nesto fali! U stvari si potpuno zdrav i normalan!

Broj spermatozoida - uglavnom se smatra da je broj 20miliona u mililitru dozvoljeni minimum. Ali avaj, neki su digli broj na 40mil (duplo vise!), a neki pak kazu da i sa 10 miliona moze normalno sve da se desi. Drugi ce ti reci da ni sa 15 miliona nemas nikakve sanse. A u stvari, to ide do toga da su neki muskarci koji su zeleli vazektomiju (sto znaci da imaju decu i da zele da se sterilisu!) tada saznali da im je broj bio oko 2 miliona!

Leukociti - najcesce se tvrdi da je <1 normalno. Kod nekih je normalno 1-2, a kod drugih "samo da nema puno". Lekari ce dici bunu tek kada vide da su leukociti preko 5, 8, 15, itd.!

Morfologija (oblici) - najcesce kazu da je sve preko 50% normalno, kod tebe pise da je tek od 60% normalno, a svetska zdr. organizacija kaze da je normalno sve preko 30%! Po jednoj trecoj metodi (tzv. Kruger metoda), kaze se da je normalno sve preko 15%!

Jel ti vidis koliko se oni svi igraju brojkama?

Naravoucenije: nemoj se vezivati za brojke. Ti si po svim merilima u granici normale, cak i mnogo, mnogo vise od toga!
Ali, drugi put ti kazem, brojevi na papiru ne znace da ce tvoja supruga zatrudneti istog trena ili da si superplodan, tj. neplodan. Moze biti da jesi, a moze biti da nisi. Jos jedna stvar: sperma nije racun u banci koji je manje-vise konstantan - ona se menja i zavisi od toga sta radis, cime se bavis, sta jedes, godisnjih doba, mesecevih mena, suncevih pega, itd... ;) Zato se opusti kada je bar sve papiroloski normalno i uzivaj sa zenicom! Srecno!



Mnogo lepo napisano,ovo bi mozda trebalo postaviti i kao 'lepljivu'.
Sto se spermograma tice,ok je nebi trebalo da bude problma,u koliko je supruga zdrava,nastavite i ne gubite volju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 22, 2007 1:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 14, 2006 11:33 am
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
maboleth je napisao:
Pazi, sperma je za medicinare tabu tema, i cesto bi se pobili oko misljenja k'o petlici. :lol: Ne postoji neki univerzalni kriterijum kojim se parametri mere. A evo ti primeri:

Volumen - neki kazu da je normalno od 2-5ml, neki od 2-6, pa onda 2-7, 2-8, pa sve do 2-11! Ako radis u laboratoriji koja "kaze" da je normalno 2-5ml, a ti dobijes, npr. 7ml, ti ces misliti da ti nesto fali! U stvari si potpuno zdrav i normalan!

Broj spermatozoida - uglavnom se smatra da je broj 20miliona u mililitru dozvoljeni minimum. Ali avaj, neki su digli broj na 40mil (duplo vise!), a neki pak kazu da i sa 10 miliona moze normalno sve da se desi. Drugi ce ti reci da ni sa 15 miliona nemas nikakve sanse. A u stvari, to ide do toga da su neki muskarci koji su zeleli vazektomiju (sto znaci da imaju decu i da zele da se sterilisu!) tada saznali da im je broj bio oko 2 miliona!

Leukociti - najcesce se tvrdi da je <1 normalno. Kod nekih je normalno 1-2, a kod drugih "samo da nema puno". Lekari ce dici bunu tek kada vide da su leukociti preko 5, 8, 15, itd.!

Morfologija (oblici) - najcesce kazu da je sve preko 50% normalno, kod tebe pise da je tek od 60% normalno, a svetska zdr. organizacija kaze da je normalno sve preko 30%! Po jednoj trecoj metodi (tzv. Kruger metoda), kaze se da je normalno sve preko 15%!

Jel ti vidis koliko se oni svi igraju brojkama?

Naravoucenije: nemoj se vezivati za brojke. Ti si po svim merilima u granici normale, cak i mnogo, mnogo vise od toga!
Ali, drugi put ti kazem, brojevi na papiru ne znace da ce tvoja supruga zatrudneti istog trena ili da si superplodan, tj. neplodan. Moze biti da jesi, a moze biti da nisi. Jos jedna stvar: sperma nije racun u banci koji je manje-vise konstantan - ona se menja i zavisi od toga sta radis, cime se bavis, sta jedes, godisnjih doba, mesecevih mena, suncevih pega, itd... ;) Zato se opusti kada je bar sve papiroloski normalno i uzivaj sa zenicom! Srecno!



Mnogo lepo napisano,ovo bi mozda trebalo postaviti i kao 'lepljivu'.
Sto se spermograma tice,ok je nebi trebalo da bude problma,u koliko je supruga zdrava,nastavite i ne gubite volju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: spermogram
PostPoslato: Pet Okt 26, 2007 11:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 7:29 pm
Postovi: 17
Lokacija: Smederevo
treba mi pomoc oko ovih rezultata
zapremina ejakulata 3,5
ph 9
broj spermatozoida 40
pokretni 0,50
slabo pokretni 0.20
nepokretni0.30
normalni oblici 0.60
patoloski oblici 0.40
leukociti 8-10
epitelne celije 1-2
aglutinacija spermatozoida 2
fruktoza1,0
dali je ovaj rezultat ok.
Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: spermogram
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 11:13 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 14, 2006 11:33 am
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
Branka Nedimovic je napisao:
treba mi pomoc oko ovih rezultata
zapremina ejakulata 3,5
ph 9
broj spermatozoida 40
pokretni 0,50
slabo pokretni 0.20
nepokretni0.30
normalni oblici 0.60
patoloski oblici 0.40
leukociti 8-10
epitelne celije 1-2
aglutinacija spermatozoida 2
fruktoza1,0
dali je ovaj rezultat ok.
Hvala unapred



Da u koliko ste mislili da je broj spermatozoida 40 miliona po 1/ml.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: spermogram
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 11:15 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 14, 2006 11:33 am
Postovi: 98
Lokacija: Kraljevo
Studenica je napisao:
Branka Nedimovic je napisao:
treba mi pomoc oko ovih rezultata
zapremina ejakulata 3,5
ph 9
broj spermatozoida 40
pokretni 0,50
slabo pokretni 0.20
nepokretni0.30
normalni oblici 0.60
patoloski oblici 0.40
leukociti 8-10
epitelne celije 1-2
aglutinacija spermatozoida 2
fruktoza1,0
dali je ovaj rezultat ok.
Hvala unapred



Da u koliko ste mislili da je broj spermatozoida 40 miliona po 1/ml.


I zaboravih da kazem,leukociti su poviseni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: komentar
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 11:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 17, 2006 12:07 pm
Postovi: 191
Lokacija: Požarevac
Nije los, sem kako rece prethodnik kod broja leukocita! Uz to sam primetio i PH koji je nesto visi.

_________________
CUVAJMO SVOJE ZDRAVLJE!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: branka
PostPoslato: Pon Okt 29, 2007 3:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 10, 2007 7:29 pm
Postovi: 17
Lokacija: Smederevo
Hvala vam na odgovoru posto urolog uvek kaze da rezultat nije los a do trudnoce ne dolazi sta dalje da radim zbog cega su mi leukociti povecani i ph vrednost


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: